Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alper Akkurt

Armored Track Model'den Haberler

Recommended Posts

Sabit bir başlık olsun kolayca haber verebileyim diye bu başlığı açıyorum. Umarım doğru yerdedir :)

Önce güzel bir haberle başlamak istiyorum. Bayram indirimi başladı. Siteden (http://armoredtrack.com/) vereceğiniz siparişlerde liste fiyatı üzerinden %10 indirim var. Eğer 350 TL ve üzeri sipariş verirseniz bu oran %15 olacak.

Diğer bir konu yeni gelecek şeyler. Facebook sayfasından da duyuruyorum ara ara yakında dönemde Takom 2073 King Tiger ve T-55 AMV, Das Werk Faun, Special Hobby SAAB SK-37E Stör-Viggen, Hobbyboss Leopard 2A4 ve Italeri Modern Battle Accesories kitleri elimde olacak. Ayrıca AK Interactive marka metal paletlerin ilk siparişini de verdim. Bu palet setleri Tiger, King Tiger, Panther, T-54, t-62, T-62, M4 Sherman tankları için. Ayrıca Magic Model'den t-54, T-55, T-72, T-90, Leopard 2A4 kitlerin kullanacağınız metal namlular da yolda. Bunu yanısıra Caracal Decal'den gelecek olan F-16 ve diğer Hava Kuvvetlerimizde uçmuş bazı uçakların dekalleri de Temmuz ayında elimde olacak. Bununla birlikte AMMO'nun yeni çıkardığı 1/72 T-54B kiti de yakın dönemde getireceğim ürünler arasında. Ayrıca Das Werk'in Panzerkleinzerstörer Rutscher'i, Rye Field Model'in Clear Witmann Tiger I ve Pantsir S-1 kiti de gelecekler arasında.

Bununla birlikte ilk defa burada yazacağım güzel bir gelişme de var. Caracal Decal ile birlikte 48 ve 72 ölçek uçaklarınızda kullanabileceğiniz sadece Türk Bayrağı, kare+daire fors ve numaralardan oluşan bir dekal seti çıkarma çalışmalarımız sürüyor. Temmuz ayı içinde bu seti de çıkarmak istiyoruz ama şu anda netleşen bir şey maalesef henüz yok. Gelişmeleri haber vereceğim.

Malum ekonomik durumlarda olumlu bir gelişme yok. Bu hobiyi sürdürmek isteyen bizler için masrafların düşürülmesi çok önemli. Bu nedenle sürekli alternatifler yaratmaya çalışıyorum. Bunun en önemli noktası da farklı tedarik kanalları bulmak. Model toptancıları arasında fiyatlar ciddi anlamda (+/- 20/30 eurolar bazen) oynayabiliyor ve bunun en önemli nedeni toptancıların belli markalar üzerinde yoğunlaşmaya çalışıp belli markaları dışlaması. Ayrıca ülkeler arası vergi, kar marjı vs durumlar da maliyetleri etkiliyor. Elbette kit üreticilerinin de eğilimleri çok önemli. Ancak gerçek olan şu ki ürünleri sağladığımız toptancıların koşulları ve mevcut ithalat şartlarında eski usul satışları sürdüren klasik mantıktaki satıcıların kar etmesi (taksitli satışlar yapmazsa) inanılmaz güç. Bu nedenle eğer özel bir kit almak istediğinizde sizin göreceğiniz fiyatlardan daha düşüklerine ulaşma şansım olduğundan size yardım etmeye çalışırım. Bu şekilde birkaç arkadaşa yardımcı da oldum hatta. Bu süreç bir parça düzelinceye kadar da bu mantıktan yürümeyi düşünüyorum. Neyse bu sıkıcı konuları geçelim. 

Etkinlikte bana çok soran oldu bu Zoukei Mura'nın F-4E'sine ne oldu diye. Birşey olmadı henüz maalesef. Kendileri ile en son konuştuğumda bu sene içinde 1/32 Henschel HS-129 çıkartacaklarını, F-4'ün biraz daha vakti olduğunu söylediler. Hayırlısı diyorum artık, çıkınca getirteceğim.

Dünya model piyasasında enteresan gelişmeler var. Yeni çıkan şirketler, hiç de fena olmayan kitleri üretiyor. Elbette modern kalıp teknolojilerinin bunda payı çok büyük. Alternatiflerin çıkması bizleri eski nesil Tamiya-Hasegawa-Academy şeytan üçgeninden çıkartıyor. Mali durumlar kötü ama hep de kötü olacak değil. Bir şekilde geçecek bu günler. Dolayısıyla alamasak bile model dünyasını yakında takip etmek çok önemli. Moral bozmadan mümkün olduğunca ilgilendiğimiz hobiyi bırakmamamız lazım. Bu bağlamda Aklımdan sürekli birşeyler geçiyor ama gerçekleştirmek için kastırıp durmak ve sonunda bir netice alamamak çok sıkıcı.

Mesela geçen sene biz modelcilerin işine çok yarayacak olan ciddi bir referans kaynağını çevirmeye başladım. Bilenler bilir 2. dünya savaşı Alman Zırhlı araçları konusunda  Walter J. Spielberger'in yeri doldurulamaz. Ben oturdum bir yandan Panzer III kitabını çevirirken öte yandan yayın hakları için yazışmaya ve elbette burada bir yayıncı bulmaya çalıştım. Çeviri bitti, yayın haklarında da adamlar tamam bilgileri gönderin faturayı kime yollayacağız noktasına geldi ama burada bir yayıncı bulamadığımdan proje elimde kaldı. Şimdi ara ara kitaplara elim gidiyor ama yapacak birşey yok deyip kenara atıyorum. İçimde kalan bir ukte oldu bu.

İçimde kalan ikinci şey ise daha fiziki bir durum. Bilenler bilir Ankara'da Etimesgut'taki zırhlı tümen içinde bir müze var ve Kara Kuvvetlerinin kullandığı bazı tanklardan örnekler orada duruyor. Ben oraya girdim. Tankların durumu çok kötü. Muhtemelen Afganistan'dan bir T-55 getirmişler ama amerikan tipi pabuçlu palet takmışlar, bir köşede Panzer III ve Panzer IV paslanıyor, öte yanda TURAL kariyeri var dünyada tek bir örneği olan makine. Durum içler acısı kısacası. Tarih sevmeyen bir milletiz de işte insanın içi acıyor. İşte bu tanklar için aklımdan geçen güzel projeler var ama bırakın maddi aşamalara gelmeyi daha bürokratik engelleri bile aşamayacağımızı bilmek insanı çok üzüyor.

Neyse biraz içimi döktüm. Yazarım ara ara buraya inşallah. Herkese şimdiden iyi bayramlar dilerim. :)

Yaptıkların ve planların için çok teşekkürler. 

Yayın için bir Murta Özgül ile bir temasa geç istersen. Adam kendi dergisi için bir yayın evi kurdu.

Yayın evi kurmak aslında çok da zor birşey değil. Yada kişisel kitabını bastırmak. Kültür bakanlığından herhangi biri bile ISBN numarası alabiliyor. Onu bastırmak ve yaymak (dükkanlara dağıtmak vs) asıl problem olan. O konularda belki Murat bey yardımcı olabilir. 

Herkese merhaba.

Yaz geldi ve çoğumuz tezgahların başında fazlaca zaman geçirmemeye başladık. Ama modelcilik günün her saatinde takip edebileceğimiz bir hobi olduğundan eminim tezgah başında olmasanız da bir şekilde haberleri takip ediyorsunuzdur.

Nerden başlasam?

