Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
levent onbeş

1/35 I M21 MORTAR MOTOR CARRİAGE I Dragon I Levent Onbeş

Recommended Posts

Evet arkadaşlar, ilk 35 ölçek kara aracımı bitirmiş bulunuyorum.

Neden 1/35 ölçek, "yarı paletli" ve Dragon derseniz, 35 ölçek çünkü detaylar ve yapım kolaylığı, "yarı paletli" çünkü  çocukluğumdan beri savaş filmi izlediğimde Alman yarı paletlileri hayranlıkla izlerdim, Dragon marka çünkü araştırdığımda Eduard gibi detaylı kaliteli ürünlere sahipler.

Toplam parça sayısı 350 deb fazla, ancak hepsi kullanılmıyor, bazı açık/kapalı veya PE olan/olmayan gibi seçeneklerin yanısıra, bir başka versiyona ait silahlar ve parçalarda var.

Bir dolu makinalı tüfek ve bunlara ait ayak, şarjör, parça arttı, sanırım ilerde işe yararlar.

Yapım tekniği olarak, ilk işim ağaç üzerinde AB ile astar ve boyama yapmak oldu, çünkü fotolarda görülmüyor ama motor ve alt takımları farklı boyamak gereken parçalar vardı. Aslında alt takımlar neyse de, boşuna uğraşmışım motor için, yapmasam da olurmuş.

Plaletler hazır kurulu, ama son aşamada bayağı bir zorlandım, bir türlü girmediler palet yuvasına, ben de tek yerden kestim açtım ve yerleştirdikten sonra yapıştırdım.

Şoför kabini detaylı ama ön cam iyi olmadı, camı yerleştirmeden o bölüm yapılamıyor, sonradan koyamıyorsunuz camı, ama bu seferde boya vernik derken cam kirlendi, olsun dedim, savaş hali...

:)

PE parçalardan sadece tozluklar, personel gözleme korumları ve motor korumayı yaptım. Mayınları tek tek kaplamak zor geldi, zaten 2. seçenek vermişler, kaplamasız mayınlar ayrıca hazır.

Şimdi soru şu; bu PE lerde eskitme, chipping vs. yapılırmı?

Weathering için youtube da izlediğim bir yöntemi takip ettim.

Son kat boya>

vernik>decal>vernik>

çok az gümüş washing>

basılan yerlere Revell "Sand" kuru pigment>

Akrilik "küf yeşili" ile çok az "Olive darb" kenarları eskitme>

Revell "Rust" ile paslandırma>

Biraz bekledim>

Revell "Sand" ıslak pigment ile bu sefer alt takım ve paletlere ince kuru çamur efekt verdim>

Mr. Putty ve kahverengi akrilik karışımı ile kalın çamur uygulaması, yine paletlere ve tekerlere>

Kuruduktan sonra, "sıvı maske" ve Revell "sand" pigmentini karıştırıp bu kalın çamur ve tekerleklere ince çamur kaplama yaptım.

Böylece videoda gördüğüm tabaka tabaka (layers) çamur efekti gerçekleşti.

Arada boya tamiratları yaptım ve kurumalarını bekledim.

Aracın sağ ön kısmına 7 adet küçük kalibreli mermi efekti verdim, Dremel'in en küçük matkabı ile sonra kürdan ucuyla gümüş akrilik uyguladım son olarak etrafına çok az gri washing.

son kat parlak verniği attım ve kurumaya bıraktım.

PE'leri ve farları montajladım. (keşke ön motor koruma PE plakaları açık yapsaymışım, seçenek olarak verilmişti)

Nasıl duracak diye arkaya "uhu tac" ile yaptığım kanvas boyalı  "kum torbasını" ekledim. Aslında yapışık değil, hazır alacağım aksesuar seti geldiğinde değiştireceğim.

Paletlerin yere bastığı yüzeylerine bir efekt, uygulama yapmadım, ilerde dioramada kullanırsam o senaryoya da ki zemine göre işleyeceğim.

