Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Murat Bandakçıoğlu

1/72 | NF-5A Türk Yıldızları | PM |Murat Bandakçıoğlu

Recommended Posts

Eh bir yerden başlamak lazımdı :)  Türk yıldızları kadar eski bir maket. Biraz internette baktım güncel boyası değişmiş. Yıllar önce alıp bu hale getirip bırakmıştım. Zımpara işlerinden pratik olması için iyi olur diye düşündüm. Zaten üzerinde detay olarak adlandırılacak pek bir şeyi yok :D 

Zımparalamaya başlamadan önce çektim fotoyu. Keşke daha kalın zımparam olsaymış dedirtti.

Kanopi etrafındaki boyayı temizledim, üst tarafta birleşme yerlerini düzelttim, kanat birleşiminde taşan yapıştırıcıyı kazıdım, hangi akla hizmet yaptıysam motor çıkışlarını boyayıp bırakmışım :D Gün içinde ara ara yaptığım için hala işi var. Aldıktan sonra macun işlerine girerim.

Dediğim gibi pratik amacıyla başladım, kısa vadeli bir çalışma mı olur bilemiyorum, masa işini çözmem lazım, sehpa üzerinden keyifli olmuyor :)

Göz keyfinizi bozduğum için özür dilerim :) 

46285740595_b1e949a70e_c.jpgf-5 by Murat B, on Flickr

Sabır en iyi olduğum meziyet değil :) 

Fotoğraflar için özür dilerim telefonun şarzı bitiyordu flaş kullanamadım. Photoshop otomatik ayarlarıyla bu kadar oldular.

Macun gelmesini beklerken bugün panel çizgileriyle ilgili bir yazı okudum. Enteresan geldi ama sonra unuttum.

Akşam evde bir şeyler ararken şu aleti buldum

32278701657_a77a212a23.jpg

Bunu bir işaret olarak aldım ve aklıma kuzu gibi yatan denek geldi :D En azından kanatlarda çalışsam diye niyetlenip giriştim olaya.

32278701807_79ac2c1d00.jpg

Tek kanat yaptım, sanırım biraz geniş oldular. Maskeleme bantlarını sonradan koymak aklıam geldiği için bir iki ekstra çizikte olmadı değil.

47168821162_4d44c77eb0_z.jpg

Kanopiyi siya boyasam diye düşünüyorum, ama zaten fecaat durumdayken daha da beter olmasından çekiniyorum.

Türk Yıldızları fotoğraflarında burundaki silay yuvalarının kaldırılmış olduğunu gördüm, macun yapmak için yeni bir alan :)

Bakalım nerelere gidecek bu iş...

Bu da bir diğer deneğim :)

32278701447_0a74ba28eb_m.jpg

Kolay gelsin. Tecrübe sahibi olmak için uygun bir kit. 

Denemek istediğiniz tüm teknikleri dener ve tecrübe elde edersiniz.

Detay açmak için ben ucu eğri bir yorgan iğnesini kullanıyorum. Onu Kaleme sabitledim. Açıkçası elimde trumpeter'in detay açıcısıda var. Ondan daha iyi geliyor

Household-Hand-Sewing-Needle-Packing-Needle.jpg

Hiza almak için maske bandı kullanmak iyi fikir. Genelde daha kalın olan dymo band kullanılır. 

doğru detaylar için net'i araştırabilirsin.

northrop-nf-5a-freedom-fighter.png

Ayrıca yine kaleme sabitlenmiş ucu nispeten küt bir iğne ile perçin deliklerinide açabilirsin.

Kolay gelsin.

Detay şablonunu aradım ama doğru arama yapamamadan mütevellit bulamamıştım, çok teşekkürler. Bu kadar detaya girebilir miyim bilmiyorum. Gerçi kanat detayı bile aklımda yoktu başlarken :)

Dymo bant olayını bugün izlediğim bir video da gördüm.

Bir aksilik olmazsa bugün için planım, bugün gelen macunu biraz tecrübe etmek.