Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Ege Babacan

Üzerine AB Cleaner Dökülen Maket Parçası

Recommended Posts

Merhabalar, bugün başıma komik bir olay geldi. Bir iş kazası diyelim :D Airbrushı temizlerken boyamış olduğum bir maket parçasının tam yanına içinde AB Cleaner olan bir pipet koymuştum. Normalde dikkat ederim, uzağa koyarım ama bugün bir dikkatsizlik yaptım. Pipet de doluydu biraz. Yan koyunca akmış. Tam parçanın üstüne. Ben de o sırada airbrushı söküp iğneyi falan temizliyorum. Tam monte ettim tekrar, bir kere daha AB Cleaner püskürteceğim ki tertemiz olsun. Pipeti bir kaldırdım. Parça erimiş. Elime bir aldım yumuşacık olmuş. İçimden saydırdım tabi bu salaklığıma o an :D Ama sonuç fotoğraflardaki gibi. (Fotoğraf da ilk kez koyuyorum inşallah gözüküyordur.) Ne yapacağım şimdi ben bunla. Farklı bir malzemeyle yapmayı düşündüm ama pek de aklıma yatmadı. Modelde görünen de bir parça kendisi.  Ama sanırım çözüm bulamazsam parçayı takmayacağım. Bu da bana ders olsun :) 

[IMG]https://i1249.photobucket.com/albums/hh516/egebabacan/20190708_220139_zpsgvyuegi7.jpg[/IMG]

[IMG]https://i1249.photobucket.com/albums/hh516/egebabacan/20190708_220132_zps5j4u84xw.jpg[/IMG]

[IMG]https://i1249.photobucket.com/albums/hh516/egebabacan/20190708_220126_zpshdahbsmc.jpg[/IMG]

20190708_220139_zpsgvyuegi7.jpg

20190708_220132_zps5j4u84xw.jpg

20190708_220126_zpshdahbsmc.jpg

Kötü olmuş. Üzüldüm. Zaman zaman benzeri şansızlıklar hepimizin başına geliyor.

Hangi parça olduğunu anlayamadım ama ya elde üreteceksin, yada modelin üreticisinin Türkiye distribütör'üne baş vuracaksın. Distribütörlerden pek kısa zamanda çözüm zor ama bilesin. 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

20190708_220139_zpsgvyuegi7.jpg

20190708_220132_zps5j4u84xw.jpg

20190708_220126_zpshdahbsmc.jpg

Kötü olmuş. Üzüldüm. Zaman zaman benzeri şansızlıklar hepimizin başına geliyor.

Hangi parça olduğunu anlayamadım ama ya elde üreteceksin, yada modelin üreticisinin Türkiye distribütör'üne baş vuracaksın. Distribütörlerden pek kısa zamanda çözüm zor ama bilesin. 

Kit Revell'in VASA kiti. Parça ise fotoğraftaki gibiymiş. Çok da önemli değil sanki, aynı renkte gövdeyle pek belli olmuyor. Ancak kiti tamamladıktan sonra da parçayı monte edebilirim. Türkiye distribitörüne ulaşmak mantıklı. Hemen bir mail atayım, cevap verdikleri zaman hallederiz. 

https://i1249.photobucket.com/albums/hh516/egebabacan/20190709_123656_zpshzgvoi3u.jpg

Bu arada resimleri nasıl direkt olarak sitede gösteriyorsunuz? Yoksa benimkiler de gözüküyor mu?

9 dakika önce, Ege Babacan yazdı:

[IMG]https://i1249.photobucket.com/albums/hh516/egebabacan/20190709_123656_zpshzgvoi3u.jpg[/IMG]

Bu arada resimleri nasıl direkt olarak sitede gösteriyorsunuz? Yoksa benimkiler de gözüküyor mu?

Baştaki tag leri sil ([IMG] [/IMG] taglerini) direkt .jpg linkini ver.

https://i1249.photobucket.com/albums/hh516/egebabacan/20190709_123656_zpshzgvoi3u.jpg

20190709_123656_zpshzgvoi3u.jpg

Parça yı biraz uğarşıp didinip elden geçirebilirsin aslında. Çok zor bir parçaya benzemiyor.

Hiç olmadı bundan birkaç adet daha var sanırım. kalıbını çıkartıp (rtv2) da epoksiden dökülebilir. 

2 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Baştaki tag leri sil ([IMG] [/IMG]) taglerini direkt .jpg linkini ver.

Parça yı biraz uğarşıp didinip elden geçirebilirsin aslında. Hiç olmadı bundan birkaç adet daha var sanırım. kalıbını çıkartıp (rtv2) da epoksiden dökülebilir. 

Mantıklı, epoksi evde var zaten bir miktar. Ama kalıbını çıkarma işi olur mu bilemem. Parçanın biraz da boyutu küçülmüş şu uç kısımlarda. Yani bu kadar kısa bir sürede bu kadar az bir miktarda AB Cleaner ile bu hale gelmesine şaşırdım doğrusu. Airbrushım emin ellerde :D 

13 dakika önce, Ege Babacan yazdı:

Ama kalıbını çıkarma işi olur mu bilemem. Parçanın biraz da boyutu küçülmüş şu uç kısımlarda.

Sorunlu eriyen parçanın değil bunun aynısından olan diğer parçaların kalıbını al. Bunun birde karşısında aynı parçadan var sanırım. Epoksi olarak da yapıştırıcı olan epoksi değil kalıba dökmek için olan epoksilerden gerekli.

İlk söylediğim halen geçerli. Çok da aman aman bir parça değil aslında. Elde biraz uğraşarak benzeri yada yakın bir versiyonu yapılabilir. Çok süper bir şekilde bir bir aynı parça olmaz ama, kötü de gözükmez. Revel Vasa 1/150 küçük bir ölçek zaten. Uygun incelikte plastik çubuklar biraz uğraşla bu şekle gelebilir. Eriyen parçalar ip bağlanan Çelik (galiba) adı verilen bir parça. Daha iyisini bile yaparsın.

47 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Sorunlu eriyen parçanın değil bunun aynısından olan diğer parçaların kalıbını al. Bunun birde karşısında aynı parçadan var sanırım. Epoksi olarak da yapıştırıcı olan epoksi değil kalıba dökmek için olan epoksilerden gerekli.

İlk söylediğim halen geçerli. Çok da aman aman bir parça değil aslında. Elde biraz uğraşarak benzeri yada yakın bir versiyonu yapılabilir. Çok süper bir şekilde bir bir aynı parça olmaz ama, kötü de gözükmez. Revel Vasa 1/150 küçük bir ölçek zaten. Uygun incelikte plastik çubuklar biraz uğraşla bu şekle gelebilir. Eriyen parçalar ip bağlanan Çelik (galiba) adı verilen bir parça. Daha iyisini bile yaparsın.

Teşekkür ederim. Önerilerinizi de dikkate alacağım. Tekrardan tüm söyledikleriniz için teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz.