Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Alper Akkurt

22 Euroluk Gümrük Muafiyeti Kaldırıldı

Recommended Posts

KAYNAK

Yurtdışından ürün alırken uygulanan max 22 euroluk gümrük muafiyeti limiti kaldırılmış. Artık bundan sonra yurtdışından ne getirirseniz getirin eğer AB üyesi ülkelerden geliyorsa %18, AB üyesi olmayan yerlerden geliyorsa %20 oranında vergilendirilecek.

Hoşgeldin bavul ticareti ya da katırcılık. Olmadı site ahalisi olarak ortak birkaç katır alalım, suriye sınırından gidip geliriz kaçağa artık.:D

söylenecek söz çok da..........

Geçen gün aliamcadan telefon kapağı aldım. 1.2$ Türkiyede benden 5.6tl de gümrük vergisi istediler.... daha bu yasa da çıkmamıştı. Kafalarına eseni yapıyorlar.

Damat geçen aylarda zaten çıktı bu aliexpress den gelen ürünler için bir sürü şey söyledi. Şimdi kafalarına esen paketi açıp 5-6 tl (miktardan emin değilim) açtık kontrol ettik parası isteyebiliyorlar.

Vergi üretimi yapan bir hükümet var .İnanılmaz. Nefes vergisi , gökyüzü vergisi yakındır.

Edit :  Şöyle düşünün Mercedes arabayı üretiyor. 45.000 Euro maliyeti var. Devlete ne kadar vergi veriyor bilmiyorum. Ama atıyorum 5.000 Euro kar koyuyor (daha fazladır da örnek olarak yazıyorum)  50.000 Euro oldu tutar . Türkiye'ye girişte alışta %110 vergi var. Yani Mercedes aracı üretmeyen Türkiye , aracı üretenden çok daha fazlasını sadece aracı ülkede satarken alıyor. Sonra neden üretim olsun ki? 

Geçen Moson'dan Border modelin panzer IV kitini aldım 40 eur' ya o haftanın kuru ile birlikte 245 tl gibi bir fiyata geldi.

Türkiye'de bir dükkandan alsam herhalde üstüne bir 150 tl kadar bir fark konmuş olurdu, yurt dışı sitelerden alsaydım 15 eur nakliye + 10 eur da verdi desek 65 eur gibi bir fiyata gelecekti kit.

Satın aldığım haftanın kuru ile 400 tl civarı bir ödeme yapmam gerekecekti.

Ankara da yaşan biri olarak şunu diyebilirm malum maket ve malzeme satan mağazalarımızın seçenekleri çok dar heleki Ankara da 1 dene :D o da Allah etmeye malum fiyatları , kısaca ben yine her türlü yurtdışından almaya devam ederim sonuçta çok çoook uygun fiyatlara geliyor daha 3 gün önce bir kit aldım gümrükde içinde olsa bile 230tl falan buradaki mağaza fiyatı 420tl el insaf demezlermi,

2 saat önce, Volkan GİRGİN yazdı:

Ankara da yaşan biri olarak şunu diyebilirm malum maket ve malzeme satan mağazalarımızın seçenekleri çok dar heleki Ankara da 1 dene :D o da Allah etmeye malum fiyatları , kısaca ben yine her türlü yurtdışından almaya devam ederim sonuçta çok çoook uygun fiyatlara geliyor daha 3 gün önce bir kit aldım gümrükde içinde olsa bile 230tl falan buradaki mağaza fiyatı 420tl el insaf demezlermi,

Esnaf açısından bakarsanız o taraf da kötü. Kitler için gümrükleme yapılırken shipping'e bile kdv kesiliyor. Ek %30 var. Gümrükçülerin kendi ücretleri var. E her ay yatan damga vergisi, zrt vergisi, pırt vergisi yığınla şey var.

Şimdi ekonomik durum vs. diyoruz da bu vergilendirme konuları kesinlikle acayip bir duruma gelmiş durumda. Ne esnaf ne de müşteri memnun değil. Ben dışarıdan kit getiriyorum shipping dahil kdv veriyorum daha gümrükte, e burada satış yapıp fatura kesiyorum bir daha kdv veriyorum! Kaç defa kdv verilecek acaba daha?! O üründen gelir vergisi kesiliyor sonradan, damga vergisi kesiliyor hababam kesiliyor vergi!

