Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
levent onbeş

1/142|North SEa Trawler |Revell |Levent Onbeş

Recommended Posts

Evet dostlar,

45 sene sonra yeniden maket yapımına başladığımın hikayesini anlatmıştım.

Geçen gün ilk maketimi bitirdim. ama biraz acele etmişim, keşke öncesinde bu forumu görseymişim. O zaman daha bilerek yapabilirmişim. Benim ki 45 sene öncesinden ve mimarlık mesleğiminden gelen tecrübe ile yapmak oldu.

Neyse, Kısaca anlatayım.

Boyaları ucuz bulup Rich marka almıştım, pişman oldum, siyah hariç diğerleri fırça ile hayal kırıklığı oldu.

Ben de Airbrush aldım, ama 3 tane, çünkü ilk aldığım Sparmax Flyer 0.5 ve yedek şişeleri olmuştu. ancak Lotus AS18 kompresör hortum olmadığı için bağlayamadım, gittim sanayiden 100tl hortum ve adaptörler aldım. Ancak hortum tüpgaz hortumu gibi dönmez kıvrılmaz.

Sonrasında, Lotus 138 airbrush aldım, set halinde ama bunda da gördüm ki, alttan cam hazneli, yarıya kadar doldurmak lazım, çok kullanışlı olmadı.

En son Lotus çift kademeli, üstten hazneli klasik AB alınca iş bitti, artık 3 tabanca ile çalışıyorum.

Astar olarak önce, sanayiden "universal" gri astar aldım, kullandım, sorun olmadı, sonrasında ne olur ne olmaz dedim ve Edding 200ml plastic astar şeffaf sprey aldım.

Boyalara ek olarak, "weathering" için yine Rich marka "Antique Powder" sıvılardan aldım, Rich pudra yazıyor ama sıvı çıkınca yetmedi Revell Eskitme seti de aldım, toz olanlardan. Rich sanki boya gibi, kuruyunca fırçalıyorsun, fena değil. Revell de güzel.

Baktım uçak yapımında "metalik" boya önemli, Revell'in metalik serisini aldım (altın-gümüş-bakır-bronz) daha henüz sadece pervanede bakır kullandım.

Yapıştırıcı iğne uçlu Revell ve Zhandalı E7000 kullanıyorum, bir iki japon kullanayım dedim, hata etmişim.

Satın alma işlerimi genel olarak N11, Hepsiburada ve Hobytime'dan yaptım.

Şimdi sırası ile biten Night Trawler,

XbE7YD.jpg

Başladığım Banggood dan gelen ahşap yelkenliye başladım,

gP9zjN.jpg

Sırada Hasegawa F16C var. 2006 Tiger met decal seti de aldım.

lQb2zg.jpg

Gelelim biten "Balıkçı Teknemize", yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Ama unutmayın, 45 yıl sonra ilk maketim....

:)

48451560256_8ba3eca854_b.jpgIMG_5605.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48451560646_d41f4c013e_b.jpgIMG_5606.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48451559911_58bf1f024d_b.jpgIMG_5604.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48451561006_20e04e7f1e_b.jpgIMG_5610.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48451717697_f86f2a44fc_b.jpgIMG_5612.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

48451564221_c336574b10_b.jpgIMG_5614.jpg by Levent Onbeş, on Flickr

Örnek aldığım bitmişler bunlar, farklı tasarımve yöntemler kullanmışlar.

5NGr2A.jpg

yGz8oM.jpg

kMX3Lv.jpg

Bu son resimdeki gibi bir deniz konusu yapmak istiyorum, elbette işi kaptıktan sonra. Belki de ahşap yapımına başladığım tekneye olabilir.

Bu arada forumu okuduktan sonra almaya karar verdiğim ekipmanlarda bunlar.

- Airbrush Flow improver

- Mr. Retarder mild

- Mr. white Putty

- Tamiya 2mm maske bandı

- Decal Bonder spray

- Cadence Maske jel

- İzopropil alkol 1lt

- Pilli kahve süt karıştırıcı

Halaoğlu pilot, haftada bir dünyayı geziyor, arada USA eve gidiyor, ona 3 siparişim olacak.

Molotow maske kalemi ki, bu forumda okumuştum, araştırdım, bayağı bir methediyorlar

AK weathering kalem seti, malum 5 kalemden oluşan set, mavi-gri shading ve chipping-aging olan 2 takımı düşünüyorum.

Bunlar ülkemizde satılmıyor sanırım.

Teşekkürler arkadaşlar,

Bu arada, n11.com da “molotow maskeleme kalemi”ni buldum, yurtdışına göre daha ucuz.

Dışarda 11.5$ iken burada 30₺ (2mm) 35₺(4mm).

kaçırmayayım dedim, haberiniz olsun.

Hoş geldiniz elinize sağlık.kullandığınız ipleri balmunun içinden çekerseniz iplerdeki pamuklanmayı önlersiniz .Güverteye farklı ahsap tonlarda kuru fırçalama yapılabilirmiş.

Hoşgeldiniz.

