Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
ismet güralp

1/35 | TSK TANKLARI | İsmet GÜRALP

Recommended Posts

Merhaba,

Bu başlık altında Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren tüm tankları tek tek yapmayı amaçlıyorum. Genelde 1/35 ölçek olarak devam edeceğim. İlk Bölümde 2. Dünya Savaşı' na kadar olan tanklarımız olacak.

Forumda bu konuda benden daha bilgili hocalarımızdan, komutanlarımızdan, arkadaşlarımızdan da eleştiri olsun, bilgi olsun, envanter, referans resimler vb. katkılarını sunmalarını arz ederim.

Araştırmalarım ilk tankımızın Renault FT-17 tankı olduğunu gösteriyor. Bu tank eğitim amacıyla Fransa 'dan satın alınarak Maltepe'deki Piyade Atış Okuluna verilmiş.

Akabinde 1932 yılında 4 adet T-26A, 1 adet T-27 tanketi ve 1 adet T-37 yüzücü tankı Cumhuriyetimizin 10. yılına istinaden Sovyetler Birliği tarafından armağan edilmiş. Bunlar yine eğitim amacıyla kullanılmışlar.

Türk ordusunun ilk muharip tank birliğinde görev yapan T-26B hafif tankıdır ve bu modellerden günümüze kalan son iki örnekten birisi Harbiye Askeri Müzesi' ndedir. (İkincisi revizyondaydı ama müzeye kondu mu bilmiyorum.)

Ayrıca BA 6 , BA 3 zırhlı araçları ile de 2. dünya savaşına kadar olan TSK envanterine giren tankları tamamlamış olacağım.

Aslında acı bir tecrübe oluyor. Neden derseniz,  araştırma aşamasında erişebildiğim tek arama platformu olan internette Türk tank tarihini anlatan wiki den copy paste sitelerle bir kaç bireysel araştırmaya rastladım.

Bulabildiğim bilgileri sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Zırhlı birlikler olarak 1933 lerde Bussing-Nag, 1935 de Ford, 1936-37 de ZIS 6×4 kamyonlar, 1936-38 lerde  Praga TH6, TH7 model zırhlı araçlar kullanılmış. Bunlar genelde top, malzeme ve personel taşımada kullanılmış.

Bussing-Nag

index

ZIS 6×4

images

377px-Kolyma_road01

Praga TH6, TH7

bussing nag

trukpragath7

Bu başlık altında sadece silahlı zırhlı araçlar, tank ve tanketleri modelleyeceğim için doğrudan ordumuza ilk gelen tank olan Renault FT 17 ile başlayacağım.

Aşağıdaki resimde Türk ordusuna tank silahını  tanıtmak amacıyla Fransa’dan temin edilen Renault FT-17  hafif  tankı, Maltepe Piyade Okulu’nda tankın engel aşma yeteneğini sergilerken görülüyor.

ft 17 5

Bulabildiğim tek fotoğraf bu ve FT 17 nin 37 mm lik topla donatılmış modeli olduğunu sanıyorum.

Bu yüzden FT 17 nin 37 mm lik kitini Jadar' dan sipariş ettim.

FT 17 kiti RPM (Polonya) üretimi. MModel ve Meng in de kitleri var ama seri üretim olacağından ekonomik modelleri tercih edeceğim.

rpm2

rpm

Bir kaç referans fotoğrafı da ekliyorum.

ft 17

ft 17 2

Char_Renault_FT17_at_the_Invalides

Teşekkürler.

3 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Kolay gelsin gayet güzel bir çalışma fikri. Herkes için çok öğretici olacaktır.

Çok teşekkürler. Sadece bir hobi model başlığı değilde yerli ve yabancı kaynaklarla da desteklenecek toplu bilgi sayfasi olmasini amaçlıyorum. 

