Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Ege Babacan

1/150 | Swedish Regal Ship VASA | Revell | Ege Babacan

Recommended Posts

Eline sağlık. Gayet güzel oluyor.

Gövde içindeki ahşap için; Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla BANA KALIRSA yani kişisel görüşüm halen biraz koyu gibi. Ben olsam buff yada wooden deck tan ile hafif bir kuru fırça ile başlar. açık renk pigmentler ile devam ederdim. Bu gemilerin tayfası güverteyi sürekli yıkar. özelliklede askeri bir disiplinde olduklarından neredeyse bu rutin bir görevdir. Paneller arası çok radikal fark olmaz. ama yinede paneller arası ufak renk farklılıkları güzel durur. Panel panel uğraşmak seni bunaltır. sen yine bölge bölge çalış. Köşe bucakta gölge oyunları kullanmakta yarar var. 

Aşağıdaki örnekler uzun süre kullanılan bir askeri gemi güvertesi olmasa da yadımcı olur sanırım.

Teak-Deck-Gemi-Yat-Tekne-G%C3%BCvertesi-D%C3%B6%C5%9Feme.jpg

yat-gemi-guvertesi-tik-agaci-kaplama-768x1024.jpg     boat_ship_wheel_deck_captain's_area_sky_clouds_nature-1249619.jpg!d

f108a6a82f582be6fa5ae0c4b3f02134--real-pirate-ships-pirate-ship-deck.jpg    

DSCN1898.jpg

Tabi nerede duracağına ve ne kadar yapacağına modelin başında sen karar vermelisin. Ayrıca nasıl bir sonuca ulaşmak istediğine göre de değişir. 

16 saat önce, Ege Babacan yazdı:

Burada ince katlar halinde attığım 1. ve 2. kat kontrolüm altındaydı

itici izleri için ise iyi iş çıkartmışsın. Zaten bu iş zımparasız olmaz :) Sen yine 3 kat atmışsın. ben inceltmeden tek kat atıp zımpara ile hallediyorum. Çökme yaparsa 2. kat. Genele bu tür işlerde Tamiya White Putty kullanıyorum. Ama Mr Surfacer da da pek bir şey değiştirmem. 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. Gayet güzel oluyor.

Gövde içindeki ahşap için; Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla BANA KALIRSA yani kişisel görüşüm halen biraz koyu gibi. Ben olsam buff yada wooden deck tan ile hafif bir kuru fırça ile başlar. açık renk pigmentler ile devam ederdim.

Tabi nerede duracağına ve ne kadar yapacağına modelin başında sen karar vermelisin. Ayrıca nasıl bir sonuca ulaşmak istediğine göre de değişir.

Çok teşekkürler, biraz daha uğraşıp çok abartmadan birşeyler yapmaya çalışacağım. Önerileriniz doğrultusunda güverte gözüme hoş gelmeye başladı artık. Tatminkar noktaya gelince bırakacağım.

En alttaki resimdeki direk dikkatimi çekti daha çok :) Vasa direğinin yakın tonlarında. Burada da bir karar vermem gerek. Direkleri daha önce boyadığım gibi koyu renk boyayıp burnt umber tarzı bir yıkamayla bitirebilirim ancak çok da gerçekçi olmuyor bildiğiniz üzere. Çok monoton duruyor. Bir de sizin daha önce verdiğiniz bir öneri vardı ki, çok daha iyi bir görüntü sağlıyor. Tamiya buff veya biraz daha koyu bir tonla boyayıp üstüne bu vasa tonlarda yağlı boyayla boyamak. Ancak beni kararsızlıkta bırakan nokta şu ki; daha önce denemediğim bir yöntem ve elimde öyle kaliteli bir yağlı boya da yok. Rengi scarlet ve burnt siennayı karıştırarak elde edebilirim orası problem değil. Kusura bakmayın gerçekten sizleri de uğraştırıyorum ama :) 

Ben olsam önce Wooden Deck Tan ile boyar üstüne Burnt umber ile yağlı boya (koyu kıvamda) yıkama yapardım. Bu yıkama sırasında fırça ile damarların izi verilebilir. 

Wooden deck tan yerine, deck tan yada buff da olabilir tabi. Vallejo Old Wood bulursan onun tonu da güzel. 

Önce bir yerde denemekte fayda var. 

Ufak ufak tonlamalara başladım. Her ton için arada kuruması için 1 gün bırakıyorum. İlk olarak gözüme kestirdiğim bazı panelleri açık tonlamaya çalıştım

20200517_194453

Yine beyaz ışığın azizliği olarak çok belli olmuyor fotoğrafta. Sadece fotoğrafta değil çalışırken de epey parlıyor, biraz zorluyor açıkçası :) 

Sonraki günlerde de farklı tonları yine gözümü kestirdiğim panellere uyguladıktan sonra kuru fırçalamadan dolayı nispeten kaybolan yıkama çizgilerini de şırınga yardımıyla tekrar olabildiğince taşırmadan tekrardan belirginleştireceğim. Planım şu anda bu ancak eleştirileriniz, önerileriniz varsa beklerim üstadlar :) 

Bir saat önce, ismet güralp yazdı:

Az daha buff ile giriş bence. Güverte burdayım demeye başlamış. Genelde kenarlara yakın lambriler koyu renkken en çok yürünen gezinen kısımlar açık olur..