3 saat önce, Alper Akkurt yazdı:

Esnaf açısından bakarsanız o taraf da kötü. Kitler için gümrükleme yapılırken shipping'e bile kdv kesiliyor. Ek %30 var. Gümrükçülerin kendi ücretleri var. E her ay yatan damga vergisi, zrt vergisi, pırt vergisi yığınla şey var.

Şimdi ekonomik durum vs. diyoruz da bu vergilendirme konuları kesinlikle acayip bir duruma gelmiş durumda. Ne esnaf ne de müşteri memnun değil. Ben dışarıdan kit getiriyorum shipping dahil kdv veriyorum daha gümrükte, e burada satış yapıp fatura kesiyorum bir daha kdv veriyorum! Kaç defa kdv verilecek acaba daha?! O üründen gelir vergisi kesiliyor sonradan, damga vergisi kesiliyor hababam kesiliyor vergi!

Yanlıiş anlaşılma olmasın ben belli bir mağaza için dedim , yurt dışından aldığımız maketlerde karı eklenerek satılıyor sonuçta, bende biliyorum ota mota her şeye vergi + stopajdı çalışanın maaşı sigortası elektrik su vs.vs. demek istediğim 1 kitten 3 kitin karını çıkartmaya çalışmaları o sebeptetndirki ben ve benim gibi olanları yurt dışına yönlendiriyor siz beni kendi yerinize koyun  230tl değerindeki (2nci şahısolarak alınan) bir kite 420tl verirmisiniz. Tabiki hayır diyeceksiniz o zaman sorunu yurt dışından ürün almaktan ziya başka yöne çekmemiz gerekiyor.

Arge, üretim ve ticaret. Bu ana 3 konuda çoooooooook zayifiz. 

1. Arge ; dunyada en zengin 10 kişiden 8 i,  10 firmadan 9 u bilişim sektöründe.  Bilişim arge demek. Düşünme demek. Özgür ve sınırsız. Bunda zaten sınıfta kaldık. 

2. Uretim ; argeden yoksun oldugumuzdan uretim pahali ya da gereksiz görünüyor. " Nasılsa yapan var, alip satarim " genetik kod olmuş. Montaj ulkesi olduk. bu da tembellik getiriyor. logaritmik olarak hem de...

3. Ticaret ; arge ve uretimin yoksa ticaretten zaten anlamazsin. Tüketici oluverirsin. Ne sunarlarsa ona razi olursun. 

yillaaar once bir müzik yarisma programinda genc bir juri uyesi elestirmen herkesin begendigine hep itiraz ederdi. " Nota tekrari yapiyoruz. Araya iki nagme koyup yeni şarkı diye yutturuyorsunuz. Toplum olarak vasata alistirildik " dedi. Sildiler cocugu. Yerden göğe haklıydı. 

Kendi otomobilimiz yok ki,  modelini bile uretememek, hep disariya muhtaç olmak , dolayısıyla vergiler gücümüze gitmemeli. 

4 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Kendi otomobilimiz yok ki,  modelini bile uretememek, hep disariya muhtaç olmak , dolayısıyla vergiler gücümüze gitmemeli. 

Siyasi olarak yazacağım kusura bakmayın, dilerseniz silebilirsiniz siteden;

Kendi otomobilimizi üretsek bile dışardan araba aldığımızda devlet o arabanın üreticisinden çok daha fazla para kazanıyor.  
Vergiler bize dönse için yanmaz. O vergiler saçma sapan işlerde kullanılıyor. Daha mouse tutmayı bilmeyen , cloud sistemine düşünseniz aklınız almaz , kafayı yersiniz diyen insanlar yönetiyor ülkeyi. Vergilerle köprü yapılıyor , havalimanları yapılıyor, yollar yapılıyor diyorduk eskiden şimdi onları devlet yapıyor gösterip inanılmaz sözlerle ,vaadlerle (yolcu sayısı , geçen araç sayısı v.b.)  maliyetinin kat be katı para ödüyoruz . 
Ülke iyi yönetilmediğinden bu durumdayız. Dışarı bağımlı oldu koskoca ülke. 
Malesef gücüme gidiyor, zoruma gidiyor. Tuz tanesi kadar hakkım varsa helal etmiyorum.

Dediğiniz gibi, verdiğimiz vergileri doğru düzgün yönetip kullanmadıkları gibi, kendi keyfi çıkar ve amaçlarında kullanıyorlar.

neyse, bende çok doluyum. çooook uzar bu şeyden başlayan konu... Burdan başlar eğitim!!!!!!! sistemine kadar gideriz... Bin tane şey yazdım da yeri değil diye sildim.

2 saat önce, Evren İmgel yazdı:

Siyasi olarak yazacağım kusura bakmayın, dilerseniz silebilirsiniz siteden;

Kendi otomobilimizi üretsek bile dışardan araba aldığımızda devlet o arabanın üreticisinden çok daha fazla para kazanıyor.  
Vergiler bize dönse için yanmaz. O vergiler saçma sapan işlerde kullanılıyor. Daha mouse tutmayı bilmeyen , cloud sistemine düşünseniz aklınız almaz , kafayı yersiniz diyen insanlar yönetiyor ülkeyi. Vergilerle köprü yapılıyor , havalimanları yapılıyor, yollar yapılıyor diyorduk eskiden şimdi onları devlet yapıyor gösterip inanılmaz sözlerle ,vaadlerle (yolcu sayısı , geçen araç sayısı v.b.)  maliyetinin kat be katı para ödüyoruz . 
Ülke iyi yönetilmediğinden bu durumdayız. Dışarı bağımlı oldu koskoca ülke. 
Malesef gücüme gidiyor, zoruma gidiyor. Tuz tanesi kadar hakkım varsa helal etmiyorum.

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Dediğiniz gibi, verdiğimiz vergileri doğru düzgün yönetip kullanmadıkları gibi, kendi keyfi çıkar ve amaçlarında kullanıyorlar.

neyse, bende çok doluyum. çooook uzar bu şeyden başlayan konu... Burdan başlar eğitim!!!!!!! sistemine kadar gideriz... Bin tane şey yazdım da yeri değil diye sildim.

" Seksenler " de baba figürü var ya. " Düşündükçe sinirleniyorum,  sinirlendikce düşünüyorum,  yine kısır döngüye girecem ... ". Ayni durum.. 

Nokta.  

Herkese merhabalar,

yukarıda yazılanları okuyunca herkesin hakkını vermem lazım ve eminim çoğunuz daha yazacak binbir şeyi olmasına rağmen kendinizi geri tutmuş olduğunuzu hissetmemek işten değil. Hepinizi yerden göğe kadar haklı buluyorum. bir ülke olarak topraklarımızdaki kaynakları değerlendirmeyi bilmeyen değil değerlendirilmemesi için çalışan bir sistemin pençesindeyiz. Bir Adanalı olarak verebileceğim örnek tarım. sanırım araştıracak olursanız veya kulak dolgunluğunuz varsa bundan sonrasını anlayabilirsiniz. bir ülke olarak gerçek anlamda üretim yapmadığımız sürece, sadece tarım değil her alanda üretmediğimiz sürece, yurtdışından tüketmeye mecburuz tek üretim toplama birleştirme üretimi olur o da çark dönsün diye. burada politikadan ve siyasetten uzak durmaya çalışsak da Türkiye gerçeği herşeyin siyaset olmasıdır. sokakta yürümek bile siyasettir keza kaldırımlar belediyeler tarafından yapılır ve o da bir partiye bağlıdır. yapılan havalımanı küprü vs çoğunlukla kar edemesin diye yapılıyor ve borcu halka ödetiliyor. ancak ihale şirketleri şişirilmiş hakedişlerini alıyor. 

gümrük vergisi muhafiyetini yıllardır kaldırmaya çalışıyorlar, ekonomik kriz bunun kapısını açtı çünkü bu devletin vergi kesebileceği bir kalem. çok acı ama kötü bir gerçek daha bizi bekliyor bugünkü vergi limitlerini değiştirmeleri oldukça muhtemel. yani yakın gelecekte %18 ve %20 gümrük vergisini arar bir hale gelebiliriz.