Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
EMRAH SEVER

1/35 | Horch 4x4 Type 1A | Tamiya | Emrah Sever

Recommended Posts

Tekrar merhaba. Yine bir modelimi beğenilerinize sunuyorum.  bir kaç şeyi belirtip fotoğraflara geçeceğim. Bu model 3 italeri kitten sonra "oh, dünya varmış " dediğim bir kit oldu :). İlk defa maskeleme bandı kullandım. Aracın üst ve ön cam kısımlarını birbirlerine ve de gövdeye yapıştırmadım,  dolayısıyla fotoğraflarda da bu şekilde bazı boşluklar olabilir temas kısımlarında.( şimdilik kapalı  gözükmesi hoşuma gidiyor ama ileride açık şekilde de görebileyim diye bu şekilde bıraktım) maskeleme sırasında yaptığım boyamanın neticesi özellikle bir taraftaki camlarda çok  fazla boya izi var ( tekrardan kürdan vb. bir şey ve tiner ile çıkarmayı deneyeceğim) ve sağ ön kısım ile çamurluk birleşimi tam olmadı ,havada kaldı, (putty vb. yok inşallah tedarik edeceğim) Arka cam için parça çıkmadı eski kitlerden kalan malzemeden pencere yaptım. Şimdilik bu kadar ,herkese bol modelli günler.

xtam35052IMG_5187IMG_5188IMG_5190IMG_5191IMG_5194IMG_5195IMG_5196IMG_5197IMG_5199IMG_5200IMG_5203IMG_5204IMG_5206IMG_5209IMG_5210IMG_5212IMG_5216IMG_5219IMG_5221IMG_5222IMG_5223IMG_5224IMG_5225IMG_5226

Diğer modellerinize göre eskitme bu modelde daha orantılı olmuş,yine de modelin üstünde ağır şekilde akan bir siyahlık var o nedir ? yıkıma yapıp temizlemede mi sıkıntı yaşıyorsunuz ?

Ön tekerler içe doğru biraz yamuk kalmış gibi görünüyor, toz uygulaması başarılı olmuş. Bir de modelin sağı ve solunda ki eskitme oranları birbirinden farklı görünüyor eşit olmaları daha doğal gösterecektir, ellerinize sağlık.

Elinize sağlık. Her modeliniz bir tecrübe. daha ileriye atılan bir adım. Çalışmalarınızdan da bu görünüyor.

Camlardaki izler sanırım boya değil. Yapıştırıcı buğusu gibi. Tinerle çıkacağını sanmıyorum ki tiner selulozikse aman haaaaa buharı bile gelmesin. Sentetik tineri de tavsiye etmem.Zaten akrilik boya kullanıyorsanız anlamı da yok. Akrilik boya için alkol kullanılır. 

Bir ihtimalde kullandığın maske bandı yaptı o izleri. hırdavatçı maske bandı böyle sorun çıkartabilir. 

Bir diğer olasılıkta maske bandını ayrıca içeriden de yapmadıysan tozuyan boya partükülleri arkadan camlara değmiş olabilir (AB kullanıyorsan)

Ön camdaki silecek izi hem aşırı hemde hatalı olmuş. 3/1 daire şeklinde maskelense daha iyi olurmuş. Tepesi sivri gibi.

wiper-clipart-12.jpg

Resmi netten buldum, size uygun olan gibi düşün :) 

Kayıp  Arka camı eski kitlerden yerine keşke asetat kullansaymışsın. 

Gökay beyin dediği gibi yıkama sıvısını silerken sorun yaşıyor gibisin. Parlak vernik kullanmıyorsan olabilir.

Ön sol farın korumasını daha doğrusu ışık gizleyicisi eğri olmuş 

Öne koyduğun kablo detayı güzel olmuş ama belli olmuyor. Biraz kontras pigmet, renk vs ile biraz daha belirgin olsa daha iyi olurmuş. Arka plan rengi ile kamufle olmuş.

Tekerlerin tozu, toprağı kararında bende beğendim.

Tentenin üstündeki fırça izleri güzel bir etki bırakmış

Tekrar elinize sağlık. Daha önce de belirttim bu işin ustası değilim, Bu yorumları başka bir acemiden duyduğunuzu unutmayın :) 

5 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Diğer modellerinize göre eskitme bu modelde daha orantılı olmuş,yine de modelin üstünde ağır şekilde akan bir siyahlık var o nedir ? yıkıma yapıp temizlemede mi sıkıntı yaşıyorsunuz ?

Ön tekerler içe doğru biraz yamuk kalmış gibi görünüyor, toz uygulaması başarılı olmuş. Bir de modelin sağı ve solunda ki eskitme oranları birbirinden farklı görünüyor eşit olmaları daha doğal gösterecektir, ellerinize sağlık.

