Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Gurbey

Herkese Merhaba. Bİraz yardıma ihtiyacım var

Recommended Posts

Herkese Merhaba ,

İşlerim dolayısıyla yılın yarısında Rusya'da yasıyorum. Rusyada kaldıgım zamanlarda evde mesai saatleri dısında yapacak bisey bulamaktan bu hobbye merak saldım. yaklasık 1 haftadir yogun bir sekilde arastırıyor ve gerekli malzemeleri yavas yavas satın alıyorum. Kafama takılan bazı konuları buradan yazıp sizlerden yardım rica ediyorum.

1. Boyamayı firca ile yaptıgım icin airbrusha gecene kadar tek renk mi calısmalıyım ? yıpranma efektlerini vermek , ton farkları uygulamak icin firca ile boyamada hangi yontemleri izlemem gerekir.?
  2. washing , chipping , weathering gibi efektleri calısıyorum. washing icin siyah yaglı boya ve terebentin karısımını sulu olacak sekilde hazırlıyorum. fakat videolarda seyrettigim sekilde girinti ve cıkıntılarda dagılma olmuyor. tamiyanın T-13 ve T-80 sprey verniklerini aldım. islemden once vernik atmak gereklimi? bu islemden once atılması gereken vernik parlak mı mat mı olmalı? vernik kac kat atılmalı? tam kapladıgını nasıl anlayabilirim? kac sn civarı sıkmam gerekir?
  3. washing islemini yaptıktan sonra videolarda izledigim kadarıyla kulak pamugunu terebentine surup kagıt havluda fazlalıgını alıp etrafını temizliyoruz. bu islemi yaparken alttaki boya bazı yerlerde kalktı. bunun sebebi nedir? iyi vernik atılmamıs olmasımıdır? (fazla bastırarak islem yapmadım)
  4. pastel boya ile tank paletlerine efekt yapmak istedim. aldıgım pastel boyayı maket bıcagı ile soydum. uzerine tiner ekledim. fırca ile tekerlek ve paletlere isledim. sizce oldu mu? hatalar nerelerde? bunun sabitlenmesi icin ne yapmam gerekir?
  5. tamiyanin weathering setini aldım. toz efekti yaratmak icin. bunu kit icinde cıkan fırca ve sunger ile uygulamaya calsıtım. tam etki vermedi diye dusunuyorum. bunu uygularken herhangi bir malzeme (tiner,alkol,terebentin vs. ) ile birliktemi yapmam gerekir?

birde daha ilk maketim baya kotu durumda ama bakıp yorumlarınızı soylerseniz ve yonlendirirseniz sevinirim.

Herkese simdiden tesekkur ederim.

IMG_4022_zpsol3owboh.jpg
IMG_9498_zpsyuqxil0k.jpg
IMG_4014_zpss4do3wf3.jpg
IMG_4010_zpsepdiomin.jpg
IMG_3987_zpsm3kwfbrr.jpg

Şimdi, Gurbey yazdı:

Herkese Merhaba ,

İşlerim dolayısıyla yılın yarısında Rusya'da yasıyorum. Rusyada kaldıgım zamanlarda evde mesai saatleri dısında yapacak bisey bulamaktan bu hobbye merak saldım. yaklasık 1 haftadir yogun bir sekilde arastırıyor ve gerekli malzemeleri yavas yavas satın alıyorum. Kafama takılan bazı konuları buradan yazıp sizlerden yardım rica ediyorum.