Son olarak fotolar çekildi.....

Elime sağlık.....

Herkese bol yapışkanlı günler dilerim.

48743295647_bee2423b2d_c.jpgIMG_5630.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48743118566_23dac022de_c.jpgIMG_5633.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48742785258_afe814c03b_c.jpgIMG_5640.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48742786483_db7581294b_c.jpgIMG_5661.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48743119926_1a896422ea_c.jpgIMG_5658.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48743296707_0b917c9af0_c.jpgIMG_5654.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48743296512_9a98c9a803_c.jpgIMG_5648.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48743296327_f75821c748_c.jpgIMG_5645.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

levent bey ellerinize sağlık emek olan her şey çok güzeidir.bitmiş model güzel modeldir.ama a gözüme takılanları söylemeden geçemeyeceğim.Tekerleklerde ve bidonlarda kalıp izleri mevcut.Boyamada biraz daha çalışma isterdi işık alan tepe noktalarının en açık tonda bazı yerlerin soluk tonlarda kuytu kenar köşenin koyu tonlarda boyanması gerçeklik ve estetik açıdan daha uygun olurdu.Pas konusundada abartılar ve hatalar mevcut.aynı şey çamur içinde geçerli her ikiside göz tırmalıyor.çamurunda paslarında daha naif  ve yumuşak olması göze hoş gelecektir.Ön cam da sıkıntıları zaten siz bahsetmişsniz ama camsız versiyon da da yapılabilirdi.Pe ler modelin normal parçaları sadece modeli biraz daha estetik seviyeye taşımak için tasarlanmışlar dolayısıyla sorunuza cevap olarak onlarada normal olarak eskitme vs olur.

Göze hoş gelen değil, berbat bir arazide (Normandiya-1945) çarpışan bir aracı modelledim diyelim.

Şaka bir yana, tekerlek ve bidonda ki kalıp izlerini bir resimde işaretlermisiniz?

ben nasıl göremedim...

keyifle yaptığım bir çalışmaydı, şimdi bir willys ısmarladım, arkadaş olsun.

;)

7 saat önce, baki temel yazdı:

levent bey ellerinize sağlık emek olan her şey çok güzeidir.bitmiş model güzel modeldir.ama a gözüme takılanları söylemeden geçemeyeceğim.Tekerleklerde ve bidonlarda kalıp izleri mevcut.Boyamada biraz daha çalışma isterdi işık alan tepe noktalarının en açık tonda bazı yerlerin soluk tonlarda kuytu kenar köşenin koyu tonlarda boyanması gerçeklik ve estetik açıdan daha uygun olurdu.Pas konusundada abartılar ve hatalar mevcut.aynı şey çamur içinde geçerli her ikiside göz tırmalıyor.çamurunda paslarında daha naif  ve yumuşak olması göze hoş gelecektir.Ön cam da sıkıntıları zaten siz bahsetmişsniz ama camsız versiyon da da yapılabilirdi.Pe ler modelin normal parçaları sadece modeli biraz daha estetik seviyeye taşımak için tasarlanmışlar dolayısıyla sorunuza cevap olarak onlarada normal olarak eskitme vs olur.

Modeliniz ile ilgili genel bir eleştiri yapmakta fayda var. En azından bir sonrakinde ne olacak, ne bitecek anlamanıza yardımcı olacaktır.

