Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Kıvanç Demiraslan

1/24|De Tomaso Pantera GTS|Fujimi-Studio27|Kıvanç Demiraslan

Recommended Posts

Renault R8 macerasından sonra Le Mans serisine ufak bir geçiş yapayım dedim. Öncelikle bilmeyenler için De Tomaso' dan bahsedeyim. Arjantin asıllı İtalyan Alejandro De Tomaso tarafından kurulan otomobil şirketidir. Ön logosunda zaten kurucusunun soyuna ithafen Arjantin bayrağı bulunur.

de-tomaso-logo-3d-model-obj-mtl-3ds-fbx-c4d-lwo-lw-lws-ma-mb

Aracın zamanında dış tasarımı Giorgetto Giugiaro tarafından çizilmiş. O zamanlar sıfırdan bir motor tasarlamak çok pahalıya olacağından motor olarak 5.8 L Ford Cleveland monte etmişler. Esas konumuza gelecek olursak 1972 yılında Claude Dubois (Belçikada Ford, De Tomaso, Shelby ve AC Cobra satan bir galerici) 24 saat yarışına katılmak için kolları sıvamış. İlk önce o zamanlar yeni piyasaya çıkmış De Tomaso Panterayı yarış için seçmiş. Ancak yeterince parası olmadığı için sadece yerel müsabakalarda yarışmış olan amatör sürücüleri (Yvez Deprez - Jean Marie Jacquemin) seçmiş. Kalan parasını  ve sponsorlardan (Camel, Blindcx(Belçikada bir yerel akü firması), Radio Monte Carlo) gelecek parayı aracı geliştirmeye harcamış. Aracın orijinal versiyonu 440 bhp üretiyormuş. Bu arkadaş aracı 500 beygire kadar çıkarabilmiş. ( Daha sonra araç Mulsanne Düzlüğünde 302 km hız yapmış.:huh:).

Her ne kadar bu araç sıralama turlarında 48.ci olsa da, genel klasmanda 16.cı kendi klasmanında (GTS) ikinci olmuş. Amatör sürücülerin de en büyük başarısı olmuş sonra da tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuşlar o yüzden bu sürücüler hakkında çok fazla bilgi sahibi olamadım. Ayrıca bu yarıştan sonra De Tomasonun satışları patlamış.

Yapacağım araç aşağıdaki gibidir.

WM_Le_Mans-1972-06-11-032WM_Le_Mans-1972-06-11-032aurl

Araca ait Fujiminin kitini bulmuştum.

IMG_7917

Kit oldukça çapaksız klasik bir Fujimi. Aracın ekstra dekallerini Studio27'den aldım. Kite ufaktan da başladım.

IMG_7918

IMG_7919

Astarını attım, boyama ve dekal aşamasına da gelmiştim. Onların fotosunu da attım.

IMG_7926IMG_7927IMG_7925

Zaman buldukça aracı yapmaya çalışacağım, ileriki aşamaların fotolarını atmış olurum. İyi maketler dilerim:).

On 7/5/2019 at 22:48, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. Kit çok güzel görünüyor. Güzel bir final olması dileğiyle..

On 7/6/2019 at 09:28, Taner Onagül yazdı:

Çok güzel görünüyor,  tebrikler

5 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Ellerinize sağlık :) 

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.