Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Nejdet Arikoglu

Hobby Time 1/32 F-16D ile ilgili hafif cahilce bir soru

Recommended Posts

Merhabalar Herkese,

Ankaradaki meşhur ve donanımlı hobi mağazamız bir kaç ay önce 1/32 F-16D maketini piyasaya sürdü. Ürün çıkmadan önce bende acayip bir heyecan vardı. 1999'u 2000 yılına bağlayan gece yarısı geriye sayan genç adam gibi yada çocukken içinde ne olduğunu bildiğim ve çok istediğim oyuncağın olduğu doğum günü hediyesi paketini açarken yaşadığım heyecana yakın bir heyecan vardı içimde. Böyle anlatınca bayağı grafik oldu. Sonra hayırlı olsun Savaşan Şahin maketimiz satışa çıkmıştır maili geldi altında da 1300tl fiyat etiketi belirdi. İçimdeki duyguyu Rahmetli Barış Manço'nun ölümsüz sözleri daha iyi ifade edebilir, "...dedi güzel ayrılık vardır bize, uzakta bir baykuş öttü, gül bahçemde diken bitti..."

Ön travmanın oluşturduğu yukarıda atıfta bulunduğun hüzünlü etki geçtikten sonra, bu fiyat etiketinin önünde dizlerimin üstüne çöküp kollarımı göğe kaldırıp bir NAAAYIIIIRR!!! yakarışında bulunduktan sonra NEDEN, NEDEN, NİÇİN? soruları ile yeni bir travmaya girdim. 

Üstünden aylar geçti ve o yüzden artık bulamadığım cevabı bu işin içinde ve daha fazla bilgiye sahip olan sizlere sormak istiyorum, NEDEN, NİÇİN 1300tl?

Merhabalar, 

F-16 delisi bir hobidaşın olarak belirtmek isterim, ecm li kuyruk yanlış. Çok bir şey kaybetmedin o sebeple.

Gelelim asıl meseleye, evet pahalı ve bu konuyu bizzat ..... da görevli arkadaşlarla konuştuk. Kit bildiğin academy. Son çıktığı zamanki koşullar, nakliye bedeli, gümrük masrafları, pe ve resin parçaların temini, bunların ilave gümrük masrafları ve son olarak dekal basımı kit maliyetini inanılmaz derecede etkilemiş. Üstüne bir de kutulama ve baskı masrafları eklenince, fiyatın buralara tırmanması gayet normal. Usturuplu bir 48 lik kuşun 500 liralara dayandığı piyasada, kolleksiyonculuk adına sağlam bir parça olan bir modelin fiyatı buralara gelmiş durumda. Keşke sürümlü yapılsaydı, maaliyet düşerdi diyebiliriz ama öte yandan 32 ölçek F-16 yılda kaç adet satılır, rafta bağladığın para, ve diğer masrafları karşılar mı soruları yatırımcısını elbette düşünmeye zorluyor. 

Son olarak, eger kolleksiyoncu iseniz ve bütçeniz uygunsa mutlaka edinin. Üzerinde anlı şanlı bayrağımız var ve Türkçe.

Selamlar...

Bu kitin fiyatının bu kadar fazla olmasının temel sebebinin academy sufa’nın fiyatı. Yurtdışından alındığı takdirde 900 tl civarı gibi bir fiyata geliyor. Ülkemizin vergilendirme sistemi, ekstraları koyunca kar marjının yüksek olmadığını belli oluyor. İnsanlara pahalı gelmesinin temel sebebi bence sufa kitinin fiyatının ve verginin düşünülmemesi.

Ülkemizin harika ötesi, muhteşem detaylandırılmış vergi ve nakliye masrafları bu işin başlıca sorumlusu. Henüz perşembe günü gümrükten çektiğim 230 euroluk bir siparişime 461 euro vergi+diğer masraflar ödediğim için konu hakkında gayet detaylı bilgilere sahibim.

yurtdışı üretim bir maket türkiyede satıldığı zaman aynı fiyata gitmiyor. 

yani 1/32 academy diğer uçak (F-16) 891tl hatta kinetic marka daha bile ucuz ama o şu an kategori dışı.

yani academy nin sufa sını alıb babibi nin de decalini alsaydık iş bitmişmiydi. 

toplam yine 1000 kaymenin altında kalıyor

çıkarıp vereceğimden değil malesef ama 1300 tl bir maket için çok fazla

yani özetle academy bizim ucağımız için sıfır kalıp dökmedi olanın yerine yeni dekal ekledi ve kutu bastırdı geri kalan ithalat masraflarının aynı olduğunu düşünürsek bu aradaki 400 tl farkı karşılıyor mu. 