- Bu araçlar, savaşlarda o denli paslanacak kadar ömürlü olmadılar. Paslar biraz overscale olmuş.
- Bununla birlikte, onca toza ve pasa göre, tekerlek ve paletin yola değen kısımları tertemiz olmuş. Ayrıca, palet yanları o denli pas tutmaz. Onlar pas değil, çamur derseniz. O kadar da çamur olmaz. Olursa da paletin her satıhında orantılı şekilde olur.
- Çamura verdiğiniz katman, bazı yerlerde (ki çoğunda) pas gibi görünüyor. Renklere dikkat etmek lazım.
- Eskitme, bir modelde, en çok zaman ayıracağınız hususlardan biri. Burada yazan bir çok modelcinin, eskitme esnasında ne kadar yavaş ilerlediğini, paylaşım sürelerine göre değerlendirebilirsiniz. Yeri geldiğinde, 150 baklalık bir set palet için günler harcanabiliyor.
- Havan aşırı beyaz. Hiç is, yağ, dış etmenler vs. izleri yok. Namluda en ufak bir kararma görünmüyor. Ayrıca, bu kadar kire, pasa, toza, çamura karşın, havan mermileri ise daha şimdi, şu saniyede yüklenmiş gibi. 
- Far camları düzgün takılmamış.
- Çekme halatının üzerine eklediğiniz zincir overscale duruyor.
- Sanıyorum kasa yanlarında yol tekerleri var. Onların üzeri kauçuk olur. Siz, tamamını düz boyayıp geçmişsiniz.
- PE'lerin boyanması gerekirdi.
- Bidonun ortasında dümdüz bir çizgi var. Kalıp izi orada. Baki Ağabey'in kastettiği durum budur.
- Kuşbakışı çektiğiniz son fotoğrafta görüldüğü üzere, tekerlerin ortasında da bir çizgi var. Kalıp izi orada. Yine, Baki Ağabey'in bahsettiği iz O'dur.
- Kazma, kürek veya balta gibi ekipmanların sap kısımları tahtadır. O nedenle de paslanmaz. Bu detayı da vermiş olayım bu vesile ile.
- MG'nin durduğu yuvada kalıp izi var.

Sonuç olarak, bu forumun amacı herkese yardım etmek ve birlikte öğrenmek. Hatalarımızı, eksiklerimizi, görmediklerimizi diğer gözler ile görüp, ders çıkartıp, bir sonraki modelde daha iyisini yapmaya çalışmak.
O nedenle, lütfen yazdıklarım(ız)a alınmayın. Bu sizi tetikleyici olsun.

Modelciliğin ilk üç kuralını anımsatalım.

- Sabır
- Sabır
- Sabır

Keyifli modeller.

Arkadaşım yazdıklarınızı okudum,

ancak açıklama gereken yerler var ki, siz de yanlışlarınızı düzeltin.

- araçların ömrü konusunda katılmıyorum, pas dediğiniz şey metale bağlı olarak 3 günde de oluşur ki, bu araçlar normandiyanın tuzlu suyundan çıkıp, 1200km yol alıp, 9 ay Berlin yolunda çamurda ilerlediler.

- paletlerin yüzeylerine neden efekt uygulanmadığını yazmıştım, atlamışsınız.

- çamurlar arazide ki toprağın özelliğine göre renk ve doku alır, yazmıştım yine atlamışsınız, youtube da izlediğim güzel bir efekt uygulamasını aynen renkleri ile uyguladım. az veya çok olmasına gelince, ben çok çamurlu severim, nasıl ki bazı arkadaşlar  “panel line” abartıp, tüm uçağı yamalı bohçaya çevirmeyi seviyorsa aynısı.

- havan konusunda haklı olabilirsiniz, ancak mermilerde yanılıyorsunuz. 1200km yol boyunca zaman zaman mühimmat yenilenir, yani kasadan çıkmış yeni bir mermi de olabilir değil mi? :)

-Far camları düzgün değil, çünkü kalıp farklı çıktı, montaj şemasında ki farklıydı, kapalı bir far grubuydu ama kalıptan çember gibi açık bir parça çıktı, yine de düzenli takılmalıydı tabi ki.Haklısınız.

- zincir kutudan çıkan, orantısızsa yapacak bir şey yok, hiç m21 zincirini gerçekte görmedim.

- kasa yanlarında ki teker değil, onlar anti tank mayın. :)

bunu da yazmıştım, 2 tip uygulama vardı, PE kaplamalı, düz, ben düzü tercih ettim.