Öncelikle AMT olarak hafif bir strateji değişikliğine gidiyoruz. Modelcilik çok geniş bir alan ve herşeye yetişmek mümkün değil. Uçaklar, helikopterler bir yandan, zırhlı araçlar, tanklar öte yandan, sivil araçlar , robotlar, tüm bunların yardımcı malzemeleri derken hem stoklar hem de kafalar iyice karışıyor. Tüm ihtiyaçlara %100 yanıt vermek mümkün değil doğal olarak ve en azından belli bir kısmına yetişmeye çalışmak ya da daha doğrusu oradan yürümek daha mantıklı olacak.

İşte bu nedenle bundan sonra AMT envanterinde kara araçları ve bunların yan malzemelerini daha fazla bulacaksınız. Ancak bu durum sizi yanıtlmasın lütfen, uçak ve helikopterlerden elimizi eteğimizi çekmiyoruz. Özellikle yeni çıkan uçak ve helikopterler, mesela  Kittyhawk'tan uzunca bir süredir beklediğimiz AH-1W, Special Hobby'nin duyurduğu Duo Pack 1/72 SAAB 37 Viggen ya da Kinetic'in hepimize süpriz yaparak çıkarttığı F-104G kitleri gibi ürünler envanterimize girecek.

7009411.jpg

Bir önceki mesajımda bahsettiğim AK Interactive marka metal paletler muhtemelen haziran sonunda satışta olacak. Caracal dekalleri de Temmuz başında satışa girecek.

Güzel bir haber daha. Magic Model metal namlular geldi. Ürün kalitesinden emin olmak adına bu ilk partiyi biraz az sayıda tutmak istedim fakat ürünleri gördükten sonra keşke daha fazla isteseymişim diyorum çünkü Avrupa malı çoğu namludan daha kaliteli bir üretim yapmışlar. Aşağıya Leopard 2A4 için üretilen namlunun fotoğrafını ekledim. Yakında https://armoredtrack.com/ 'da satışta olacaklar.

kgMBQv.jpg

Diğer bir haber de AMMO'nun yeni çıkardığı 1/72 T-54B kiti. Bu kit çok büyük ihtimalle önümüzdeki hafta satışta olacak. Araya bayram tatilinin girmesi gümrükleri biraz yoğunlaştırdığı için bir gecikme yaşandı ama dediğim gibi önümüzdeki hafta ürünler bende olacak. Bu kitle birlikte gelen Das Werk Faun L900 incl. Sd.Ah.115 kitleri de yine satışta olacak.

Bu noktada olayı biraz daha görselleştirmenin daha faydalı olacağını düşündüm ve bir Youtube kanalı açmaya karar verdim. Benzer kanallar farklı yabancı dillerde fazla sayıda var ama Türkçe olarak maketler hakkında yapılan yayın sayısı çok fazla değil. Bu hobi hakkında daha fazla kişiye ulaşmak ve mevcut modelcileri de yeniliklerden haberdar edebilmek için böyle bir işe girişmeye cesaret ettim. Pek profesyonel şeyler çekebileceğimi sanmıyorum ama en azından yeni gelen kitleri Türkçe tanıtan bir yerde görmek hepimizi mutlu edecektir. İlk videolar da AMMO T-54B ve Das Werk Faun L900 incl. Sd.Ah.115 için olacak. 

Son dönemde çıkartılan çoğu tank kiti bildiğiniz üzere interior içerikli. Bu görsellik arayan detaycı modelciler için bulunmaz bir nimet. Takom ve Ry Field Model son dönemde bu yönde ürünler çıkartan firmalar. Bu akıma kayıtsız kalmak mümkün değil. İşte bu nedenle bu iki firmanın King Tiger, Tiger ve Panther modelleri yakın stoklarımıza girecek. Elbette stoklara giren bu modeller elimize geçtikçe kanalımızdan incelemelerini izleme şansınız olacak. Unutmadan belirteyim bu interior akımının bir diğer güzide örneği olan Rye Field'ın çıkardığı 1/35 ölçek Sturmtiger da yakında kanalda olacak. 

