Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sezgin Yiğit

1/72 | F-14A Tomcat (Low Visibility) | Hasegawa | Sezgin Yiğit

Recommended Posts

Herkese merhabalar, uzun zamandır buraya uğraşmadığım için bir model atmıyordum, son 1 aydır tekrar başladım, elimde hep yarım yarım kalan maketler vardı, F-14 te bunlardan birisi. 4.5 sene önce hazırlıktayken almıştım bu kiti, o zamanlarda başlamıştım ama hareketli kanatlarda sıkıntı vardı. Kanatları en dar açıya getirince gövde birleşim yerlerinden ayrılıyordu. Bir süre düzeltmeye uğraştım ama olmadı ben de bırakmıştım. Son günlerde yeniden başlayınca buna da bir el atayım dedim. Kanatları sabitleyeme karar verdim ve japonla sabitledim. Üst kısmı zaten boyamıştım öyle bırakmışım. Dün tekrar boyadım üst kısmı, sonra da alt kamuflaja geçtim. Bu kitte üç farklı renk vermiş. Üst taraf için greyish blue, radomdan hava alıklarına kadar olan orta kısımda düz gri ve en alt için de light gri istemiş. Bugün tüm boyamayı yaptım; takımları, silahları, bombaları ve yakıt tanklarını taktım. Vernik için hazır. Malesef yapım aşamasında hiç foto çekmemişim ben de son durumunu çektim. Kitten bahsedersem detay açısından fena değil ama dışa detay ve bazı yerlerde bol bol putty kullanmıştım. Kanopide de oturma sorunu var, üstünde çok durmamıştım. Şimdilik bu kadar.

XMgPZO.jpg

dvJO9Q.jpg

5avDjA.jpg

0RZEQV.jpg

(Arka fonda take my breath away çalıyor :D)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ufak tefek detayları ve rötuşları halledip vernik için hazırladım. 

QLnNW3.jpg

Verniği attım ve süprizzz. Yine aynı sorun oldu. Geçen de bunu yaşayıp foruma sormuştum. Verniği iyice çalkalayıp sıcak suda beklettim. Ama yine boya kabardı ve gerçekten sinirlerim bozuldu. Su bazlı boya olmasından dolayı olabilir mi? İnternetten bakınca su bazlı boyalar üstünde kullanılmaz yazıyor. Sanırım sorun burada.

bV0pYd.jpg

Bu da kullandığım vernik:

grGpZ3.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, aynı verniği bende defalarca kullandım ve kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım hatta çok iyi sonuç aldım.

Bence sorun verniği uygularken geçişlerde fazla durmanız veya çok yakın mesafeden modelin üstüne çok fazla vernik uygulanmasından kaynaklanıyor olabilir.

Sağdan, sola veya soldan, sağa hızlı geçişler şeklinde bekletmeden ve en az 10-15 cm uzaklıktan uygulamanız gerekiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Offfff çok çok üzüldüm. :( 

Gökay bey gibi aynı verniği bende sürekli kullanıyorum (dum. bitti) ama hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. Ne akrilik nede enamel boyada. (Tamiya, Gunze, Revel, Vallejo vs boyalar)

Sonuçta kimyasal malzemeler. Bazen birinde hiç problem çıkartmayan şey başkasında sorun olabiliyor.

Boyayı söküp baştan boyamaktan başka çare yok gibi görünüyor....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Geçmiş olsun, aynı verniği bende defalarca kullandım ve kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım hatta çok iyi sonuç aldım.

Bence sorun verniği uygularken geçişlerde fazla durmanız veya çok yakın mesafeden modelin üstüne çok fazla vernik uygulanmasından kaynaklanıyor olabilir.

Sağdan, sola veya soldan, sağa hızlı geçişler şeklinde bekletmeden ve en az 10-15 cm uzaklıktan uygulamanız gerekiyor.

