Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Fatih Taş

1/35 I 105 mm. Obüs ve Topçeker I AFV Club & Revell I Fatih Taş

Recommended Posts

Su-17'de sona yaklaşınca tezgaha uzun zamandır aklımda olan bir projeyi alayım dedim. Temel olarak AFV Club'ın 105 mm M101A1 kiti ile Revel'in Mercedes Unimog 1300L kitini inşa etmeyi planlıyorum. Finalin nasıl olacağına henüz karar veremedim. Yol durumunda, yani top araca bağlı vaziyette veya top acele mevzi işgali dediğimiz atışa hazırlanırken pozisyonunda olabilir. İkinci seçenek için kesinlikle figür kullanmam gerekli ki bu konuda çok tecrübem yok. "Kervan yolda düzülür" hesabı başlayıp göreceğiz bakalım :) Daha önce aynı obüsle ilgili bir ufak diorama da yapmıştım ki, kendisi aşağıda görüldüğü gibidir.

20150216_055949

Foto arşivimden referans fotolarını bulamadım ki muhtemelen arızalanan bir harici diskimle beraber tarihe karışmış olma ihtimali çok yüksek. Ama sıkıntı yok çünkü hem obüs hem de araçla meslek hayatım süresince bolca çalıştım. Hepsi aklımda yani :) Hatta 2003-2005 yılları arasında Lice/Tapan Tepe Üs Bölgesinde bu silahlardan oluşan bir topçu bataryasına komutanlık yaptım. Proje süresince silah ve araçla ilgili detaylı bilgiler de paylaşırım sanırım. 

Kitlerimiz aşağıdaki gibidir...

20190514_073523

20190514_073544

Yapıma obüsle başladım. Yapım kılavuzuna göre kitin inşası bir çok alt inşa grubundan oluşuyor. İlk grup namlunun aşağı yukarı hareketini sağlayan muvazin yayı. İç iç geçen iki yay içinden de bir piston geçiyor. AFV Club her iki yayı da plastik parça olarak vermiş. Büyük yayı daha ağaçtan ayırırken her iki ucundan da kopardım :( Ama iç içe geçme olduğu için sıkıntı yaşamadan montajı tamamladım. Parça sorunsuz çalışıyor ama ancak çok dikkatli bakarsanız yayın üç parça olduğu görünüyor. 

20190514_121958

Bir sonraki parça namlunun oturacağı beşik parçasının temeli ve tekerlerin takılacağı aks parçalarıydı. AFV Club çok detaylı bir işçilik çıkarmış doğrudan ana gövdeye kalıplayabileceği bir çok parçayı ayrı vermiş. Bir yandan gerçekçilik açısından çok güzel ama inşa açısından da bir o kadar hassas ve zor bir durum. 

20190514_131748

Son olarak da sol kundak kolunu tamamladım. Final pozisyonuna henüz karar vermediğim için bir kaç kritik parçayı henüz montajlamadım.

20190515_074213

5 saat önce, Nasuh Buğra Cesur yazdı:

Ellerine sağlık Fatih abi, çok güzel olacak finali. :) 

Teşekkürler Buğra :) 

5 saat önce, ismet güralp yazdı:

Gene uzun soluklu bir çalışma bekliyor bizi..Takip ediyoruz komutanim.

Teşekkür ederim :) 

3 saat önce, baki temel yazdı:

Vallahi ne güzel biri bitmeden başkası tezgahta kolay gelsin fatih komutanım

Çoklu imalat ben de klasik haline geldi abi :) 

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Seyirlik güzel bir çalışma olacak...

Teşekkür ederim :) 

2 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Kolay gelsin. Muvazin yayının kırık olduğu hiç de farkedilmiyor, can sıkmaya değecek bir mevzu değil :) 

Teşekkür ederim :) İlk başta çok üzülmüştüm ama sonuç iyi olunca sıkıntı da kalmadı :) 

Elinize sağlık üstat. Özlemişim sizin ayrıntılı ve açıklamalı işleriniz :D 

O fiberglas kalemi daha önce sizden ve Domingo Hernandez (DH Scale models) den de görüp merak etmiştim doğrusu

Brose Kalemi diye de geçiyor. Arayacaklar öyle arasın daha çabuk çıkıyor. Dükkan kırtasiye ve nalburda bulamadım. Netten de kargo + bilmem ne pahalı gelince, ucuz alternatif ararken çinli amcalardan tırnak için bir zımbırtı buldum. Bir gelsin onu deneyeceğim. 

Şimdi, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık üstat. Özlemişim sizin ayrıntılı ve açıklamalı işleriniz :D 

O fiberglas kalemi daha önce sizden ve Domingo Hernandez (DH Scale models) den de görüp merak etmiştim doğrusu

Brose Kalemi diye de geçiyor. Arayacaklar öyle arasın daha çabuk çıkıyor. Dükkan kırtasiye ve nalburda bulamadım. Netten de kargo + bilmem ne pahalı gelince, ucuz alternatif ararken çinli amcalardan tırnak için bir zımbırtı buldum. Bir gelsin onu deneyeceğim. 

Teşekkür ederim :) Fırsat buldukça özellikle böyle detaylı paylaşım yapmaya çalışıyorum. Çünkü ben bu şekilde paylaşım yapan modelcilerden çoook şey öğrendim. Modelcilikte paylaştıkça güzelleşen bir hobi ne de olsa :) 

Kalemi ben de bir forum da görmüştüm. Geçen sene Kabil'deyken Amazon'dan getirtmiştim. "Fiber Glass Pen" veya "Fiber Glass Scratch Pen" diye aratınca genelde yabancı sitelerde bulunuyor. Dediğiniz gibi Türkiye'de Brose Kalemi olarak bulunuyor. Ben çok kullanışlı buldum. Çok çaba harcamadan çok derin olmayan izleri başarıyla temizleyebiliyorsunuz. Yalnız ucunu elle pek oynamamak gerekiyor çünkü mikro kıllar parmağa saplanabiliyor. Ne yazık ki ben tecrübe ettiğim için biliyorum ve çıkarması da biraz dertli oluyor:(

16 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay gelsin abi Unimog kiti bende de mevcut yaparken bol bol kopya çekerim senden :) 

Teşekkür ederim Umut :) Ama bence önce sen başla da ben senden kopya çekeyim  :D 

15 saat önce, Evren İmgel yazdı:

Kolay gelsin takipteyim. Revelin bu unimogunu 3-4 ay önce yaptım biraz sıkıntılı :)  En azından ben zorlandım diyebilirim

Teşekkür ederim Evren :) Sıkıntılı olduğunu biliyorum ama ne yazık ki başka alternatif yok. Tekme tokat dalacağız artık :D

13 saat önce, a.mümtaz yıldız yazdı:

aa ilginç Fatih'cim! sorun neki acaba? bak ben de merak ettim şimdi ya :(

Sorun Hızlıresim sitesi ile ilgili abi :( VPN dahil denedim ama bir türlü o sitedeki resimleri açamıyorum :( 

6 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Ellerine sağlık kolay gelsin Fatih hocam :)

Teşekkürler üstad :) 

Dün akşam biraz daha devam ettim. Öncelikle bu kit kesinlikle yeni başlayanlar için değil. AFV Club gerçekten detaylı ve gerçeğine çok yakın bir kit hazırlamış. Ama bir o kadar da zorlu bir montaj süreci oluyor ne yazık ki. Ufacık parçaları önce kaybetmemek sonrada doğru montajlamak için her seferinde üç dört farklı yöntem veya alet denemek zorunda kaldım. Şu ana kadar kayıpsız ve hatasız gidiyoruz bakalım :) 

Slayt5

Slayt6

Slayt7

Slayt8

21 saat önce, ismet güralp yazdı:

Komutanim, sen buna gerçek muhimmat da hazirlarsin. 😁😁😁

:)

20 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Yapar valla :D 

Lütfen gaz vermeyelim :D

11 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin Fatih abi, ÇNRA dan sonra özlenen bir çalışma. :)

Teşekkürler Kubilay :) 

16 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Çizgi roman gibi anlatım yapıyorsun Fatih abi, süpersin vallahi emeklerine sağlık.

Teşekkürler Gökay :)  Buradaki işleri belli bir rutine bağlayınca hafta sonları ve öğle aralarını iyi değerlendirmeye başladım. Paylaşımlara vakit ayırabildiğim zaman da hem bana eğlencelik oluyor hem de diğer arkadaşlar biraz da olsa faydamız dokunuyordur diye umuyorum :)