Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Hasan Şadi ÇELİK

1 /35 | Sd.Kfz.223 Leichter Panzerspähwagen(Fu) | Tamiya | Hasan Şadi ÇELİK

Recommended Posts

Ellerinize sağlık, öncelikle model üstünde ve aksesuarlarda ki kalıp izlerini temizlemeniz gerekiyor, aksesuarların ve özellikle aracın çamurluklarında çapaklar temizlenmemiş.

Özensiz boyama ve eskitmede üstüne eklenince görselliği zayıf bir model olmuş, öncelikle modelin montajını yaparken tesviye kısmına çok dikkat etmek gerekiyor.

Sonra da doğru bir boyama ( doğru renk ve kaliteli uygulanmış boya ) eskitme gibi işler işin artistik kısımları, tavsiyem önce montaj ve boyama kısmında biraz daha tecrübe yapmanız.

Kolay gelsin.

Elinize sağlık.

Modelcilik ile ilgili temel kuralları şu şekilde sıralayalım.

1. Sabır

2. Sabır

3. Sabır

4. Parçaların doğru şekilde tesviye edilmesi.

5. Parçaların doğru şekilde yapıştırılması. 

6. Modelin doğru görülmesi.

7. Modelin doğru boyanması.

8. Modelin decallerinin doğru uygulanması.

Buraya kadar temel iki kelime kullandım. Bunlar, "model" ve "doğru" kelimeleri...

Bundan sonra geri kısımlar geliyor.

1. Yıkama

2. Eskitme

3. Canlandırma

Size önerim; bunlar ilk modeller ve denemeler. Önceliğiniz, ilk sekiz madde olsun. Hatta, 7. maddeye kadar gelin. En koyu renkten, açık renge kadar, tonlu boyamayı kavrayana kadar yaptığınız tüm maketleri bu aşamaya kadar yapın ve bırakın. Bu kısmı yapabildiğinize emin olunca son maddeye geçin ve diğer aşamalara geçmeyin. Decallerden önce ve sonra parlak vernik attığınızı varsayıyorum.
Bu ilk 8 maddeyi tam olarak oluşturduktan sonra da yıkama ile başlayın. 1 mercimek kadar Raw Umber yağlı boyaya, on ölçek kadar (damla) sentetik tiner katıp iyice karıştırın. sonra ucu küt ve geniş bir fırça ile yıkama yapın.
Maketin yıkaması az veya fazla gelirse, oranları değiştirebilirsiniz.
Yıkamadan sonra, yavşa yavaş ama bol bol ve başka şeylerde (yoğurt kabı vs.) eskitme deneyin. Çok miktarda video izleyin. İlk üç maddeyi her zaman tekrar edin.
Bir modeli eskitmeniz, bir akşam, iki saatte olmasın. Bir benzin bidonuna, bir gecenizi dahi ayırın. Her şey minimum miktarda olsun. Eliniz korkak olmalı bir çok yerde; ama cesur da olmalısınız.
Maketi bitireceğim diye değil, ölçekli modelleyeceğim diye yola çıkın.
Ama, asla unutmayın.

1. Sabır

2. Sabır

3. Sabır

Modellerinizdeki hatalar, aslında tek bir şeyden oluyor. İLK ÜÇ MADDE.

İyi modeller.

15 saat önce, Kerem Erkmen yazdı:

Elinize sağlık.

Modelcilik ile ilgili temel kuralları şu şekilde sıralayalım.

1. Sabır

2. Sabır

3. Sabır

4. Parçaların doğru şekilde tesviye edilmesi.

5. Parçaların doğru şekilde yapıştırılması. 

6. Modelin doğru görülmesi.

7. Modelin doğru boyanması.

8. Modelin decallerinin doğru uygulanması.

Buraya kadar temel iki kelime kullandım. Bunlar, "model" ve "doğru" kelimeleri...

Bundan sonra geri kısımlar geliyor.

