Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Gökay Yalçın

Temel eskitme ( Doğallaştırma ) yöntemleri

Recommended Posts

Arkadaşlar merhabalar,

Özellikle askeri kara araçları üzerine eskitme ( Doğallaştırma ) teknikleri üzerine bir paylaşım yapmak istedim, genelde bizlerin de yaptığı gibi daha az tecrübeli arkadaşlarda bu eskitme işini deneme, yanılma yöntemi ile çözmeye çalışıyor, genel de yöntemlerin abartılı olarak kullanılması sonucu, doğallaştırma istenilen düzeyde olmuyor.

Umarım aşağıda sırası ile paylaştığım videolar faydalı olur.

Şimdi, Umut Can Aydın yazdı:

Güzel bir konu oldu teşekkürler.

Teşekkürler Umut, özellikle eskitmeye zemin hazırlama konusunda eksiklerimiz var, genelde ana boyayı attıktan sonra yapılan eskitme yöntemleri modeli bir iki ton daha da koyulaştırıyor.

Buda modelin monotonlaşmasına neden oluyor, eskitmeye başlamadan önce ana rengi en az % 10 açarak ve modülasyon ile biraz ışıklandırarak modelin görünüşünü bir üste çıkarmak mümkün.

3 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Teşekkürler Umut, özellikle eskitmeye zemin hazırlama konusunda eksiklerimiz var, genelde ana boyayı attıktan sonra yapılan eskitme yöntemleri modeli bir iki ton daha da koyulaştırıyor.

Buda modelin monotonlaşmasına neden oluyor, eskitmeye başlamadan önce ana rengi en az % 10 açarak ve modülasyon ile biraz ışıklandırarak modelin görünüşünü bir üste çıkarmak mümkün.

Söylediklerine katılıyorum ayrıca çamur, pas,  akıntı vb. işlemlerden önce filtre ve yağlı boya işlemleri ile de zemin hazırlamak gerekiyor. yoksa direk modelin üstünde toz toprak çamur vs. sırıtıyor.

Şimdi, Umut Can Aydın yazdı:

Söylediklerine katılıyorum ayrıca çamur, pas,  akıntı vb. işlemlerden önce filtre ve yağlı boya işlemleri ile de zemin hazırlamak gerekiyor. yoksa direk modelin üstünde toz toprak çamur vs. sırıtıyor.

Kesinlikle öyle, yağlı boya ile nokta filtre tekniği, boyalı yüzeylerde farklı tonlarda renkler elde ederek modelin görselliğini yükseltebiliriz.

2 saat önce, baki temel yazdı:

faydalı bilgiler bunlar emeğine sağlık gökay.

Sağol Baki abi.

19 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık Gökay. Baştaki pin ve yıldız simgesi konu sabitlendi demek oluyor değil mi? İyi olmuş..

Teşekkürler, evet konuyu sabitledim SSS konu başlığı altında hemen bulunabilecek.

2 saat önce, Gürkan Arif yazdı:

Adamdaki boyalara malzemelere ve ortama bakar mısınız ? Bu ülkede kaçta kaçımız böyle bir ortam kurabilir? Nerede nasıl yapabilir? Bazen diyorum ki dünyanın en güzel ülkelerinden birinde çok kötü şartlarda yaşıyoruz.

katılıyorum Gürkan!...  :(

2 saat önce, Gürkan Arif yazdı:

Adamdaki boyalara malzemelere ve ortama bakar mısınız ? Bu ülkede kaçta kaçımız böyle bir ortam kurabilir? Nerede nasıl yapabilir? Bazen diyorum ki dünyanın en güzel ülkelerinden birinde çok kötü şartlarda yaşıyoruz.

Malesef katılıyorum. Benim elimdeki tek eskitme aleti yağlı boyalar ve kuru pasteller. Onları bile zamanla alabildim. Her yabancı videoyu izlediğimde imreniyorum. 

22 saat önce, Gürkan Arif yazdı:

Kesinlikle bende katılıyorum. Maalesef şartları gittikçe kötüye yönlendiren bir hükümet tarafından yönetiliyoruz. 
Neyse konu yine politikaya dayanıyor. 

Bence güzel bir başlık olmuş. 

On 27.06.2019 at 14:27, Gürkan Arif yazdı:

Bu adamların videolarını her izlediğimde bu söylediklerinizin aynılarını düşünüyorum. Maalesef düzelmek yerine battıkça batıyoruz...