1. Boyamayı firca ile yaptıgım icin airbrusha gecene kadar tek renk mi calısmalıyım ? yıpranma efektlerini vermek , ton farkları uygulamak icin firca ile boyamada hangi yontemleri izlemem gerekir.?
  2. washing , chipping , weathering gibi efektleri calısıyorum. washing icin siyah yaglı boya ve terebentin karısımını sulu olacak sekilde hazırlıyorum. fakat videolarda seyrettigim sekilde girinti ve cıkıntılarda dagılma olmuyor. tamiyanın T-13 ve T-80 sprey verniklerini aldım. islemden once vernik atmak gereklimi? bu islemden once atılması gereken vernik parlak mı mat mı olmalı? vernik kac kat atılmalı? tam kapladıgını nasıl anlayabilirim? kac sn civarı sıkmam gerekir?
  3. washing islemini yaptıktan sonra videolarda izledigim kadarıyla kulak pamugunu terebentine surup kagıt havluda fazlalıgını alıp etrafını temizliyoruz. bu islemi yaparken alttaki boya bazı yerlerde kalktı. bunun sebebi nedir? iyi vernik atılmamıs olmasımıdır? (fazla bastırarak islem yapmadım)
  4. pastel boya ile tank paletlerine efekt yapmak istedim. aldıgım pastel boyayı maket bıcagı ile soydum. uzerine tiner ekledim. fırca ile tekerlek ve paletlere isledim. sizce oldu mu? hatalar nerelerde? bunun sabitlenmesi icin ne yapmam gerekir?
  5. tamiyanin weathering setini aldım. toz efekti yaratmak icin. bunu kit icinde cıkan fırca ve sunger ile uygulamaya calsıtım. tam etki vermedi diye dusunuyorum. bunu uygularken herhangi bir malzeme (tiner,alkol,terebentin vs. ) ile birliktemi yapmam gerekir?

birde daha ilk maketim baya kotu durumda ama bakıp yorumlarınızı soylerseniz ve yonlendirirseniz sevinirim.

Herkese simdiden tesekkur ederim.

href="https://www.flickr.com/photos/165931753@N06/albums/72157691563500883"

Merhabalar,

Öncelikle yanlış link paylaştığınız için fotoğraf görünmüyor, ne zamandır model yapıyorsunuz ? bilmiyorum ama her şeyi bir anda yapmaya çalışmak en büyük hata.

Öncelikler doğru montaj, boya ve dekal uygulaması yapabiliyor olmalı. Bunlardan sonra eskitme efektlerini öğrenmeye ve uygulamaya çalışmak daha doğru bir tercih.

Sorularınıza gelirsek;

1. Fırça ile çalışırken önemli olan fırça izi bırakmadan boya yapabilmek, bunu yapabiliyorsanız her tür boyamayı yapabilirsiniz. Yıpranma ve ton farklılığı efekti için kuru fırçalama ( Dry Brush ) isminde bir teknik var onu kullanmanız gerekiyor. 

2. Vernik yetersiz olduğu için kaynaklanan bir sorun. boyama işlemi bittikten sonra parlak vernik uygulamanız gerekiyor, dekal uygulamasından sonra tekrar parlak vernik uygulayıp eskitme işlemlerini üzerine çalışmalısınız.

Sprey verniği sabit değil hızlı geçişler şeklide modele uygulamanız gerekiyor kontrolsüz olduğu için birikme yapmamalı bütün yüzek parlak bir görüntüye kavuştu ise her yere vernik doğru oranda uygulanmış demektir.

3. Yine yetersiz vernik uygulaması .

4. Resmi göremiyorum ama kahve telvesi gibi bir görüntü olduğuna eminim, çamur efekti için pigment kullanın geneldi farklı tonlarda olsun ve tiner ile çamur bir görünüm verdiğiniz pigmenti yassı bir fırçanın ucuna alıp kontrollü bir şekilde baş parmağınız ile çektirip bırakarak modele sıçratırsanız daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

5. Bu malzemeyi kadınların allık denilen makyaj malzemesi gibi kullanabilirsiniz.

Daha ilk maketten bu kadar çok tekniği aynı anda yapmaya çalışırsanız büyük ihtimalle ile hiç birini düzgün yapamazsınız, önce doğru montaj, boya ve dekal sonra kuru fıraça ve washing daha sonra diğer işlemler. bu işlemleri her bir modelinizde tek tek yapmaya çalışın. Bırakın ilk 5-6 modeliniz eskitmesiz olsun montaj ve boya yapmayı öğrenin. Sonra ki 3-4 modeliniz de kuru fırça ve washing deneyimleyin daha sonraki modelleriniz de ise diğer efektleri.

Bu hobiyi iyi yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey sabır.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.