Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Bülent

1/72 | Hawker Tempest |Academy | Bülent Küçük

Recommended Posts

Herkese merhaba. İlk model biter bitmez -önerileri dinleyerek- ara vermeden ikinci modele başladım. Kişisel yorumum, ilkine (1/72 Revell Heinkel 111) göre daha başarılı gibi duruyor. Bu kez enamel boya yerine Tamiya akrilik kullandım ancak fırçayla arası iyi olan bir boya değilmiş. İstediğim neticeyi alamadım. Özellikle kamuflajın şeklini kalemle çizerek oluşturmama rağmen, fırçanın yönünün değişmesi beni çok zorladı. Yorumlarınızı bekliyorum, sevgiler.

108_rd20190312_201022

20190312_20122320190312_20121420190312_20123120190312_20131520190312_20130120190310_193647

Ellerinize sağlık, fırça ile boyamada Vallejo kullanmanızı tavsiye ederim. Gunze veya Tamiya akrilikleri ufak tefek şeyleri boyamada tinerle karıştırıp fırça ile öyle boyama yapıyorum ama o bile tek fırça darbesi ile olacak şekilde, yoksa kötü bir görünüm oluyor.

Gördüğüm eksikler kısaca şöye ;

1. Boyadan çok bence dikkat etmeniz gerek şey tesviye, Model bir bütün olmalıdır. Birleşim yerleri macunlanıp iyice tesviye edilmeli. Parçalarda ki kalıp izleri temizlenmeli

2. Fırça ile 1-2 basit maket dışınca genel bir maket boyamadığım için bir tavsiyem yok. Sadece dediğim gibi Vallejo boyayı tavsiye ederim Renk skalasıda geniştir.

3. Canopy leri maskeleyip boyamanız bütünlük açısından modele daha gerçekçi bir görünüm verecektir. Bu kitte gördüğüm, canopy ortası aralıklı kalmış bu durumlarda ya o boşluğu kapatabilirsiniz yada canopy açık yapabilirsiniz. 

4. Vernik olarak ne kullandınız bilmiyorum ama Sprey vernikler fırça ile sürülen verniklere göre daha güzel bir görünüp verecektir. Dekallerde ki perdelerin belli olması altta olan parlak verniğin azlığından veya hiç olmamısından kaynaklı. Eğer kullanmıyorsanız dekal solüsyonlarını da kullanmanızı tavsiye ederim.

Kısaca her şeyde olduğu gibi bu hobi de yaptıkça kendimizi geliştiriyoruz. Önemli olan her modelde bir önceki hataları tekrarlamayıp birazda cesaret ile çitayı yükselte yükselte gitmek. 

On 13.03.2019 at 10:51, Umut Can Aydın yazdı:

Ellerinize sağlık, fırça ile boyamada Vallejo kullanmanızı tavsiye ederim. Gunze veya Tamiya akrilikleri ufak tefek şeyleri boyamada tinerle karıştırıp fırça ile öyle boyama yapıyorum ama o bile tek fırça darbesi ile olacak şekilde, yoksa kötü bir görünüm oluyor.

Gördüğüm eksikler kısaca şöye ;

1. Boyadan çok bence dikkat etmeniz gerek şey tesviye, Model bir bütün olmalıdır. Birleşim yerleri macunlanıp iyice tesviye edilmeli. Parçalarda ki kalıp izleri temizlenmeli

2. Fırça ile 1-2 basit maket dışınca genel bir maket boyamadığım için bir tavsiyem yok. Sadece dediğim gibi Vallejo boyayı tavsiye ederim Renk skalasıda geniştir.

3. Canopy leri maskeleyip boyamanız bütünlük açısından modele daha gerçekçi bir görünüm verecektir. Bu kitte gördüğüm, canopy ortası aralıklı kalmış bu durumlarda ya o boşluğu kapatabilirsiniz yada canopy açık yapabilirsiniz. 

4. Vernik olarak ne kullandınız bilmiyorum ama Sprey vernikler fırça ile sürülen verniklere göre daha güzel bir görünüp verecektir. Dekallerde ki perdelerin belli olması altta olan parlak verniğin azlığından veya hiç olmamısından kaynaklı. Eğer kullanmıyorsanız dekal solüsyonlarını da kullanmanızı tavsiye ederim.

Kısaca her şeyde olduğu gibi bu hobi de yaptıkça kendimizi geliştiriyoruz. Önemli olan her modelde bir önceki hataları tekrarlamayıp birazda cesaret ile çitayı yükselte yükselte gitmek. 

Detaylı geribildirim için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi yaptıkça hataları görüp daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Vallejo boyayı deneyeceğim mutlaka. Canopy i dışarıda yapıştırıp yekpare olarak monte etmek çözüm olabilir mi acaba? Vernik olarak micro flat kullandım. Decal solüsyonu da edinme gerekiyor..

Tekrar teşekkürler.

On 13.03.2019 at 11:43, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. En güzel model biten modeldir. 

Umut bey çok güzel yazmış. Üstüne söyleyecek söz kalmamış. Her modeliniz size tecrübe olarak geri dönüyor. 

Kolay gelsin :) 

Teşekkürler. Umarım daha iyisini çıkartırım:)

Umut bey gerekenleri yazmış, kanopi boyaması için ufak bir tavsiye vereyim: ince bir fırçayla kanopinin çerçevesini boyayıp taşan yerleri çok kurumadan kürdanla alabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Onun dışında 2.maket için güzel olmuş elinize sağlık.

On 14.03.2019 at 11:05, Bülent yazdı:

Detaylı geribildirim için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi yaptıkça hataları görüp daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Vallejo boyayı deneyeceğim mutlaka. Canopy i dışarıda yapıştırıp yekpare olarak monte etmek çözüm olabilir mi acaba? Vernik olarak micro flat kullandım. Decal solüsyonu da edinme gerekiyor..

Tekrar teşekkürler.

Canopy i dışarıda yapıştırmak bence bir çözüm değil. Eğer sorun varsa yerine oturtmada daha çok problem yaşarsınız. Canopy önce ön kısmını yerine montajını yapın, ardından arka bölümü yapıştırın. Aralarda boşluk düzeltilebilecek düzeydeyse, şeffaf parça yapıştırıcısını dikkatlice o boşluklara süre bilirsiniz veya o boşluk olan kısımlar zaten boyanacağını için Vallejo plastic putty ile boşlukları doldurup fazlalığını sildikten sonra boyaya bilirsiniz veya hiç uğraşmayıp canopy açık konumda yapabilirsiniz. Flat yerine Gloss (parlak) kullanmalısınız.