2 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

yani 1/32 academy diğer uçak (F-16) 891tl hatta kinetic marka daha bile ucuz ama o şu an kategori dışı.

yani özetle academy bizim ucağımız için sıfır kalıp dökmedi olanın yerine yeni dekal ekledi ve kutu bastırdı geri kalan ithalat masraflarının aynı olduğunu düşünürsek bu aradaki 400 tl farkı karşılıyor mu. 

Özel sipariş bastırıyorsunuz. Normal Sufa belki 10 bin çerçeve basıldı ama bu versiyon çok daha az basıldı. Bu ekstra maliyet demek. Mesela gidin bir mukavvacıya ve 100 kutu bastırın. Size kutu başına yaklaşık 1-1.5 tl diyecektir ama aynı kutudan 1000 tane yaptırın maliyet neredeyse yarıya iner. Buna benzer bir durum var. Ayrıca markaya özel bir ürün çıkartıyorsunuz. Uyduruk bir gümrükleme işleminde ödediğim vergiyi yukarıya yazdım. Kimbilir markalı ürün çıkartınca ekstra neler geliyor? Mesela barkod bastırmak bile bir maliyet kutu üzerine. Burada normal Sufa'dan tamamen farklı bir ürün, sipariş üzerine üretiliyor. Bence aradaki fark gayet normal. Elbette modelcilikte çare tükenmez. Nomal Sufa alıp, plastik levhaları kesip biçerek ve evde dekal basarak aynı ürünü üretmek de mümkün.

2 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

Bildiğim kadarıyla kitin içinde pe,metal pitot ve resin kuyruk da çıkıyor.Tabi ki bunlar toplamda 400 tl etmez ancak başından beri belirtilen gümrük vergileri vs. yine aynı hesaba getiriyor diye düşünüyorum.

4 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

kitin içinde paraşüt kuyruk var bu sufa kitinden çıkmıyor.

kitin içinden çıkmayan  egzoz ve kokpit PE leride çıkıyor dekaller bababi'nin normal kalın dekallerinden değil değil kartograf dekal.

ki bu egzoz PE si eduardın değil ..... ın tasarladığı bastırdıgı bi pe farklı yollarla muadili olmayan.

yine Pitot tüpü de ekli dolayısıyla bunları ayrı olarak almaya kalkarsanız en önemlisi paraşüt kuyruğu çok daha pahalıya gelecektir.

9 hours ago, Burak Bedir said:

kitin içinde paraşüt kuyruk var bu sufa kitinden çıkmıyor.

kitin içinden çıkmayan  egzoz ve kokpit PE leride çıkıyor dekaller bababi'nin normal kalın dekallerinden değil değil kartograf dekal.

ki bu egzoz PE si eduardın değil ..... ın tasarladığı bastırdıgı bi pe farklı yollarla muadili olmayan.

yine Pitot tüpü de ekli dolayısıyla bunları ayrı olarak almaya kalkarsanız en önemlisi paraşüt kuyruğu çok daha pahalıya gelecektir.

11 hours ago, Alper Akkurt said:

Özel sipariş bastırıyorsunuz. Normal Sufa belki 10 bin çerçeve basıldı ama bu versiyon çok daha az basıldı. Bu ekstra maliyet demek. Mesela gidin bir mukavvacıya ve 100 kutu bastırın. Size kutu başına yaklaşık 1-1.5 tl diyecektir ama aynı kutudan 1000 tane yaptırın maliyet neredeyse yarıya iner. Buna benzer bir durum var. Ayrıca markaya özel bir ürün çıkartıyorsunuz. Uyduruk bir gümrükleme işleminde ödediğim vergiyi yukarıya yazdım. Kimbilir markalı ürün çıkartınca ekstra neler geliyor? Mesela barkod bastırmak bile bir maliyet kutu üzerine. Burada normal Sufa'dan tamamen farklı bir ürün, sipariş üzerine üretiliyor. Bence aradaki fark gayet normal. Elbette modelcilikte çare tükenmez. Nomal Sufa alıp, plastik levhaları kesip biçerek ve evde dekal basarak aynı ürünü üretmek de mümkün.

