Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alperen Yüksel

1/48 |A-10A USAF | Italeri| Alperen Yüksel

Recommended Posts

İtaleri lütfen peşimi bırak.Uh-1’in tesviyesini yaptıktan sonra gerek detay açarken delirmem,gerek de uçak yapma hevesimin kabarması sebebiyle yapacağım ilk yabancı uçak olan A-10’a başladım.Kit İtaleri’nin detaylı (kokpit detayları 0 diyemem çünkü ortada detaylandırılacak bir kokpit yok yanlızca decal) ve genel olarak uyum sorunu olmayan bir kiti.Kitin en güzel yanı panellerin detaylı verilmiş olması böylelikle kapakları açık şekilde bitirebileceğim.Montaj aşamalarının fotoğrafları birazdan geliyor.

Fotoğrafların kalitesi için kusura bakmayın kite başladıktan sonra fotoğraflarını çekmek aklıma geldiği için alel acele oldu.

48677692661_21afa3db2b_b.jpg

48677692626_d1339ab17b_b.jpg

48677864347_0fd2df8f20_b.jpg

48677864427_720cc6fac3_b.jpg

İtaleri’nin bu kit için çıkardığı detay paketini satabilmek adına kokpiti dümdüz vermesi epey  sinirimi bozdu.İronik bir şekilde fırlatma koltuğu oldukça detaylı.Kit genel olarak az macun isteyen bir kit,gözüme çarpan kısımlar kanat birleşim yerleri ve motor kapakları arasındaki boşluklar.

48677669618_f9b2fe37cd_b.jpg

48677669668_b26acea449_b.jpg

48678183162_f593bd3f95_b.jpg

48678182927_39e0e9f119_b.jpg

48678009276_49f20f0914_b.jpg

48678183212_258bf2eca5_b.jpg

48677669568_daa3d9850c_b.jpg

9 dakika önce, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Demek piyasa da kaliteli a-10 yok. Ben de şuna tamiyanın a-10 u ile uğraşıyorum . Bol bol zımpara macun kullandım.  İtalerinin detay seti çok hoşuma gitmiş fakat deli fiyatı vardı. Hangi kamoyu seçeceksin

Öncelikle kolay gelsin :) Detay seviyesi bakımından kabul edilebilir seviyedeler ancak detaylı bir italeri yapılacaksa detay seti şart veya yoktan bir kokpit ve motor var etmek gerekli.Bu kit pek macun kullandırtmayacak gibi duruyor gövde birleşimi gayet iyi o bakımdan şanslıyım.Kamuflaj olarak düz griyi yapmayı düşünüyorum ancak 2 grili kamuflajıda yapabilirim.

3 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Öncelikle kolay gelsin :) Detay seviyesi bakımından kabul edilebilir seviyedeler ancak detaylı bir italeri yapılacaksa detay seti şart veya yoktan bir kokpit ve motor var etmek gerekli.Bu kit pek macun kullandırtmayacak gibi duruyor gövde birleşimi gayet iyi o bakımdan şanslıyım.Kamuflaj olarak düz griyi yapmayı düşünüyorum ancak 2 grili kamuflajıda yapabilirim.

O İki grinin arasında çok az fark var bilgin olsun. Tek renk  kamo gibi durdu.

Alperen kolay gelsin ellerine sağlık,bu kit piyasadaki kitlere nazaran içe detaylı kısmen,motor bölümleri ise problemli perçinler den dolayı macun ve zımparaya pek gelmiyor,kokpit boş ev gibi ama bunun için eduardın setleri var,ama kendinde ref.lere göre detay ekleyebilirsin nede olsa 48 ölçek ele avuca gelir :lol: geçmiş yıllarda amerikanyalılardan cobra yerine bunu almayı düşünmüştü üst makamlar ama,sonradan vaz geçildi coğrafi yapımıza pek uymuyor :D alçak irtifa da gidebilen ve uçan cephanelik denebilir buna,dehşet mühimmat yüklenebiliyor uçan ölüm makinesi ;)

