Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Şükrü Kaan Zülfikar

Dekal yırtılma sorunu

Recommended Posts

Merhaba Tamiya'nın Porsche 911 GT1 modelini yapıyorum fakat dekaller konusunda sıkıntım var. Taktığım tüm decaller tüm aşamaları doğru yapmama rağmen henüz kağıttan çıkartma aşamasında yırtılıyor. Decallerin üstüne parlak vernik attıktan sonra yırtılmalar azalsa da yine de belli olacak ve kapatılamayacak şekilde mevcut.Üstelik yırtılmalar fazla bastorma vs. sonucu oluşan büyük yırtılamalar değil parçalara ayrılma şeklinde oluyor. Bu kiti daha önce yapıp böyle bir problemle karşılaşan var mı? Ya da bu problemin en azından aracın dışındaki dekallerde oluşmasını önleyecek başka alternatif yollar mevcut mu? Ya da Tamiya dekaller diğer markaların dekallerinden farklı bir şekilde mi uygulanması gerekiyor?

Geçmiş olsun.

En keyifli aşama en sıkıntılı duruma girmiş, elimden geldiğince bildiklerimi yazayım, Anladığım kadarı ile fiziksel zorlama  yırtılmasından çok dağılma kıvamında oluyor bu olay. Dekal'in taşıyıcı kağıdı beyazdan sarıya, maviden de beyaza doğru renk değiştirdi ise bayatlamış diyebiliriz buna:wacko:.

Yumuşaması ve Dekallerin bütünlüğü için eski ustalardan öğrendiğim bir yöntem: 

Evde güneş alan bir cama Dekalleriniz dışa bakacak şekilde bantlanması ve bir gün beklemesi şeklinde(Malum iklim kış, buhar olmayan güneş alan kuru bir cam iyi olur).

Üzerine de ülkemizde bulunuyor mu bilmem ama Microscale nin Liquid Decal Film sıvısını yumuşak bir fırça ile sürmeniz, bir yerde sulandırıp airbrush ile atanı da görmüştüm ama onu bulamadım şimdi.

Link,

Bildiğim başka yöntem yok maalesef.

Umarım faydamız olmuştur,,, Kolay gelsin.:)

Merhaba,

Sorun Ümit bey'in belirttiği gibi decallerin zaman içinde bayatlamasından kaynaklı.

Bir alternatif ürün de normalde yazıcıdan basılan decallerin üstünde kullanılması gereken Decal Bonder denilen ürün. 

testors-9200-1.jpg

Hooby Time da bulunuyordu sanırım. Liquid Decal Film gibi etkili bir çözüm olmasa da idare edebilir.