Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Ege Babacan

1/150 | Swedish Regal Ship VASA | Revell | Ege Babacan

Recommended Posts

Merhabalar, bir süre önce bu modele başlamıştım ancak daha önce yaptığım boyayı beğenmeyip tekrar boyadım. Bundan dolayı da forumda devam eden modeller kısmına eklememiştim. Aslına bakarsanız bu benim foruma yüklemiş olduğum ilk model olacak. Daha sonrakileri de yüklerim artık. Kendimi biraz tanıtayım, bu hobiye heves etmiş genç bir kardeşinizim. Modelim başlıktan da göründüğü üzere Revell'in VASA modeli. Gerçekten zor bir modele benziyor. Seçme hakkım olsa daha kolayından başlardım da hediye gelmişti, bende yapayım dedim :) Aslında bu modeli bitince direk olarak biten modellere koyacaktım da ocağınıza düştüm. Fikire ihtiyacım var. İlk öncelikle yaptıklarımı fotoğraflarla kısa bir özet geçeyim. (Umarım doğru yüklerim fotoğrafları)

İlk öncelikle gövdeye Mr.Surfacer 1000 ile astar attıktan sonra gövdeyi ana hatlarıyla boyadım. Henüz detay boyamalarının hiçbirini yapmadığım için vernik atmadım. E haliyle yıkama da yapamadım.

4p1Nd7.jpg

Daha sonra irili ufaklı birçok parçayı boyadım, işi bitenleri vernikledim ve yıkamasını da yaptım. Standa da dekalleri yerleştirdim.

QPvjkj.jpg

Ancak şimdi bir sıkıntım var. Gemi direklerine biraz detay kazandırmak istedim. Neticede dümdüz bir parça değilmiş o zamanlar. Odundan yapılan ve doğal olarak bir dokusu olan direkler varmış gemilerde. Bende bu dokuyu kazandırmak istedim ve sonuç aşağıdaki gibi. Açıkça söylemek gerekirse benim pek içime sinmedi. Bu yüzden sizin de fikir almak istedim.

AOnjoB.jpg

00l3PY.jpg

Bunlar fotığrafta göründüğünden biraz daha belirginler. Eğer bunları yok etmek istersem epey bir zımpara macun boya işi çıkacak. Böyle ilginç şeyler denemeyi seviyorum :) Yine bu direklerin üzerinde normalde halat detayları olması gerekirdi. Ancak ben onları yok ettim ve kendim ip saracağım. Daha güzel görünecek bence.

23 dakika önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin, ince boyamalar güzel olmuş, plastiğe ahşap dokusu verme olayı konusunda takipteyim bana da lazım olacak :)

Teşekkür ederim. Bende ilk kez ahşap görünümlü parçaları olan bir model yapıyorum. Umarım iyi biter :)

elinize sağlık. gayet güzel ilerlemişsiniz. Çok beğendim doğrusu.

5NLjA5.jpg

Ahşap dokusu belirgin gibi duruyor. Biraz kuru fırça güzel olur. 

Açık ahşaplar az ince burnt umber yağlı boya ile boyanıp sonra boya siline bilir. fırça ile DOKUNARAK ahşap efekti verilebilir. 

Bazı paneller yine yağlı boya ile tonlanabilir. Tüm paneller aynı renk olmazsa hareket kazanır. 

AOnjoB.jpg

keşke önce kalıp izini silseymişsiniz. Ortada dümdüz olan kalıp çizgisi biraz göze batıyor. 

Dikey çizikler iyi de sağa sola, rasgele olanlar biraz işi bozmuş. 

Yine koyu kahve yağlı boya ile ahşap efekti verilebilir. Üst aydınlık kısımlara biraz açık renk uygulanabilir.

İpler konusunda dikkatli olun. Bir çok ip kalın kaçabilir. yanında gelen iplerin kalınlığı uygun aslında ama direğe SARILACAKLAR çok az daha kalın olabilir. 