bu farklılıklar göz önüne alınınca 400 tl fiyat aralığı rahat kapanıyor. şimdi ben de anladım neden 1300 tl olmak zorunda oldugunu. 

bu koşullarda aslında fiyatlamada kusur bulmak çok zor. gönül isterdiki böyle olmasın ama malesef olmak zorunda.

kit ile ilgili farklılıklar konusunda bilgilendirmede bulunan ve fiyat aralığı ile ilgili diğer koşullar hakkında bilgi veren herkese çok teşekkürler

herkese iyi maketler, bol eğlenceler :)

Sizinle aynı hüsranı paylaşıyoruz. 

ederi bin üç yüz te le olabilir (hakkettiği de belli) ama bir çoğumuzda bu işe ayıra bileceğimiz o, bin üç yüz te le yok malesef. Bende almayı çok isterdim ama o fiyatı görünce usulca gölgelere karışıp kaçtım.

İç işleri bakanı oyar yeminle. 150-200tl lik harcama yapıyorum onu bile saklayıp kamufle edinceye kadar göbeğim çatlıyor. (Bendeki göbekte maşallah kimsede yok hani :))

Türk Lirasının değeri kalmadı. Geçen gün Umut bir üründen bahsetti (Metal tank paletini eskiten bir Mig ürünü) 50tl fiyat tan bahsetti. Önce offff çomuş dedim. Sonra bir dolara vurdum 8-9 dolar bir şey ediyor. Aslıda çok pahalı da değil ama 50tl denince bir an duruyorsun. 50 tl ye bundan bir kaç sene önce orta üst seviye kit alıyorduk :( 

1300 tl = 225 dolar civarı. Dolar olarak da ucuz sayılmaz ama Amerikalı bir modelci için servet sayılmaz. Ama Türkiye'de asgari ücretin yarısından fazla işte...

Şimdi Hobby Time  M48A5T1/T2 çıkartıyor. Daha makul bir fiyata 200 küsürlardan vitrine koydu ama şu an fiyatı 195tl civar. Almayı da düşünüyorum. Bakalım belki önümüzdeki ay.

Fiyatı ile ilgili bir eleştirim olamaz, her ürünün fiyatını satıcısı belirler. Ama Türk Hava Kuvvetleri için resin parça ve p.e. yapılıacak kadar detaya girilmişse dorsal spine'ında düzeltilmesini beklerdim. Kitten çıkan dorsal spine İsrail Hava Kuvvetleri'ne özel.

Ben büyük bir merakla 1/48 ölçek F-4E'yi bekliyorum. Bakalım o nasıl olacak. 

1 hour ago, Bulut Solmaz said:

Sizinle aynı hüsranı paylaşıyoruz. 

ederi bin üç yüz te le olabilir (hakkettiği de belli) ama bir çoğumuzda bu işe ayıra bileceğimiz o, bin üç yüz te le yok malesef. Bende almayı çok isterdim ama o fiyatı görünce usulca gölgelere karışıp kaçtım.

İç işleri bakanı oyar yeminle. 150-200tl lik harcama yapıyorum onu bile saklayıp kamufle edinceye kadar göbeğim çatlıyor. (Bendeki göbekte maşallah kimsede yok hani :))

Türk Lirasının değeri kalmadı. Geçen gün Umut bir üründen bahsetti (Metal tank paletini eskiten bir Mig ürünü) 50tl fiyat tan bahsetti. Önce offff çomuş dedim. Sonra bir dolara vurdum 8-9 dolar bir şey ediyor. Aslıda çok pahalı da değil ama 50tl denince bir an duruyorsun. 50 tl ye bundan bir kaç sene önce orta üst seviye kit alıyorduk :( 

1300 tl = 225 dolar civarı. Dolar olarak da ucuz sayılmaz ama Amerikalı bir modelci için servet sayılmaz. Ama Türkiye'de asgari ücretin yarısından fazla işte...

