Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
EMRAH SEVER

1/24 | Citroen 2CV "sauss ente" |Revell | Emrah Sever

Recommended Posts

Merhaba. Kurban Bayramında başlayıp yeni bitirdiğim (!) modelimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ilk sivil araç modelim. Araçla ilgili aşağıya 2 adet tanıtıcı video da ekliyorum. Modeli yapmak gerçekten hoşuma gitti, modeli elimdeki aslında askeri araçlara uygun olduğunu düşündüğüm Revell Enamel boyalar ile fırça ile boyadım. Boya vernik aşamalarını askeri araçlardaki sıraya uyarak yaptım ki sanırım bundan sonra tüm vernik-cila aşaması bittikten sonra şeffaf parçaları takmam daha doğru olacak. Nedeni ise fotoğraflarda göreceksiniz.
     Yandaki krom çizgiler aslında dekali varmış fakat ben Marker kalem alıp onları kendim kroma boyadım fakat ne hikmetse kalem basmalı-sallamalı olunca alakasız şekilde tezgahtaki araç sol arka camına damlıyor(3 damla.) Tiner-kolonya-cif-domestos velhasıl elimdeki hiçbir kimyasalla yıkayıp  damlaları çıkaramayınca, zımpara yapayım dedim ki çubuk zımpara var elimde , orada parça çizik içinde kalınca ben de geri dönülmeyecek noktaya geldiğimi anladım ve tüm parçayı zımparalayıp o parçayı öyle bıraktım. Montaj bitip vernik öncesi tüm şeffaf parçaları bantlayıp vernik attım ve vernik kuruma sonrası bantları açtığımda ne hikmetse arka cam ve sağ arka camda bantın yapışkanı mı diyeyim vernik mi içine çekti ne oldu bilmiyorum sonuçta 2 parça daha gördüğünüz gibi oldu.Ha bir de aracın üst örtüsünü vernik timsah derisi gibi yaptı ve ön plaka dekali nasılsa simsiyah oldu. Modelin gövdesinde ise neredeyse hiç sıkıntı yok. Üst örtüsünü boyalarını soyup tekrar boyadım ve şu an verniksiz mat siyah. Vernik te hep kullandığım vernik ama sanırım vernik yerine şu sürülen cilalardan almam gerekecek sivil araçlar için. Lafı uzattım ama son aşaması hariç yapmaktan keyif aldığım bir model oldu. Belki bu sebeplerle tam kir-pas weathering yapılacak alt yapıya sahip oldu sanki araç :(:) 

12186P1010062 IMG_5632 IMG_5638 IMG_5639 IMG_5640

koltuk kenarındaki kahverengi fazlalık daha sonra düzeltildi.

IMG_5643

boya sınırları keskinliği biraz sıkıntılı :(

IMG_5647 IMG_6216 IMG_20190903_100413 IMG_20190903_100357 IMG_20190818_142556 IMG_6217 IMG_6220 IMG_6219 IMG_6218

Vernik sonrası dekal plaka aşağıdaki gibi oldu:

IMG_20190914_121727 IMG_6224

Yukarıdaki ön cam boya saçılmasını maske bantı çıkarırken yaptı ne yazık ki, bant ta mı kalitesiz anlamadım...

IMG_6226 IMG_6225 IMG_6227 IMG_20190915_113456

1 saat önce, levent onbeş yazdı:

Arka camlar filmli gibi yapmak çözüm olur mu acaba?

hani AB ile az biraz karartsan.

eline sağlık güzel olmuş...

Aklımda vardı tabii bir şeyler yapmak ama ne yaparsam sade orjinal halinden uzaklaşmak olacak o yüzden bırakmak en iyisi. Kendimi de biliyorum sonuçta camsız havadar bir araç kalır elime 😁 bu arada fırça ile yapıyorum modellerimi