Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
levent onbeş

1/35|M21 Mortar Motor Carriage|Dragon|Levent Onbeş

Recommended Posts

Kutu ön kapak

D6362_47541_Qty1_1.jpg

Arka kapak

D6362_47541_Qty1_2.jpg

Evet dostlar, yeniden başladığım hobide, 72 ölçek uçaklardan sıkılınca, biraz büyüteyim dedim ve 48 ölçek T-33A da az geldi biraz beklesin dedim ve 35 ölçek kara aracına geçtim

Uzun araştırmalardan sonra hangi kara aracı derken, tanklar ve kamyonlar bana biraz hantal ve detaysız, hafif nakliyeler (jeep gibi) küçük gelince, zırhlı personel taşıyıcılara baktım.

Alman ve Amerikanlar çoğunlukta, sonuçta M21’e karar verdim. Neden derseniz?

- 300 den fazla parçası var, (305 e kadar saydım ağaçlarda baktım aynı numaradan 2şer tane olanlarda var, bıraktım)

- çok yakışıklı bir araç

- detaylar inanılmaz güzel, silahlar çok değişik, aksesuar bol

- ilerde dioramaya geçecek olursam tam buna uygun, çok güzel senaryolara açık bir model, çünkü 6 personel taşıdığı gibi , muharebe içinde uygun.

Bu araca uygun boya sipariş etmiştim, daha doğrusu Mr. Color’dan 12 değişik Lacquer almıştım, dün geldiler.

4 temel renk yanında (kırmızı, sarı, yeşil, mavi),  2 metalik (çelik ve gun krom) 2 de ara renk ki m21 içindi (olive drab ve sandy brown) ayrıca siyah ve beyaz.

Ancak pişman oldum, bu lacquer boya ne fırçaya geliyor ne de yeni aldığım airbrush’a. kendi tineri ile inceltsemde çok çabuk kuruyor, retarder ve flower kullandım, banamısın demedi. Kokusu da cabası, adamı bayıltacak gibi. Kullanmamaya karar verdim.

Bu arada 3 airbrush’dan sonra yeni Sparmax max3 aldım, burada ki tavsiyeler ışığında. Tıkanma sorunu olurmu bakacağız artık.

Boya konusu böyle olunca, makete başlayınca gördüm ki bazı parçaları önceden boyamam lazım. elde olive drab da yok. Ben de ıskartaya çıkardığım Richleri topladı: başladım denemeye.

Allahtan, mesleğim icabı renk konusunda az buçuk eğitim aldığım için, şahane bir OLIVE DRAB oluşturdum. yanında Rich siyah, Candence eskitme kırmız ve Mr.Color Steel ile ilk boyaları fırça ile yaptım. bence güzel oldu.

Maket parçaları inanılmaz temiz, çapak yok, birleşmeler tık geçiyor, sadece teker jantında biraz zımpara gerekti.

Tekerleğin, aracın ağırlığı ile yere temas eden kısmının basık olmasına bayıldım.

35 ölçek ne güzelmiş, en küçük parçası bile haliyle kalın ve tutulabilir düzeyde.

Yeni başlayan arkadaşlara tavsiye ederim, “ne kadar büyük o kadar iyi”

:)

bugünlük yeter dedim ve ara verdim.

Herkese bol yapışkanlı günler dilerim.

not:birazdan fotolar geliyor

evet, çelik halat, metal havan topu yanısıra PE  gözetleme kapakları, radyatör koruyucu gibi parçalarda var bir ara foto çeker paylaşırım.

bugün şasinin yarısını bitirdim, sanırım 100’e yakın parça kullandım bu güne kadar.

çapak yok, ancak enjeksiyon girişlerinden kalan parçalar var.

(çapaktan kasıt kalıptaki kaçakların oluşturduğu zar gibi parçalar değil mi?)

şasiyi ve bir kısım palet parçalarını yeni max3 AB ile boyadım, bir ohhhh çektim. sorun yok, boya kıvamı ve ipa+su+retarder+fallower oranını bulmaya çalıştım. ayrıca tetik alıştırması yaptım. diğer 3 AB ye göre çok rahat.

Boşuna dememişler “ucuz ürün alacak kadar zengin değilim”, diğerleri ucuz etin yahnisi odu. neyse....

Bu maketle birlikte neden millet kara aracı yapıyor anladım. çünkü parça birleşimi ve boya hatası kaldırıyorda ondanmış. ayrıca 35 ölçek tam keyif işiymiş.

