Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
levent onbeş

1/72 | T-6 Texan. TURAF. Vintage show| Revell | Levent Onbeş

Recommended Posts

Türk Hava Kuvvetlerinin Cumhuriyet dönemi (1923-) uçakları için oluşturmayı düşündüğüm seride, ilk 2 nostalji uçak modelimden sonra (P-47 ve F-84)  üçüncü modele başladım.

Ancak hayal kırıklığına uğradım. Revellin bu modeli, bu yaşıma kadar gözlerimde oluşandan fazla çapak dolu.

Ayrıca, kanatların montajında gördüm ki, 0.5-1 mm boşluklar var.”Dissolve” ile kapatmaya çalıştım.

Motor kafaya girmiyor vs....

neyse öyle yada böyle bitecek.

fotoları paylaşırım.

images?q=tbn:ANd9GcQwC9bdEB1A8cHZjvwY54T

1 mm vb büyük boşluklarda sadece putty kullanırsanız yeterli randıman alamazsınız. Putty yapı itibariyle gevrek bir malzeme olduğundan bu kadar büyük boşluklarda bir süre sonra çatlama yapabiliyor. O nedenle bu tip geniş boşlukları önce plastik şeritle doldurun ve bu şeritleri tamiya yeşil kafa ile yapıştırın. Yeşil kafa plastik şeridi biraz eritip boşluğa yayacaktır. Akabinde tam kurumadan sonra yani en az 1-2 saat bekleyip üzerine putty basın. Bu sayede puttynin dolduracağı alanız azaltıp daha sıkı kalmasını ve çatlamasını engellersiniz.

Doldurucu plastik şerit olarak evergreen marka hazır kesilmiş olanlar var. 1 poşeti size çok uzun bir süre yeter onları kullanabilirsiniz. Eğer buna ayrıca para vermek istemiyorsanız o zaman çerçevelerin kenarından ısıtıp çektirme yoluyla elde edebileceğiniz plastik şeritleri de kullanabilirsiniz. Veya plastik oyun kartları var onlar da olur. Büyük boşluklar sözkonusu ile o zaman acımayın yoğurt kabından elde edeceğiniz şertileri basın geçin. Yalnız (ve şimdi reklamlar:D) Sütaş yoğurt kabı en kalitelisi onu tavsiye ederim.

Teşekkürler arkadaşlar...

Bu maket tam bir fiyasko.

maket bitti, bir baktım, bir sürü parça artmış.

kılavuzda ise bu parçaların olduğu yerleri karartmışlar.

Anlaşılan, bu uçağın, makinalı tüfek taşıyan, egzost gibi boru aparatları olan bir modeli daha var.

işte kılavuz sayfası, karatılan yerlerde parçalar var aslında.

1pBYdp.jpg

ve parçalar...

3OM9A2.jpg

saoğudum bu revellden.

Aslında, scalemates.com sitesinde almayı düşündüğüm maketlerin şeceresine bakıyorum.

Bu siteye göre, 1991 ve 1992 de Harvard model olarak revell üretmiş, sonra 2006 yılında texan olarak. son olarak da 2017 de decaller yenilenerek piayasaya sürülmüş. bu son model benim aldığım.

ama aldatılmışım....

:(

neyse, yamuk yumuk koyacağım rafa....

kalan parçalarda bir yerlerde işe yarar sanırım.

NOT: aslında, sitede bu kadar maket yapılıyor. acaba diyorum, bir istatiksel sayfa yapılsa da model model değerlendirilse. 10 üzerinden not verilse.

örnek;

marka.....model....no......ölçek....birleşme(-)....eksik.....fazla....çapak(-)....puan

Revell      T-6        03924   72           -8                    -            10         -8              4

gibi.

böylece yeni ürün alacaklar tufaya gelmez.

ne dersiniz?

bir hata daha,

Bu T-6 genellikle alüminyum renkli tarihimizde, bende alüminyum olsun dedim ve o sıralar sadece Heller Alüminyum bulabildim. minicik bişey, 2 makette biter gibi.

ancak, airbrushta ve fırçada tam bir hüsran oldu. astar olmasına rağmen boya tutunamadı. yer yer aktı, beceremedim.

sonuçta bu T-6 olmadı.

yG1MO9.jpg

burunu görüyorsunuz bir türlü oturmadı, kanat ise 0.5mm açık kaldı, kanat altı ise neredeyse 1.5mm.

Revell, yakışmadı bu model sana.

Öyle düşünmeyin. Bazı modeller vardır ne kadar uğraşırsanız uğraşın neticede bir cacık olmaz çünkü modelin kendisinde sıkıntı vardır. Bu tip modeller aslında hobiye ısınma ve alıştırma modelleri. Eliniz böyle böyle alışacak ki hep bir sonraki modelinizde daha iyi sonuçlar alacaksınız. Evde duran 10 tane bitmiş modelim varsa bunun 2-3 katı da bitmemiş, yarım kalmış gazı kaçmış model duruyor raflarda. Normal yani :)

Çerçevelerde hep ekstra parça kalır çünkü üreticiler daima bir modelin farklı versiyonlarını çıkarmaya yönelik plan yaparlar. Dolayısıyla üretim aşamasında çerçevelere ekstra parça eklenir. Ayrıca uğraşıp da atıyorum "a" modelinin yerine "c" modelini yapmayı amaçlayan modelciler olabilir diye de ekstra parça konulur. Neticede ayırın kenara onları bir yerde ihtiyaç duyulabilir.

hiç içimden gelmiyor devam etmeye,

vernik attım ama nasıl oldu bakmadım bile, decaller ve diğer bitiş işlerine başlayamadım, koydum kenara...

ama!!!!!!!!

Keyfim yerinde,

1/35|Dragon|M21 Mortar Motor, personel taşıyıcı ve havan takımı aracına başladım.

offf be, ne güzel bu 35 ölçek...

detaylar, 1/35|Dragon|M21 Mortar Motor konusunda.

Bence boyayı silin. 

Çok fazla tesfiye hatası var. Gövde ve kanat birleşim yerleri bol macun/zımpara istiyor gibi. 

Boyada çok kalın ve pütürlü olmuş gibi. Tesfiyeleri tamamlayıp baştan boyamayı deneyebilirsiniz.

AB almıştınız sanırım. Metal boya fırça ile çok zordur. Metal boya özellikle zordur. Tüm hataları gösterir. Parlak Siyah bir astar üstüne AB ile Metalik rengi atın. Kuruyunca bazı panelleri maskeleyip yine farklı bir metalik boya ile boyayın. En son satin vernikle bitirin.