Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Volkan Deniz ÖZBUDAK

1/72 I Mig-29SMT Fulcrum (Izdeliye 9.19) I Trumpeter I Volkan Deniz Özbudak

Recommended Posts

Uzunca bir aradan sonra tekrar merhabalar.

İş dolayısıyla son birkaç aydır Endonezya, Taiwan, Filipinler ve Malezya'daydım. Maketçi dükkanları, fiyatlar ve available malzemeler ile ilgili detaya girmeyeceğim, Asya gerçekten bu işin cenneti.

Özellikla Jakarta'daki Peter & Partner mağazası çok etkileyiciydi zira hem model ve malzeme çoktu hem de kendi yaptıkları bitmiş maketler çok usta işi duruyordu. 

Bu seyahat esnasında 3 adet 1/72 kit ve bazı boya malzemeleri aldım.

Yapımına başladığım kitlerden ilki, Kahraman Bey'in harika şekilde bitirdiği Trumpeter 1/72 Mig 29 kiti. 

İş biraz talihsizlikle (hanımın kanopinin bir parçasını atmasıyla) başladı ama ben devam ediyorum, kanopiyi artık bi şekilde tekrar gittiğimde vs. bulup ekleyeceğim.

Maketçilik konusunda geçen yılki durumuma göre çok daha iyi bir noktada olduğumu ancak hala fazla aceleci davrandığımı ve özellikle boya konusunda problemlerimin devam ettiğini görüyorum.

Boya tamamen bitmedi ama aşağıda da göreceksiniz, uçağın üst gövde boyasına bakarsanız sağ ve sol kanatlarda boya kalınlığı arasındaki fark muzaam oldu. Post shading ile kalın boya attığım tarafı toparlamayı umuyorum.

Aynı şekilde exhaust boyarken de kalın bir katman attıgımı düşünüyorum. 

Son olarak da bazı renk tonlarını tutturamadığımı düşünüyorum. Her kit için kendi boyasını almak istemiyorum ancak mesela yakıt tankları nın boyasının fazla koyu gri kaldığı kanısındayım.

En azından eksiklerimi görerek ilerliyorum. En önemli sorunum, boyayı daha sabırlı şekilde atmak. Hazırladığım boyalar sürekli bana çok ince geliyor ya da ince hazırladıysam da üst üste çok kısa sürede çok katman atıyorum iyice boya yerleşsin diye (belki de boya yoğunluğu - AB basınc oranı konusundaki bilgisizliğimden). 

Ezcümle, süreci içeren bazı fotoğraflar aşağıdadır. Elinize sopalarınızı alın ve girişin bana, kendimi hazırladım :D

PS: Kokpit ve üst gövdenin yerleşim noktası hariç kit oldukça detaylı ve sorunsuz göründü. Tavsiye edebileceğim kalitede bir model. 

47802226572_80689c80be_b.jpg

47802227292_208c884869_b.jpg

32910324007_296174a6f7_b.jpg

47064920344_e482c4ec98_b.jpg40887679213_25e6fd91fa_b.jpg

40887679383_eac038bded_b.jpg47064920824_2c9589d898_b.jpg47802226482_1503febd85_b.jpg

Ellerinize sağlık bence de gayet güzel duruyor. :)

Boya oranlarında çoğumuz sıkıntılar yaşabiliy oruz genelde tarif edilen veya olması gereken süt kıvamı gibi denilir. Gunze ve tamiya boyalarda ben %60 ipa %40 boya oranı kullanıyorum. Büyük oranda tutuyor kıvam. Bir diğer benim de arada bir kullandığım kürdan yöntemi.(nereden öğrendiğimi hiç hatırlamıyorum) İnceltiğiniz boyayı bir kürdan yardımı ile karıştırdıktan sonra. Kürdanı boyadan çıkardığınızda kürdanın uç kısmında bir damlacık gibi birikmeye başlaması gerekiyor. Umarım işinize yarar :) 

Kolay gelsin.  Başlığı ilk görünce kim hortlattı benim konuyu acaba dedim :D Boya bence çok kötü durmuyor. Tonlamalarla kendini daha da gösterecektir. Ben de içime sinen bir ton yakalamak için bayağı bir uğraşmıştım, kılavuzdaki renkler pek doğru gelmedi bana. Araya sıkıştırdığınız övgü için de teşekkür ederim :)

16 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Kolay gelsin.  Başlığı ilk görünce kim hortlattı benim konuyu acaba dedim :D Boya bence çok kötü durmuyor. Tonlamalarla kendini daha da gösterecektir. Ben de içime sinen bir ton yakalamak için bayağı bir uğraşmıştım, kılavuzdaki renkler pek doğru gelmedi bana. Araya sıkıştırdığınız övgü için de teşekkür ederim :)

Klavuzdaki renkler konusunda da size ayrı bir teşekkür etmem lazım :D 

Ben de renkleri uygun bulmadım, güvenemedim sizin kullandığınız renkleri referans aldım. Taipei'de oldukça klostrofobik bir dükkanda wifi bulup cep telefonundan foruma girip zoomlayarak doğru sayfayı bulup sizin yazdığınız tamiya renkleri buldum ve o dükkandan alıp çıktım.

Dolayısıyla renk konusunda da bir teşekkür borcum vardı onu da ödemiş olayım :)