Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
ilyas orhan

1/48 | Bf-109 G10 | Revell | İlyas Orhan

Recommended Posts

Merhaba..

Yeni bir kit ile karşınızdayım..Modelimiz 48 ölçek ve revell firması tarafından üretilen , detay açısından tatminkar , otoruma vb. problemleri olmayan , fiyat anlamında da gayet hesaplı bf-109g10 modeli.Parça sayısının az olması sebebi ile kısa sürede toplayıp astarladım..Bu hafta sonu da gunze rlm76 ile ana rengi atıp , aynı rengi beyaz ile açıp sonrasında rlm 65 ile koyultup panel çizgisi ve içlerine attım..Ardından pervane abağı ve pallerini boyadığım renkten boya tabancasının haznesinde kalan kısmı iyice inceltip , tekrar panel içlerine attım..Boya işlemi %90 oranında bitti..Bir tek anten , egzost vb. kısımlar boyanacak ve verniklenecek..

47121679621_ccbbc30acc_c.jpg

40156833843_842faf25c9_c.jpg

46207737945_e88a6aa983_c.jpg

47069373682_d8997eea8a_c.jpg

Hafta sonu verimli geçti :) Bf-109 g10 modeli neredeyse nihayete erdi..Parlak vernik , dekal , parlak vernik sonrası kuru pastel+su+sıvı deterjan üçlüsü ile hazırlanan o bilindik yıkama sıvısı ile modelin detaylarını daha da belirgin hale getirmek için yıkama yaptım..Aynı işlemi alt tarafta yağ vb. akıntı efektini vermek için tekrar kullandım.Mat vernik olarak gunze mat verniğe çok az gunze flat base ekleyerek modelin matlık seviyesini biraz daha arttırdım..Ardından kuru kahverengi ve siyah boyaları kullanarak akıntı ve sızıntı efekti verdiğim noktalar üzerinde biraz daha çalıştım.Anten ve yapım esnasında kırılan bek tekeri monte ettikten sonra model bitecek..f-106,f-14 ve f-18e den sonra 2019'un tamamlanan 4. modeli olarak vitirndeki yerini alacak..

32256293067_20949d1df3_c.jpg

33322932858_a15cefd09c_c.jpg

46283960575_4c4c5f7021_c.jpg

47198291131_e3dc5363bd_c.jpg

On 18.02.2019 at 11:03, Eren Erdogan yazdı:

İlyas hocam kolay gelsin. 

Teşekkür ediyorum kardeşim :)

8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize kolunuza sağlık. Güzel oluyor.

Yıkama aşamalarını da anlatmanız çok yerinde olmuş. Bu ara forumda birkaç yeni arkadaş var. Onlara alternatif bir yıkama şekli olarak da kaynak olur.

Bulut kardeşim teşekkür ediyorum..Bu yöntemi öğrendiğim günden beri uyguluyorum..Yağlıboya vb. yöntemlere göre daha kullanışlı..Hata yaptığınızda telafisi de kolay oluyor..

1 saat önce, Emrah Raşa yazdı:

Elinize sağlık, bu kit Revell'in 03958 kutu numaralı kiti midir? Zaman zaman epeyce uygun fiyatlara görüyorum. Eğer o kutu ise eski bir kit olmasına rağmen gayet güzel yapmışsınız.

Evet aynı kit..Fiyatı çok uygun..Bi eduard değil veya hasegawa ama benim gibi ilk ww2 alman uçağı yapacak bir modelci için gayet iyi..Problemi olmayan güzel bir kit tavsiye ederim..

03958'in kutu içeriğinden çıkan dekal ve kamuflaj şeması da epeyce yakışıklıymış :) Ancak farklı dekal uygulamaları da güzel oluyor. Kanat altındaki farklı renkleri Revell'in 03930 kutu numaralı (Eduard kalıp) FW190D-9'nda da görmüştüm, Belki bir sonraki modeliniz de o olur, uygun fiyata yakalayabilirsiniz. Kanat altındaki farklı renkleri Almanlar savaşın sonuna doğru yapmışlar sanırım.

WqaQ8Q.jpg

JZNlNn.jpg