Vasa bol şatafatlı süslemeleri olan bir gemi. Tam çıngan işi süslemeleri var :D o bölüm zorlar ama Esas zorluk iplerde. İpler konusunda başarılar dilerim

Yardımcı olabilir diye

https://www.youtube.com/watch?v=jmZlK3-xxZs&t=1950s

12 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

elinize sağlık. gayet güzel ilerlemişsiniz. Çok beğendim doğrusu.

5NLjA5.jpg

Ahşap dokusu belirgin gibi duruyor. Biraz kuru fırça güzel olur. 

Açık ahşaplar az ince burnt umber yağlı boya ile boyanıp sonra boya siline bilir. fırça ile DOKUNARAK ahşap efekti verilebilir. 

Bazı paneller yine yağlı boya ile tonlanabilir. Tüm paneller aynı renk olmazsa hareket kazanır. 

AOnjoB.jpg

keşke önce kalıp izini silseymişsiniz. Ortada dümdüz olan kalıp çizgisi biraz göze batıyor. 

Dikey çizikler iyi de sağa sola, rasgele olanlar biraz işi bozmuş. 

Yine koyu kahve yağlı boya ile ahşap efekti verilebilir. Üst aydınlık kısımlara biraz açık renk uygulanabilir.

İpler konusunda dikkatli olun. Bir çok ip kalın kaçabilir. yanında gelen iplerin kalınlığı uygun aslında ama direğe SARILACAKLAR çok az daha kalın olabilir. 

Vasa bol şatafatlı süslemeleri olan bir gemi. Tam çıngan işi süslemeleri var :D o bölüm zorlar ama Esas zorluk iplerde. İpler konusunda başarılar dilerim

Yardımcı olabilir diye

Teşekkür ederim, aslında kalıp izini silmek için macunlamıştım. Hatta astarı attığımda yok olmuştu bile. Ama bazı kusurları düzeltirken iyi yapıltıramadığımdan herhalde tekrar ayrıldı. Haliyle yıkama yaparken de ortaya çıktı. Yatay çizgiler konusunda çok haklısınız, bende sadece dikey çizmek istemiştim ancak parçalar göründüğünden daha küçük. Yuvarlak olunca da maket bıçağının sağa sola kaymaması elde değil. İnternette jüt ipi gibi görünen bir dikiş ipi buldum. İçinden çıkan ip boyutunda. İnşallah çarşıda da bulurum. Bakalım biraz düzeltme yapmaya çalışacağım. Işıklandırma için elimde bir yağlı boya paketi var. Söylediğiniz renklerde elimde. Bakalım deneyeceğim en kısa zamanda fotoğraflarını koyarım buraya.

21 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Yardımcı olabilir diye

Videoyu izlemiştim birkaç gün önce. Daha önce neden izlememişim bilmiyorum. Ama yardımcı olacağı kesin ^_^

Bir de şu düz çizgileri nasıl çekebilirim diye düşünüyordum, aklıma elektronik traş makinesinin hiç kullanmadığım saç için olan geniş ucu geldi. Ucundaki metaller arasındaki uzaklık eşit olduğundan çok daha güzel olacak. Ufak bir denemeyi uç kısımdaki direkte yaptım.

LvydAV.jpg

En başından her şeyi 4 dörtlük yapmayı beklemeyin. Her yaptığınız iş bir sonrakine tecrübe oluyor. Şu saatten sonra geri dönmek bazı parçalara zarar vermenize sebep olabilir. Benim fikrimce bu şekilde devam edin. Sonrakilerde farklı yaparsınız.

İlahaki yapacaksanız bence sünger zımparalar kullanın. 3m'in fine'ı gibi. 

Tamiyanın sünger zımparaları çok iyidir ama doğal olarak pahalı. 

Eğeleri bu işte kullanmayın. Çok kalınlar. 

