Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Kahraman Ege Ceri

1/72 I Mig-29SMT Fulcrum (Izdeliye 9.19) I Trumpeter I K. Ege Ceri

Recommended Posts

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık.

72 ölçekte o maskeyi yapmaz zor iş olsa gerek :) 

Teşekkür ederim. Çok da zor sayılmaz, pek karmaşık bir desen değil ama çokça vakit aldı yine de. En sıkıcı kısmıydı, hele rengi değiştirmeye karar verdiğimde tekrar maskelerken kendime iyi bir sövdüm ne diye başta bu renk yapmazsın diye :D

1 saat önce, ilyas orhan yazdı:

Hava araçları tonlama ve boya da soldurma vb. efektleri ile çok daha güzel görünüyor..Öyle kamuflajı boyayıp , yıkama yaparak yapıldığında benim için pek cazip değil ama şu hali çok güzel ellerinize sağlık..

Teşekkür ederim. Katılıyorum, tonlamalar kesinlikle albenisini arttırıyor modelin. Bu modelde de daha önce yapmadığım kadar bariz bir tonlama yapmayı tercih ettim. Hala deneme yanılmalarla öğrenmeye çalışıyorum. Bu modeli de bu haline getirene kadar çokça rötuş yapmam gerekti örneğin.

Merhabalar

Geçtiğimiz hafta boyunca iş için Jakarta'daydım. Harika bir modelci dükkanı buldum ve birkaç kit aldım. Bunlardan biri de daha önce söylediğim gibi tam olarak bu kit. Dün başladım inşa sürecine ancak radom montajı baya problem yarattı. Kokpit üst gövdeye alt gövde gibi tam net oturmadı, netleştirince de burun kısmında alt  ve üst gövde arasında seviye farkı oldu. Macunla bişeyler denedim fotoğraf atacağım akşam. Merak ettiğim, sizde de oldu mu acaba? 

Jakarta'dan aldığım bir başka malzeme de TR'de bir türlü bulamadığı X-19 smoke idi. Bu boya ile post shading yaparken inceltme oranınız ve türünüz nasıldır acaba?

Bu arada maket harika gidiyor gerçekten ellerinize sağlık

2 saat önce, Volkan Deniz ÖZBUDAK yazdı:

Merhabalar

Geçtiğimiz hafta boyunca iş için Jakarta'daydım. Harika bir modelci dükkanı buldum ve birkaç kit aldım. Bunlardan biri de daha önce söylediğim gibi tam olarak bu kit. Dün başladım inşa sürecine ancak radom montajı baya problem yarattı. Kokpit üst gövdeye alt gövde gibi tam net oturmadı, netleştirince de burun kısmında alt  ve üst gövde arasında seviye farkı oldu. Macunla bişeyler denedim fotoğraf atacağım akşam. Merak ettiğim, sizde de oldu mu acaba? 

Jakarta'dan aldığım bir başka malzeme de TR'de bir türlü bulamadığı X-19 smoke idi. Bu boya ile post shading yaparken inceltme oranınız ve türünüz nasıldır acaba?

Bu arada maket harika gidiyor gerçekten ellerinize sağlık

Öncelikle teşekkür ederim.

Kitte parçaların uyumu konusunda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadım ben. Birleşim yerlerine zımpara atmam yetti. Çok az bir miktar macunu yalnızca hava alıklarına ve kuruk-gövde birleşiminde uyguladım, onun dışında kullanmadım bile. Yaşadığınız sorunun nedenini de çözemedim açıkçası. Farklı parti mal gibi bir durum oluyor mu bu modellerde onu da bilmiyorum ?  

Post shading ise hala deneme yanılma ile öğrenmeye çalıştığım bir teknik. Şöyle ki bu haline gelene kadar birkaç aşamadan geçti bu model. Örneğin ilk aşamada yaklaşık %40 boya, %60 tiner şeklinde incelttim ve düşük basınçla uyguladım. Bu aşamada efektin çok kuvvetli olduğunu ve modeli batırdığımı düşündüm. 

20190329_205940

Daha sonra efektin çok göründüğü yerler üzerine %20-%80 oranında incelttiğim kamuflaj renkleriyle yumuşatmaya çalıştım. 

20190329_220252

X-19 zaten transparan bir boya olduğu için bana kalırsa burada boyayı ne kadar incelttiğinizden çok uyguladığınız boya miktarı önemli.

Dediğim gibi ne olursa olsun ben de hala öğrenme sürecindeki bir amatörüm. Bu dediklerim mutlak doğrular değildir :)

Bir saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Öncelikle teşekkür ederim.

Kitte parçaların uyumu konusunda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadım ben. Birleşim yerlerine zımpara atmam yetti. Çok az bir miktar macunu yalnızca hava alıklarına ve kuruk-gövde birleşiminde uyguladım, onun dışında kullanmadım bile. Yaşadığınız sorunun nedenini de çözemedim açıkçası. Farklı parti mal gibi bir durum oluyor mu bu modellerde onu da bilmiyorum ?  

Post shading ise hala deneme yanılma ile öğrenmeye çalıştığım bir teknik. Şöyle ki bu haline gelene kadar birkaç aşamadan geçti bu model. Örneğin ilk aşamada yaklaşık %40 boya, %60 tiner şeklinde incelttim ve düşük basınçla uyguladım. Bu aşamada efektin çok kuvvetli olduğunu ve modeli batırdığımı düşündüm. 

20190329_205940

Daha sonra efektin çok göründüğü yerler üzerine %20-%80 oranında incelttiğim kamuflaj renkleriyle yumuşatmaya çalıştım. 

20190329_220252

X-19 zaten transparan bir boya olduğu için bana kalırsa burada boyayı ne kadar incelttiğinizden çok uyguladığınız boya miktarı önemli.

Dediğim gibi ne olursa olsun ben de hala öğrenme sürecindeki bir amatörüm. Bu dediklerim mutlak doğrular değildir :)

Öncelikle detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim :)

Sorunumu şöyle anlatayım:

1. Kokpiti inşa edip boyayıp tamamladım.

2. Sonra malumunuz kokpitin altında delikler var, onlar da alt gövdede 2 adet klavuz çubuğa oturuyor.

3. Ben de bu şekilde oturttum. Fakat sonrasında üst gövdeyi doğru yerleştiremedim çünkü kokpit, üst gövdedeki kokpitin geleceği boşluğun önünde duruyor. Çok fazla denedim ben mi yanlış yapıyorum dedim ancak olmadı. Anladığım kadarıyla bir kalıp hatası var. 

4. E tabi kokpiti uygun şekilde oturtunca boşluğa, bu sefer de üst gövdenin en ucu (radoma bağlanan yarım çember), alt gövdenin en ucunu öpmedi, daha da öne çıktı 1mm gibi. 

5. Radomu bu şekilde takıp aradaki boşluğu macunla doldurdum. Bakalım ne olacak. Fotoğraf atacağım ayrıca :/

Bir saat önce, Volkan Deniz ÖZBUDAK yazdı:

Bir sorum daha var :)

Radom içine ağırlık koydunuz mu? kitin dengesi nasıl sizce? Koymak gerekir mi?

Ne olur ne olmaz diyerek birkaç tane 4.5 mm'lik bb gun mermisi koydum :D Bu haliyle dengede tabii ki bence koymakta fayda var. 

Dekaller uygulandı. Uygulanması gereken çok sayıda dekal var, hepsini bitirmek tam bir günümü aldı. Kaliteleri ise tatmin edici düzeyde. 

Bu aşamadanın da bitmesiyle geriye yıkama, bazı detay işleri ve biraz eskitme kalıyor. Artık finalde görüşmek üzere diyelim :)

20190411_20593420190411_20584120190411_21002120190411_21000120190411_205730