Teşekkürler valla bilmiyorum olabilir, ama aralıklı olarak sıktım bu sefer. Bir dahakine önceden başka bir şeyin üstünde deneyeceğim de korkuyorum artık :unsure:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Gökay bey gibi aynı verniği bende sürekli kullanıyorum (dum. bitti) ama hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. Ne akrilik nede enamel boyada. (Tamiya, Gunze, Revel, Vallejo vs boyalar)

Sonuçta kimyasal malzemeler. Bazen birinde hiç problem çıkartmayan şey başkasında sorun olabiliyor.

Bunu yeni almıştım önceki sprey bittiydi. Öncekinde enamel boyalarda sorun olmamıştı hiç. 

Boya için; dıştan takılan her şeyi geri söktüm zarar vermeden ve zımparaladım tekrar boyayacağım artık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Abi bu verniğin üzerine enamel ürünlerle (yağlı boya+terebentin vs.) eskitme uyguladın mı? Enamel ürünlerle sorun yaşatır mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Mustafa Çağrı yazdı:

Abi bu verniğin üzerine enamel ürünlerle (yağlı boya+terebentin vs.) eskitme uyguladın mı? Enamel ürünlerle sorun yaşatır mı?

Şimdi sitesinden baktı, su bazlı boyalarda kullanmayın diye sitesinde not düşmüş ama ben Akrilik olsun, enamel olsun her türlü yüzeyde çok kullandım. Tamiya/Mr Color için değil kırtasiye tipi olanlardan bahsediyor olabilir. 

http://www.mr-hobby.com/en/itemDetail.php?iId=271

Bu örnekte de gözüktüğü üzere ne olacağının garantisi yok. Bir kullanıyorsun çok iyi. Bir kullanıyorsun patlıyor. :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Sezgin Yiğit yazdı:

dvJm87.jpg

800-1200 ve 2000 zımparalarla iyice üstünden geçtim. Dışa detay olduğu için detaylar silinmiş gibi umarım boyayınca çok kapatmaz. 

Keşke direkt alkole batırıp (yakın zamanda bir arkadaş farklı bir yöntem önerdi. Roll Antiseptik Çözelti. belkide o yöntemle) boyayı sökseymişsiniz.

Dışa detaymış, birde zımpara ile panel detayları silinmiş. Fırça ile çalıştığınızdan panellere ayrıca postshading vermek zor olacaktır. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Keşke direkt alkole batırıp (yakın zamanda bir arkadaş farklı bir yöntem önerdi. Roll Antiseptik Çözelti. belkide o yöntemle) boyayı sökseymişsiniz.

Dışa detaymış, birde zımpara ile panel detayları silinmiş. Fırça ile çalıştığınızdan panellere ayrıca postshading vermek zor olacaktır. 

Alkolle daha önce enamel boya sökmesi yapmıştım, akrilik boyalarda da işe yarıyor mu? Etil alkol kullanmıştım o zaman.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alkol enamel'i sökmez ki:huh: Yani normalde benim bildiğim sökmez. Akriliği söker. Zaten Akrilik boyayı çoğumuz alkol ile inceltiyoruz (Vallejo hariç)

Enamel'i Dot 3 yada Sentetik tiner (uzun süre beklerse sentetik tiner de düzgün sökmez) ile sökerim ben. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Alkol enamel'i sökmez ki:huh: Yani normalde benim bildiğim sökmez. Akriliği söker. Zaten Akrilik boyayı çoğumuz alkol ile inceltiyoruz (Vallejo hariç)

Enamel'i Dot 3 yada Sentetik tiner (uzun süre beklerse sentetik tiner de düzgün sökmez) ile sökerim ben. 

Sanırım haklısınız aslında boyayı söktüm ama nasıl söktüm 2-3 saat uğraştım bazı kısımlarda plastik çizildi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim spreyi atış tekniğimde sıkıntı varmış; yeniden vernikledim hiç bir sıkıntı yok şu an. Söktüğüm parçalar; özellikle iniş takımı kapaklarını geri takmak çok uğraştırdı ama güzel bir tecrübe oldu bana. En azından sprey atmayı öğrendim :D 

V9OM7B.jpg

LlMn60.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Panel çizgilerini belirginleştirdim ve maskemeleyi yaptım. Washingi Sertaç Bayar'ın teknikler kısmında anlattığı pastel boya deterjan karışımıyla yaptım, sonuç çok hoşumw gitti.

ADMqpv.jpg

BaQ03M.jpg

Biraz kalın kaldı decale göre ve alt kısımda tam hizalayamamışım.

lqGymr.jpg

qdklVd.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sonunda iyisiyle kötüsüyle bitirdim. Montajı çok önceden yaptığım için birleştirmesinde falan çok fazla acemiliğe maruz kaldı. Kitin problemli olması da bunda etken oldu. Bununla beraber baya teknik öğrendim bu kitte. Yıllardır yapmamanın verdiği acemiliği attım sayılır, benim için ısınma turu oldu :D Yalnız decallerden sonra parlak vernik atmama rağmen decallerin bazı yerleri parlama yapmış neden öyle? Bir de ön camdaki mavi boyayı nasıl şeffaf hale getirebilirim çok kapatıcı olmuş.

Fotoğraf kalitesi de biraz düşük ışııktan dolayı kusura bakmayın. En kısa sürede okula götürüp apronda daha güzel fotoğraflarını çekmeye çalışacağım.

NnBG3g.jpg

YQLVMk.jpg

8avXk1.jpg

DYbGE3.jpg

mMyRd4.jpg

Emd2bg.jpg

BaQGEL.jpg

lqG4LQ.jpg

V9nBAB.jpg

v62ymA.jpg

LlzG20.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Elinize sağlık. Tecrübe oldu bir dahaki sefere daha iyi olacaktır.

Teşekkürler evet baya öğretici bir tecrübe oldu. 

1 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Elinize sağlık 

Teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık. Her hata bir tecrübe :)

13 saat önce, Sezgin Yiğit yazdı:

Yalnız decallerden sonra parlak vernik atmama rağmen decallerin bazı yerleri parlama yapmış neden öyle?

Decal solisyonları var. Bu solisyonlarda decal'in yüzeye ve ayrıntılara daha iyi tutunmasını sağlıyor. Ama bu solisyonlarda bazen çözüm değil. Decaller Çok kalınsa ne yaparsan yap kalın duruyor. Tamiyanın eski  kutularındaki decaller çok kalındır mesela. Babibi nin Türk uçakları için ayrıca satılan decallerinden bazıları çok kalın oluyor. Tam çizgiden kesmek genelde yardımcı oluyor ama çok ayrıntılı decallerde bunu da yapamıyorsun. Üstten biraz zımparalanabilir ama riskli. Yapacak bir şey yok deyip geçiyorsun.

13 saat önce, Sezgin Yiğit yazdı:

Bir de ön camdaki mavi boyayı nasıl şeffaf hale getirebilirim çok kapatıcı olmuş.

Şeffaf transplan boya kullanmalıydın.

Asetat kalem kullananlar var. Birde Plasmo'nun eski bir yöntemi var. 

http://www.plasticmodels.eu/en/tipsandtricks.php?article=2

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Her hata bir tecrübe :)

Decal solisyonları var. Bu solisyonlarda decal'in yüzeye ve ayrıntılara daha iyi tutunmasını sağlıyor. Ama bu solisyonlarda bazen çözüm değil. Decaller Çok kalınsa ne yaparsan yap kalın duruyor. Tamiyanın eski  kutularındaki decaller çok kalındır mesela. Babibi nin Türk uçakları için ayrıca satılan decallerinden bazıları çok kalın oluyor. Tam çizgiden kesmek genelde yardımcı oluyor ama çok ayrıntılı decallerde bunu da yapamıyorsun. Üstten biraz zımparalanabilir ama riskli. Yapacak bir şey yok deyip geçiyorsun.

Şeffaf transplan boya kullanmalıydın.

Asetat kalem kullananlar var. Birde Plasmo'nun eski bir yöntemi var. 

http://www.plasticmodels.eu/en/tipsandtricks.php?article=2

Teşekkürler :)

Decaller kalın değildi de evet solüsyon gerekiyor. Solüsyonum vardı ama kaybetmişim bulamadım, ben de artık bitirmek istediğim için beklemedim yenisi almaya.

Tavsiyelerin için teşekkürler deneyim önerdiğin yöntemleri.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.