Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Ege Babacan

1/150 | Swedish Regal Ship VASA | Revell | Ege Babacan

Recommended Posts

13 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

kutudan gelen pek ipler tüylenme yapmıyor ama yine de Balmumundan geçirmekte fayda var.

Evet, pek tüylenme yapacak gibi değil. Ancak düğümlerle falan aram hiç iyi değildir, revellin şeması da her zaman olduğu gibi epey karışık. İnşallah çözebilirim neler olduğunu :D 

Son boyamalar olan arka kısmı da tamamladım. Boyamalar hep aynı şeyi yaptırdığı yerlerde biraz sinir bozucuydu ancak geneli gerçekten keyifliydi.

20200603_210501

20200603_210705

Bundan sonraki aşama model üstünde benim en çok sinirimi bozan üstteki beyaz kısımları düzeltmek olacak, ardından da modelin tümüne parlak vernik ve yıkamalar. Yıkamalar özellikle bej renk olan kısımlar için önemli çünkü bu haliyle çok ham duruyorlar. Mahvetmeden nasıl yapacağım konusunda bir fikrim yok ancak deneme yanılmayla bulacağım artık bir şeyler. Belki her renk için farklı renk yıkama vs deneyebilirim. Ama bej için kafamdaki koyu kahve.

Koni biçimli parçaları sadece kuru montajla tutturdum havada olması biraz bunun yüzünden, biraz da oturma problemi var.

56 dakika önce, Bayram KOÇER yazdı:

Sinir bozmaya gerek yok Ege:) Sakin sakin güzel güzel model yapıyorsun. Acele etmeye gerek yok dışarıda kafandaki denemeleri yap sonra kafana yatanı modele uygula. Gayet güzel ilerliyor👍

Çok teşekkürler :) Zaten sıkıldığımı farkettiğim zaman direk kenara koyuyorum modeli aceleye getirmemek için. Yavaş yavaş keyif alarak yapmaya çalışıyorum.

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Çok iyi oluyor. Ben çok beğendim valla... Bu modelde Parlak verniğe pek ihtiyacın yok gibi. Hiç decal filan yok. Bence Satin verniğin varsa onu dene. Önce az gözüken bir alanda dene.... etkisini beğenirsen tüm yüzeye uygularsın. 

Çok teşekkürler :) Parlak verniği aslında yıkama için uygun yüzey oluşturmak için düşünüyorum. Daha önce bej renk kısımlarda koyu kahve yıkama yapmak istediğimde istediğim kaygan yüzeyin olmadığını farkettim. Satinde de bunu elde edemem muhtemelen. Bir de gövdenin ana rengi ile kırmızı arasında kalan turuncumsu renk parlak vernik üstüne yıkama yapınca çok daha iyi duruyor. Elimde satin vernik yok malesef mat ile bitirmeyi planlıyorum ancak çok matlaştırmasından korkuyorum.

Edit: Aslında sadece detay boyamalı alana ve turuncu şeride parlak vernik atıp yıkamaları yaptıktan sonra diğer aşamalara geçebilirim. Hem vernikten tasarruf olur :D

Daha önce bahsettiğim beyaz kısımları düzelttim. Hala çok iyi değil bol bol kusurları var ancak bir önceki haliyle kıyas edilemeyecek derecede iyi. Kusurlar biraz da revell kaynaklı şekiller bozuk biraz da çapak var. Düzeltebildiğim kadarını düzelttim ancak boyalı haliyle çok fazla da oynama yapmak istemedim. Boyadan önce farketsem daha iyi olabilirdi.

20200605_203956

Aslında sadece bunun için forumu meşgul etmeyecektim ancak bir sıkıntı var;

20200606_160505

Tam problemsiz kit hayret diye revelle övgüler yağdırırken övgüleri geri almamı sağlayan bir oturma problemi çıktı. Kuru montaj denemeleri yaparken böylesine hem boy hem de yükseklik problemi ortaya çıktı.

Uç kısmı gerdirip zorlayarak biraz olsun oturtabiliyorum ancak hem gövdede problemler oluyor, hem de yapıştırıcı varken bu kadar fazla hareket yaparsam sonuçlar pek iyi olmayabilir.

Sanırım bu tamamen benim şanssızlığım çünkü çeşitli yabancı forumlar üstünde bu model için geniş çaplı bir araştırma yapmıştım. Hiçbirinde böyle bir oturma probleminden bahsedilmemişti. Bu tarz bir problemde ne yapılabileceğine dair fikir almak istedim sizlerden..

20200606_163232

20200606_163214

Bunlar gövde üstündeki tırnaklar takılıyken olan sapma.

20200606_163307

Burda da uç kısmı elimle gerdirdim, doğru pozisyona getirdim. Dolayısıyla hem tırnaklardan biri yerinden çıktı hem de bu tarz bir sorun oldu.

Aslında son fotoğraftaki tercihimdir ancak uç kısmı o kadar iyi tutabilecek bir yapıştırıcı tanımıyorum. Yani en azından çok zorlar japonun falan dönüşü olmaz zaten.

Edit: İtici izleri olan ve tükürmeler olan kısma revizyon yapacağım.

39 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Tırnakları boşver kes gitsin. Gövdeye uyum göstermeyen tırnaklara  bağlı kalmana gerek yok. Kalıp tam otursun.

Sorun bence en arkadaki tırnakta, onu kesip bir bakayım başka sorun var mı diye ama sanmıyorum. Belki 1, 2 tanesinin de köşesinden ufak bi kısaltırım.

