Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Mustafa Çağrı

1/72 | Sd.Kfz. 184 Ferdinand | Zvezda| Mustafa Çağrı

Recommended Posts

Merhabalar,

Modelimizin toplam 98 parçadan oluşan, birleştirme aşamaları gayet basit(her ne kadar ben üst kısmın montajında hata yapsam da:), oturma problemi olmayan güzel bir kit. 

Kutu içeriği; 

32247369467_e27e8e5023_b.jpg40224535293_c719c5211b_b.jpg33313953958_ef5c33990e_b.jpg40224535653_50d078f8a7_b.jpg

Montaj aşaması hızlıca bitti. Fazla uğraşmadan olduğu gibi yapmak istiyodum fakat kaynak izlerinin fırçayla boyarken kaybolacağını düşünerek biraz kaynak izi yapmaya çalıştım üst kısımda ve elime yüzüme bulaştırdım😀 Ayrıca şimdiye kadar hep revell iğne uçlu yapıştırıcı kullanmıştım ilk defa tamiya yeşil kafa kullandım ve alışana kadar bazı yerlerde yapıştıcı fazla kaçtı:( ama tamiya yeşil kafa bir harika dostum☺️

46465723764_6fea91e6dd_b.jpg40224535153_8a89daaf02_b.jpg46465721584_95b5b25917_b.jpg46275055975_38e12a5399_b.jpg

Montaj sonrası astar kullanmadım ve boya işine giriştim. Kitte Tamiyanın renk karşılıkları verilmiş ama ben Vallejo marka boya kullandım. Fırça ile ince katlar halinde toplam 5-6 kat boya attım. Renk olarak “vallejo 70.882” middleston kullandım.

47189290451_4f1896c560_b.jpg40224534783_88d5e361b0_b.jpg47189290781_719aa634e5_b.jpg32247368907_2c1bfb1f6c_b.jpg47189290721_27985435e7_b.jpg46275058885_50a2d3c9e5_b.jpg46275055985_24e5f1061a_b.jpg

Kamuflaj olarak kutu üzerindeki kamuflajı yapmak istiyorum. Ama fırça ile boyadığım için çok keskin hatlar oluşacağını ve yakışmayacağını düşündüm. Kamuflajdaki yeşil desenleri parlak vernik sonrası inceltilmiş yağlı boya ile çizip, biraz kuruyunca, kuru bir fırçayla fırçalayarak soluklaştırmayı düşünüyorum. Kaşıklar üzerinde denemeler yapıyorum şimdilik. Önerebileceğiniz bir yöntem varsa çok memnun olurum.

Tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bol modelli günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin,

Montaj ve boya gayet iyi olmuş. Çekicin metal kısmını metalik yapmanız gerekir yoksa bittiğinde çok sırıtır. Bu kamuflajı fırça ile yapmanı tavsiye ederim. Anlattığın yöntemle yapmak bu ölçekte çok zor. Kontrolü kaybetmen çok can sıkıcı olur. Eline sağlık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Kolay gelsin güzel gidiyor.

Fırçayla hiç benzer bir iş yapmadım ama videoda görüldüğü gibi önce tiner uygulayıp onun üzerine kamuflaj uygulayabilirsiniz belki. 

Teşekkür ederim.

Videoda sanırım enamel boya kullanıyor, enamel boya kullansam olabilirdi aslında, modele parlak vernik attım, yağlı boya ile kaşıklarda yaptığım denemelerden sonuç alabilirsem kamuflaj yapacağım yoksa sanırım kamuflajsız bitireceğim:(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Kolay gelsin,

Montaj ve boya gayet iyi olmuş. Çekicin metal kısmını metalik yapmanız gerekir yoksa bittiğinde çok sırıtır. Bu kamuflajı fırça ile yapmanı tavsiye ederim. Anlattığın yöntemle yapmak bu ölçekte çok zor. Kontrolü kaybetmen çok can sıkıcı olur. Eline sağlık.

Teşekkür ederim.

Çekiçteki metalik etkili kuru fırça ile yapacağım. Akrilik boya ile kamuflajı yapmayı denedim kaşıklarda ama çok keskin oluyor. Kontrolü kaybetmemek ve geri dönebilmek için modeli bu haliyle vernikledim:) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Mustafa Çağrı yazdı:

Teşekkür ederim.

Videoda sanırım enamel boya kullanıyor, enamel boya kullansam olabilirdi aslında, modele parlak vernik attım, yağlı boya ile kaşıklarda yaptığım denemelerden sonuç alabilirsem kamuflaj yapacağım yoksa sanırım kamuflajsız bitireceğim:(

Kamuflajı yapmadan neden parlak vernik uyguladınız ? 

Kamuflaj kısmında stres yapmayın , ince uçlu bir fırça ile sakin sakin başlayın . Keskin kenarlı olması sorun değil . Sonraki aşamalarda yumuşatmak mümkün . 

Kolay gelsin 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık. 

Çekic'in sapını da boymayı da unutmayın. Namluda bir kaç boyanın soyulduğu yer olmuş. Sanırım onları revize edersiniz. 

Siyaha boyadığınız metal parçalara metal renk kuru fırça atmayı sakın unutmayın. Bu hali çok kötü.

Kamuflajdan da Korkmayın o kadar. Fırça ile çok kolayca çizersiniz. Fırça ile çok daha kolay. Sadece emin olun. ilk çizgiyi tek seferde emin bir fırça darbesi ile geçin. Korktuğunuzu anlarsa dağılır :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Kamuflajı yapmadan neden parlak vernik uyguladınız ? 

Kamuflaj kısmında stres yapmayın , ince uçlu bir fırça ile sakin sakin başlayın . Keskin kenarlı olması sorun değil . Sonraki aşamalarda yumuşatmak mümkün . 

Kolay gelsin 

Kamuflajı yağlı boya ile yapmayı düşündüm en azından alttaki boyayı koruma altına alayım diye vernik uyguladım. kendimce yöntem uyduruyorum sanırım:)

kamuflaj sonrası istediğim sonuç şöyle;

s-l1600 (5)

bu kadar soft bir görünüşü fırça ve akrilik boya ile yakalamam zor diye düşünüyorum. ben de yağlı boya ile yapıp kuruyunca fırça ile müdahale ederek soldurmayı deneyeceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. 

Çekic'in sapını da boymayı da unutmayın. Namluda bir kaç boyanın soyulduğu yer olmuş. Sanırım onları revize edersiniz. 

Siyaha boyadığınız metal parçalara metal renk kuru fırça atmayı sakın unutmayın. Bu hali çok kötü.

Kamuflajdan da Korkmayın o kadar. Fırça ile çok kolayca çizersiniz. Fırça ile çok daha kolay. Sadece emin olun. ilk çizgiyi tek seferde emin bir fırça darbesi ile geçin. Korktuğunuzu anlarsa dağılır :) 

teşekkür ederim Bulut bey,

Çekicin sapını buff ile boyadım, yıkamayla ahşap görüntüsü elde etmeyi deneyeceğim. namludaki soyulmaları resimlerde gördüm ve düzelttim:)

sanırım benim fırçalar korktuğumu çok anlıyorlar:))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Modelde bir miktar yol aldık,

yağlı boya ile yapmayı düşündüğüm kamuflajı, kullandığım tamiya sprey verniği terebentin bozduğu için yapamadım. Aslında istediğime yakın sonuç alıyor gibiydim:( aşağıdaki resimde yağlı boya ile dokunuşlar yapıp fırça ile dağıtmaya başladığım kısım kamuflajın sol üst köşesinde. 

46437448895_4fcec51081_b.jpg

neyse sonrasında yağlı boyayı temizleyip, akrilik boya ile kamuflajı yaptım. Ama ince çizgileri tek seferde geçmek istediğim için boyayı biraz az incelttim ve fırça izleri kaldı:( Kamuflaj ve decal sonrası vallejo akrilik parlak verniği fırça ile uyguladım. Çünkü eskitme yaparken yağlı boya kullanacağım ve aynı sorunla karşılaşmak istemiyorum.

46437451235_072fc710bb_b.jpg46437449035_bcd6a381a7_b.jpg47352513241_96fbc33f61_b.jpg47352510431_c16ed9efbe_b.jpg

Kamuflaj ve vernik sonrası yağlı boya (burnt umber)+terebentin ile filtre uyguladım. Ama sanırım yağlı boyayı az incelttiğim için bazı bölgelerde boya birikintileri oluştu.

46437451405_f6c7d47561_b.jpg47352512481_0726a160c6_b.jpg32410567737_627decc0c2_b.jpg46629344724_2a8642fc26_b.jpg47299720532_fb4f3877bf_b.jpg

Ve Toz pastel ile biraz çamur denemesi yaptım,

32410565637_a10f3d2f69_b.jpg33476490638_5d0fe05535_b.jpg

Fotoğrafları telefonla çektiğim için görüntü kalitesi ve renkler tam olarak gerçek görünümü yansıtmıyor. Sanırım fotoğraflama için masa ışığım da biraz yetersiz.

Bol modelli günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık. Güzel gidiyor. Çizgiler çok az kalın olmuş gibi. 72 ölçeğin handikapı. aslında çok ince de olsa büyük durabiliyor. Birazda Bu yüzden ustaların ölçeği de deniyor.

Çizgileri biraz daha soflaştırmak isterseniz ana renge yakın bir filitre daha geçebilirsiniz. Filitre aşaması renkleri birbirine biraz daha kaynaştırır. Volkan Ayhan'ın YouTubedaki BRT modelinde söylediklerine bir bakın derim. Görsel olarak zayıf ve kötü ama teorik bilgi olarak (özellikle filitre konusunda söyledikleri) çok yardımcı olabilir. 

https://www.youtube.com/watch?v=SiuB1nJk4mA&t=592s
https://www.youtube.com/watch?v=dEHcYwXwMWo&t=106s

toz Pastel çamura bir iki tık tık koyu ton daha ekleyebilirsiniz. Tek düze olmasın. 

Umut bey'in şu an aktif konusundaki çamur görüntüsü biraz olsun referans olabilir.,

47304090682_fe8ea6e0fa_b.jpg

Tabi ölçek yüzünden daha dikkatli olunmalı.

Cer dişlilerinin ucundaki çamuru temizlemeyi unutmayın.

İyi gidiyorsunuz. Unutmayın, Benim söylediklerim doğru olacak diye bir şey yok. Ben bir usta değilim. Vardır yanlışlarım. Bir hatam varsa forumdaki ustalar gelip düzeltirler. Mesela Bu işin ustalarından Erhan bey gelip. Bence bu çizgiler çok doğru olmuş diyebilir. Yada şu filtreyi at gibi.

Yaptığınız her şeyin ufak bir zımpara bile olsa size katkısı olduğunu da unutmayın. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Her şeye rağmen çizgileriniz bence düzgün olmuş. Toz pastelle denediğiniz eskitme yöntemi ise hiç fena değil. Onun haricinde de sürekli yeni teknikler denemenizin meyvelerini çok yiyeceksiniz ileride. Elinize sağlık :)

teşekkür ederim:)

bir şeyler deniyorum ama henüz bir başarı elde edemedim:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Güzel gidiyor. Çizgiler çok az kalın olmuş gibi. 72 ölçeğin handikapı. aslında çok ince de olsa büyük durabiliyor. Birazda Bu yüzden ustaların ölçeği de deniyor.

Çizgileri biraz daha soflaştırmak isterseniz ana renge yakın bir filitre daha geçebilirsiniz. Filitre aşaması renkleri birbirine biraz daha kaynaştırır. Volkan Ayhan'ın YouTubedaki BRT modelinde söylediklerine bir bakın derim. Görsel olarak zayıf ve kötü ama teorik bilgi olarak (özellikle filitre konusunda söyledikleri) çok yardımcı olabilir. 

https://www.youtube.com/watch?v=SiuB1nJk4mA&t=592s
https://www.youtube.com/watch?v=dEHcYwXwMWo&t=106s

toz Pastel çamura bir iki tık tık koyu ton daha ekleyebilirsiniz. Tek düze olmasın. 

Umut bey'in şu an aktif konusundaki çamur görüntüsü biraz olsun referans olabilir.,

47304090682_fe8ea6e0fa_b.jpg

Tabi ölçek yüzünden daha dikkatli olunmalı.

Cer dişlilerinin ucundaki çamuru temizlemeyi unutmayın.

İyi gidiyorsunuz. Unutmayın, Benim söylediklerim doğru olacak diye bir şey yok. Ben bir usta değilim. Vardır yanlışlarım. Bir hatam varsa forumdaki ustalar gelip düzeltirler. Mesela Bu işin ustalarından Erhan bey gelip. Bence bu çizgiler çok doğru olmuş diyebilir. Yada şu filtreyi at gibi.

Yaptığınız her şeyin ufak bir zımpara bile olsa size katkısı olduğunu da unutmayın. 

teşekkür ederim Bulur Abi:)

çizgileri, her baktığımda farklı görüyorum, kimi zaman ya bu kalın oldu diyorum, kimi zaman acaba ince mi kaçtı diyorum(kutu üzerindeki resme göre):)

böylece geçinip gidiyoruz:)

ben de bir kat daha iyi inceltilmiş boya ile filtre yapmayı düşünüyorum. Volkan beyin videosunu da şu anda izlemeye başladım:)

Aslında toz pastel çamurda daha fazla ton vardı ve yüzey daha pürüzlüydü. Toz pasteli fırça ile vuruşlar yaparak ve kuru şekilde uygulamıştım. Ama "pigmen fixer" damlatınca hem pürüzlü yüzey yok oldu hem de daha tek düze görüntü oluştu. bir daha ki modelde pigmentlerleri tutkal ile harç haline getirip fırçadan sıçratarak yapmayı deneyeceğim. Umarım Umut beyin modeline yakın bir görüntü elde ederim. 

