Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Gökay Yalçın

6. Ölçekli Dünyalar Model Show 4-5 Mayıs 2019 İstanbul

Recommended Posts

1 saat önce, Mustafa Arabacı yazdı:

Şartnamedeki % 50 jüri % 50 katılımcı olayına ne diyorsunuz?

Ben olumlu bakamıyorum malesef. Kişisel duyguların modelden ön plana geçebileceği kanısındayım. Modeli yapan kim olursa olsun ister kanka ister sevgili ister düşman ister dost. Emeğin önüne geçmemeli bence. Objektif ve tarafsız bir eleme olmayacağı kanaatindeyim. 

Zaten yarışmacı olarak katılmayacağım ama düşüncelerim bunlar.

Katılımcı neye göre değerlendirme yapacak ? Şartname de ki şartlara göre mi ? Görselliğe göre mi ? Doğru bir değerlendirme yapmak mümkün değil ve eş, dost faktörünü hiç saymıyorum !

Katılımcı anketi yapılabilir ama % 50 etkili olması hatalı bir yöntem bence, bunun yerine katılımcı anketi ile farklı ödüller verilebilir.

22 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Katılımcı neye göre değerlendirme yapacak ? Şartname de ki şartlara göre mi ? Görselliğe göre mi ? Doğru bir değerlendirme yapmak mümkün değil ve eş, dost faktörünü hiç saymıyorum !

Katılımcı anketi yapılabilir ama % 50 etkili olması hatalı bir yöntem bence, bunun yerine katılımcı anketi ile farklı ödüller verilebilir.

Çok doğru, modelci özel ödülü olur. Bu sene 12 model yaptım, ben de katılmayacağım. 

Arkadaşlar; derneğin bu konudaki düşüncesi kısaca şöyle..

Geçmiş yarışmalarda jüri değerlendirme sonuclari her ne kadar tarafsız olduklarını savunsalar da her sene polemiklere neden oluyordu.. Bu sene ki düzenlemeyle isteyen her yarismaci (zorunlu degil) katıldığı kategori harici diğer kategorilere bir değerlendirme yapacak..

Juri degerleri ve katılımcı değerleri harmanlanarak sonuca varılacak..  Yarışmacı değerlendirmesinde olumsuz ciddi bir sapma varsa bu göz önüne alınıp jüri o model üzerinde yeniden değerlendirmeye alacak..

Tahir Bey le yaptığım görüşmede önümüzdeki günlerde yapabileceğimiz bir toplantı olursa kendisi bizzat katılıp durumu detayları ile bilgi verebileceğini açıkladı.. 

Şartnameler , yarışmalar nedense sadece bizde stres yaratıyor . Yarışma için model yapmayın , yarışmalara da öğrenmek ve eğlenmek için gidin derim , bu nadir fırsatı kurallar yüzünden tepmek çok da anlamlı değil bence ... ben İstanbul’da olsam kesinlikle giderdim ... 

Jürinin ağırlığı biraz daha fazla olabilirdi. Eş-dost-aşiret faktörü yok sayılamayacak negatif bir durum. Uygun olmayan sapma sonucu yeniden değerlendirme vs. şeyler de etkinliğin tadını kaçırma potansiyeli yüksek olan noktalar yaratabilir bence. Değerlendirme aşamasında farklı çözümler bulunabilir daha vakit varken.

Yine de ne olursa olsun katılmakta yarar var bence. Şu ülkede bu gibi organizasyonlar zaten çölde vaha bulmakla eşdeğer. Çok fazla olumsuz takılıp güzel bir haftasonu fırsatını kaçırmak yersiz olur düşüncesindeyim.

Erhan abi, haklısın da kendi katılmadığı şeye oy veren kişinin anketinden birşey öğrenemem diye düşünüyorum. Üstelik doğal olarak arkadaşlarına oy verecek. Gerçi Taner abi açıklık getirdi biraz. 

Ben jüriciyim seçimlerdedeki gibi kendi tuttuğu partiye ne olursa olsun oy verenlerin ülkesinde zaten sıkıntıdayım.

Bilen kişi nötr gözle baksın, şurası eksik burası fazla şu kısım iyi desin kendime bir şey katmış olayım. Hobi hep öğrenme süreci. Bana oy verecek bolca eşim dostum olsa da olmasa da ödül kazanmak ve model götürmek anlamsız görünüyor. Belki olayı biraz daha açarlarsa katılırım. 

Şimdi ben uçaktan tanktan anlamıyorum. Hangi mantıkla birinin modeli diğerinden daha iyi diyebilirim ki. Forumdaki anket eğlencelik. Daha çok model çıkaralım, yeni arkadaşlara cesaret verelim diye yapıyoruz. Ama yarışma da öğrenme ve ciddiyet olsun diyorsak bu iş olmaz.

Ödül alamadıkları için jüriye laf söyleyenler katılımcılar kendi arkadaşlarına oy verdiler o yüzden ödül alamadım diye şikayet edecekler zaten. Yani bu girişim kendi içinde daha başlamadan yanlışlanıyor. 

Guest   
Guest

Katılımcı neden değerlendirmeye katılıyor? neden böyle bir gereksinim duyuldu ben ona anlam veremedim, Juri yetersiz mi kalıyor acaba. Futbolda oyuncu, oynadıgı maç için ne kadar adil hakemlik yapabilir? 

çok kötü, rezalet bir uygulama diyemeyeceğim belki işler ve güzel sonuçları olabilir ama ben 1 kere katılma şansı buldum, çoğu kişiyi tanımama rağmen ortamdaki gerilim çok rahat hissediliyordu,  bu bizim insanımız için ayrı bir polemik konusuda olur, arkadaşların arası bile açılır. En kötü tarafısz Juri bile böyle bir uygulamadan daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum, kaldı ki Juri için bilgisi yeterli bir çok modelci var bu ülkede. 

Ben yinede müsait olursam katılıp nasıl işlediğini görmek isterim.

6. düzenlenen bu yarışmanın 4 tanesine katıldım, hepsi çok keyifliydi. Her yarışmada olduğu gibi yarışma sonunda memnun olanlar ve olmayanlar olabiliyor.

Bir modelci için bu tip organizasyonlar modelciliğini geliştirmesi açısından faydalı ve modeller ile geçen bir hafta sonu için de keyifli oluyor, birbirimizi görüyoruz yapılan modelleri inceliyoruz.

O yüzden desteklenmeli diye düşünüyor, yine de 6. cısı yapılırken hala bir düzeni tutturamaması ve her yarışma sonrası gelen eleştiriler bu organizasyonun enerjisini tüketiyor.

Umarım bu sene yapılacak olan organizasyon bir önce ki sene yapılandan çok daha iyi olur.

Bu arada dışarıdan gelecekler için bir durum var, yarışma sitesi içinde etkinliğin yapılacağı Novotel'in hemen yanındaki IBIS otelin rezervasyon fiyatları verilmiş. 2 kişilik oda için 40 euro (kahvaltı dahil) deniliyor ama oteli aradım ben. Otelin rezervasyon kısmı bundan haberleri olmadığını ve en ucuz oda fiyatının kahvaltı hariç 49 euro olduğunu söyledi. Böyle de bir durum var maalesef. 

11 dakika önce, Alper Akkurt yazdı:

Bu arada dışarıdan gelecekler için bir durum var, yarışma sitesi içinde etkinliğin yapılacağı Novotel'in hemen yanındaki IBIS otelin rezervasyon fiyatları verilmiş. 2 kişilik oda için 40 euro (kahvaltı dahil) deniliyor ama oteli aradım ben. Otelin rezervasyon kısmı bundan haberleri olmadığını ve en ucuz oda fiyatının kahvaltı hariç 49 euro olduğunu söyledi. Böyle de bir durum var maalesef. 

Durumu bildirdim, geri dönüş yapıldığında son durumu paylaşırım sizinle..

Rezervasyon yapılırken kesinlikle "modelcilik klubu yarismasi" icin olduğunu belirtin..

IBIS HOTEL çift kişi kahvalti dahil 40€                                        tek kişi kahvalti dahil 35 €

WOW HOTEL cift kisi kahvalti dahil 60€                                        tek kişi kahvalti dahil 50 €

Yine de farklı bir fiyat karşınıza çıkarsa hemen bilgilendirin....

6 dakika önce, Taner Onagül yazdı:

Rezervasyon yapılırken kesinlikle "modelcilik klubu yarismasi" icin olduğunu belirtin..

IBIS HOTEL çift kişi kahvalti dahil 40€                                        tek kişi kahvalti dahil 35 €

WOW HOTEL cift kisi kahvalti dahil 60€                                        tek kişi kahvalti dahil 50 €

Yine de farklı bir fiyat karşınıza çıkarsa hemen bilgilendirin....

Bu arada arkadaşlar bilmeyenler icin her 2 otel de yan yanadir, bilginize..