Modeliniz 45 yıl sonra başlayan biri için gayet güzel olmuş. 

Biraz malzeme seçimleriniz sıkıntılı. Keşke önceden araştırsaymışsınız. Bir sürü gereksiz harcama yapmazdınız. Lotusların ikisi de aslında çin malı ürünler. Ama çin mallarının da kalitelisi var. Bunun kalitesini pek bilmiyorum. Size tavsiyem Sparmax'ın SP-20x veya SP35x olurdu. Sparmax Flyer 0.5 i hiç bilmiyorum yorum yapamam. 

Komprasörde keşke depolu bir model olsaymış. Bu da iş görür, ama depolusunu tavisiye ederdik.

Hortumlarını da netten sizi üzmeyecek hortumlardan tavsiye ederdik :) 

Rich marka boyalar daha ziyada farklı hobiler için uygun. Size model için olan boyalardan tavsiye ederim. Fırçada Vallejo, Revell Aqua. Airbrush için ise Gunze ve Tamiya.... (Tabi bunların hepsini uygun oranda inceltme ile fırça veya airbruslarda da kullanabilirsiniz.)

Eskitme ürünlerinde de tavsiyem yine model için olan ürünler olacaktır. Ayrıca Normal yağlı boya, kokusuz terebentin, zippo benzini, white spirit, kuru pastel (çocukların yağlı pastel'i değil). Revell'in eskitme seti daha çok pigment tir. Kuru pastel tozu gibi yani. 

Yapıştırıcı sizinde eskilerden bildiğiniz revell iğne kafa dışında tamiya yeşil kafa denile tamiyanın ince, fırçalı yapıştırıcısını tavsiye ederim. CA yapıştırıcıları (japon) pek az yerde kullanırız. 

Almak istediğiniz ürünler hakkında ise

Airbrush Flow improver

Vallejo boya kullanacaksanız kesinlikle tavsiye ederim ama vallejo kullanmayacaksanız ihtiyacınız yok.

Decal Bonder Sprey yerine Micro sol Micro Set/ Tamiya Mark fit/Mr. Mark Setter gibi solisyonlar tavsiye ederim. Decal Bonder Sprey daha çok sorunlu decallerin üstüne sıkılan bir sıvı. Nasıl diyeyim...... daha çok eski kurumuş decalleri rahat kullanmanız için yada yazıcıdan sizin çıkarttığınız decaller için. Modelciliğinizi biraz daha geliştirdiğinizde daha çok ihtiyacınız olur ama sanırım sizin istediğiniz yukarıda söylediğim gibi solisyonlar. 

Cadence Maske jel. Bu ürünü bilmiyorum ama Vallejo'nun liquid mask'ını yada Humbrol'ün Maskol'unu tavsiye ederim.

IPA yı Tamiya boyalar için bende tavsiye ederim :) Ama vallejo da tavsiye etmem. Mutlaka elinizin altında bulunsun ama kullanacağınız boyaya göre bazen farklı çözümler gerekebilir. 

Bolca zımpara alın. 400, 600, 1000, 1500, 2000 gibi kum değerlerinde. zımparalar. Sünger zımparalar çok işinize yarar Bulursanız Tamiya 1000 1500 2000 numaralı zımparalar. Yoksa 3m Fine gibi zımparalar. kadınların çok numaralı tırnak zımparalarından mutlaka alın

102045_1000_45718_4lu-tirnak-zimparasi.jpg

AK nın kalem seti aslında suluboya kalemlerden oluşuyor. Güzel bir set ama bence bunlara ŞİMDİDEN para saçmak yerine, ilk önceliğinizi model yapmaya verin. Zaman içinde ihtiyacınız oldukça böyle setlere dalın. Videolarda adamların yaptığı ufak dokunuşlarla oluşan mucizevi sonuçlara pek bakmayın. Burada bir sürü ürüne tonla gereksiz para yatırmış birinin tecrübesi konuşuyor :D Şimdi bir çoğuna gerek yokmuş diyorum. Şimdilik parayı daha çok model ve boya gibi temel şeylere yatırın. Model için olanlardan Sprey mat/parlak vernikler alın mesela. Bolca üretim yapın, zaman içinde şu ürün de fena olmazmış diyeceksiniz zaten. o zaman alırsınız. Daha çooook harcama çıkacak. 

Yapılan modelinize gelince; başta dediğim gibi gayet güzel olmuş.

Baki hocanın dediği gibi ipler balmumuna sürünce yada az bir verniklenince tüylenmez. şu hali ile biraz tüylenmiş. 

Direklerde kalıp izleri var. revize edilmeli. 

Sandalı vince bağlayan ipler gergin değil. sizdeki örnekde de öyle ama sandalın vince bağlantısı biraz zenginleştirilebilirmiş. 

Yıkama, kuru fırça gibi teknikler yapılmamış. Özellikle iç güvertede eksikliği hissediliyor.

Vernik atılmadığınan decaller biraz sırıtıyor. 

Neyse size kolay gelsin. Bol bol üretip 45 yılın acısını çıkartın :D