28 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Alperen kolay gelsin ellerine sağlık,bu kit piyasadaki kitlere nazaran içe detaylı kısmen,motor bölümleri ise problemli perçinler den dolayı macun ve zımparaya pek gelmiyor,kokpit boş ev gibi ama bunun için eduardın setleri var,ama kendinde ref.lere göre detay ekleyebilirsin nede olsa 48 ölçek ele avuca gelir :lol: geçmiş yıllarda amerikanyalılardan cobra yerine bunu almayı düşünmüştü üst makamlar ama,sonradan vaz geçildi coğrafi yapımıza pek uymuyor :D alçak irtifa da gidebilen ve uçan cephanelik denebilir buna,dehşet mühimmat yüklenebiliyor uçan ölüm makinesi ;)

Çok teşekkür ederim Kenan abi :) Eduardın pe setini yurtiçinde sordum soruşturdum ancak maalesef bulamadım bulsam çok güzel olacaktı içime de epey sinecekti.Elde detay eklemeye hiç heveslenemedim abi maalesef, heveslensem bile sonuç muhtemelen hüsran olacaktı bende çözümü kanopiyi kapalı yapmakta buldum :rolleyes: Uçağı takozda,yüklü biçimde yapmayı planlıyorum merdiven yuvası ve diğer panellerin kapakları açık olacak.Yükleme noktası fazlalığından dolayı mühimmat seçerken hiç zorlanmadım çünkü sağolsun hepsini taşıyabiliyor :wub: Terörle mücadele için kullanışlı olabilirdi belki fakat boşluğunu Hürkuş C kapatacaktır diye umuyorum.Ha bir tane A-10 kanat altında 3 tane Hürkuş C taşır o ayrı mesele,ne de olsa senin de tabirinle uçan cephanelik :D Son teknoloji hava araçları olan Amerika bu eski ve çirkin uçaktan vazgeçmek istese de bir türlü yapamıyor ne kadar işlevsel bir uçak olduğu ortada.

19 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Alperen birde bu meretin burun kısmına hatırı sayılır ağırlık koymak gerekli çok pis şaha kalkıyor ;)

16 dakika önce, a.mümtaz yıldız yazdı:

Kenan hocam benden önce yazmış :)

inşallah buruna ağırlık koymayı unutmamışsındır

Uyarılar için ayrı ayrı çok teşekkür ederim Kenan abi ve Mümtaz abi  :) Ağırlığı yeterince koyduğum sanmıştım ancak hesaba katmadığım motor kısmının epey ağır olmasıydı.Neyse ki motoru henüz monte etmediğimden içeriye erişimim var burun kısmına fazlasıyla ağırlık takviyesi yolda :D 

Bir saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Alperen kolay gelsin.

Eduard detay seti için amazon vs araştırdın mı ? Daha dün 1/48 ölçekli Remove Before Flight aldım nakliye dahil 60 TL ye. 

Teşekkür ederim abi :) Baktım ancak hem istediğim kokpit setini tek bulamadım hem de bulduğum kokpit pe seti dahil paketler 30 dolar civarında.Düzeltme yapayım bir kaç ismini duymadığım sitede komik rakamlara (3pound + 5 pound kargo) şeklinde buldum ancak güvenemedim.Kanopi kapalı devam :) 

35 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Teşekkür ederim abi :) Baktım ancak hem istediğim kokpit setini tek bulamadım hem de bulduğum kokpit pe seti dahil paketler 30 dolar civarında.Düzeltme yapayım bir kaç ismini duymadığım sitede komik rakamlara (3pound + 5 pound kargo) şeklinde buldum ancak güvenemedim.Kanopi kapalı devam :) 

https://the48ers.com şu sitenin ödeme kısmında  paypal dışında banka transferi var ve fiyatları nakliye ücretleri uygun. 

Kapalı yapsanda olur çok güzel bir makine dolu dolu gider.

21 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

https://the48ers.com şu sitenin ödeme kısmında  paypal dışında banka transferi var ve fiyatları nakliye ücretleri uygun. 

Kapalı yapsanda olur çok güzel bir makine dolu dolu gider.

Site için çok teşekkür ederim sitenin kargo fiyatları gayet makul pe alışverişlerimde kullanırım bu siteyi.