Kadın makyaj malzemesi satan dükkanlardan tırnak zımpara seti alın. Çok işlevseller. Sulu zımparayı tercih edin

102045_1000_45718_4lu-tirnak-zimparasi.jpg

Ama en başta bence fiziksel cizikler ile o etkiyi sağlamak yerine yağlı boya ile o etkiyi vermeye çalışın. Açık renk üstünde koyu renk yağlı boya çok güzel bir ahşap efekti oluşturur. Yağlı boyayı sürdüğünüzde oluşan fırça izinin kurumasına izin verirseniz çok hoş damarlar elde edebilirsiniz. 

48386672797_c623703cd5_b_d.jpg

48386532346_2c34c804c5_b_d.jpg

Yukarıdaki kasanın üstü sonradan boyanacağı için tonlamalar vermek ve damar vermek için çok uğraşmadım ama bir fikir versin istedim

Gökay'ın yaptığı şu kanatlara bir bakın. Harika bir çalışma. Bu yağlı boya efekti ile yapıldı. Koyu ahşap için uygulanabilecek çok güzel bir örnek. 

20170107_172055_zpscrpip8f9.jpg?hotlinkf

Farklı bir ustanın farklı bir versiyonu.

Mig_3_10.jpg

Hatta yağlı boya yerine Suluboya kalemleri de işlevsel olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=BXODJiH6MqI

https://youtu.be/-xOMeSMdeFU?t=394 (Videoyu zamanlaması ile verdim. O bölüm ahşap ZEMİN ile ilgili)

https://www.youtube.com/watch?v=-T2S5CMjwwY (videonun sonunda decal ile ilgili bölümleri geçebilirsin)

https://www.youtube.com/watch?v=Y_dszpr5iY4

Ahşap efekti için fiziksel olarak çizikler açmaya gerek yok. sizinki gibi bir projede fiziksel çiziklerde iyi olabilir ama abartmamak lazım. 

Özellikle gemi direkleri işlenmiş, düzeltilmiş, bağlantı yerine kadar yekpare ağaçlardan yapılmıştır. o kadar hırpalanmış durmazlar. birde bunun 1/150 ölçekte olduğunu unutmayın. Çiziğiniz 0,3mm (1mm bile değil) bile olsa gerçek hayatta 35-40mm ye denk geliyor.

59 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

En başından her şeyi 4 dörtlük yapmayı beklemeyin. Her yaptığınız iş bir sonrakine tecrübe oluyor. Şu saatten sonra geri dönmek bazı parçalara zarar vermenize sebep olabilir. Benim fikrimce bu şekilde devam edin. Sonrakilerde farklı yaparsınız.

İlahaki yapacaksanız bence sünger zımparalar kullanın. 3m'in fine'ı gibi. 

Tamiyanın sünger zımparaları çok iyidir ama doğal olarak pahalı. 

Eğeleri bu işte kullanmayın. Çok kalınlar. 

Kadın makyaj malzemesi satan dükkanlardan tırnak zımpara seti alın. Çok işlevseller. Sulu zımparayı tercih edin

102045_1000_45718_4lu-tirnak-zimparasi.jpg

Ama en başta bence fiziksel cizikler ile o etkiyi sağlamak yerine yağlı boya ile o etkiyi vermeye çalışın. Açık renk üstünde koyu renk yağlı boya çok güzel bir ahşap efekti oluşturur. Yağlı boyayı sürdüğünüzde oluşan fırça izinin kurumasına izin verirseniz çok hoş damarlar elde edebilirsiniz. 

48386672797_c623703cd5_b_d.jpg

48386532346_2c34c804c5_b_d.jpg

Yukarıdaki kasanın üstü sonradan boyanacağı için tonlamalar vermek ve damar vermek için çok uğraşmadım ama bir fikir versin istedim

Gökay'ın yaptığı şu kanatlara bir bakın. Harika bir çalışma. Bu yağlı boya efekti ile yapıldı. Koyu ahşap için uygulanabilecek çok güzel bir örnek. 

20170107_172055_zpscrpip8f9.jpg?hotlinkf

Farklı bir ustanın farklı bir versiyonu.

