Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alper Akkurt

22 Euroluk Gümrük Muafiyeti Kaldırıldı

Recommended Posts

Bayramdan beri istanbuldan ptt dağıtım yapıyormuş. Dağıtıcı arkadaş vergilendirme yapılıyormuş dedi.  Ali dayidan beklediğim ıvır zıvır mlz var. 3 liralık seye 10 lira vergi mi çıkacak bekliyorum. 

Bayramdan sonra 2 kargo aldim. Rusya'dan gelene %20+5.25 tl mektup acma, Almanya'dan gelene %18+5.25 tl mektup acma eklediler. Bazi gazetelerde sacma sapan bir sekilde her kargoya fiks kdv ve ötv'de eklenecek diyor hayir bu yanlis. Eger gumruk kargonuzu ithalat sinifina sokarsa o zaman kdv giriyor isin icine. Yoksa sahis kargosunda kdv yok hala. Otv ise sahis kargosunda da uygulanabilir ama uygulanmasi icin siparis ettiginiz urunun otv alinacak urun listesinde olmasi lazim. Maket ise bu listede yok. Listeyi incelemek isteyenlere link su: https://www.selfhukuk.com/yurt-disi-alisverislerde-22-euro-gumruk-vergisi-siniri-kalkti-gumruk-vergisinde-yeni-duzenleme-yeni-oranlar/

4 saat önce, Cem Doğut yazdı:

Merhaba. Vergi matrahını nasıl belirliyorlar ? Kutu üstünde yazan rakam mı yoksa sizden ödeme ile ilgili bir belge mi isteniyor.

İçinden çıkan faturaya bakıyorlar ve faturadan shipping bedelini çıkartıp kalan net bedele vergi uygulanıyor. Eğer satıcı shipping bedelini faturaya ayrıca yazmadıysa kutudan çıkan ödeme belgesinde yazan net rakamın hepsine vergi uyguluyorlar. Eğer hiç fatura çıkmazsa, hediye, gift vs yazarsa o zaman terse geçiliyor ve ikna etmeniz gerekiyor gümrüğü. Elbette gümrükçüler faturasız deyip otomatikman reddetmezse ürünü.

AB üyesi ülkelere %18, AB üyesi olmayanlara %20 vergi uygulanır. PTT gümrüğüne çağrılmışsanız oraya bir ödeme belgesi veya ispatı sunmanız lazım çünkü kutu içinden çıkan faturayla karşılaştırıyorlar miktarı. Ben en son yanma ödeme belgesi almayı unuttum, PTT gümrüğünde ürünü sipariş ettiğim order sayfasına girip adamlara göstermem gerekti. Yalnız bu durum PTT gümrüğüne çağrılırsanız geçerli. Gümrükten kendiliğinden geçen ve dağıtıcıya verilip evinize gelen ürünler için bir belge sunmanıza gerek yok.

Beyler şimdi ben yaklaşık 2 hafta önce AliExpresten 80 dolarlık bir alış veriş yaptım. Bu ürünler doğrudan evime mi gelecek yoksa herhangi bir yerden teslim almam mı gerekecek ?

Hadi diyelim evime geldi kapıda vergi mi vereceğim ? Verirsemde kredi kartı ile ödeyebilir miyim ?

Birde devlet baba herşeyden vergi alarak sadece kendi gelirini kısıtlıyor. Bu bizim hem hukümetteki hemde muhalefetteki millet vekillerinin harcamalarını keserek zaten çok güzel bir tasarrufa girebiliriz. Ben herhangi birinin 1 trilyon 200 bin liralık telefon faturasını ödemek istemiyorum. Ülkede kayıtlı (ki bu kayıt enson 2013 de yapılmış) 175 bin den fazla makam aracı var. Sadece şunları kıssalar inanın biz maket için vergi vermezdik.

Gürkan bey. Ne olacağı çok belli değil. Sizi de çağırabilirler, direkt postacı da kapıdan isteyebilir. Ama sizin miktara bakınca 90-100 lira gibi bir vergisi çıkıyor ki büyük ihtimalle çağırılırsınız. Ödemeyi kapıya gelen alacaksa kredi kartı seçeneğini hiç beklemeyin. Çağrılırsanız PTT gümrüğünde BELKİ kredi kartı seçeneği karşınıza çıkacaktır.