On 05.09.2019 at 00:10, Kenan Turhan yazdı:

Alperen birde bu meretin burun kısmına hatırı sayılır ağırlık koymak gerekli çok pis şaha kalkıyor ;)

ben ön tarafına ağırlık yerleştirmediğim (Bilmediğimden :)) için şaha kalkmış durumda, arkasına destek koyarak düz durmasını sağladım. Kenan beyin dediği gibi ön tarafa ağırlık şart.

Kolay gelsin.

Yaklaşık 3 gündür tesviye işiyle uğraştıktan sonra bugün uçağın tesviyesini bitirebildim ancak tesviyeyi bekleyen gövde altı ve yaklaşık 10 parça mühimmat vs. var :unsure: Bunun haricinde bazı detaylar yeniden açıldı,muhtemelen vitrinin esneme yapmasına yetecek kadar ağırlık konuldu,motor ve kuyruk birleştirildi,kanopi maskelendi ve bana sayısıyla kafayı yedirten paylonlar ile mühimmatlar birleştirildi.Kitin tesviyesi beni çok uğraştırdı ancak sebebi kitin uyum probleminden çok benim tesviye aşamasını yeni yeni öğrenmem.Kitin parça uyumu İtaleriden beklediğimden daha iyiydi sadece motor birleşim kısımlarını zımparalamak tam bir eziyetti.

48713390181_aa92379c3e_b.jpg

48713390196_3da878c704_b.jpg

48713063223_093407a262_b.jpg

48713470031_531c5686b8_b.jpg

48713063103_47133812c6_b.jpg

Alperen ellerine sağlık,sorunları yok değil var ama özellikle motor kısmı çok sorunlu buralarda dışa detaydır,macun ve zımpara tamamını alır götürür,bir de motor hava alıklarındaki iç çember yok,içeri doğru düz gider,zımpara macun ister,en dehşetli de burundaki top mutlaka hava deliklerini aç ve enjektör iğnesi ile namlu yap,gatling tam olarak bir araba büyüklüğünde,bir rivayate göre sırf bu top için bu uçağı tasarlamışlar :lol:;)

17 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Alperen ellerine sağlık,sorunları yok değil var ama özellikle motor kısmı çok sorunlu buralarda dışa detaydır,macun ve zımpara tamamını alır götürür,bir de motor hava alıklarındaki iç çember yok,içeri doğru düz gider,zımpara macun ister,en dehşetli de burundaki top mutlaka hava deliklerini aç ve enjektör iğnesi ile namlu yap,gatling tam olarak bir araba büyüklüğünde,bir rivayate göre sırf bu top için bu uçağı tasarlamışlar :lol:;)

Çok teşekkür ederim Kenan abi desene adamlar uçağa topu değil de topun üzerine uçağı inşa etmişler :D  Dışa detay kısımlar büyük dert oldu zımparada kaybolup geri gelmeyecek  kısımlar var maalesef :D Hava alıklarının iç kısımlarında boşluklar kaldı ancak orayı macunlayıp zımparalamam imkansız ya epoxy putty ile doldurucam ya da öyle kalacak.Topun ön namlu parçasını montajda düşürüp kaybettim uydurduğum bir parçayı matkap ucu ısıtarak yapabildiğimce namlu ucu yapmaya çalışmıştım içime sinmemişti ancak enjektör iğnesi çok makul eğer kesip biçebilirsem o yöntemi kullanacağım fikir için çok teşekkürler abi.

Alperen kolay gelsin. Benim en favori uçağım diyebilirim. Geçen sene Italerinin diğer 48 versiyonunu yapmıştım ama bir kaza ile tüm fotolar silindiği için forumda paylaşamamıştım.  Aslında detayları fena değil ama diğer ustaların da belirttiği sıkıntıları olan bir kit. Boyama aşamasını merakla bekliyorum.

22 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Alperen kolay gelsin. Benim en favori uçağım diyebilirim. Geçen sene Italerinin diğer 48 versiyonunu yapmıştım ama bir kaza ile tüm fotolar silindiği için forumda paylaşamamıştım.  Aslında detayları fena değil ama diğer ustaların da belirttiği sıkıntıları olan bir kit. Boyama aşamasını merakla bekliyorum.

Çok teşekkür ederim Fatih abi benim de beğendiğim yabancı modern uçaklar arasından birisi A-10 :) Referans olması açısından görmeyi çok isterdim ama silinmesi kötü olmuş :unsure: