Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
levent onbeş

1/72| F-16C F.Falcon | Hasegawa | Levent Onbeş

Recommended Posts

GZ9aob.jpg

Bayram seyran demedim, 4. maketime başladım.

İlki 1/72 Revell Stearman Kaydet, olduğu gibi yaptım, boya falan yok,

ikincisi 1/142 Revell “Night Trawler” balıkçı gemisiydi ki forumda paylaştım, boyalı falan

üçüncüsü, aliexpressden gelen ahşap balıkçı 1/130 ama yarım kaldı, sebebide montaj şeması çok kötü fotokopi, eksik parçalar ve yanlış numaralandırma, neyse bir ara paylaşırım.

Bu 4. ise bir senaryonun ilk modeli olacak.

Amacım 1923 den bu yana, yani Cumhuriyet dönemi Hava kuvvetleri envanterinden bulabildiğim uçaklarımızı yapmak. Pervaneli, jet, helikopter, nakliye, eğitim vs....

Babi’den Türk decal setini de aldım.

Bu nedenle de ölçek olarak 1/72 olsunlar istedim, hem sergileme yeri, hem de piyasada daha çok model olması.

Ancak, F-16 da kokpit ve pilot detayları bayağı yordu beni, acaba dedim 1/48 e dönsem mi.

Neyse, bu F-16C bitsin düşünürüz.

fotoğraflı aşamaları koymayacağım, belki ileri ki aşamalarda olabilir, malum acemiyiz, yapıcı! eleştirilerden etkilenmeyeyim.

:)

Bitince Allah ne verdiyse vurabilirsiniz...

daha sonra şunları sıraya koydum,

spitfire ıı/Vc, PZL 24, P40c/d,  Hurricane, FW190a3/4, D18s, B-26b/c, T-6 texan, P-47

sonrası 60 larda başlayan jet serisi.

Hadi bakalım bana kolay gelsin.

kokpit ve pilot bitti, gövdeye başladım.

ilk sıvı maske uygulamasınıda yaptım.

Bu forumda duyduğumu Molotow sıvı maske kalemi (2-4mm mavi olan) kenarları yaptım, Cadence maskeyi ise fırça ile sürdüm.

Farkları, molotow son derece kolay ve çabuk kurudu, cadence ise hala kuruyacak bekliyorum.odOv22.jpg

Akşama mangal var, ara verdim, yarın sabah devam ederim.

Konu olan maske sıvılarının ikisini de bilmiyorum ama maske sıvısı daha sonra seni üzebilir. Çok kusursuz ve düz bir şekilde çıkmaz. Bence maske bandı + maske sıvısı çözümünü kullanın.

Kenarlara maske bandı uygulayın, içlere maske sıvısı şeklinde.

10 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Konu olan maske sıvılarının ikisini de bilmiyorum ama maske sıvısı daha sonra seni üzebilir. Çok kusursuz ve düz bir şekilde çıkmaz. Bence maske bandı + maske sıvısı çözümünü kullanın.

Kenarlara maske bandı uygulayın, içlere maske sıvısı şeklinde.

Valla deneme yaptım, parmağımı sürünce hooop çıktı.

eğer aralara girmiş parça varsa, ince bir metal/ahşapla çıkıyor.

ancak henüz maket bandı almadım, onu da alacağım. şimdilerde düz yapı market bandı kullanıyordum, aradan kaçırdı, sökerken boyayı kaldırdı vs...

bu sıvı maske iş yapar....

Heyhat, hüsran yine hüsran....

45 yıl sonra girişilen hobi, iş boyamaya gelince, bu acemi bazı dersler çıkardı.

1- mümkün olduğunca 1/72 ölçekten uzak durulacak,

2- eldeki tüm boyalar atılacak (revell hariç) gerçek maket boyaları alınacak,

3- revell yapıştırıcının yanına acilen tamiya yeşil kafa alınacak

4- şeffaf mika yapıştrmak için özel yapıştırıcı araştırılacak

5- tasarrufa gitmeden, her tonlama için boya hazırlanacak, işi bitsede bir kenarda duracak, bir kaç kademe sonra aynı renk lazım olduğunda hazırdan kullanılacak.

6- her üç airbrush için uzun süreli bir deneme ve alışma eksersizleri yapılacak

7- her boya sonrası kuruma için uzun süre beklenecek

8-  sıvı maske yapabilmek için boyanın takır takır kuruması beklenecek

9-iki ayrı marka sıvı maske beraber kullanılmayacak

10- acilen kaliteli maske bandı alınacak

son olarak, SABIRLI OLUNACAK, ACELE ETMEDEN, YAVAŞ, YAVAŞ, ÇALIŞILACAK.

;)

Ha bu arada F16’ya ne oldu derseniz.....

İlerde yapılacak dio’larda hurda olarak kullanılmak üzere kasanın en dibine kaldırıldı.

Ek 11. madde;

pırıl pırıl, egzost ve kurşun deliği harici bozulması olmayan uçak yapmaktansa, zırhlı, gemi vs yapılacak.

çünkü,  uçakta bir boya hatası olursa kapatmak çok zor...

halbuki zırhlı, gemi vs de pas, kum, çizik, kir ekleyerek bu hataları kapatmak mümkün ki, son “Night Trawler” gemi maketinde hatalarımı bu yolla kapatabilmiştim.

Belki sonraları uçağa dönerim.

17 saat önce, levent onbeş yazdı:

Ek 11. madde;

pırıl pırıl, egzost ve kurşun deliği harici bozulması olmayan uçak yapmaktansa, zırhlı, gemi vs yapılacak.

çünkü,  uçakta bir boya hatası olursa kapatmak çok zor...

halbuki zırhlı, gemi vs de pas, kum, çizik, kir ekleyerek bu hataları kapatmak mümkün ki, son “Night Trawler” gemi maketinde hatalarımı bu yolla kapatabilmiştim.

Belki sonraları uçağa dönerim.

Naçizane amatörce bir kaç tavsiyem olacak. 

Boya olarak gunze(MR.hobby) kullanırsanız daha rahat edersiniz airbrush için rahat bir boyadır. Kıvamının ayarlanması zor değildir. Ayrıca size en başta 72 ölçekte devam etmenizi öneririm. Hem maliyet olarak daha makul hem de hatalar daha fazla affederler. 48 ölçekte bir noktanın tam yapışmaması, zımparasının tam yapılmamış olması veya ton farklılıkları çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Yapıştırıcı olarak MR. Cement s de güzel bir alternatif olabilir. 

Ayrıca hepimiz ilk birkaç maketimizi mahvetmişizdir. O yüzden öğrenerek ve gelişerek devam etmek bence çok önemli. Bol bol YouTube’dan videolar izleyin basit teknikler uygulamayı deneyin. 

Kolay gelsin Levent bey. Bu iş bir çok modeli batırmadan öğrenilmiyor :D hepimizin zamanında yaptığı hatalar. 

Forumu çok iyi okuyun. Aralarda çok ince tavsiyeler oluyor. Şimdi biz bu şu derken bir çok ufak ayrıntıyı unutuyoruz. Ama o ufak ayrıntılar çok önemli oluyor.

Örneğin hırdavat maske bandı kullanmayın boyayı söker gibi. Modelci için olan maske bantları kullanını onu da kullanmadan önce bir kaç kez elinize yapıştırıp yapışkanını zayıflatın gibi.

yada Revell iğne uçlu ince işe uygun gibi gözükse de aniden bolca akıp ortalığı batırır gibi. Bir yere döküp kürdan ile uygulayın.

Revell yapıştırıcıda iyidir. Kötü bir yapıştırıcı demiyorum. Ama kullanım alanına göre kullanacağınız malzeme farklılık gösterebilir. Kanatların içleri vs gibi geniş yüzeylerde revell'i sıkıntısızca kullanıyorum. Ağırlıklı olarak ise Tamiya Yeşil kafa kullanıyorum. (Gerçi elimdeki bitti daha da Açık yeşil kapağı olan, extra thin olan versiyonunu kullanıyorum.) 

Maske sıvısı sökülürken boyanın kenarları pütürlü çıkar gibi. o yüzden maske bandı ile birlikte tavsiye ediyorum. Evet uygulaması zor. Yapıştırıp kesmek gıcık ama malesef gerekli.

Bu arada bir proje teklifi hazırladığım için ara vermiştim,

ama dün beklediğim “Roll Antiseptik” solüsyon geldi ki, forumda bir arkadaş da okumuştum, akrilik boya çıkarmak için kullanıyormuş.

Hemen başladım “berbat” ettiğim F-16 yı soymaya...1200 kum zımparada kullanarak.

bayağı bir kat atmışım AB ile, zor oldu. az bişey kaldı, bitince foto koyarım.

Tek üzüntüm, pilot kabini camının onarılamayacak şekilde bozulması.

sanırım Dremel ile sıkı bir  zımpara ile düz cam haline getireceğim....

görüşmek üzere...

45 yıl önce, acemilik işte, Revell boya setini arkadaşım isteyince vermiştim.

1/72 F-5 vardı onu komple gümüş boyamış, camlar dahil.

fena da olmamıştı hani, konsol üstü duran metal model gibi...

ama canım gümüş boyam bitmişti.

ben pilot kaskı, uçak burnu boyayayım boya bitmesin diye, o tümünü boyamış.

işte belki de bu F-16 iyi temizlenmezse onun gibi tek renk boyamayı düşünüyorum...

metal model gibi olur.

bu bir hobi. Canınız nasıl isterse öyle boyarsınız.

Ama madem birazda tecrübe edinmek istiyorsunuz zorluklardan kaçmayın, bunu düzeltmeye çalışın. Ne kaybedersiniz ki?

Benimde batırdığım modeller var. Öyle, batık bir şekilde duruyorlar :) Bıraktım batık kalsınlar :D