Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Tolga ATMACA

1/35 | M1151 Enhanced Armament Carrier | Academy | Tolga ATMACA

Recommended Posts

Boyama fotoğraflarını baştan sona çekmeyi atladım. Özellikle başlangıç bölümü yok. 

IMG_4127IMG_4128IMG_4129

Astar ve iç boyama sonrasında Pre Shading sonrasında Desert Yellow ile dışını boyadım. Ancak gözüme çok koyu geldi. 

IMG_4264IMG_4268IMG_4265IMG_4269IMG_4266IMG_4267

Bu model bana çok şey öğretti diyebilirim. Mesela parçaları monte etmeden boyamak işimi çok daha kolaylaştırırmış. Bundan daha da önemlisi boyadan önce camların monte edilmemesi gerekiyormuş.

Yukarda gördüğünüz gibi bazı noktalarda pütürleşme oldu. Bu pütürleşmenin astardan kaynaklandığını düşünüyorum. Bunu geçirebilmek için Tamiya zımpara ile zımparalamak istedim ancak en son fotoda gördüğünüz gibi çok kötü iz kaldı. Boyayınca geçeceğini düşünmüştüm ancak geçmedi. O kısma lastik geleceği için pek gözükmeyecek ama bu izi nasıl yok edebilirim? 

Onun haricinde renk koyu geldi. Aşağıda M1A1'imle aradaki ton farkını görebilirsiniz. Aslında Buff ile Desert Yellow'u karıştırıp kullanabilirmişim. Bu rengin üstüne hafiften Buff ile geçtim. Onun da resimlerini paylaşacağım. 

IMG_4256

Çalışmaya devam ettikçe fotoğraf atmaya devam edeceğim. 

Şimdilik iyi akşamlar.

1 hour ago, ismet güralp said:

Kolay gelsin. Güzel model. Çok detayli iç mekan varmış.  Oralari boyamadan mi yapıştırdınız.  

İsmet bey modeli yaparken boya malzemelerim olmadığı için maalesef boyamadan yapıştırmıştım. Sonradan boyamak da bir yere kadar oluyormuş. Yapabildiğim kadarını yaptım bakalım, bitince göreceğiz.

Öngölgeleme bence çok olmuş ya da üstteki sarı bir kat eksik atılmış . Aslında boyanın homojen atılması konusunda da eksiklikler var , alaca bulaca görüntü oluşmuş . rengi biraz açarak ince bir kat daha atarsanız sizin de içinize sinecektir. 

( preshade gereklimi kısmını tartışmıyorum , bence tanklarda  olmaması gereken bir teknik ama girmiş literatüre bir kere, devamında neresi preshading uygulamasına tabi olmalı kısmına geliyoruz , işte gerçekte olmayan bir efekt olduğu için tamamen doğaçlama , her modelcide değişiyor. ) 

18 hours ago, Bayram KOÇER said:

Kolay gelsin. Detaylı güzel bir kitmiş. 

Teşekkür ederim Bayram Bey.

1 hour ago, Erhan Atalay said:

Öngölgeleme bence çok olmuş ya da üstteki sarı bir kat eksik atılmış . Aslında boyanın homojen atılması konusunda da eksiklikler var , alaca bulaca görüntü oluşmuş . rengi biraz açarak ince bir kat daha atarsanız sizin de içinize sinecektir. 

( preshade gereklimi kısmını tartışmıyorum , bence tanklarda  olmaması gereken bir teknik ama girmiş literatüre bir kere, devamında neresi preshading uygulamasına tabi olmalı kısmına geliyoruz , işte gerçekte olmayan bir efekt olduğu için tamamen doğaçlama , her modelcide değişiyor. ) 

İşte aranılan yorum :)

Erhan Bey, rengin koyu olduğu konusunda katılıyorum. İstediğimi yakalayamadım. Bu yüzden Buff ile üzerinden geçtim bir tur. Bu da oldu mu emin değilim açıkcası. Pütürlenmeler içime sinmiyor. Fotoğrafları ekliyorum. 

IMG_4287IMG_4285IMG_4284IMG_4286

Bu arada kite ekleme yapmak istedim. 

Screen Shot 2019-05-10 at 19.02.57

Yukardaki resimde yakıt bidonlarının bulunduğu bölümü yapıp yapıştırmak istedim. Öncelikle modelin artan malzemelerine yatay olarak şekillendirip yapayım dedim ancak bir uzun kenarı bile şekillendirmem uzun sürünce başka bir yol aramaya başladım. Kürdanı zımparalayıp köşeli şekil verip yapayım dedim. Tamiyanın yapıştırıcısı yapıştırmadı. Birde ahşapta boya nasıl olur emin olamadığım için bu yöntemi de atladım. Son olarak aklıma eski kredi kartı geldi. Kesip biçtim vs ama yapıştırdıktan sonra en ufak bir yanlış tutuşta dağılıyor. Şuan ki aşamamı aşağıya ekliyorum. Bunu yapmak için başka ne kullanabilirim siz tecrübeli üstadlarımdan fikir bekliyorum.

IMG_4288

17 minutes ago, ismet güralp said:

Kartin üzerinde ince bir kaplama var onu cikarttiniz mi

Başta söktüm, sonra bir katmandakini üstünde bıraktım. O kısım içte kalacak şekilde bişey yaptım şimdi. Putty ile dolgu yapmaya çalıştım. Başarılı olursa fotoğraf atarım hocam. 

15 minutes ago, ismet güralp said:

Bulut Hocam gibi yapin. Komple sökün boyayi...?

Demin beğenmediğim yerlere hafiften zımpara yaptım. Komple sökmek çılgınca geliyor :) Nasıl sökülüyor peki? 

13 hours ago, ismet güralp said:

Hic denemedim. Sprey tip veya fırça uygulamalı olanlari var. 

Bu amca da bir seyler yapıyor. 

3

İlk video temizlik malzemesi kullanmış, ikincisi boya sökücü.

Sanırım en doğrusu son halinin üstüne bir kez daha boya attıktan sonra net bir karara varmak olacak.

Videolar için teşekkürler bu arada :) 

18 saat önce, Tolga ATMACA yazdı:

Bu arada kite ekleme yapmak istedim. 

Screen Shot 2019-05-10 at 19.02.57

Yukardaki resimde yakıt bidonlarının bulunduğu bölümü yapıp yapıştırmak istedim. Öncelikle modelin artan malzemelerine yatay olarak şekillendirip yapayım dedim ancak bir uzun kenarı bile şekillendirmem uzun sürünce başka bir yol aramaya başladım. Kürdanı zımparalayıp köşeli şekil verip yapayım dedim. Tamiyanın yapıştırıcısı yapıştırmadı. Birde ahşapta boya nasıl olur emin olamadığım için bu yöntemi de atladım. Son olarak aklıma eski kredi kartı geldi. Kesip biçtim vs ama yapıştırdıktan sonra en ufak bir yanlış tutuşta dağılıyor. Şuan ki aşamamı aşağıya ekliyorum. Bunu yapmak için başka ne kullanabilirim siz tecrübeli üstadlarımdan fikir bekliyorum.

IMG_4288

Tamiyanın yapıştıcısının ahşabı yapıştırmama sebebi plastik yapıştırıcısı olduğundandır. Plastiği eriterek yapıştırır. Eğer kartı kullanmak istiyorsanız yüzeyindeki bütün ekstra tabakayı kaldırmanız gerekebilir belki. zımpra kağıdına sürterek zemini temizlerseniz belki daha iyi bir birleşim olabilir belki. Eğer kürdan gibi ahşap parçaları yapıştırmak istiyorsanız CA veya PVA kullanmanızı tavsiye ederim. Ellerinize sağlık :)

Kolay gelsin iyi gidiyor.

Boyayı sökmek İSTİYORSANIZ, bir çok yöntem var. Akrilik  boya kullandıysanız; Ben, Direkt Alkole yatırıp sonra diş fırçası, normal fırça, Pamuk, bez  vs ile boyayı söküyorum. 

Forumdan biri el dezenfektanı tavsiye etmişti ama ben hiç denemedim. Denemekten birşey olmaz

DOT 2 diye bir hidrolik sıvısı var. Boya sökmede bire bir. Ama plastiği de bir miktar yıpratıyor. Yapışma yerleri bazen açılabiliyor. Daha çok Enamel boyada tavsiye edebileceğim bir ürün. 

Şu saatten sonra boyayı sökmem derseniz, sulu zımpara yapıp pütürlükleri giderip sonra bir boya atılabilir. Ama bir çok kat farklı boya aşaması uygulamışsınız. Aynı renk tonunu tutturmanız zor. Bu durumda lokal bir revizyon yerine Komple bir boya atabilirsiniz. (Zımpara şart ama. Zımparasız sadece boya ile pütürlerin gitmesini beklemeyin)

Olsun sıkıntı yok. Her yapılan işlem bir sonrakine tecrübe puanı olarak ekleniyor. Dert etmeyin. Altı üstü plastik :) 

Esas soru şu. Bu pütürlenmeler neden oluştur?

Daha astar aşamasında oluştuysa model yüzeyinde artık kalmış olabilir. Toplama aşamasından sonra, boyadan önce modeli bir alkol ile silmek iyi bir fikir olabilir.

Astar atılmasının bir amacıda bu tür hataları görüp revize etmektir.

Astar iyi inceltilmemiş ve modelin üstüne pütürlü yapışmış olabilir. Doğal olarakda üstüne atılan boya da pütürlü oldu.

Astar aşamasında bu sulu zımpara yapılmalıydı.

Astarda sıkıntı yok, ama boya pütürlü olduysa; Bu durumda boyanın inceliğinde yada basınçta sıkıntı var demektir. Daha ilk fark edildiğinde çözülmlenmesi gereken durumlar. Yıkama aşamasında kendini daha da belli eder. 

Plastik kart ayrıntınız iyi bir fikir. Modelinize vereceğiniz ufak yada büyük ayrıntılar işinizi zenginleştirir. Sizden birşey katar.

Tamiya yeşil kafa bir japon yapıştırcı gibi değildir. Yapıştırıcıdan ziyade kaynak yapar. Model plastiğini eritip iki plastiği birbirine kaynaklar. Aynı sebepten kürdanı da yapıştırmaz. 

Kredi kartı plastiğini yapıştırmak için Japon tabir edilen ca yapıştırıcı daha iyi bir fikir. Önce bir yere dökün sonra kürdan ile yapışacak alana uygulayın. 

Elde böyle ayrıntılar yaparken ölçeğinizi unutmayın. Gerçek hayatı ölçeklendiriyoruz. Sizin orada 1mm verdiğiniz kalınlık gerçekte 3,5cm ye denk geliyor. Bunu niye belirttim? Bidon kafesinin özellikle dik parçaları bana biraz geniş geldiler. Sanki biraz da kalınlığı fazla gibi. Biraz daha ince yapılsa güzel olur. 

Etrafınıza bir bakın. Yerine alternatif onlarca parça görmeye başlayacaksınız. Bir süre sonra zaten kafa farklı çalışmaya başlıyor, ben bunu modelimde nasıl kullanırım diye bakıyorsunuz etrafa. Mesela Kenan komutanın Kutsal Krem Tüpleri bu iş için ideal :D 

Ekleme: Şimdi elimdeki kredi kartını ölçtüm 0,7mm aslında o kadar kalın değilmiş Ben yanılmışım. 

3 hours ago, Nasuh Buğra Cesur said:

Tamiyanın yapıştıcısının ahşabı yapıştırmama sebebi plastik yapıştırıcısı olduğundandır. Plastiği eriterek yapıştırır. Eğer kartı kullanmak istiyorsanız yüzeyindeki bütün ekstra tabakayı kaldırmanız gerekebilir belki. zımpra kağıdına sürterek zemini temizlerseniz belki daha iyi bir birleşim olabilir belki. Eğer kürdan gibi ahşap parçaları yapıştırmak istiyorsanız CA veya PVA kullanmanızı tavsiye ederim. Ellerinize sağlık :)

Teşekkür ederim hocam. Tamiya'nın yapıştırıcısını da normal yapıştırıcı gibi düşünmüştüm. :)

1 hour ago, Bulut Solmaz said:

Kolay gelsin iyi gidiyor.

Boyayı sökmek İSTİYORSANIZ, bir çok yöntem var. Akrilik  boya kullandıysanız; Ben, Direkt Alkole yatırıp sonra diş fırçası, normal fırça, Pamuk, bez  vs ile boyayı söküyorum. 

Forumdan biri el dezenfektanı tavsiye etmişti ama ben hiç denemedim. Denemekten birşey olmaz

DOT 2 diye bir hidrolik sıvısı var. Boya sökmede bire bir. Ama plastiği de bir miktar yıpratıyor. Yapışma yerleri bazen açılabiliyor. Daha çok Enamel boyada tavsiye edebileceğim bir ürün. 

Şu saatten sonra boyayı sökmem derseniz, sulu zımpara yapıp pütürlükleri giderip sonra bir boya atılabilir. Ama bir çok kat farklı boya aşaması uygulamışsınız. Aynı renk tonunu tutturmanız zor. Bu durumda lokal bir revizyon yerine Komple bir boya atabilirsiniz. (Zımpara şart ama. Zımparasız sadece boya ile pütürlerin gitmesini beklemeyin)

Olsun sıkıntı yok. Her yapılan işlem bir sonrakine tecrübe puanı olarak ekleniyor. Dert etmeyin. Altı üstü plastik :) 

Esas soru şu. Bu pütürlenmeler neden oluştur?

Daha astar aşamasında oluştuysa model yüzeyinde artık kalmış olabilir. Toplama aşamasından sonra, boyadan önce modeli bir alkol ile silmek iyi bir fikir olabilir.

Astar atılmasının bir amacıda bu tür hataları görüp revize etmektir.

Astar iyi inceltilmemiş ve modelin üstüne pütürlü yapışmış olabilir. Doğal olarakda üstüne atılan boya da pütürlü oldu.

Astar aşamasında bu sulu zımpara yapılmalıydı.

Astarda sıkıntı yok, ama boya pütürlü olduysa; Bu durumda boyanın inceliğinde yada basınçta sıkıntı var demektir. Daha ilk fark edildiğinde çözülmlenmesi gereken durumlar. Yıkama aşamasında kendini daha da belli eder. 

Plastik kart ayrıntınız iyi bir fikir. Modelinize vereceğiniz ufak yada büyük ayrıntılar işinizi zenginleştirir. Sizden birşey katar.

Tamiya yeşil kafa bir japon yapıştırcı gibi değildir. Yapıştırıcıdan ziyade kaynak yapar. Model plastiğini eritip iki plastiği birbirine kaynaklar. Aynı sebepten kürdanı da yapıştırmaz. 

Kredi kartı plastiğini yapıştırmak için Japon tabir edilen ca yapıştırıcı daha iyi bir fikir. Önce bir yere dökün sonra kürdan ile yapışacak alana uygulayın. 

Elde böyle ayrıntılar yaparken ölçeğinizi unutmayın. Gerçek hayatı ölçeklendiriyoruz. Sizin orada 1mm verdiğiniz kalınlık gerçekte 3,5cm ye denk geliyor. Bunu niye belirttim? Bidon kafesinin özellikle dik parçaları bana biraz geniş geldiler. Sanki biraz da kalınlığı fazla gibi. Biraz daha ince yapılsa güzel olur. 

Etrafınıza bir bakın. Yerine alternatif onlarca parça görmeye başlayacaksınız. Bir süre sonra zaten kafa farklı çalışmaya başlıyor, ben bunu modelimde nasıl kullanırım diye bakıyorsunuz etrafa. Mesela Kenan komutanın Kutsal Krem Tüpleri bu iş için ideal :D 

Ekleme: Şimdi elimdeki kredi kartını ölçtüm 0,7mm aslında o kadar kalın değilmiş Ben yanılmışım. 

3

Bulut Bey, yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu tarz yorumlar biz acemiler için gerçekten çok öğretici oluyor. Yolu yarılamışken boyayı sökmek istemedim. Bu sebeple dün zımpara yaptım. Bugün tekrar göz gezdirip duruma göre zımpara yada boya ile devam edeceğim. Boyayı da dediğiniz gibi komple ince bir kat geçeceğim. Hem yukarda belirttiğim gibi ilk kat boyada Desert Yellow ile Buff'ı karıştırmamıştım. Bu bahaneyle karıştırıp bir kat daha atarım. 

Astarı da boya gibi inceltiyorum ben aslında. Sanırım sıkıntı burada. Bir dahakine biraz daha fazla inceltici ile deneyeceğim. Ayrıca, astarı attıktan sonra basıncı bir miktar arttırdım. Daha güzel atıyor şuan. Astardan sonra zımpara yapmaya çalıştım ama iz bırakınca vazgeçtim. Bırakmak yerine devam edip orayı düzeltebilirmişim. İşte bunlar hep tecrübe :)

Yapıştırıcı konusunda da Buğra Hocam'da belirtmiş, bu ayrıntıyı bilmiyordum. Elimde japon olması lazım onunla devam ederim. Onun haricinde, yapmak istediğim sepetin alt bölümünü tek parçadan kesmeyi denedim. Gerekli katlamaları yapıp putty ile aralıkları doldurup bırakmıştım. Elimde iki tane başlangıç oldu, duruma göre birine devam edeceğim. 