Gümrüğe çağrıldığınızda karşınıza çıkacak prosedürü Alper bey çok güzel açıklamış zaten. Ödeme ekranı çıktısı ve kredi kartı ekstresi istiyorlar. 

Devlet'in istediği artık vergi diyemeyeceğim haraç konunusunda da sizinle aynı fikirdeyim. Telefonlara getirilen ek ötv zammından mı yakınayım, cep telefonu/tablet bile alırken ödediğim TRT payına mı söveyim (artık trt izlemiyorum. kanal listemden bile çıkarttım) yoksa benim cebimden yapılan etkinlik/şura/davet adı altındaki seçim propagandalarına mı kızayım hiç bilmiyorum.

Doların, dövizin vs yurt dışına çıkışına müdehale filan da diyorlar ama, Bir futbolcu milyon DOLAR/EURO alırken bir şey demiyorlar. İhaleleri dolar olarak açıyorlar, Benim 1-2$ lık ıvır zıvırıma takmışlar. Sonra kredi notumuzu düşürmüşler, Bunlar bize düşman o yüzden düşürdüler diyorlar.... 

Eskiden gerekli bir şey alırken, bir de yedek mi alsam? diye düşünüyordum. Şimdi gerçekten gerekli mi, idare eder miyim? diye düşünüyorum. Damadın keyfi yerinde tabi...

Daha bir çok..... neyse konuyu yine saptırmayayım... Hepimiz doluyuz. 

8 saat önce, Gürkan Arif yazdı:

Beyler şimdi ben yaklaşık 2 hafta önce AliExpresten 80 dolarlık bir alış veriş yaptım. Bu ürünler doğrudan evime mi gelecek yoksa herhangi bir yerden teslim almam mı gerekecek ?

Hadi diyelim evime geldi kapıda vergi mi vereceğim ? Verirsemde kredi kartı ile ödeyebilir miyim ?

O konu çok muallak. Ben memurlarla görüştüğümde hepsi şunu söyledi; "olay tamamen bizim inisiyatifimizde, eğer şüphelenirsek alıcıyı çağırıyoruz." Uygulanan motomot bir prosedür yok muhtemelen rutine bağlamasın millet diye böyle yapıyorlar, random kontroller var işin içinde. Yani siz 80 dolara 10 tane ürün aldınız diyelim. Adam bakıyor eğer kutu büyükse yada içindeki değerli birşeye benziyorsa dur bakalım alıcıyı bir çağıralım adamı sorguya çekelim, ne iş yapıyor öğrenelim diyorlar ve kargo doğrudan gümrüğe düşüyor. Ama baktılar ıvır zıvır birşey gibi veya değerli birşeye benzemiyor ya da bu ne ya demiri, plastiği almış dışarıdan diyor o zaman standart vergi değeri tespiti yapılıp ürün sizin kapınıza geliyor.

Burada önemli olan yegane şey göreceli de olsa miktar. Yani aynı üründen 10 tane alırsanız sizden şüphelenirler. Ama bu şu demek değil, 8 kutu maket ısmarladınız hepsi farklı beni çağırmazlar diyemiyorsunuz eğer adamın kafasına takılırsa, ya bu ne 8 kutu alınır mı derse o zaman tıpış tıpış gümrüğe gidiyorsunuz. Gelgelelim farklı marka 20 tane ürün alın adam bunlar farklıymış ticaret yapıyor olamaz deyip sizi çağırmayadabilir. Bir de ürünün görsel hali önemli yani pahalı gibi duran tek bir parça için bile çağırılabilirsiniz. Yani tamamen memurun inisiyatifine ve vicdanına kalıyor konu. Zaten işin pis tarafı bu. Yalnız gümrük ekibi alibaba ürünlerine feci şekilde bilenmiş, sürekli bir dümen arıyorlar altında. Avrupa'dan gelenlerde çok zorlamıyorlar ama çin ürünleri acayip mercek altında.