Biraz daha tonlayacağım zaten burda en açık olacak panelleri belirledim. Yavaş yavaş hoşuma gitmeye başladı benim de :) 

Dayanamadım ve gövdenin de yıkamasına başladım, burada AK'nın hazır ürününü kullandım, doğru uygulandığında verdiği doku hoşuma gitti.

20200520_224558

Farkedersiniz ki üstteki yani gövdenin sol tarafı çok başarılı olmadı malesef. Ancak sağ kısım hoşuma gitti. Aslında solda işlerin neden ters gittiğini biliyorum. Sağ kısımda çabuk dağılmayan nispeten kaliteli kulak çubuklarını kullanırken kalmadığı için sol kısımda epey kalitesizini kullandım. Dolayısıyla istediğim sonuca ulaşamadım. Bu kadar büyük fark olacağını düşünmemiştim doğrusu.. Ama bunları daha sonra da düzeltebileceğim için çok da kafaya takmadım.

Üst kısımların ve diğer renklerin yıkamasına da o bölümdeki detay boyamalarını bitirince devam etmeyi planlıyorum. 

20200520_224506

Güvertede de sona doğru yaklaştım. Fotoğrafta çok belli olmuyor, dolayısıyla hep aynı fotoğrafı paylaşıyormuşum gibi oluyor :D 

Ek olarak modelin çeşitli yerlerinde kalıp izleri keşfettim, onları da kapatmaya başladım. İlk toparlamaya çalıştığım zaman nasıl gözden kaçırmışım :unsure:

Edit: Gövdedeki ton değişiminin fotoğrafta belli olmadığını farkettim, gerçi bu fotoğrafta da çok belli olmuyor ancak daha net gözüküyor;

20200520_184500

Öncelikle herkese iyi bayramlar :) Umarım bir sonraki bayramda sevdiklerimizle bayramlaşabiliriz..

Direkler için eski modellerden kalan atık parçalar üstünde deneme yaptım ve en çok tamiya buff üzerine burnt umber - burnt sienna karışımını beğendim.

20200524_143608

20200524_143532

Bir de eksik parça sayımı yaptım ve en çok kayıp parçanın aşağıdaki parça olduğunu gördüm. 3 tane kopyalamam gerekecek. Bildiğiniz kolay bir yöntem var mı?

20200524_143757

Güzel olmuş... Rengi güzel bulmuşsun. Tek bir renk gibi düşünmeyebilirsin. Alt Burnt Umber/Burnt Sienna üst sadece Burnt Umber filan yada oranalar değişerek farklı farklı tonlar elde edilebilir.

Yağlı boya 3-4 gün kuruduktan sonra da bir kuru fırça mesela...

Çoğaltmak istediğin parça için elle plastik kartlardan kesilebilecek bir şey gibi.

Yada slikon kalıbı çıkartılabilir. 

Blue Stuff'un Türkiyede Plastimake diye bir alternatifi var. Sıcak suda yumuşuyor filan.

85d32f39e951f0c.jpg

Birkaç parçayı kaynar suya atıyorsun, plastik yumuşak oluyor.... Bende aynı nedenle aldım ama ben çok verim alamadım.

Normal RTV2 ile silikon kalıbını alma ve içine reçine dökme yöntemini seviyorum. Ama ilk masrafı 5 ufak parça için oldukça yüksek kalır.

Sıradan slikonla mısır nişastası ile de kalıp alanlar var. YouTube'a bir bak. 

Tek bir renk gibi düşünmeyebilirsin. Alt Burnt Umber/Burnt Sienna üst sadece Burnt Umber filan yada oranalar değişerek farklı farklı tonlar elde edilebilir.

Güzel fikir, güvertedeki turuncumsu renk daha koyu. Sırıtmaması için alt kısma burnt umber yoğunluklu yıkama yapmak daha iyi olacak.

Ama ilk masrafı 5 ufak parça için oldukça yüksek kalır.

Minicik parçalar için masraf yapmaya gerek yok dediğiniz gibi. Eski plastik bir parçadan el yordamıyla kopyalamaya çalışmıştım ancak şansıma yumuşak plastik olan varmış elimde bu boyutlarda dayanıklı olmadı.

Plastimake'i  Teknoseyir'de öylesine dolaşırken görmüştüm bende. Onların da çok iyi yorumları olmamıştı diye hatırlıyorum. Oyun hamurumsu daha güzel bir ürün daha vardı Sugru diye kuruyunca plastikleşiyordu, yine Teknoseyir incelemişti galiba. Adamlar taş incelese izleniyor :D 

5 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Renk iyi olmuş. Bir de damar efekti verilirse tam olur. 

Model üstünde biraz daha belirginleştirmeye çalışacağım, fotoğrafta hem boya yaş olduğundan hem de beyaz ışıktan ötürü biraz kaybolmuş gibi. Şu beyaz ışık başıma bela oldu resmen :D Yağlı kağıt da koysam parlıyor, final fotoğraflarını çekerken bir çözüm bulurum artık.

55 dakika önce, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Neden kayboldu o kadar çok parça acaba?

Modele evde tezgahta başlamamıştım, başladıktan sonra da eve getirirken epey küçük parça kaybolmuş. Bir de ortanca direk kırılmıştı taşıma sırasında büyük bela olmuştu başıma ancak hallettim onu da sanırım. Boya işlerini hallettikten sonra kırılmaz tekrardan inşallah. Sadece bu 3ü değil ufak tefek başka parçalar da kayıplarda. Acemiliğim yüzünden çok çektim bu modelde, bakalım umarım iyi sonuç alabilirim :)