Kenan bey'in krem tüpleri derken bildiğimiz krem tüpleri mi? :D Zaten ne olduysa Kenan Bey'in KAPI 6 konusunu görünce oldu. Hayranlıkla konuyu inceledim. Sonrasında neden ben de yapmıyorum diye düşünüp yapmaya başladım. Ama hiç de göründüğü gibi değilmiş. Dün 11 gibi bir oturdum akşam 5-6 falandı masanın başından kalktığımda. Elde var sıfır :D

Kolay gelsin :)  Boya ile ilgili zaten yeteri kadar yorum yapılmış, ben sadece renk konusunda biraz tereddütlüyüm. Referans olarak Amerikan ordusunun hangi misyonunu aldınız bilemiyorum ama 2018 senesini her gün bu araçları görerek geçirmiş birisi olarak bana biraz koyu renk geldiler.  Bu arada aynı kit benim stokta sırasını bekliyor :)

15 hours ago, Fatih Taş said:

Kolay gelsin :)  Boya ile ilgili zaten yeteri kadar yorum yapılmış, ben sadece renk konusunda biraz tereddütlüyüm. Referans olarak Amerikan ordusunun hangi misyonunu aldınız bilemiyorum ama 2018 senesini her gün bu araçları görerek geçirmiş birisi olarak bana biraz koyu renk geldiler.  Bu arada aynı kit benim stokta sırasını bekliyor :)

Fatih Bey öncelikle teşekkür ederim.

Kiti Irak ve çevresinde kullanılan araçları referans almak istedim. Renk konusunda haklısınız. Resimde bulunan M1A1'e yakın bir renk olması gerekiyor aslında. Benim hatam, Desert Yellow'u Buff ile açmadan kullanmak oldu. İlk hali özellikle gerçekten çok koyuydu. Henüz yapamadım ama vakit bulunca Desert Yellow ile Buff karışımı bir boya hazırlayıp komple üstünden geçeceğim. Ölçü olarak 1'e 1 oranında kullanmayı düşünüyorum.

Bu kit çok güzel bir kit gerçekten. Keşke önce sizi bekleseydim referans alabileceğim bir çalışma olurdu :D 

İçime sinerek tamamladıktan sonra sırada M113A2 bekliyor. Böylece 3'lü serimi tamamlamış olacağım :)

Fotoğraf yüklemesem de birkaç gündür akşamları maket ile uğraşmaya devam ettim aslında. 

Dün akşam dekalleri uzun uğraşlar sonucu yerleştirmiştim. Fixer'ım yok bu arada. Daha önce denediğim dekaller Fixer olmadan yapışmasına rağmen, dün yapıştırdıklarımın bazıları bugün 2.kat yarı mat verniği atarken uçup gitti. Üstüne bulamadımda... Dün Kadıköy'de Fixer baktım ancak bulamadım. 

IMG_4397IMG_4398IMG_4399IMG_4401IMG_4402

Dün akşam internette araştırırken bazı modellerde ön ve arka tamponun siyah yapıldığını gördüm. Hoşuma gitti siyaha çevirdim. Bugün ise ızgaraların ve depo kapağıının da siyah olduğu fotoları gördüm. Bugün de onları siyaha çevirdim. Bidonlar için yaptığım eklemeden de emin olamadım. Deneme amaçlı bant ile monteledim. Bu model üzerindeki çalışmalarımdan memnun olmasamda en iyi model biten modeldir mottosuyla yapıma devam :) 

IMG_4409IMG_4412IMG_4407

Güzel gidiyorsunuz elinize sağlık.

Siyah arka tampona biraz kuru fırça iyi gider. Bu halde çok boğulmuş. 

Fixer konusunda ise; fixer işe yarar bir yardımcı kimyasaldır ama decallerin yapıştırıcısı değildir. Yapışmadıysa bir sıkıntınız var demektir. Parlak vernik atmadıysanız, mat yüzeye düzgün yapışmamış olabilir. Çok eski olduğundan kurumuş olabilir filan. Fixer olsaydı daha iyi tutunurdu, çok daha iyi yüzeye nüfuz ederdi, muhtemelen uçup gitmezdi orası gerçek ama, decallerin yapışmayıp uçup gitmesi normal değil.

10 hours ago, Bulut Solmaz said:

Güzel gidiyorsunuz elinize sağlık.

Siyah arka tampona biraz kuru fırça iyi gider. Bu halde çok boğulmuş. 

Fixer konusunda ise; fixer işe yarar bir yardımcı kimyasaldır ama decallerin yapıştırıcısı değildir. Yapışmadıysa bir sıkıntınız var demektir. Parlak vernik atmadıysanız, mat yüzeye düzgün yapışmamış olabilir. Çok eski olduğundan kurumuş olabilir filan. Fixer olsaydı daha iyi tutunurdu, çok daha iyi yüzeye nüfuz ederdi, muhtemelen uçup gitmezdi orası gerçek ama, decallerin yapışmayıp uçup gitmesi normal değil.

Tampona eskitme yaptım biraz. Olduğu kadar diyip tamamladım modeli :)