Kapıya geldiğinde keş para olarak alıyorlar vergiyi. Kredi kartı kabul etmiyorlar. Eğer evde bulamazlarsa sizi o zaman sizin adresinizin bağlı olduğu ptt kargo şubesine bırakırlar kutuyu siz de gidip oradan alırsınız. Orada kredi kartı geçiyor mu bilmiyorum ama nakitle gitmek lazım genelde nakit alıyorlar. Bir de sizin adınıza gelen ve evde bulunamayınca ptt şubesine bırakılan kargoyu normalde eşinize, oğlunuza, kızınıza vermiyorlar. Ama bunun da bir yolu var, kargo size geldi evde bulamadılar ve ptt'ye bıraktılar ve eşiniz alacak ptt'den. Eşiniz sizin kimlik fotokopinizin altına "eşim xx adına gelen kargoyu teslim aldım" diye yazıp imzalayarak kargoyu alabilir ama bunu sadece 1. derece akrabalarda kabul ediyorlar. Yani atıyorum amca oğlunuz sizin kargoyu alamaz bu şekilde. Aksini ısrar etmeyin, ya alın telefonla arayalım eşimi falan demeyin ptt kargo ekibi genelde aynen gıcığa bağlayıp vermiyor kargoyu.

Ve son bir bilgi vereyim bazen PTT kafasına göre barkod numarası değiştiriyor ve sizin takip ettiğiniz barkod bir anda yalan oluyor. En son geçen hafta başıma geldi, rusya'dan aldığım namluların orijinal barkodundan takip ediyordum ve hala İstanbul'da görünüyordu ürün ama bir anda eve postacı geldi ve çok alakasız bir barkod verilmiş ürünü teslim etti. Bu piyango açıkçası.

12 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Gürkan bey. Ne olacağı çok belli değil. Sizi de çağırabilirler, direkt postacı da kapıdan isteyebilir. Ama sizin miktara bakınca 90-100 lira gibi bir vergisi çıkıyor ki büyük ihtimalle çağırılırsınız. Ödemeyi kapıya gelen alacaksa kredi kartı seçeneğini hiç beklemeyin. Çağrılırsanız PTT gümrüğünde BELKİ kredi kartı seçeneği karşınıza çıkacaktır.

Gümrüğe çağrıldığınızda karşınıza çıkacak prosedürü Alper bey çok güzel açıklamış zaten. Ödeme ekranı çıktısı ve kredi kartı ekstresi istiyorlar. 

Devlet'in istediği artık vergi diyemeyeceğim haraç konunusunda da sizinle aynı fikirdeyim. Telefonlara getirilen ek ötv zammından mı yakınayım, cep telefonu/tablet bile alırken ödediğim TRT payına mı söveyim (artık trt izlemiyorum. kanal listemden bile çıkarttım) yoksa benim cebimden yapılan etkinlik/şura/davet adı altındaki seçim propagandalarına mı kızayım hiç bilmiyorum.

Doların, dövizin vs yurt dışına çıkışına müdehale filan da diyorlar ama, Bir futbolcu milyon DOLAR/EURO alırken bir şey demiyorlar. İhaleleri dolar olarak açıyorlar, Benim 1-2$ lık ıvır zıvırıma takmışlar. Sonra kredi notumuzu düşürmüşler, Bunlar bize düşman o yüzden düşürdüler diyorlar.... 

Eskiden gerekli bir şey alırken, bir de yedek mi alsam? diye düşünüyordum. Şimdi gerçekten gerekli mi, idare eder miyim? diye düşünüyorum. Damadın keyfi yerinde tabi...

Daha bir çok..... neyse konuyu yine saptırmayayım... Hepimiz doluyuz. 

Size çok katılıyorum. Buna vergi denemez, ya haraç denir yada savaş tazminatı. Madem devletin bu kadar cari açığı var. Adama sorarlar o zaman neden bu kadar harcama yaptın?  Eğer gelirin 1 lira ise gidipte 10 liralık harcama yapamazsın. Bunlar maşallah harcamışta harcamış. Neye güvenipte bu kadar harcamışlar oda aşikar. Madem bu kadar tasarruf peşindesiniz , çinden gelen üç beş eşyaya vergi koyacağınıza kendi tükettiklerinizi azaltın. Devlet hala ama hala harcamadan kesmiyor. 

Şimdi ben evime gelmesini düşündüğüm eşyaları , büyük bir ihtimal vergisini vermek için gümrüğe kadar gidip oradan mı teslim alacağım? Eğer böyle ise gene diyorum yazıklar olsun. Ya elin çinlisi, ürünü üretiyor karını koyup bana taa çinden evime kadar göndereceğini taahüt ediyor. Bizimkiler bu işlemlerde ne katkı yaptıda benden vergi istiyor?  Birde vergi vermek için paşalarımın ayağına gitmek zorundayım. 