1. Yıkama

2. Eskitme

3. Canlandırma

Size önerim; bunlar ilk modeller ve denemeler. Önceliğiniz, ilk sekiz madde olsun. Hatta, 7. maddeye kadar gelin. En koyu renkten, açık renge kadar, tonlu boyamayı kavrayana kadar yaptığınız tüm maketleri bu aşamaya kadar yapın ve bırakın. Bu kısmı yapabildiğinize emin olunca son maddeye geçin ve diğer aşamalara geçmeyin. Decallerden önce ve sonra parlak vernik attığınızı varsayıyorum.
Bu ilk 8 maddeyi tam olarak oluşturduktan sonra da yıkama ile başlayın. 1 mercimek kadar Raw Umber yağlı boyaya, on ölçek kadar (damla) sentetik tiner katıp iyice karıştırın. sonra ucu küt ve geniş bir fırça ile yıkama yapın.
Maketin yıkaması az veya fazla gelirse, oranları değiştirebilirsiniz.
Yıkamadan sonra, yavşa yavaş ama bol bol ve başka şeylerde (yoğurt kabı vs.) eskitme deneyin. Çok miktarda video izleyin. İlk üç maddeyi her zaman tekrar edin.
Bir modeli eskitmeniz, bir akşam, iki saatte olmasın. Bir benzin bidonuna, bir gecenizi dahi ayırın. Her şey minimum miktarda olsun. Eliniz korkak olmalı bir çok yerde; ama cesur da olmalısınız.
Maketi bitireceğim diye değil, ölçekli modelleyeceğim diye yola çıkın.
Ama, asla unutmayın.

1. Sabır

2. Sabır

3. Sabır

Modellerinizdeki hatalar, aslında tek bir şeyden oluyor. İLK ÜÇ MADDE.

İyi modeller.

teşekkür ederim. çok yol gösterici bir yorum bundan sonra ki modellerde ilk üç madde ye çok dikkat edeceğim. ben biraz aceleciliği seven bir kişiyim. dediğiniz gibi sabır mutlaka gerekli.

16 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ellerinize sağlık, öncelikle model üstünde ve aksesuarlarda ki kalıp izlerini temizlemeniz gerekiyor, aksesuarların ve özellikle aracın çamurluklarında çapaklar temizlenmemiş.

Özensiz boyama ve eskitmede üstüne eklenince görselliği zayıf bir model olmuş, öncelikle modelin montajını yaparken tesviye kısmına çok dikkat etmek gerekiyor.

Sonra da doğru bir boyama ( doğru renk ve kaliteli uygulanmış boya ) eskitme gibi işler işin artistik kısımları, tavsiyem önce montaj ve boyama kısmında biraz daha tecrübe yapmanız.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim. kalıp izlerini daha çok dikkat ettim ama dediğiniz gibi çamurluklar daki kalıp izleri kalmış. :( bundan sonraki modellerde daha çok dikkat etmem gerekiyor. Kerem Erkmen dediği gibi sabır. İzninizle bir şey sormak istiyorum. yapıştırıcı olarak tamiya beyaz kapaklı olanı kullanıyordum. yeşil kapak aldım bide revell iğne uç kullanıyorum. ama yeşil kapak olan yapıştırıcı çabuk mu kuruyor.

Şimdi, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Teşekkür ederim. kalıp izlerini daha çok dikkat ettim ama dediğiniz gibi çamurluklar daki kalıp izleri kalmış. :( bundan sonraki modellerde daha çok dikkat etmem gerekiyor. Kerem Erkmen dediği gibi sabır. İzninizle bir şey sormak istiyorum. yapıştırıcı olarak tamiya beyaz kapaklı olanı kullanıyordum. yeşil kapak aldım bide revell iğne uç kullanıyorum. ama yeşil kapak olan yapıştırıcı çabuk mu kuruyor.

İki çeşit yeşil kafa var yeşil ve açık yeşil olarak üzerlerinde yazıyor zaten açık yeşil olan çabuk kuruyan modeli, rica ederim.

1.jpg2.jpg

2 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

İki çeşit yeşil kafa var yeşil ve açık yeşil olarak üzerlerinde yazıyor zaten açık yeşil olan çabuk kuruyan modeli, rica ederim.

1.jpg2.jpg

alttakinden var bende azıcık hızlı kuruyo gibi geldi. dediğiniz gibi üstünde de yazmıyo acaba benim aldığım daha eski bir üründe şişe yenilemesi olabilir diye sorayım istedim. teşekkür ederim.