4806262020-3.jpg

Arada kalan ve şirketlerin tadımlık üretip geçtiği daha sonra unuttuğu veya çoğumuzun bilmediği bazı ürünler var. Bunları arayıp bulmak bir mesele, satın almak farklı bir mesele. Örneğin Meng'in 2014 yılında çıkardığı ve potansiyeli çok yüksek ZPU-2 bindirilmiş Pick-Up modeli. Bu modelin bir örneğini de yakında satışta görebileceksiniz.

menvs-005_1.jpg

Modelcilik sürekli gerçeğe en yakın modeli yapmak değil. Arada eğlenmenin kimseye bir zararı olmaz. Ayrıca modelciliğe başlamasını çok istediğimiz değerli evlatlarımızı da bir şekilde gaza getirmenin kimseye bir zararı olmaz değil mi? İşte bunun için Meng'in World War Toons serisinden Çin ZTZ tankı ve hepimizin çok sevdiği bir klasik olan King Tiger yakında sizlerle buluşacak.

25780_rd.jpg23236_rd.jpg

Son bir not; arayıp da bulamadığınız ya da maliyeti nedeniyle yanına bile yaklaşmaya korktuğunuz modeller için bize ulaşıp özel olarak görüşebilirsiniz. Detaylar https://armoredtrack.com/'da.

Hepinize mutluluklar dileriz.

Çabana sağlık. Nette hep gördüğüm ve niye Türkiye'de yok dediğim kitler hep.

Umarım bu çabaların bir sonuca ulaşır, bu çabalarının karşılığını mali olarak da alabilirsin. Bu ekonomik durumda iyi çalışıyorsun vallahi.

Şu Toos Tankları görüpte alAMAYAcak olsam da aramıştım.

55 dakika önce, ilyas orhan yazdı:

çabalarınızı hayranlıkla ve büyük bir muhabbetle takip ediyorum.Allah yardımcınız olsun.Specila hobb'nin mirage f-1 kitini getirme imkanınız olacak mı ? veya eduardın hawker tempest kitini ;)

Sakın şurada küçük bir Special Hobby Mirage siparişi olmasın :)

kg6a6P.jpg

Sipariş ederken siz aklımdaydınız zaten :)

15 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Youtube kanalı fikri çok güzel olmuş tanklarla ilgim olmasa dahi açıp izlerim :) Emeğinizin karşılığını umarım fazlasıyla alırsınız kesinlikle hakediyorsunuz.

Teşekkür ederim. Uçak/helikopter incelemesi de olacak elbette. Mesela şu an elimdeki Special Hobby SAAB 37 Stör Viggen ile başlayabilirim. Zaten yeni çıkan bir kit.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Çabana sağlık. Nette hep gördüğüm ve niye Türkiye'de yok dediğim kitler hep.

Umarım bu çabaların bir sonuca ulaşır, bu çabalarının karşılığını mali olarak da alabilirsin. Bu ekonomik durumda iyi çalışıyorsun vallahi.

Şu Toos Tankları görüpte alAMAYAcak olsam da aramıştım.

Teşekkür ederim. Yani masrafları mümkün olduğunca az tutarsam bir şekilde denk geliyor :)

2 dakika önce, Alper Akkurt yazdı:

Sakın şurada küçük bir Special Hobby Mirage siparişi olmasın :)

kg6a6P.jpg

Sipariş ederken siz aklımdaydınız zaten :)

Teşekkür ederim. Uçak/helikopter incelemesi de olacak elbette. Mesela şu an elimdeki Special Hobby SAAB 37 Stör Viggen ile başlayabilirim. Zaten yeni çıkan bir kit.

Size ne kadar teşekkür etsem azdır..386 numaralı ürünü aylardır bekliyordum.allah'tan yut dışından sipariş vermemişim :)