Mig_3_10.jpg

Hatta yağlı boya yerine Suluboya kalemleri de işlevsel olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=BXODJiH6MqI

https://youtu.be/-xOMeSMdeFU?t=394 (Videoyu zamanlaması ile verdim. O bölüm ahşap ZEMİN ile ilgili)

https://www.youtube.com/watch?v=-T2S5CMjwwY (videonun sonunda decal ile ilgili bölümleri geçebilirsin)

https://www.youtube.com/watch?v=Y_dszpr5iY4

Ahşap efekti için fiziksel olarak çizikler açmaya gerek yok. sizinki gibi bir projede fiziksel çiziklerde iyi olabilir ama abartmamak lazım. 

Özellikle gemi direkleri işlenmiş, düzeltilmiş, bağlantı yerine kadar yekpare ağaçlardan yapılmıştır. o kadar hırpalanmış durmazlar. birde bunun 1/150 ölçekte olduğunu unutmayın. Çiziğiniz 0,3mm (1mm bile değil) bile olsa gerçek hayatta 35-40mm ye denk geliyor.

Haklısınız aslında. Eğeleri görüntü olsun diye koydum zaten :D Yoksa bende kendi hazırladığım o çubukları kullanma taraftarıyım. Verdiğiniz videolara bakacağım şimdi, faydalı videolara benziyor. Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Belirli sebeplerden dolayı bayağı bir ara verdim. Daha sonra da yeniden vermem gerekiyor sanırım :mellow: Devam ediyorum şimdilik. Şuanda yanımda bilgisayar olmadığı için telefondan gelişme kaydediyorum. Ancak fotoğraf falan yükleyemeyecğim şimdilik. Uzun zamandır evde değilim. Eve gidince yüklerim fotoğrafları. Bayağı talihsiz bir (yada birkaç) olay daha yaşadım. Sadece şu geminin direklerinden çektiğimi başka hiçbir modelde çekmemiştim. Modeli yanımda taşımak şçin kutusunu kullandım, tüm parçaları gelişigüzel kutunun içine yerleştirmiştim. Kırılan birkaç parça var. Onlar da tabiki direkler. Büyük direkte sıkıntı yok da ortanca ve küçük olan sıkıntılı. Küçük olan yapıştırma yerinden kırıldığı için sıkıntı yaratmadı. Ortanca olanda da 2 kırık var, keza biri yine yapışma yerinden kırıldığı için sıkıntı yaratmadı. Ancak ortanca direk tam ortadan kırılmış. Bunu yapıştırırken bir daha asla unutmayacağım dersler aldım.

Öncelikle revell iğne uçlu ile parçayı tutturdum. 24 saat sonra dışına tamiya yeşil kafa sürdüm ve dışını macunladım. Yaptığım hatada tam olarak burada. Ben macunu revell iğne uçluyla inceltiyorum. Herşey yolunda gittiğinde süper oluyor. Hem biraz da plastiği ertityor macun tam uyum sağlıyor. Ancak bu sefer biraz fazla inceltmişim bu sefer ki herşey ters gitti. Macunu uygukadıktan sonra 24 saat geçti ve zımparaya başladım. Ancak bu macunun kuruma süresi daha uzundu sanırım ki plastik kaşar peyniri gibi ayrıldı. Tabi şeklide bozuldu iyice. Hemen tekrar yapıştırıp o anki telaşla formunu kaybetmesin diye japon döktüm. Daha sonra normal macun falan derken bakalım ne hale gelecek direk. Aslında iyi yapıştı bence biraz şekli bozuldu düzeltme ile halledilir. Ben şundan korkuyorum; japon yapıştırıcısının kötü bir huyu var. Baskı geldimi direk çıt diye kırılıyor. E direk de ipleri gererken epey bir baskı vereceğimiz bir parça. Sizce modelin son bölümünde bir sakatlık yaşatmıyım bunun yüzünden?