Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
EMRAH SEVER

1/35 | 4x4 Ambulance Jeep | Italeri | Emrah Sever

Recommended Posts

Herkese merhaba. Bitirdiğim 3. modelim bir Ambulance Jeep. Açıkçası yapmayı istediğim modeldi. Fakat ne hikmetse modeli birleştirme vs işlemleri gerçekten zorlayıcıydı, evet acemi biri olarak bunları yaşamam normaldir fakat ticari bir kit bu iş için satılıyorsa o kit sorunsuz birleşmeli arkadaş. Şasi karoser birleşim yerlerinde bariz boşluklar vardı çokça yapıştırıcı ve mandal yardımıyla gövdeyi oluşturabildim. Sadece o da değil kaput ve diğer ince ve küçük parçalar da uyumsuzluk yaratsınlar diye and içmiş gibiydiler. :) Bu modelde parlak vernik adımını da tatmış oldum. Ki teker içlerine pin wash tabir edilen işlemi yaparken yalan yok tekerlek birleştiği yerle birlikte kırıldı :wacko: Uzun uğraşlar sonunda tekrar sabitlemeyi başardım. Fotograflarda görüleceği üzere Farlardan biri daha küçük çünkü orjinalini elimden kaçırıp kaybettim ve bulamadım. Arka çeki demiri de eskitme aşamasına dek vardı ama bir baktım o da yok. Yani anlayacağınız tam da yeni başlayan birine göre sıkıntı sorunlar var ve devam etmekte :) Ne olursa olsun keyif alarak yaptığım (sorunlardan da keyif aldım) bir modeldi, ha son olarak miğferin yeşil rengi çok hoşuma gitti o yüzden rengini daha da bozmadım bir de ufak bir  sargı bezi mahiyetinde bir detay vermek istedim modelime. Herkese modelli keyifli günler

IMG_5053IMG_5055IMG_5058IMG_5061IMG_5115IMG_5116IMG_5121IMG_5122IMG_5123IMG_5124IMG_5125IMG_5126IMG_5127IMG_5128IMG_5129IMG_5130IMG_5131IMG_5132

Elinize sağlık.

Tekerlerde birikmiş çamur kalıntıları için şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Kürek, Balta vs. aletlerin metal kısımları için ise, önce siyahla boyamanız, sonra metalik bir renkle kuru fırça yapmanız daha iyi olacaktır.

36 dakika önce, Mustafa Çağrı yazdı:

Elinize sağlık.

Tekerlerde birikmiş çamur kalıntıları için şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Kürek, Balta vs. aletlerin metal kısımları için ise, önce siyahla boyamanız, sonra metalik bir renkle kuru fırça yapmanız daha iyi olacaktır.

Teşekkürler, bu videoyu bir kaç defa izlemiştim. Ki videodaki gibi hafif şekilde bir önceki Ford mutt modelinde yaptım. Bu model benim için pastel ile eskitme tarzı uygulamada biraz da denek oldu açıkçası,yani elimi korkak alıştırmadan giriştim pastele tabii ki göreceli ama ortaya çıkan sonuçtan memnunum. Alet edavat konusunda önerinizi değerlendireceğim, sağolun

Merhaba Emrah bey,

Elinize sağlık. Bir modelinizi daha bitirmişsiniz. Darısı benim başıma :). Uzun sürüyor bende işler :)

Sıkıntılı modeller ile hepimiz uğraşıyoruz. Buda bu hobinin bir parçası. Kusursuz bir üretim yok. Eski ucuz modellerde bu sorun daha çok çıkıyor. 

sizinki sanırım şu model.

275931-10571-95-pristine.jpg

2014 gibi güncel bir kutu ama kalıbı sanırım 1983 yılına ait. 

Bu 3. modeliniz olduğuna göre birazda ona göre bir iki şey söylemek gerekli.

Çamuru biraz abartmışsınız. Biz acemiler sık yapıyoruz bunu :) 

Mustafa bey'in dediği gibi biraz silmekte yarar var.

Sedyeler biraz fazla kanlı olmuş :) Üstlerinde kalıp izi kalmış. Sapları ahşap gibi durmuyor. 

Sargı bezini biraz inceltebilirsiniz. Ölçek dışı kalmış.

Kırılan ön teker kötü yapışmış. Ayrı duruyor.

Kaskın yeşili sizin hoşunuza gitmiş. Sonuçta kendi zevkiniz için yapıyorsunuz. Ne isterseniz o olur. Ama yanlış :) 

Kaybolan farın yerine konan parçaya biraz daha çalışmak gerekiyormuş. 

Tekerlerde ve bir kaç yerde daha kalıp izi var onları zımparalamak iyi olurmuş. 

Arkada boya biraz kalın olmuş. Çatlama yapmış sanırım.

Ayna nın içine bir parça parlak paket/hediye kağıdı yapışsa çok hoş durur. Yada silver boya.

Pinwash yaptım demişsiniz ama pek belli olmamış. Wash Tutunmadı mı?

Ama en önemli olan şey, hoşunuza gitti mi? Sonuç evet ise her şeyi doğru yapmışsınız demektir. Elinize kolunuza sağlık. Alın bu modeli bir kenara yenisine başlayın.

21 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Merhaba Emrah bey,

Elinize sağlık. Bir modelinizi daha bitirmişsiniz. Darısı benim başıma :). Uzun sürüyor bende işler :)

Sıkıntılı modeller ile hepimiz uğraşıyoruz. Buda bu hobinin bir parçası. Kusursuz bir üretim yok. Eski ucuz modellerde bu sorun daha çok çıkıyor. 

sizinki sanırım şu model.