Bugün dayanamayıp paletlerin montajını yaptım:D iç kısımlara müdahale şansım kalmadı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Paletlerin boya, vernik, kuru fırça, toz pastel, kurşun kalem derken montajını yaptım. Yoğun kimyasal uygulamalarından mıdır bilmem ama montaj yaprken birkaç yerden kırıldı:( modelin alt kısmında toz pastel çamur işlerine devam edeceğim.

33483390608_b694c28861_b.jpg33483400888_1198237646_b.jpg33483396688_c3fd1946a6_b.jpg46636359774_ab9a87bde2_b.jpg40394133643_17d01a534c_b.jpg46636361184_85719eb0e0_b.jpg

Bol modelli günler..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin.

İleriki aşamalardaki pinwash'ı ve dot filter'i unutmazsın değil mi?

Yedek paletleri de unutma. Onlara da biraz çalış. 

Yapmayı düşünüyorsan, fazla eskitme yapma. Bu tank savaşta çok yıpranacak kadar uzun süre kullanılamadı. 

teşekkür ederim.

filtreyi 1 kat daha attım şimdi o işlere geçeceğim.

Allah ne verdiyse girişeyim diyordum eskitme işine:D demek çok kullanılmamış mı:(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İlk başlarda yıpranma, hasar, çamur gibi şeylere girişmek zaten hata olur. Biz acemilerin en büyük hatalarından biride bu aşamada elimizin ayrının kaçması zaten. 

Bu model için özel konuşmak gerekirse, Dizaynı sorunlu bir tank olduğundan cephede başarısız olmuş ve çok az kullanılmıştır. 

Alıntı

Görev geçmişi

91 adet hazır durumdaki Ferdinand ilk olarak Kursk Savaşı sırasında kullanıldı. Neredeyse her türlü Sovyet tankını yok ettiler ancak bu onlardan beklenenin altındaydı. Neredeyse araçların yarısı ilk 4 gün içerisinde kullanılamaz hale geldi. Bunu nedeni Sovyet ateşi değil mekanik problemler veya mayınlar yüzünden hasar gören palet ve süspansiyon sistemiydi. Çatışma sırasında Sovyet ateşine maruz kalarak yok edilen araç sayısı çok düşüktür. Bunun nedeni aracın Sovyet yapımı her türlü tanksavar mühimmatına dayanacak zırha sahip olmasıydı. Ancak araç her ne kadar düşman tanksavar silahlarına karşı kalın zırha sahip olsa da aracın ikincil silahı sadece 1 adet 7.62 mmlik Makineli tüfekti. Bu silah araca saldıran düşman piyadesini durdurmaya yetmiyordu. Bir adet Ferdinand Sovyet yapımı yeni SU-152 taarruz topu tarafından yan zırhından vurularak imha edildi. (kaynak: The Combat History of schwere Panzer Abteilung 653, Karlheinz Munch, sayfa 67-69). En fazla kayıpala Kursk Savaşı sırasında Kızıl Ordu karşı taarruzu sırasında yaşandı. Hasar gören birçok Ferdinands mürettebatı tarafından terk edildi. Bunun sebebi araç çekmek için çok ağırdı ve tamir etmekte imkânsız gibiydi. Bu çatışmadan kurtulan az sayıda araç 1943 yılında Dniepr cephesinde kullanıldı.

Avusturya tarafından tekrar elden geçirilen ve geliştirilen bu araçlara Elefant adı verildi. Yenilemenin ardından araç biraz gelişmiş olsa da bazı sorunlar hiçbir zaman çözülemedi. 1944 yılında Elefant aracın İtalya cephesinde göreve gönderildi. Ancak 70 tona yaklaşan ağırlığı sebebiyle İtalya sınırları içerisindeki köprü ve yollarda ilerleyemediğinden kullanılamadı. Sürekli yedek parçaya ihtiyacı olan araçların çoğu imha edilmekten çok kendi mürettebatı tarafından havaya uçurulup terk edilmiştir. Ferdinand birliği en son Ocak 1945'te Sovyetlerin karşı saldırısı sırasında Vistül-Oder savunmasında görev yapmıştır. Geriye kalan birkaç araç Berlin Savunması sırasında kullanıldı.

Günümüze sadece 2 adet araç kalmıştır. Bunlardan ilki Kursk Savaşı sırasında Sovyetlerin eline geçen ve şu an Kubinka Tank Müzesi Moskovada sergilenen araçtır. İkincisi ise Amerikalılar tarafından Anzio'da ele geçirilen ve şu an United States Army Ordnance Müzesinde saklanan araçtır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Panzerjäger_Tiger_(P)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.