Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Kubilay Boraoğlu

1/700 | TCG Mareşal Fevzi Çakmak - D 351 | Revell| Kubilay Boraoğlu

Recommended Posts

cats3iku9.jpg

TCG MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK - D 351
turkey.gif200x-bftdsyxewy912018qmjuu.jpg

wpe11lvkmn.jpg
Sınıfı : Tepe ( Gearing FRAM I)
Boy-En-Draft : 119 - 12,6 - 5,8 m
Ana Tahrik Sistemi : General Electric Stimli Türbin (60000 HP) , 2 Pervane
Sürat : 33 Deniz mili
Silahlar :  2 Adet 5/38 top,
2 Adet 35mm top,
Su Bombası,
Harpoon G/M,
8 'li Roketli torpido (ASROC),
2 Adet 3'lü torpido kovanı

d3dd3hrxkae8o_b65k53.jpg

d3dfhlqw4aa49t2oyjch.jpg

* TCG MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan 5 Türk muhribinden biridir. TCG TINAZTEPE, TCG ADATEPE ve TCG KOCATEPE ile birlikte çıkarma birliklerine Mersinden itibaren refakat görevini icra etmiş, muhasım tarafı yanıltmak için önceden kullanılan çıkarma plajına ve kıyıdaki Rum üslerine kara bombardımanı icra etmiştir. TCG ADATEPE ile birlikte bir Rum hücumbotunu batırmıştır.

raw_turkiye39nin-yakis9jtb.jpg

* TCG KOCATEPE ile birlikte dost hava hücumuna maruz kalmış, yara aldığı halde idamesini sağlayabilmiştir. Türk Deniz Harp Tarihine en uzun süre hava hücumuna maruz kalıp (5 saat), idamesini sağlayabilen gemi olarak geçmiştir.

17ijqc.jpg

* Kit Revell 'in Matchbox kalıbını hiç değişiklik yapmadan kullandığı, detay fakiri Fletcher kiti. Gearing sınıfı muhriplerin gövdesi Fletcher gövdesinin birebiri olup, sadece daha fazla yakıt alsın diye gövdenin ortasından 14 feet uzatılmış halidir. Bu yüzden ben de gövdeyi 14 feet'in 700 ölçeği olan 5mm tam ortadan uzattım. :rolleyes:

11k3kgw.jpg

22v7jub.jpg

33myjy0.jpg

* Gearingler 2. Dünya Savaşında koşullarında seri üretim şeklinde gemi inşa etmek için daha önceden inşa edilmiş olan Fletcher'in dizaynında ve silahlarında ufak değişiklikler yapılarak ortaya çıkmış gemilerdir. Fakat Soğuk Savaş ile birlikte gemilerin Denizaltı Savunma Harbi açısından yetersiz olduğu hissedilmiş ve 1960' larda FRAM (Fleet Rehabilitation and Modernization) denilen kapsamlı modernizasyona tabi tutulmuş, üst binaların çoğu yeniden inşaa edilmiş ve güçlü bir sonar eklenmiştir.

*Ben de elimden geldiğince elde bu gemilerin en güncel görünümünü vermeye çalışacağım. :) 

4448cjyj.jpg

55g5jdr.jpg

6661kve.jpg

77o2ksi.jpg

2100543itjbd.jpg

Kubilay kolay gelsin, güzel proje :) Bana 144 ölçek bile uçuk gelirken 700 ölçeği hayal bile edemiyorum. Görebildiğim kadarıyla detaylandırma için kullandığın parçaların kesimleri çok net. Ekstra bir kesici kullanıyor musun yoksa kretuarla mı kesiyorsun?

12 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kubilay Hocam, elinize sağlık, kolay gelsin.  Sanırım resimler açılmıyor. Flickr vb. plaformlari deneseniz.

edit : artık görünüyor. tarayıcı kaynaklıydı sanırım.

Sağol İsmet abi. :) Sanırım sorun yok şu an.

8 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Kubilay kolay gelsin, güzel proje :) Bana 144 ölçek bile uçuk gelirken 700 ölçeği hayal bile edemiyorum. Görebildiğim kadarıyla detaylandırma için kullandığın parçaların kesimleri çok net. Ekstra bir kesici kullanıyor musun yoksa kretuarla mı kesiyorsun?

Sağol Fatih abi. Gemi için aslında 1/350 ölçeği 1/48 gibi, 1/700'ü de 1/72 gibi değerlendiriyorum ben. Bir kere bir arkadaşıma Revell'in  1/144 Fletcher' ini yapmıştık boyu 1 m ye yakındı. :)

Kesme işini kretuarla yapıyorum abi. :)

46 dakika önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Kolay gelsin sizlerin bu detaylı gemi çalışmalarınız benim de Tirpitz'e başlamak için motivasyonumu arttırıyor :D

Sağol Ege. Gemi modeli de ayrı bir zevk, Tirpitz WWII kamuflajlı olursa tadından yenmez.:D

On 07.06.2019 at 10:36, Metin ALDEMİR yazdı:

Güzel çalışma ellerine sağlık fırsat bulup tekrar girebilirsem takipteyim. 

On 07.06.2019 at 10:37, Metin ALDEMİR yazdı:

Denize indirmeyi düşünüyor musun? 

Teşekürler, evet altına jel ile deniz olacak.

23 saat önce, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Kubilay eline sağlık. Senin şu kolleksiyonu toplu görmek lazım. 

Sağol Nurtekin abi, daha bi koleksiyonum yok, vakit ayırabilip kit stoğunu eritirsem olacak. :D

14 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Ellerinize sağlık, 700 ölçekte bu leş revell fletcher kitinden gearing, hem de framli gearing yapmak her yiğidin harcı değil. İmrenerek izliyorum, kolay gelsin.

Teşekkür ederim. Keşke kiti olsa da böyle uğraşmasak.

13 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Değerli öyküsü, büyük başarıları olan bir gemiymiş. Kolay gelsin. 

Sağol Ahmet abi.

8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Güzel ve anlamlı bir çalışma. Elinize sağlık. Sayenizde modelci nasıl olmalı onu öğreniyorum. Gerekirse 5mm ekleyeceksin ^_^

Ben  5mm nedir ya farkedilmez der çıkardım kenara :D 

Teşekkür ederim abi. Eklemeseydim bacaların arası kısa olurdu, gemilerin o versiyonuna Allen M. Sumner sınıfı demişler, Gearingle Allen M. Sumner i ayıran sanırım iki baca arası açıklık. Biraz referans araştırması yaparken gördüm,yabancı forumlarda farkediyorlar. :D

8 saat önce, baki temel yazdı:

ben ihtiyarım gözüm görmez bu olçeği.Kolay gelsin der kaçarım uzaktan izlerim ortaya cıkacak güzelliği

Teşekkür ederim Baki abi, bu gidişle gözlük alacağım galiba ben de. :D

3 saat önce, Barış ACAR yazdı:

Ben niye bu başlığı bu kadar geç farkettim anlayamadım.:)

Nefis nefis, eline sağlık Kubilay kardeşim.

Çok sağol Barış abi. :)