Gökay bey teşekkür ederim. Yıkama hakında haklısınız. Önce birleşim yerlerini yıkama yapıp sonra kulak çubuğu ile temizlerken çubuğun boyayı dağıtıp tüm yüzeyi yıkadğını KEŞFEDİNCE:huh: ince ince kulak çubuğu ile tüm yüzeyleri yıkama yapmak istedim. İncelediğim resimlerde kullanılan gri ton benim kullandığımdan biraz daha koyu gibiydi dolayısıyla ben de üst katmanı siyah akıntılı bıraktım artık. Tabii bir de şu var araca dibinden değil de karşıdan bakınca güzel gözüküyor bence, dedim bu sefer böyle olsun. Bu altıncı modelim ve 5'i tekerlekliydi ve en iyi teker boyadığım kit buydu açıkçası ama tekerler dönsün diye az yapıştırıcı ile yerlerine monte edince böyle oldu sanırım. Her şeye bir mazeret gibi oldu ama:) neyse daha 2 model daha var onlarda da önerileriniz doğrultusunda daha iyi şeyler yaparım umarım

46 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Her modeliniz bir tecrübe. daha ileriye atılan bir adım. Çalışmalarınızdan da bu görünüyor.

Camlardaki izler sanırım boya değil. Yapıştırıcı buğusu gibi. Tinerle çıkacağını sanmıyorum ki tiner selulozikse aman haaaaa buharı bile gelmesin. Sentetik tineri de tavsiye etmem.Zaten akrilik boya kullanıyorsanız anlamı da yok. Akrilik boya için alkol kullanılır. 

Bir ihtimalde kullandığın maske bandı yaptı o izleri. hırdavatçı maske bandı böyle sorun çıkartabilir. 

Bir diğer olasılıkta maske bandını ayrıca içeriden de yapmadıysan tozuyan boya partükülleri arkadan camlara değmiş olabilir (AB kullanıyorsan)

Ön camdaki silecek izi hem aşırı hemde hatalı olmuş. 3/1 daire şeklinde maskelense daha iyi olurmuş. Tepesi sivri gibi.

wiper-clipart-12.jpg

Resmi netten buldum, size uygun olan gibi düşün :) 

Kayıp  Arka camı eski kitlerden yerine keşke asetat kullansaymışsın. 

Gökay beyin dediği gibi yıkama sıvısını silerken sorun yaşıyor gibisin. Parlak vernik kullanmıyorsan olabilir.

Ön sol farın korumasını daha doğrusu ışık gizleyicisi eğri olmuş 

Öne koyduğun kablo detayı güzel olmuş ama belli olmuyor. Biraz kontras pigmet, renk vs ile biraz daha belirgin olsa daha iyi olurmuş. Arka plan rengi ile kamufle olmuş.

Tekerlerin tozu, toprağı kararında bende beğendim.

Tentenin üstündeki fırça izleri güzel bir etki bırakmış

Tekrar elinize sağlık. Daha önce de belirttim bu işin ustası değilim, Bu yorumları başka bir acemiden duyduğunuzu unutmayın :) 

Bulut bey teşekkür ederim. Açıkçası bilerek ön camı öyle yaptım sonucu görme açısından. Dediğiniz gibi yapılması BANA çok gerçekçi gelmiyor açıkçası. Biraz o kavisleri geniş tutup ortaya çıkacak sonucu görmek istedim açıkçası. Yine de bir daha ön camlı bir kitte dediğiniz şekilde de yapmaya çalışacağım. Camların çıtalarının yanında boya taşmalarını kastetmiştim onları tinerle çıkarabilir miyim diye yazmıştım. Yoksa buğular maske sonrası oluştu, ki BANA göre buğulu olması da daha bi gerçekçi geliyor. Sanırım kafam ve algılarım biraz farklı çalışıyor :D Aşamalar bittikçe diyorum ki bu sanki daha iyi-güzel- vb.  oldu. Ama tabii ki tüm eleştirilerinize katılıyorum ama o kadar da sıkmıyorum işte kendimi, sonuçta yarışma vs. amaçlı yapmadığım için tam bir deneme ortamı oluyor biraz da. Tekrar verdiğiniz ayrıntılı bilgiler fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Ellerinize sağlık :) Denemeye devam edin, eminim bir kaç model sonra çok daha iyi sonuçlar alacaksınız. Umut farklı bir konuda yazmıştı sanırım, önemli olan önce temiz montaj ve boya da ustalaşmak ondan sonra aşamalı olarak eskitmeye başlamak. Sanırım ilk 10-15 modelimde panel yıkama hariç hiç eskitme yapmamıştım. Gerçi hala eskitmeyi çok iyi yaptığım da söylenemez :D