- PE leri de açıklamada sormuştum, efekt uygulamak gerekir mi diye.

- Bidonların ortasında ki kalıp izi değil, bidonları askıya alan kayış. o şeridi da boyasam iyi olacak.

- kuşbakışı fotoda hala tekerlekte ki izi göremiyorum, halbuki tekeri 1000 zımpara ile işlemiştim.

- kazma kürekde ki pas değil ki, koyu kahverengi ahşap.

- mg da mi yoksa kaidesin de mi kalıp izi var? kaide de olamaz çünkü bağlantı tabandaydı, olsa olsa Mg de dir, bir bakayım tekrar.

evet,

sabır

sabır

sabır,

daha foruma ilk mesajımda yazmıştım, 60 yaşında, 45 yıl sonra tekrar modelciliğe başlayınca önemli oluyor, zamanla alışırım.

teşekkürler.

ek;

çamur konusunda bir örnek

C33D6990-E364-4A50-8691-701CA20A5F8A.jpeg

pas konusunda da başka bir örnek, hepsi savaşmış araçlar, nekadar ve nerede savaştıklarını Allah bilir.

10-pigments-and-weathering-and-rust-left

3 saat önce, levent onbeş yazdı:

Arkadaşım yazdıklarınızı okudum,

ancak açıklama gereken yerler var ki, siz de yanlışlarınızı düzeltin.

- araçların ömrü konusunda katılmıyorum, pas dediğiniz şey metale bağlı olarak 3 günde de oluşur ki, bu araçlar normandiyanın tuzlu suyundan çıkıp, 1200km yol alıp, 9 ay Berlin yolunda çamurda ilerlediler.

- paletlerin yüzeylerine neden efekt uygulanmadığını yazmıştım, atlamışsınız.

- çamurlar arazide ki toprağın özelliğine göre renk ve doku alır, yazmıştım yine atlamışsınız, youtube da izlediğim güzel bir efekt uygulamasını aynen renkleri ile uyguladım. az veya çok olmasına gelince, ben çok çamurlu severim, nasıl ki bazı arkadaşlar  “panel line” abartıp, tüm uçağı yamalı bohçaya çevirmeyi seviyorsa aynısı.

- havan konusunda haklı olabilirsiniz, ancak mermilerde yanılıyorsunuz. 1200km yol boyunca zaman zaman mühimmat yenilenir, yani kasadan çıkmış yeni bir mermi de olabilir değil mi? :)

-Far camları düzgün değil, çünkü kalıp farklı çıktı, montaj şemasında ki farklıydı, kapalı bir far grubuydu ama kalıptan çember gibi açık bir parça çıktı, yine de düzenli takılmalıydı tabi ki.Haklısınız.

- zincir kutudan çıkan, orantısızsa yapacak bir şey yok, hiç m21 zincirini gerçekte görmedim.

- kasa yanlarında ki teker değil, onlar anti tank mayın. :)

bunu da yazmıştım, 2 tip uygulama vardı, PE kaplamalı, düz, ben düzü tercih ettim.

- PE leri de açıklamada sormuştum, efekt uygulamak gerekir mi diye.

- Bidonların ortasında ki kalıp izi değil, bidonları askıya alan kayış. o şeridi da boyasam iyi olacak.

- kuşbakışı fotoda hala tekerlekte ki izi göremiyorum, halbuki tekeri 1000 zımpara ile işlemiştim.

- kazma kürekde ki pas değil ki, koyu kahverengi ahşap.

- mg da mi yoksa kaidesin de mi kalıp izi var? kaide de olamaz çünkü bağlantı tabandaydı, olsa olsa Mg de dir, bir bakayım tekrar.

evet,

sabır

sabır

sabır,

daha foruma ilk mesajımda yazmıştım, 60 yaşında, 45 yıl sonra tekrar modelciliğe başlayınca önemli oluyor, zamanla alışırım.

teşekkürler.

pas konusunda da başka bir örnek, hepsi savaşmış araçlar, nekadar ve nerede savaştıklarını Allah bilir.