Şimdi Hobby Time  M48A5T1/T2 çıkartıyor. Daha makul bir fiyata 200 küsürlardan vitrine koydu ama şu an fiyatı 195tl civar. Almayı da düşünüyorum. Bakalım belki önümüzdeki ay.

valla tl nin değer kaybetmesi sadece hobimiz açısından değil her açıdan içler acısı bir durum ve malesef değer kazanması için elle tutulur bir girişimde ufukta görünmüyor. heleki euro ile gelen ürünler mig, AK, vallejo vs. dolardan da kötü etkileniyor. 225 usd servet değil ama amerikalı modelci bizim f-16 maketimize o parayı vermez ve çok net söyleyim 2 tane üst seviye premium tamiya alırım der (https://www.1999.co.jp/eng/10039902). 

M48A5T1/T2 kitini bende gördüm geçen hafta çıktı galiba ve 200 tl fiyat hoşuma da gitti ve zaten bu yazışmayı o yüzden başlatmıştım tank 200 tl sanırım aynı yerden çıkıyor uçak 1300 tl nasıl oluyor. ama artık orasını çok merak etmiyorum. 200 tl yı 5,5 e bölersek 36usd amerikalı için detaylı bir tank modeline havada verilecek bir para. 2 - 3 tane alır azıcık modifikasyonla diorama yapar, hasarlar harcar, vs, vs.

3 saat önce, Cem Doğut yazdı:

Fiyatı ile ilgili bir eleştirim olamaz, her ürünün fiyatını satıcısı belirler. Ama Türk Hava Kuvvetleri için resin parça ve p.e. yapılıacak kadar detaya girilmişse dorsal spine'ında düzeltilmesini beklerdim. Kitten çıkan dorsal spine İsrail Hava Kuvvetleri'ne özel.

Kişisel tahminim kit Hasegawa F-4E kökenli olacağından ondan çok farklı olmayacağı yönünde, ekstra PE set ve çok umut etmesem de resin egzos/koltuk vb. detayı olabilir. Ama F-4 serisi için şu anda piyasada bir sıkıntı var malum, Ben Kinetic'in F-104 ile başlattığı sürpriz atağı sürdüreceğini düşünüyorum ve ondan yeni bir kit bekliyorum. Bu kadar tutulan ve ikonik bir uçağın model piyasasında bu denli boş geçilmesi çok enteresan bir konu aslında. Bu arada Zoukei Mura da çıkartacak F-4E ama onun bu sene gelmesi zor. Geldiğinde zaten hase mase hikaye olur. Bu arada zayıf bir ihtimal ama rus ya da doğu avrupa kökenli bir şirket F-4 serisine başlarsa şaşırmamak lazım.

1 hour ago, Cem Doğut said:

oyle bir planları olduğunu bilmiyordum. şimdi bende merak ettim :)

48 ölçek f-4e hase kalıp olursa en az 300 lira olur fiyatı..Ki ben hala anlayamıyorum benim gibi 72 ölçek "takılan" modelciler için ; f-4e ve f-5a gibi modellerin neden piyasada alternatifi yok ..F-4'ün ; b/c/d/j/s ..... gibi tiplerinin modelleri bulunuyor ama farklı ülkelerde kullanılan e modelinin adam gibi bi kiti yok..hasegawayı saymıyorum ej var e 'si yok :) ..........  bi güzellik yapsa da 72 ölçeğini de kutulasa uygun fiyata..Platz bu yıl ej modelinden çıkartacağını duyurdu ama ses seda yok..Alper hocamın kehaneti de inşaallah gerçekleşir.Zvezda yapsa yapar bu işi :)

5 saat önce, Cem Doğut yazdı:

Academy niçin RF/F-4E'ye hiç bulaşmadı anlamıyorum. O çıkarsa yeterde artardı benim için. Kore bu iki modeli de kullandı. Kinetic sürpriz yapabilir, haklısınız.

Cem hocam , f-4'ün b'sini , J'sini D'sini çıkarttılar f-4e çıkartmadı adamlar..Havacılık tarihinin efsanesi olmuş e modeli hala göklerde ama bıktık artık donanmanın kısa burunlu phantomlarından herkes aynı modellerin kitlerini çıkartıyor.Benim hiç umudum yok bu konuda :)