2 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Güzel ve uzun soluklu proje olacak ve umarım final Altay tankı ile olur. Belki o zamana kadar Altay kiti bile çıkar :)  Ben tankçı değilim ama elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin :) 

Evet komutanim. Uzun bir proje. Inşallah amacina ulaşır . Altay tanki için de bence forum üyeleri olarak gerekli yerlerle iletişim kurmalıyız. 

Teşekkürler. 

Güzel bir çalışma. Uygun referansları bulmak ise uzayda hayat aramakla eşdeğer. En son Kara Kuvvetlerinden bilgi istediğimde internet sitesinin çıktısını alıp bana göndermişlerdi. Neyse ki henüz ölmedik...

Etimesgut Tank Tümeni içinde adı müze olan ama gerçekte hiçbir kişiyi içine sokmadıkları, sadece yemin törenine gelenlerin törenden sonra/önce (bilmiyorum tam olarak) gezebildiği ve tankların öylece bekletildiği bir alan var. Millet olarak tarih sevmediğimizden ve sevenden de nefret ettiğimizden buraya kimseyi kolay kolay sokmuyoruz ama girip fotoğraf çekebilen şanslı kişiler de var. Ben de bunlardan biriyim. Zamanında subayken 40 tane adamla görüşüp dünyanın en gizli bilgilerinin olduğu bu alana giribildiğimden biraz fotoğraf çekmiştim.

Şimdi Kara Kuvvetleri kullandığı her araçtan saklamamış ama yine de güzel bir koleksiyon Etimesgut'ta mevcut. Yavaştan anlatayım:

Burada 2 tane Stuart tankı var. Birinin topu ise değiştirilmiş ve soba borusu gibi birşey takılmış.

OrqOZn.jpgJVYBY5.jpg

Vickers Tankettesi de kenarda çürümekte. Bunda 2 tane top mevcut, tam versiyonunu araştırmadım:

86gob1.jpg

Bir köşede İngilizlerin bizi savaşa çekmek için verdiği tanklardan biri var, Valentine:

YdBRlk.jpg

Ve gerçek bir klasik T-26. Kötü bir durumda:

kMkRgJ.jpg

Fransızlardan gelme Renault R35

p5gVoo.jpg

Başka yerde zor bulabileceğiniz başka bir klasik Panzer III (Tabelada yazdığına göre T-3 :) )

WXnRZ4.jpg

Diğer bir klasik Panzer IV (Yani T-4 :) )

RgYRVY.jpg

Yavaştan Amerikan standartlarına geçiyoruz. M-24

zGAqVR.jpg

Kalanı diğer postta olacak. Sayfa yüklenirken sıkıntı olur sonra.

Öncelikle tankların durumu çok kötü. İçleri feci halde paslanmıştı ben gördüğümde. Bu fotolar birkaç yıl öncesine ait. Bu tanklar sanırım 2 yıl önce yeniden boyandı ve üzerlerindeki boya 75 kat filan oldu. Öyle ki Pz-IV'ün neredeyse gözetleme delikleri boyadan kapanmış tamamen. Ve beni hep duygulandıran şu fotoyu da eklemek isterim. Rahmetli Kemal Sunal askerliğini Etimesgut'ta yapmıştı. Kendisinin yanında durduğu Pz-IV,'ü seneler sonra yeniden fotoğraflamak benim için çok güzel bir anı oldu.

829893_3.jpg

Bir saat önce, Alper Akkurt yazdı:

Güzel bir çalışma. Uygun referansları bulmak ise uzayda hayat aramakla eşdeğer. En son Kara Kuvvetlerinden bilgi istediğimde internet sitesinin çıktısını alıp bana göndermişlerdi. Neyse ki henüz ölmedik...

Etimesgut Tank Tümeni içinde adı müze olan ama gerçekte hiçbir kişiyi içine sokmadıkları, sadece yemin törenine gelenlerin törenden sonra/önce (bilmiyorum tam olarak) gezebildiği ve tankların öylece bekletildiği bir alan var. Millet olarak tarih sevmediğimizden ve sevenden de nefret ettiğimizden buraya kimseyi kolay kolay sokmuyoruz ama girip fotoğraf çekebilen şanslı kişiler de var. Ben de bunlardan biriyim. Zamanında subayken 40 tane adamla görüşüp dünyanın en gizli bilgilerinin olduğu bu alana giribildiğimden biraz fotoğraf çekmiştim.

