Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Elbruz ÖZDEN

1/72 | P51D MUSTANG | Airfix |Elbruz Özden

Recommended Posts

Merhaba,

Öncelikle hoş geldiniz ve  Elinize sağlık diyeyim. :) 

Resimler biraz düşük kalitede olduğundan çok bir şey söylemek zor olsa da ilk izlenimim, İlk model için gayet iyi olduğu yönünde.

Fotoğraf yükleme konusunda

bu konudan yardım alabilirsiniz.

Bundan sonraki maketlerimi Flickr yükleyeceğim Teşekkürler:)Açıkçası fırça ile boyama yaptığım için biraz zorlandım tamiya panel line kullandıktan sonra hafif siyahlık izler kaldı.Burda da bişey sormak istiyorum.panel line uygulamasını parlak vernik sonrası yaptım doğru mudur acaba?

Panel line accent color vernikten sonra uygulandı.Belki hatlar dolduğu için etkili olmamış olabilir.Birde maket yapımda sıra nasıl olmalı ?Ayrıca ab kurabileceğim bir yerim olmadığı için ,sprey boyalar için yorumunuz nasıl olur?Bu arada vermiş olduğunuz bilgiler içinde teşekkür ederim.

Fotoğraflar biraz yetersiz olduğundan ayrıntılar tam belli olmuyor. Ama 

4 dakika önce, Elbruz ÖZDEN yazdı:

Belki hatlar dolduğu için etkili olmamış olabilir.

ibarenizden panel aralarına girmediğini var sayıp cevap vereceğim. 

Boya kalındır, ayrıntıları doldurmuş olabilir. yine vernik kalın atılmış olabilir. 

Tam tersi Vernik az atılmış olduğundan wash boyası mat yüzeye geldiğinden panel aralarına tam yayılmamış olabilir. 

Wash sıvısı biraz fazla ince kaçmış olabilir (iyi çalkalanmadı mesela)

6 dakika önce, Elbruz ÖZDEN yazdı:

Birde maket yapımda sıra nasıl olmalı ?

Genelde yapılan sırlama şu şekildedir.

Modeli toplama > Boyama > Parlak Vernik > Decal > Parlak vernik > Weatering, Wash, Dry Brush vs gibi modele daha gerçekçilik katan işlemler. > Duruma göre mat yada parlak vernik 

Uçaklar, tanklar gibi askeri araçlar genelde mat biter. Ama istediğin etkiye araca göre parlak yada satin (yarı mat) da bitirilebilir.

Bu genel bir sıralamadır. Ustası vermek istediği etkiye göre bazı aşamaları atlar yada farklı sırlama kullanabilir.

10 dakika önce, Elbruz ÖZDEN yazdı:

Ayrıca ab kurabileceğim bir yerim olmadığı için ,sprey boyalar için yorumunuz nasıl olur?

Sprey boyalar kontrolsüzdür. Ayrıntı çalışamazsınız. Fazla yada az gelebilir. Birikme vs yapabilir. ayrıntılara girmeyebilir.

Sıktınız mı sadece modele değil her yana yayılır. iyi havalandırılmış ortamlarda kullanılır. 

Ama AB'ı temizle boya karıştır vs ile uğraşmak istemediğimde tek renk bir yüzeyde işimi kolaylaştırdığından arada bende kullanıyorum. 

Size

https://www.youtube.com/playlist?list=PL_cCgF4l57jJNIoPtEsGcU2sCvz21JHjv

Bu playlist'i izlemenizi tavsiye ederim. Ağırlıklı AB için ama sırlama, yöntem ve mantık bir çok yerde aynı.

Severek yaptıysanız ve devam ederseniz zamanla kendi eksiklerinizi de görürsünüz. İlk model için oldukça başarılı. Fotoğrafları arkası tek renk olan bir fonda çekerseniz ustalar daha net değerlendirebilirler.