Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
buğra erkal

Fırça ile Tamiya Akrilik Boya

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese merhaba.

Vallejo marka akrilik ( Model Color ) serisini kullanıyorum ve su ile inceltiyorum. Fakat renklerini bulamamdan dolayı Tamiya akrilik boyaya geçiş yapmak istiyorum. Uygulaması nasıldır? Ne ile inceltmek gerekir? Kapatıcılığı nasıldır bilgi verebilir misiniz?

3 saat önce, buğra erkal yazdı:

Arkadaşlar herkese merhaba.

Vallejo marka akrilik ( Model Color ) serisini kullanıyorum ve su ile inceltiyorum. Fakat renklerini bulamamdan dolayı Tamiya akrilik boyaya geçiş yapmak istiyorum. Uygulaması nasıldır? Ne ile inceltmek gerekir? Kapatıcılığı nasıldır bilgi verebilir misiniz?

Sınırlı deneyiyimimle şunu söyleyebilirim; eğer fırça ile boyamada ustalaşmadıysanız tamiya kullanmayın. Fırça izleri sizi fazlasıyla üzecektir. Fırça ile kullanımda en uygun boya vallejonun model color serisi. Vallejo inceltirken, hata yaptığınızda çıkartırken, ve fırça izi konusunda sizi üzmeyecektir. Tek sıkıntısı tamiyaya göre yüzeye tutunması daha az.

1 saat önce, buğra erkal yazdı:

Mr.Hobby'nin renk skalası ve bulunabilirliği çok yüksek. Kullandınız mı daha önce tavsiye eder misiniz?

O da fırçaya uygun değil. Vallejoda renk skalası çok geniştir. ..hobitime.. ve bereneda da var. 

Ahmet ve Mustafa bey'in dediği gibi fırça için Vallejo, Citadel ve Revel Aqua serisi daha iyidir (Akrilik boya için konuşuyorum). Ama Tamiya ve Mr Color (Gunze) de fırça ile kullanılamaz diye bir şey yok. Biraz daha zorlanacağınız kesin ama boyanır mı boyanır... İnceltme konusunda IPA (İzopropil alkol), Kendi Tinerleri, Kolanya, Cam sil ve içme suyu kullanabilirsiniz. 

Enamel boyalar da fırçayı seven boyalardandır. Ama kokusu yüzünden (sağlık açısından) pek rağbet görmüyor. Sentetik tiner ile inceltilebilirler.