Herkese Merhabalar,

Ben bu yarışa Adana'dan katılacağım. Geçen sene katılmıştım ve çok eğlenceli geçmişti. Bu sene 3 ayrı kategoride katılmak için çalıştım 2 kategoride çok başarılı olmayacağımı biliyorum ve başarılı olabileceğim kategoride malesef bu sene sadece 1 tek maketle katılacağım. Ancak geçen sene juri üyeleri kategorilere göre seçilmiş ve işinin ehli olduğunu düşündüğüm kişilerdi. En nihayetinde benim maketmi değerlendiren jüri yanındaki maketi ve kategorideki diğer maketleri de değerlendiriyordu. Bu değerlendirme  şeklini ben adil buluyordum bir kişi (veya 2) bağımsız olarak eşit bir bakış açısıyla değerlendirme yapıyordu. benim bu sistemden anladığım yukarıda da belirtildiği gibi benim kategorimle ilgisi olmayan birisi benim maketimi değerlendirecek ve eş dost değerlendirmesi yapıp yapmadığı anlaşılmayacak. jüri üyesini tarafsız yapan kimin maketini değerlendirdiğini bilmemesiydi. şimdi o notun % si büyük ihtimalle kimin maketi olduğunu bilen birisi tarafından verilecek. 

Geçen sene FNSS ye yetişemedim ve bu sene nisandaki IPMS yarışına katılamayacağım o yüzden hem hazırlık, hem fikir alışverişi hem de emek sergilemek açısından bu iyi bir fırsat. İstanbulda yarışmaya katılmak benim için ankaradan daha ekonomik, ama bu sistem önümüzdeki sene inşallah değişir çünkü ben bu sistemle hiçbir şansımın olduğunu sanmıyorum. bu yarışın katılımcısının %99 istanbuldan ve çoğunluk birbirini tanıyor. iyi bir maket yapabilsem bile kimse puan pompalamaya gelmeyecek.

Yine konuştu bunak ihtiyar diyecek zeki 1-2 genç ama realite farklı tabi...

Her işin bir doğrusu var...Eğrisi sadece burada oluyor...

Yine ve yeni bir "alaturka" yani olumsuz anlamıyla Türk usulü bir yarışma daha...

Ne kadar saçma sapan bir kural olduğuna değinmiyorum...Zira içim acıyarak söylüyorum bunu , ülkemizde yapılan modelcilik yarışmaları kural ve uygulamalar anlamında 1000 sene geride dünyanın geri kalanından...20 senedir değişmeden uygulanan kurallar var...En azından temeli aynı...

Burada yapılan yarışmaların ana itiraz konusu değerlendirme kriterlerinde yanlışlık olduğu ve bu eş dost arkadaş vs... konuları değil mi..?

Bu komik kural bunun önüne mi geçer yoksa arttırır mı..?

Çok kolay olan cevabı değerli jüri üyelerimize  ve düzenleme komitesinin yine son derece değerli üyelerine bırakıyorum...

Ülkemizdeki yarışmalarda katılımcı sayısının arttırılması yönünde çalışma ve uygulamalar yapılması gerektiğine inanalardanım ama görünen o ki sadece ben inanıyorum buna...

Apple telefon kullanınca çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşıldığı sanılsa da maalesef gelinen seviye ortada...

Bir memleket her alanda kurulduğu yıldan 100 sene geride olurmu...?

Oluyor işte...

Bu uygulama yanlış hatırlamıyorsam bu yarışmanın ilkin de uygulandı ve eleştiri konusu oldu.

Örnek olarak sivil model yapanlar AFV'ye, Figür boyayanlar uçaklara oylar verdi, doğal olarak ta ortaya garip sonuçlar çıktı ve çoğu katılımcı mutsuz ayrıldı

Benim görüşüm de Hakan abi ile ortak bu yarışmaların uluslararası belirlenmiş kriterleri var değerlendirmeler bu şekilde yapılmalı, katılımcılar ile bir etkileşim yakalamaksa amaç bunu özel bir kategori olarak katılımcı tarafından en çok beğenilen modeller adı ile farklı başlık altında teşvik amaçlı şekilde yapılabilirdi.

Umarım kaygılarımız yersiz çıkar ve bu yarışma yeni bir enerji toplar ve daha güzel organizasyonlara imza atar.