Tırnaklara henüz bir işlem yapmadım ancak tırnakları kesip gövdeyi oturtsam da paylaştığım en alttaki fotoğraftaki olay yine oluyor. Sorunun kaynağı aslında tırnaklar değil alt taraftan ön tarafa kadar mükemmelen oturuyor. Ancak sanıyorum sağ tarafın en ön kısmı daha yamuk. Yani sıkıntı tırnaklarda değil malesef, direk olarak kalıp sıkıntılı. Alt gövdeye zımpara işlemi yapılabilir ancak hem gövde sol taraftan çok bölüm kaybeder, hem de sonuçlar çok iyi olmayabilir.

Valla ne yapacağımı şaşırdım bu kadar emek verdikten sonra biraz soğumadım değil. Hiçbir çözüm bulamazsam zımpara yaparım muhtemelen. Öyle bırakmak pek içimden gelmiyor.

tırnakları kes yada sadece bir tarafta, düzgün oturduğunu düşündüğün yerlerin kılavuz tırnağını bırak. o ucu sabitleyip yapıştır. onun kılavuzluğunda git. 

Biraz eğip bükme ile yerine oturuyorsa plastiği saç kurutucu ısıtıp plastiğe biraz yön verebilirsin. Abartmayacaksın tabi. Bazen kutudan taşıma vs yüzünden plastik deforme olabiliyor. Özellikle böyle büyük parçalarda. Bu durumda başkasının karşısına çıkmayan sorun seni bulabiliyor.

Tabi modelin başındaki sensin. ben akıl yürütüyorum. Bu çözüm belkide sana uymayacak.... Deneme yanılma ile mantıklı bir çözüm bulunabilir.

55 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Biraz eğip bükme ile yerine oturuyorsa plastiği saç kurutucu ısıtıp plastiğe biraz yön verebilirsin.

Eğilip bükülebilecek ya da kutuda deforme olabilecek kadar ince değil bence. Direk olaraj kalıpta hata var sanki. Diğer işler bitsin montaj aşamasında bir çözüm düşünürüm. Muhtemelen uygun tırnakların köşelerini kesip bir hareket özgürlüğü yaratıp en düzgün şekilde montajlarım. 

57 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

o ucu sabitleyip yapıştır. onun kılavuzluğunda git. 

Bunu deneyeyim, mantıklı.

Çok teşekkürler cevaplar için :)

12 saat önce, ismet güralp yazdı:

Boyamadan önce kuru montaj yapmamış mıydın?...

Yok hayır malesef. 2 yıl öncesinde dayanıyor bu proje. Bu modele başladığımda çok daha deneyimsizdim. Özellikle de gemiler konusunda. Keşke aklıma gelseydi de kuru montaj denemesi yapsaydım.

Arka kısımların yıkamalarını tamamladım. Az çok istediğim gibi oldu. Aradaki ton farkı anlaşılsın diye yapım aşamasında da bir foto çektim;

20200608_161327

20200611_213953

Burada yine altın sarıları ışıktan dolayı patlamış..

20200611_214045

Olukları doldurmayı ilk olarak burnt umber ile yaptım ancak oluşan görüntüyü abartılı buldum. Ben de burnt umber ile kırmızı bir tonu göz kararı karıştırıp onunla pinwash yaptım ve sonuç çok daha iyi.

Ancak kalitesiz yağlı boya+white spirit çok iyi bir wash boyası olmadığı için bazı kusurlar oldu. Dikkatli gözlerden kaçmaz muhtemelen.

Başka bir kobay parça üstünde az çok aynı işlemleri yapıp mat verniğin nasıl görüneceğine bakacağım. Çekmeceyi karıştırırken humbrolun satin verniğini buldum. Muhtemelen enamel kullanmayı sevmediğim için çekmeceye kaldırmışım. Mat vernik çok kötü sonuç verirse ona da şans veririm.

Çok iyi gidiyor Ege eline sağlık. Fatih abinin dediği gibi montaj aşaması biraz can sıkacak. Boyalı parçaların birleşimi can sıkıcı olabiliyor. Her zaman olduğu gibi bir kaç hurdayı boyayıp birleştirmeye çalış farklı yapıştırıcılar ile deneme yaptıktan sonra modelin montajına geç. Kolay gelsin..

1 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Muhteşem sabır, muhteşem sonuç :wub: 

Çok güzel gidiyor ama bu parçalar nasıl birleşecek diye merak etmeye başladım :)  

Bir saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Çok iyi gidiyor Ege eline sağlık. Fatih abinin dediği gibi montaj aşaması biraz can sıkacak. Boyalı parçaların birleşimi can sıkıcı olabiliyor. Her zaman olduğu gibi bir kaç hurdayı boyayıp birleştirmeye çalış farklı yapıştırıcılar ile deneme yaptıktan sonra modelin montajına geç. Kolay gelsin..

Çok teşekkürler :) Dediğiniz gibi montaj sıkıntılı olacak. Hem dediğiniz gibi boyalı olmasından ötürü, hem de bu modelde arka tarafta çok garip bir oturma şeması var. Parçaların kesin olarak yerleri yok ve 0a 0 da oturmuyorlar. Arada aşağıda görebileceğiniz gibi boşluklar kalıyor. Yapıştırıcı işini denemeden önce arka taraflarından bantlayıp oturma şemasını anlamaya çalışacağım.

revell-vasa-royal-swedish-warship-model-set-5719__0503489248436069

10 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Boya ve yıkama işi çok iyi gidiyor. Valla hayran oldum. Ellerine sağlık.

Kusursuz bir sonuç zaten doğal değildir. Kusursuz sonuç bekleme :) 

Çok teşekkürler :) Kusur tabiki olacak zaten modeli kendi modelimiz yapan da bir nevi onlar :) Ancak en aza indirmek de en güzeli.