Levent Bey, estağfurullah; konuyu aşık atışmasına getirmek değil niyetim. Sizi eleştirmek de değil, gördüğümü yazmaktan ibaret idi. Bunu, bu şekilde anlamış olmanıza üzüldüm.
Çamur, satıhta eşit dağılmasa da bir bütünlükte olur demek istedim. Yandaki onca çamur, diğer yerlerde de olacaktır illa ki.

Bunun gibi;

Dragon Military M21 ile ilgili görsel sonucu

Mermiler için, doğru diyorsunuz. Yeni çıkartılmış olabilir. Çıkartılıp, yeni eklenmiş saniyeyi de yapmış olabilirsiniz.

48742786483_db7581294b_c.jpg

Tekerin ortasındaki çizgi olmamalı.

l_DRA6362.jpg?v=1536344359

Zincir enteresan olmuş. Dediğiniz gibi; paketten çıkmış ise bir şey diyemem elbette.

Bidon kayışlarından bahsetmiyorum. Bidon iki parça ve iki parçayı birleştirdiğiniz yerden bahsettim. Baki Ağabey de ben de bidon ve teker konusunda aynı şeyden bahsediyoruz. Yine alttaki aynı fotoğrafta göreceksiniz.

48742786483_db7581294b_c.jpg

Kalıp izi ise kaidede. Aşağıdaki fotoğrafta, dikine bir kalıp izi göreceksiniz.

48743119926_1a896422ea_c.jpg

Pas konusuna gelince. M21 MMC, 1944 yılında ve sadece 110 adet üretilen bir araç. Adını, M1 Mortar ve M2 Browning'den alıyor. M2 + M1 = M21
Araç, M3 baz alınarak yapılmıştır. 110 adet üretilmiş olup, 57 adedi, Özgür Fransız Ordusu'na verilmiştir. 53 adet ise, sizin tasarladığınız şekilde görev almıştır.
1945 yılında ise, bu Mortar'ın pek de öyle işe yaramadığı anlaşıldığı için, görevden çıkartılmıştır.

Pas konusunda izah etmek istediğim, bundan ibaret idi. Amacım sizi yermek, kırmak, şevikinizi bozmak vs. değil. 

Ben de 27 sene aradan sonra modelciliğe sonra dönmüş biriyim. Geçen 2,5 sene zarfında, hala bir şeyler öğreniyorum ve öğrenmeye de devam ediyorum.

Modelcilikte şöyle bir şey var; başka birinin gözü, biz yaparken görmediklerimizi görüyor. O nedenle de etkili oluyor.

Tekrar ediyorum; sürçi lisan etti, sizi kırdı ve/veya üzdüysem affedin.

Bir modelci deyimi vardır; "en iyi model, bitmiş modeldir".

Kalpten sevgilerimle...

Son Not: Işık vs. gibi nedenlerden dolayı bazı şeyler fotoğraflarda farklı çıkıyor. Kazma sapını vs o nedenle yanlış görmüş olabilirim.

Merhaba Levent bey.

Önce şunu söyleyeyim, bu bir hobi. Zevk almak için yapıyoruz. Yani canınız nasıl isterse öyle yaparsınız. Bizim sadece size tavsiyemiz olabilir.

Size en büyük tavsiyem başka maketleri değil, gerçek resimleri referans almaya çalışın.

Özellikle aşağıdaki örnek kesinlikle referans almayacağım bir çalışma. Zaten ölçekte farklı.

10-pigments-and-weathering-and-rust-left-side.jpeg

Arkadaşlarımın eleştirilerine katılıyorum. 

Levent beyin belirttiği gibi, Sarı pirinç renkteki PE parçalarında boyalı olması gerekiyordu.  O gözden kaçmış. Onun altını tekrar çizeyim.

48754862972_065d705cd5_o_d.jpg

1 saat önce, Kerem Erkmen yazdı:

Far camları düzgün değil, çünkü kalıp farklı çıktı, montaj şemasında ki farklıydı, kapalı bir far grubuydu ama kalıptan çember gibi açık bir parça çıktı, yine de düzenli takılmalıydı tabi ki.Haklısınız.

48754657296_36a2a1572d_o_d.jpg

Farlar konusuna gelince sanırım biri çapraz bakıyor biri bir yana yatay bakıyor, diğeri diğer yana. Tırtıllı yüzeylere bakarsanız. Hiç takmayıp yerine beyaz tutkal, CA yapıştırıcı veya benzeri birşey ile cam efekti verseniz bile daha iyi olurdu. 

Bahsi geçen Kalıp izlerinden bazıları aşağıdaki resimde işaretledim. bu izler çok kolay gözden kaçar. Bazende sadece fotolardan görünüyor. Sık sık kalıp izlerimi modeli yaparken değil de çektiğim fotolara bakarken görüyorum.

48754685096_ac65db7c13_o_d.jpg

Öndeki zincir diğer PE lerde olduğu gibi boyasız....

48754893357_b23dfe9063_o_d.jpg

Pletlerdeki, hatta geneldeki Çamur efektiniz ise doğal durmuyor.Fırçayla boyanmış gibi duruyor. toz yok. akıntı yok. Varsa bile belli değil. Vermek istediğiniz etkiyi göremedim. Gerçi çamur efekti genel olarak risklidir. Zemin yapılmazsa bazen eğreti durabiliyor. 

Nacizane tavsiyelerimden biride makinelileri direkt metal, gümüş vs rengine boyamayın. Mat siyah yada Rubber rengine boyayın, metalik kuru fırçalama yapın.

Amaç sizi hobiden soğutmak değil. Yada size ukalalık etmek değil. Kerem bey ve sizin (ve bir çoğumuz) gibi bende bu işe 25-30 yıl sonra tekrar başladım. Çok ama çok berbat çalışmalarım oldu. bende bu işin ustası filan değilim. Acemi bir modelciyim (gerçi bu aralar sıkıntılı olduğumdan tezgaha oturamıyorum ama :) ) Modelin başında yaparken bazı şeyler görülmüyor. Bir ara yaptığım chipingden model görünmüyordu. Yapılan eleştiriler den hatamı fark edip tüm boyayı yeniden atıp düzelttim. Çok beğene beğene bir tüfek kayışı yaptım. Çok güzel olmuş denmesini beklerken bu ne böyle çok oversize olmuş lafı ile karşılaştım. yerden göğe de haklıydı.

Not: Uhutac kuruyup sertleşmez (yapım aşamasında sormuştunuz). elimde 4-5 senelik uhu tac lar var. 

Aslında daha önce yapım aşamasında yazacaktım ama, hem yazı yazmak bana ağrı sızı veriyor, zorluyor. Hem de daha önceki modellerinize yaptığım önerilerden dolayı sizinle zıtlaşıyormuş gibi görünmek istemediğimden yazmadım. Lütfen yanlış anlamayın. En iyi model biten modeldir. Biz size daha iyisini yapabileseniz diye yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

22 dakika önce, Umut Can Aydın yazdı:

Ellerinize sağlık, güzel görünüyor.  Ana rengin tonu da  şahane

Monitörünüz ne marka?

Çünkü, her monitör farklı RGB ölçeklendirmeye sahiptir. %95 ve üzeri ise gerçek renkleri görüyorsunuzdur.

Onun için renklerde iddialı değilim.

Üstelik kimsenin farketmediği bir durum var.

Ana parçaları ağaçta iken AB ile boyadım, ve boya bitti.

Sonra montaj sırasında bazı parçaları yeniden boyamak gerekti ama "olive drab" karışımı kalmayınca yeniden elde etmek için çabaladım ama biraz farklı oldu.

hem foto ışığı hemde monitörler nedeniyle kimsenin farketmemesi normaldir.