İçinizde en acemi ve üzerine söz düşmeyen biri olsam da bir konu var ki; Yarışmaya İstanbul dışından katılanlar için çok hakkaniyetli olmayan bir karar olacak. İstanbul'da yaşayan yarışmacılar daha çok yakın katılımcı ile daha çok oy alacaklar. Ama bu sebeple, bu kurala kızıp da yarışma dışında kalmamak gerekir. Oradaki ilgili ve yetkililerle yerinde birebir, yüzyüze konuyu tartışma, kuralların artılarını eksilerini paylaşmak ve diğer yarışmalarda daha objektif değerlendirmelere olanak tanımak açısından katılımın en üstü düzeyde olması, katılamayan bir çok arkadaşın sözcüsü savunucusu olması açısından önemli. Şu saatten sonra bu yarışma kuralı değişmeyeceğine göre sonraki yarışmalarda kafamıza yatmayan bu kuralın değişimi yönünde çaba sarf etmek lazım.

3 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Bu uygulama yanlış hatırlamıyorsam bu yarışmanın ilkin de uygulandı ve eleştiri konusu oldu.

Örnek olarak sivil model yapanlar AFV'ye, Figür boyayanlar uçaklara oylar verdi, doğal olarak ta ortaya garip sonuçlar çıktı ve çoğu katılımcı mutsuz ayrıldı

Benim görüşüm de Hakan abi ile ortak bu yarışmaların uluslararası belirlenmiş kriterleri var değerlendirmeler bu şekilde yapılmalı, katılımcılar ile bir etkileşim yakalamaksa amaç bunu özel bir kategori olarak katılımcı tarafından en çok beğenilen modeller adı ile farklı başlık altında teşvik amaçlı şekilde yapılabilirdi.

Umarım kaygılarımız yersiz çıkar ve bu yarışma yeni bir enerji toplar ve daha güzel organizasyonlara imza atar.

“Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.”

Albert Einstein

Böyle demiş zamanında diyorlar...

Ben de adamın yalancısıyım....

İlgilisine açıklayıcı not...

Sözün orijinali budur. ""Insanity doing the same thing over and over again and expecting different results.""

Buradaki "insanity" kelimesini forum adabına uygun olarak çevirdim..

Karşılıklarına sözlüklerden bakılabilir...

Arkadaşlar hepinize merhaba,

Yukarıda ihtiyarın biri konuştuğu için ben de konuşayım madem dedim :) . Latife tabi. Özellikle benim gibi koyu bir Fener taraftarı olduğu için ayrı severim kendisini.

Şimdi arkadaşlar, yukarıda yazmış olduğunuz tüm eleştirileri ve endişelerin hepsini tek tek okudum. Tüm bu eleştirilerde haklılık payı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Benim size önerim şudur: Eğer siz de uygun görürseniz forum üyesi arkadaşlarla uygun bir hafta sonunda bu konularla ilgili bir toplantı yapıp kafanızda oluşan soru işaretlerini elimden geldiğince açıklığa kavuşturayım. Burada sürekli yazışıp forumu asıl konusundan uzaklaştırıp enerjisini harcamak istemiyorum.

Ancak özellikle şu konuyu belirtmek isterim. Bildiğiniz gibi Modelcilik Kulübü Derneği bu organizasyonu 2014 yılından bu yana gerçekleştirmekte. Şimdiye kadar yapılan organizasyonların tümü yarışma odaklı idi. Hatta organizasyon adı da "yarışma" olarak geçiyordu. Bu sene farkındaysanız organizasyon " 6. Ölçekli Dünyalar Model Show " adı ile gerçekleşecek. Gerçi "show" kelimesi de sanırım sıkıntı olmuş bana gelen bilgilere göre, önemli değil, onu da önümüzdeki yıl düzeltiriz :) . Dernek başkanı olarak amacım bu organizasyonu yarışma odağından uzaklaştırıp, zaten bir avuç olan biz modelcilerin bir araya gelerek 2 gün de olsa birlikte vakit geçirmesini sağlayacak bir festival havasına dönüştürmek. Yarışmaya katılmak istemeyebilirsiniz, kendinizce haklı sebepleriniz olabilir. Yarışma, bu organizasyon içerisinde yer alan etkinliklerden bir tanesi. Bizim temel amacımız burada yarışma yapmak değil, modelcileri ve modelleri bir araya getirmek, güzel vakit geçirmek, fikir alışverişinde bulunmak, dostlarla bir arada olmak. Yarışmaya katılmayacaksanız bile organizasyonun sergi etkinliğine mutlaka katılmanız biz modelciler için önemlidir diye düşünüyorum. Organizasyonun yarışma odaklı değil festival/sergi odaklı olduğunu göz önünde bulundurursanız sevinirim.

Yukarıda belirttiğim toplantı önerim ile ilgili düşünce ve önerileriniz bildirirseniz memnun olurum.

Hepinize en içten sevgi ve saygılarımla

Tahir Özcivan

Modelcilik Kulübü Derneği Başkanı