Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Kenan Turhan

1/48 F/A-18F SUPER HORNET (VFA-103 "JOLLY ROGERS") Hasegawa Kenan Turhan

Recommended Posts

Şimdi, Bulut Solmaz yazdı:

neodyum mıknatıs diye geçiyor. çok güçlülerdir.

Teşekkür ederim Bulut abi soruyu sorduktan sonra cevabını buldum :) Çok güçlülerdir derken dikkatli kullan mühimmat takıp çıkarırken uçağı parçalama manasında mı dedin yoksa mühimmatları iyi tutar manasında mı tam anlayamadım ama olsun :D 

Bir saat önce, Aydın Kaynak yazdı:

İhtiyar elinin titremesi ön gölgeleme aşamasında işe yaramış , çok güzel bir ön gölgeleme yapmışsın :wub:

Şaka bir yana ellerin dert görmesin komutanım , çok çok beğendim ...

Evet evet ihtiyarlık işe yaradı kırk yılın başı usta :lol: sadece uçak değil boyayı yaptığım tezgaha  da derinlik ve görkem kattı titremem,bi gör bayılırsın :lol: gerçi daha bitmedi alt güverte var hakan beyin Harpoonları var,bağlantı zamazingoları var,var da var yani :lol: aslında uçak bittikten sonra aklıma geldi ama iş işten geçti,uçağın iniş dikmelerindeki halkaları kesip yeniden yapıp ince zincir ile güverteye bağlamak :lol: benden geçti artık sen yaparsın bir dehakine :P

27 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

25 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Teşekkür ederim Bulut abi soruyu sorduktan sonra cevabını buldum :) Çok güçlülerdir derken dikkatli kullan mühimmat takıp çıkarırken uçağı parçalama manasında mı dedin yoksa mühimmatları iyi tutar manasında mı tam anlayamadım ama olsun :D 

7 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

ikiside.

iyi yapıştırılmazsa, dikkatli çekemezsen parçaya zarar verebilir.

Aslında 2x1 ler o kadarda kuvvetli değil tek başlarına bir kaç tanesi birleşince azıtıyorlar :lol: bir tane mühimmata bir tanede pylona takıldığında sorun olmuyor hatta hızlıca üfleyince düşüyor bomba füze her ne ise :lol: 

25 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Aslında 2x1 ler o kadarda kuvvetli değil tek başlarına bir kaç tanesi birleşince azıtıyorlar :lol: bir tane mühimmata bir tanede pylona takıldığında sorun olmuyor hatta hızlıca üfleyince düşüyor bomba füze her ne ise :lol: 

Teşekkür ederim Kenan abi fazlasıyla açıklayıcı oldu :D 

Bir saat önce, Kenan Turhan yazdı:

İşin ustası söylüyorsa doğrudur. Elimde 1x2 değil ama daha büyük ebatta bunlardan bolca mevcut. Fazlasıyla güçlüler.

Hatta bakayım bir şu an elimdeki 3-4mm filan sanırım. Arada ufak kutular yaptırtıyoruz. kutu kapağına karşılıklı iki tane koyunca diğerini sökebiliyor.

Uçak gemi güvertesi imalatı için 28x40 cm ebadında ve 3 mm kalınlığında plexi kullanıldı.Yüzey öncelikle 180 zımpara ile zımparalandı.Fayans yapıştırıcısı,(tüm nalburların standart tabiri ile kalekim),bir miktar beyaz tutkal ve su ile yapılan karışım,zımparalanmış yüzeye 1 veya 2 mm kalınlığında spatula ile sürüldü ve bir gün kurumaya bırakıldı.Kuruyan zemine yürüyüş yolları ve bağlantı mazgalları çizildi.( Mazgallar Musa kardeşimin katkıları ile temin edilecek ve daha sonra yerlerine yapıştırılacak şimdiden teşekkür ederim.)Deliklerin düzgün ve gerçeğe yakın olması açısından bir takım referanslardan faydalanıldı.Ref.lerde verilen ölçüler ft. inç cinsinden olduğundan,tüm ölçüler metriğe döndürülüp 48 ölçeğinde küçültüldü.Delik çapları 1/8 inç yaklaşık 3,175 mm matkap ile delindi.Delme işlemi ardından maskelenerek boyaması yapıldı.Tüm yüzeye mat vernik atıldı az kirletilmesi yapılarak,mazgalları takılınca işlem bitecek.:)

20190805_125937 (Kopyala)

28x40x3 plexi levha.