Şimdi Kara Kuvvetleri kullandığı her araçtan saklamamış ama yine de güzel bir koleksiyon Etimesgut'ta mevcut. Yavaştan anlatayım

Öncelikle tankların durumu çok kötü. İçleri feci halde paslanmıştı ben gördüğümde. Bu fotolar birkaç yıl öncesine ait. Bu tanklar sanırım 2 yıl önce yeniden boyandı ve üzerlerindeki boya 75 kat filan oldu. Öyle ki Pz-IV'ün neredeyse gözetleme delikleri boyadan kapanmış tamamen. Ve beni hep duygulandıran şu fotoyu da eklemek isterim. Rahmetli Kemal Sunal askerliğini Etimesgut'ta yapmıştı. Kendisinin yanında durduğu Pz-IV,'ü seneler sonra yeniden fotoğraflamak benim için çok güzel bir anı oldu.

829893_3.jpg

Alper Hocam, bunlar çok değerli bilgiler. Bizimle paylastiginiz için cok tesekkurler. Kemal Sunal Ustayi da rahmetle aniyoruz. 

Tarih bilincimizdeki eksiklik bilinirken şu müzenin halka acik olmaması ne kadar garip. 100. yılına yaklaşan Cumhuriyetmizde tarih bilincini yukseltecek bu tip muzelerdir.

Teşekkürler.

On 24.06.2019 at 14:57, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. Harika bir proje...Ellerine sağlık.

Alper'e de verdiği bilgilerden dolayı çok çok teşekkürler.  Bir ara Türk Stuart yapmaya heveslenip şöyle bir aramıştım. Dediğin gibi müzedeki tankların durumu içler acısı.

Tesekkurler. 

3 saat önce, Efe Evren yazdı:

T-55A, zamanında (2000'lerin başında) Suriye ile savaş ihtimaline karşı alınmıştı. Alınma amacı da; TSK'ya bağlı tank personeli ve mekanize piyadenin düşman tankını tanımasıydı. 2000'lerin başında Rusya'dan 1 adet satın alındı.

Teşekkürler.  Bu bilgiler kaynak eksikliği ve boşlukları dolduruyor.

Evet, jadar dan ilk iki tankimiz geldi. Akşam daha detayli resim atarim. Konu karışmasın diye ilk tanktan başlayacağım. Tezgaha aldıkça diğerlerini de paylasirim. 

Finali en alttaki resimde, Ankara da eğitim esnasında çekilen resimdeki gibi olacak. 

20190711_101916

20190711_101956

ft 17 5

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Proje güzel :) 

Geçen şöyle bir youtube videosuna rastladım

https://youtu.be/0NI2I-dQLds?t=495

https://youtu.be/0NI2I-dQLds?t=576 (aynı video zamanlaması değişik)

Zamanlaması ile verdiğim bölümde 2. dünya savaşındaki tank envanteri de var. Belki işine yarar.

Teşekkürler, video içindeki geçit töreni fotosuna ilk defa rastladım. Onu biraz araştırayım.

On 11.07.2019 at 16:00, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Şimdiden kolay gelsin.

Teşekkürler..

On 12.07.2019 at 09:35, Sezgin Yiğit yazdı:

Hocam kolay gelsin çok güzel bir proje, aynı zamanda burası ansiklopedi gibi olur.

Teşekkürler, elimden geldiğince forumdaşlarla bir şeyler yapacağız.

Bir saat önce, Nasuh Buğra Cesur yazdı:

Öff. O ne yahu

9 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bu yine iyi. Nice Revell kalıbında çapağın içinde parça aradığımı bilirim :D 

:D

Ağaçları olduğu gibi kutuya koydum. M41 tam bitmeden cesaret edemedim.