Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Fatih Taş

1/35 | BTR-80 | Zvezda| Fatih Taş

Recommended Posts

Fatih kardeşim,

bir kaç sorum olacak, yardımcı olursan sevinirim.

Malum, 45 sene sonra yeniden başlayınca hata yapmışım ve adi akrilik boya almışım (rich) sonra tavsiyeler üzerine Mr. color Laquer serisi 5-ana renk aldım, yanında “levelling thinner”  da var.

ama memnun kalmadım, şöyleki;

- çok çabuk kuruyorlar, hatta paletten fırça ile alıp makete bir kez sürüyorum, 2. sürüşde kurumuş oluyor. Tiner ile inceltiyorum ama korka korka sanırım az oranda oluyor kurumaya faydası olmuyor.

Retarder ve Flower kullandım fark olmadı.

Bu nedenle hiç AB de denemedim.

Nasıl bir yöntem izlemeliyim?

Ayrıca bu boyayı AB ile nasıl kullanıyorsunuz?

Teşekkürler.

12 saat önce, levent onbeş yazdı:

Fatih kardeşim,

bir kaç sorum olacak, yardımcı olursan sevinirim.

Malum, 45 sene sonra yeniden başlayınca hata yapmışım ve adi akrilik boya almışım (rich) sonra tavsiyeler üzerine Mr. color Laquer serisi 5-ana renk aldım, yanında “levelling thinner”  da var.

ama memnun kalmadım, şöyleki;

- çok çabuk kuruyorlar, hatta paletten fırça ile alıp makete bir kez sürüyorum, 2. sürüşde kurumuş oluyor. Tiner ile inceltiyorum ama korka korka sanırım az oranda oluyor kurumaya faydası olmuyor.

Retarder ve Flower kullandım fark olmadı.

Bu nedenle hiç AB de denemedim.

Nasıl bir yöntem izlemeliyim?

Ayrıca bu boyayı AB ile nasıl kullanıyorsunuz?

Teşekkürler.

Levent Bey günaydın,

Öncelikle bu güzel hobiye tekrar hoşgeldiniz.

Benim boya stoğunun %90ı tamiya, vallejo ve mr.hobby'nin akrilik serisi oluşturuyor. Laker veya akrilik laker konusunda çok tecrübeli değilim. İnceltici olarak Mr.Hobby Levelling Thinner kullanıyorum. Genellikle 1 boya 3 inceltici oranında inceltme yapıp düşük basınçla ince katlar halinde boyama yapıyorum. Kuruma süresi ile ilgili bir problem yaşamadım. Açıkçası fırça ile de hiç boya yapmadığım için fırça performansı hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Kolay gelsin.

Yavaş ama emin adımlarla ilerliyorum :) Ana boyayı biraz sarı ile açarak gölgelendirme uyguladım. Bu arada AKnin lake akriliği Tamiya akrilik ile gayet sorunsuz karıştı. Parlak verniği de (future) attım ama fotoğraflamadım. 

Sovyet yıldızı koyacağım ama bir de Kırgız bayrağı koymak istiyorum. Hazır dekal bulamadığım için kendi dekalimi basma macerasına başlamaya karar verdim. Testor'un beyaz ve şeffaf dekal kağıtlarından siparişi verdim, gelmesini bekliyorum. Dekal basma işini daha önce yapmış forumdaşlarımın her türlü yardımını bekliyorum :) 

20190929_173733

20190929_173747

22 saat önce, baki temel yazdı:

bişkekin modelcisi boya güzel olmuş ellerine sağlık.kırgız bayrağı maskelemeye müsait boyayla yaparsın sen bunu diyecem ama ebat çok küçükse zor diyip kaçayım:)

Teşekkürler abi  :) Ben de çok düşündüm maskelemeyi ama açıkçası gözüm yemedi:rolleyes:

22 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

elinize sağlık, kolay gelsin.

Teşekkür ederim :) 

42 dakika önce, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay gelsin abi

Teşekkürler Umut :) 

37 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Fatih bey

Decal basımı ile ilgili güzel bir konu vardı. Arşive almıştım. Oradan buldum

vardı birkaç link daha ama bulamadım....

Çooook teşekkür ederim Bulut bey :)  Ben de şu anda daha önce bunları niye arşivlemedim diye çok hayıflanıyorum:(