Vergi/gümrük konusunu Alper bey çok daha detaylı ve konuya hakim bir şekilde yazmış. 

Kesin bir şey yok. Eve de gelebilir, çağırada bilirler.

80 dolarlık ürünlere uygulanan vergi zaten uzun süredir var. Çinden gelenler, bazen denk geliyordu sorunsuz geçiyordu. Eskiden sınır daha makul ve yüksek bir seviyedeydi. 120 euro muydu neydi tam hatırlayamadım. Sonra kademeli olarak 22 euro'ya kadar indirmişlerdi ve canımızı sıkmışlardı. Biz 22 euroya tantana ederken onu bile mumla aratır hale getirdiler. 

Yurt dışından sıfır araçmış gibi ithal edilen ve daha sonra ikinci el olduğu ortaya çıkan lüks araçların sahiplerine ikinci kez af geliyor. Araçların son sahipleri, aracın ilk satın alımı sırasında ödenmesi gereken özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 25’i oranında tutarı ödedikleri takdirde, araç üzerindeki el koyma ve müsadere kararları kalkacak. Hal böyle olunca olan yine dürüst vatandaşa oluyor. Çünkü bu araçları dürüst vatandaşlar kaçak yollarla değil de resmi yollarla daha yüksek fiyatlara alıyor! 

Duyunca çok sinirlendim yeni yeni sakinleşiyorum. Siyasi yoruma girmeyeceğim değmez zaten, sadece yapacağınız şeyleri söyleyeyim 2 dakikanızı almaz okumak.

- Eşiniz, 18 yaşından büyük çocuğunuz, anneniz, babanız'dan nüfus cüzdanı fotokopisi alıyorsunuz. Bir boş kağıda "........... barkodlu ....... ülkesinden gelen gönderimi oğlum/kızım/eşim (adınızı yazıyorsunuz)'nun almasına onay veriyorum" diye el yazısı ile bir cümle yazdırıp  imza attırıyorsunuz , ptt'ye gidip kağıdı veriyor ve aile ürünlerinden biri adına ısmarlayıp getirttiğiniz koliyi alıyorsunuz. Böylece ayda minimum 1+4 adet koli gelebiliyor.

- İkinci bir opsiyon var. Corendon Airlines ile Almanya'ya inanılmaz avantajlı bilet kovalıyoruz. Dönüşü de Sun Express veya farklı bir havayolu ile yapacağız. Arkadaş eş-dosttan siparişleri topluyoruz, 5-6 bavul gidip geliyoruz. Eğer 0 kilo giderim, el çantası ile giderim oradan ucuza bavul alıp gelirim derseniz Corendon Airlines ile sadece 40 euro'ya Almanya'ya gidebilirsiniz. Avantajınız Almanya görmüş olmak, kafa dağıtmak, gece 10'dan sonra büfeden bira alabilmek, sokakta rahatça dolaşmak.

- Üçüncü seçenek Glocalzone uygulamasını indirip yurtdışından gelenlerle ürün getirtiyoruz.

- Dördüncü seçenek (İstanbul'daki arkadaşlar için) Bulgarda veya Yunanda bir akraba, eş dost buluyoruz. Tüm siparişleri ona yığıp ayda 1 defa bulgara, yunana gidip geliyoruz. Gün içinde limitsiz giriş çıkış yapabilirsiniz. İpsala'da ve Pazarkule gümrüklerinde çok arama yok. 2 günde dünyanın maketi, malzemesi alınıp gelinebilir. Avantajı özgürlük hissi yaşamak, 3 liraya bira almak, rahat rahat dolanmak.

Küçük işletmeleri kafadan bitirecek bu karar için gerçekten çok müteşekkirim!!!

Önemli bir ekleme: Haberde bir yanlışlık var bu arada. 5 adet konşimento denmiş kişi başına. 1 konşimentoda birkaç adet ürün olabilir. Burada anlatılmak istenen kişi başı 5 kargo getirebilirsiniz demek.

Edited by Alper Akkurt
bilgi düzeltmesi