20190805_131835 (Kopyala)

Fayans yapıştırıcısı+beyaz tutkal+su karışımı yaklaşık 300 gram civarı.

20190805_143530 (Kopyala)

Spatula ile zımparalanmış yüzeye uygulama.

20190805_143541 (Kopyala)

Yakından yüzey dokusu.

20190807_111959 (Kopyala)

Yürüyüş yolları ve bağlantı mazgallarının çizilmiş hali.

20190807_120222 (Kopyala)

1/8 inç veya 3,175 mm kalınlığında matkap ile delik işlemi.Yaklaşık 87 adet delik olacak.

20190807_135146 (Kopyala)

Yüzeydeki deliklerin gerçek ölçülerinin  küçültülmüş hali.

20190807_144734 (Kopyala)

Maskeleme ve boyama aşaması.Tamiya XF-2 

20190807_152459 (Kopyala)

20190807_152622 (Kopyala)

Tüm yüzey Tamiya XF-69 ile boyandı ve mat vernik atıldı.Kirletme ve mazgal işleminin ardından finali olacak :)

20190807_183340 (Kopyala)

4 saat önce, Can TARI yazdı:

Şu sırtı dönük herifin ayağından ölçersek delik çapları 30cm rahat var. 48 ölçekte 6mm falan eder, ihmal edilecek küçüklükte değil...

Krem tüpü diyorum :):)

Komutanımı yormadik, alttakinden aldık. Yakında gelir umarım. 

https://www.scalemates.com/kits/brengun-brl48072-tie-down-points-star-type-us-aircraft-carrier--1013068#

11 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ufff ellerinize sağlık komutanım

exploding-head-facebook.png

Benim hatlar yandı yine...

Yanan kısımları çıkarıp yeniden bobin sararız itina ile :lol: elden geliyor accük :lol:;)

9 saat önce, baki temel yazdı:

Ellerine sağlık komutan çok yahşi olmuş.El matkabıda gözümden kaçmadı.Bir daha bana benden habersiz şunualdın bunu aldın dersen susuğu yersin burnuna haberin olsun:lol:

Çok sağ olunuz saym Baky beğ :lol: seninde gözünde 3,75 gözlük var çıkarınca önünü göremiyorsun amma her haltıda kaçırmadan yakalıyorsun fotofiniş Baky :lol: yeni değil o zerzevat teknisyen iyi bak Tekzen de satılanlardan sudan ucuz almayanı dövüyorlar :P

6 saat önce, Can TARI yazdı:

Deliklerin içinde uçakları bağlamak için kullanılan metal zımbırtılar nerede?? 

Tei down points ( star type ) ,Tie down points (cross type)  bağlama noktaları dedikleri ,yıldız ve çapraz olarak iki farklı  şekilde mevcut,bana yıldız olanı lazım.Bu zamazingoları Musa Kardeşim halledecek artık :lol:

6 saat önce, Can TARI yazdı:

Şu sırtı dönük herifin ayağından ölçersek delik çapları 30cm rahat var. 48 ölçekte 6mm falan eder, ihmal edilecek küçüklükte değil...

Krem tüpü diyorum :):)

Zemindeki delikleri 1/8 inç (3,17 mm) matkapla deldim,Pe parçaların ölçüsüde 3/16 inç ( 4,76 mm yaklaşık ) içine düşmeden CA ile tuttururum abi :) krem tüpü burada iş görmez ustam yoksa çoktan gömmüştüm lasonil tüpü :lol:

3 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Çok ince işçilik Kenan abi, kolay gelsin.

Kubilay çok sağ ol ;):)

Bir saat önce, Musa Peker yazdı:

Resmen sponsor olduk maket be:)

Birde yapabilse :P

Musacığım çok sağ ol,bana değilde kime olacaksın sponsor :P;) sen gönder gelsin Pe leri ısıtır yerim onları az pişmiş :lol:

Bir saat önce, Musa Peker yazdı:

Komutanımı yormadik, alttakinden aldık. Yakında gelir umarım. 

https://www.scalemates.com/kits/brengun-brl48072-tie-down-points-star-type-us-aircraft-carrier--1013068#

Allah tuttuğunu altın etsin,büyük sorundu artık değil :lol: