Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Gürcan ERDEM

Revell Color Mix yerine ne uygun olur

Recommended Posts

Sevgili arkadaşlar forumu aradım bulamadım o yüzden buraya açmak istedim konuyu.Revell color mix bitmek üzere,Türkiye'de bulamadım yerine ne kullansam uygun olur?Birde Revellin enamel boyasını inceltmek için en iyi tercih nedir?Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bende her ikiside var hocam..Haklısınız..Revell akrilik kullanıyorum şu an.Akrilik için ayrıca yardıma ihtiyacım var..Normalde kullandığım Revell Airbrush seti ile tavsiye edilen Revell Aqua ColorMix..Ama maalesef bitmek üzere

Merhaba,

Revell enamelleri yıllardır sentetik tiner ile inceltirim.

Revell aqua yı ise AB için çok önermem. Fırçada güzel olur ama, Size AB için Tamiya yada Mr Color (Gunze) tavsiye ederim. Revell Aqua'yı, IPA (Alkol), İçme suyu, Camsil ile inceltebilirsiniz. İlah AB da kullanacaksanız, bence Retarder de kullanın.

Revell akrilikleri su ve %5 miktarda retarder (Amsterdam akrilik retarder başarılı, piyasada kolaylıkla bulursunuz) ile inceltebilirsiniz, airbrush ile kullanımda iyi sonuç alırsınız. Yabancı kaynaklarda Revell akriliklerin votka ile çok iyi inceldiğini okumuş ve denemiştim, o da gayet başarılıydı :)

16 saat önce, Emrah Raşa yazdı:

Revell akrilikleri su ve %5 miktarda retarder (Amsterdam akrilik retarder başarılı, piyasada kolaylıkla bulursunuz) ile inceltebilirsiniz, airbrush ile kullanımda iyi sonuç alırsınız. Yabancı kaynaklarda Revell akriliklerin votka ile çok iyi inceldiğini okumuş ve denemiştim, o da gayet başarılıydı :)

:):) ) :) 

17 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba,

Revell enamelleri yıllardır sentetik tiner ile inceltirim.

Revell aqua yı ise AB için çok önermem. Fırçada güzel olur ama, Size AB için Tamiya yada Mr Color (Gunze) tavsiye ederim. Revell Aqua'yı, IPA (Alkol), İçme suyu, Camsil ile inceltebilirsiniz. İlah AB da kullanacaksanız, bence Retarder de kullanın.

Bulut hocam enamelde tiner oranı ne kadar uygun olur?

5 dakika önce, Gürcan ERDEM yazdı:

Bulut hocam enamelde tiner oranı ne kadar uygun olur?

Belli bir oranı yok. Boyadan boyaya değişen bir şey. Verilen etkiye, AB'ı nasıl kullandığına vs göre değişiyor.

Genel olarak 1:1 den başla denemeler yap. Tiner miktarını arttır. Kutusundan açmadan önce, Boyaları çok iyi karıştır. çok iyi homojenize olsunlar. Ben artık pek enamel kullanmıyorum. Akriliklerin içine 2 adet kurşun (paslanmaz çelik bilye daha iyi olur) bilye atıyorum. Karışmasına yardımcı oluyor. 

On 3/28/2019 at 17:19, Emrah Raşa yazdı:

Votkada %40 alkol var, dolayısıyla %40 ipa, %60 su ile yapılan karışım aynı sonucu verecektir. Malum Yeni Türkiye' de votkanın %80 i vergi.

Sanırım votkanın biraz daha etkili sonuç vermesi etil alkolden kaynaklı, yanlışım yoksa bazı modelciler Tamiya ve Mr. Hobby Aqua Colors gibi boyaları etil alkolle inceltiyor. bahsettiğiniz gibi IPA ve su karışımı da iyi sonuç veriyor, bulunabilirse etil alkol ve su karışımı da iyi sonuç verecektir. Ama bir kadeh kendime birkaç damla da airbrush haznesine mantığı da tabii güzel :)

On 29.03.2019 at 22:18, Ahmet Aslanlı yazdı:

Votkada %40 alkol var, dolayısıyla %40 ipa, %60 su ile yapılan karışım aynı sonucu verecektir. Malum Yeni Türkiye' de votkanın %80 i vergi.

Retarder daha ucuza geliyor :D:D