275931-10571-95-pristine.jpg

2014 gibi güncel bir kutu ama kalıbı sanırım 1983 yılına ait. 

Bu 3. modeliniz olduğuna göre birazda ona göre bir iki şey söylemek gerekli.

Çamuru biraz abartmışsınız. Biz acemiler sık yapıyoruz bunu :) 

Mustafa bey'in dediği gibi biraz silmekte yarar var.

Sedyeler biraz fazla kanlı olmuş :) Üstlerinde kalıp izi kalmış. Sapları ahşap gibi durmuyor. 

Sargı bezini biraz inceltebilirsiniz. Ölçek dışı kalmış.

Kırılan ön teker kötü yapışmış. Ayrı duruyor.

Kaskın yeşili sizin hoşunuza gitmiş. Sonuçta kendi zevkiniz için yapıyorsunuz. Ne isterseniz o olur. Ama yanlış :) 

Kaybolan farın yerine konan parçaya biraz daha çalışmak gerekiyormuş. 

Tekerlerde ve bir kaç yerde daha kalıp izi var onları zımparalamak iyi olurmuş. 

Arkada boya biraz kalın olmuş. Çatlama yapmış sanırım.

Ayna nın içine bir parça parlak paket/hediye kağıdı yapışsa çok hoş durur. Yada silver boya.

Pinwash yaptım demişsiniz ama pek belli olmamış. Wash Tutunmadı mı?

Ama en önemli olan şey, hoşunuza gitti mi? Sonuç evet ise her şeyi doğru yapmışsınız demektir. Elinize kolunuza sağlık. Alın bu modeli bir kenara yenisine başlayın.

Bulut bey teşekkür ederim. Kit, resmini paylaştığıniz kit ve dediğiniz ön teker ki kopan arka idi  o nedenle yamuk durmakta. Aslında bir kaç gün öncesine dek sadece bir teker yere degmekteydi o derece ayarı kacikti aracın. Eskitme vs yaparken bir şekilde düzeldi şimdi 4 teker de yere değiyor😀 Far hususunda kaybolunca ön camı da içeren transparan parça grubundan kesip uydurdum ama işte küçük kaldı. Pin wash işlemini parlak vernik sonrası teker içindeki ilgili yerlere siyah enameli tinerle epey bir inceltip dokundurdum, kuruduktan sonraki etkisi "galiba yapabildim"hissi vermişti hatta ama dediğiniz gibi şimdi pek eser yok. Bir de zahmet olacak ama şu sedye ve tekerlerdeki kalıp izlerini gösterebilir misiniz ya da kaçıncı fotoğraflarda , bakmayı bilmediğimden mıdır nedir fotolarda secemiyorum. Tekrar çok teşekkür ederim

sorunlu bir kitmiş. Ama olsun bu bile bir tecrübe :)

Sedyedeki kalıp izleri

6aBnP3.jpg

Tekerlerdeki kalıp izleri

WqzYkN.jpg

Kitin bir parçası gibi görünse de bu parçalar asıl araçta yoklar. 

365oLr.jpg

Bunun dışında referanslara bakarak modeli biraz daha zenginleştirebilirsiniz. Aynı sargı bezi ayrıntınızda olduğu gibi.

123d228101e500818d803d780902a4f4.jpg

Bir bayrak, yada öne halat sarmak gibi. Tabi bu modeli zenginleştirmek adına yapılabilecek ufak dokunuşlar sadece. Olmaması hata değil.

id_jeep_mb_campcarson_ambulance_700.jpg    05-3c1d866.jpg

wp616bd99d_02.jpg   perJeepambula.gif

bc8407d1ba0c8d68a844da0bdf337b2d.jpg

Bu araçlarda önde sarılı halat çok hoş gözüküyor.

İleride tecrübeniz arttıkça çanta ve brandaları da rahatça ekleyebileceksiniz. 

2 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Elinize sağlık. En önemli noktayı halletmişsiniz en azından; keyif almak gerisi fasa fiso :)

Teşekkür ederim Kahraman bey kervan yolda düzelir misali öğrene- uygulaya ilerleyecegiz. Bu yola girdik bir kere 2 kit masada bekliyor daha, onlarda da az hata yaparak ilerlemek dileğim.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

sorunlu bir kitmiş. Ama olsun bu bile bir tecrübe :)

Sedyedeki kalıp izleri

6aBnP3.jpg

Tekerlerdeki kalıp izleri

WqzYkN.jpg

Kitin bir parçası gibi görünse de bu parçalar asıl araçta yoklar. 

365oLr.jpg

Bunun dışında referanslara bakarak modeli biraz daha zenginleştirebilirsiniz. Aynı sargı bezi ayrıntınızda olduğu gibi.

123d228101e500818d803d780902a4f4.jpg

Bir bayrak, yada öne halat sarmak gibi. Tabi bu modeli zenginleştirmek adına yapılabilecek ufak dokunuşlar sadece. Olmaması hata değil.

id_jeep_mb_campcarson_ambulance_700.jpg    05-3c1d866.jpg

wp616bd99d_02.jpg   perJeepambula.gif

bc8407d1ba0c8d68a844da0bdf337b2d.jpg

Bu araçlarda önde sarılı halat çok hoş gözüküyor.

İleride tecrübeniz arttıkça çanta ve brandaları da rahatça ekleyebileceksiniz.

Gösterdiğiniz kısımlar parçaların doğal hali diye hiç düzeltilmeli diye düşünmedim açıkçası 😁 biraz düz birisiyimdir de. Ben daha çok ağaçtan kopan yerlere aşırı itinayla eğildiğim için oldu hep, bu modelde de bunu öğrendim üstüne koyarak ilerleyecegiz inşallah, tekrar teşekkür ederim