JVNZA5.jpg

ek: malesef palet tekerlerinden biri kalıpta eksik enjeksiyon almış ve çevresel dairenin bir kısmında eksiklik var. yine de montajını yaptım, kullanacağım.

Belki de ilerde düşündüğüm, “88 likle vurulmuş ‘mortar motor carrier’ ve savunma” senaryosunda vurulan yer olarak bu tekeri kullanırım, hani vurulmuş da palet de açılmış yerde uzanıyor gibi.....

1pB6GY.jpg

On 10.09.2019 at 16:49, levent onbeş yazdı:

1pBNO1.jpg

Boya yer yer çok ince olmuş. tekerlerde taşmalar var.

19 saat önce, levent onbeş yazdı:

1pB6GY.jpg

Çok zor olacaktır eminim ama tüm o bölgedeki yerler kesilip tel uygun kalınlıkta tel ile yapılabilir. Ama dediğim gibi çok zor bir işlem. yada sadece lokal olarak eksik kısımlar plastik parçalar ile tamamlanabilir. 

Bulut kardeşim merak etme, eskitme ve chiping ile düzelir hepsi.

Boyayı özellikle ince atıyorum, detaylar kaybolmasın diye, vidalar, menteşeler vs. kaybolup gittikten sonra ne yapayım... 

zaten boyayı kalıpta atıyorum AB ile, sonra parça birleştirdiğimde rötuş yapıyorum, son maket bittiğinde farklı ton veya eksik yar varsa maske ile yeniden boya atacağım.

neyse, gelelim makete,

ne bu yahu, yap yap bitmiyor, 200 parça işlemişimdir herhalde.

çok da detay var merette, iş ilerledikçe parçalarda incelmeye başladı..

hatta, havan topunun aparatında ki yükselme açısı ayar mili, yapışmadan vidalanarak takılacakmış, istersen çevirerek havanın atış açısını değiştirmek mümkünmüş de, ben yapıştırdım gitii, kim uğraşacak onunla.

keyifli oluyor, inşallah vasat üstü olacak.....

Bitişe yaklaştım.

model gövdesi oluşturuldu, parlak ilk vernik atıldı, sırada;

- decaller, çok değil zaten

- eskitme, yıkama, çamurlama

- cam aksam ve PE yapıştırma işleri var.

arada da boya tadilatı olabilir.

acele ile çetiğim fotolardan seçmeceler....

48736502941_1000b7019e_b.jpgIMG_5618.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48736503116_25c036bf04_b.jpgIMG_5621.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48736503296_ba0ba2d85d_b.jpgIMG_5624.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

Sabah sabah uyku tutmadı, saat 04;30 kalktım masanın başına geçtim.

Parlak vernikten sonra 24 saat kurumuş.

ilk iş decaller oldu zaten çok azdı.

gümüş akrilik ile belli belirsiz kuru yıkama  yaptım ,

Revell “sand/kum”  pigment ile genel bir kuru eskitme yaptım, 

”küf yeşili” akrilik ile çok az “olive drap”’ı köşe ve kenarlarda eskittim,

Revel weathing pigment ile “rust/pas” uyguladım

biraz bekledim,

bu sefer Revell “sand” pigmenti ıslak kullanarak paletleri ve alt takımları ince kuru çamur yaptım,

devamında Mr. putty ile kahveringi akrilik karıştırıp kalın çamur elde ettim ve palet içleri ve çamurluk içlerini çamurlandırdım.

son olarak “sıvı maske” ile Revel “sand” pigmenti karıştırıp kalın çamur elde edip tekerlekleri paletlerdeki kalın çamur üzerine bir kat attım.

sonuç bu... henüz bitmedi, tümüyle kurusun “tavus kuşu” fırça ile genel bir döküntüleri temizlik yapacağım.

r0vEYN.jpg

4pO0RL.jpg

sonra biraz aksesuar ekleyeyim dedim.

youtube da gördüğüm “milliput” ile battaniye, kutu yapmaya çalıştım, ama zormuş pek olmadı vazgeçtim. (öndeki malzemeler)

sonra aklıma “uhu tac” geldi, onunla battaniye, kum torbası ve backpack yaptım, hem kolay oldu hem de güzel. şimdi iş  “uhu tac” nasıl sertleşir cevabını bulmak.

Galiba aksesuar yapımı erteleyip internetten hazır paket almak. iler ki yıllarda “home made” aksesuar yaparım.

;)

henüz farlar, PE ler takılmadı, temizlik sonrası takılacak.

herkese bol yapışkanlı günler dilerim.