Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Bulut Solmaz

1/35 | German 3 Ton 4x2 Cargo Truck | Tamiya | Bulut SOLMAZ

Recommended Posts

52 dakika önce, Burak Ayağ yazdı:

Sonunda :D

:D

34 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Kolay gelsin Bulut hocam,yardım lazım mı :lol:

Yardım eden siz seniz kesinlikle var ustam. Bir kaç şey öğrenirim hiç değilse. Benzin varillerinin rezin dökümü için daha aylar öncesinden sizden yardım almıştım zaten...

1 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Kolay gelsin abim

51 dakika önce, Doruk Şengül yazdı:

Kolay gelsin. İyi çalışmalar

Teşekkürler.

Okullar tatil diye Bu gün çocuklarla 3-5 günlük bir tatile çıkacağım. Zaten makete oturabildiğim yoktu, buda başka bir neden oldu bana :) 

Burak dedi diye ufak tefek yaptıklarımı da paylaşayım dedim. çok fazla bir şey yok aslında...

Cep telefonundan çok yorucu oluyor. PC ciyim ben yaw :) 

Bir alet kutusu yapayım dedim. Ama Burağa Famo konusunda önerdiğim gibi alengirli bir şey yapmayı gözüm yemedi. Sıradan bir alet kutusu düşündüm. 

33029272048_eb1f510ef7_z_d.jpg

Yukarıdaki PE alet kutusu çalışmasını referans alarak 1/35 ölçeğe göre alttaki çalışmayı yaptım. Gerçekte Büyük bir alet kutusunu 56cm olarak referans alıp 16mm genişliği göre çizdim. WWII Alman, alet kutu ölçüsü ne kadar bilemiyorum doğrusu. 1/35 ölçekte Sonucu en fazla 1mm değiştireceğini düşünüp çok üstünde durmadım.

1. Hamur kağıda çıktı aldım. Onu da baskılı yüzü metale gelecek şekilde beyaz tutkalla metale yapıştırdım. Kuruyunca su altında kağıdı kazımaya çalıştım. (Resin döküm ahşap sandıklardaki yöntemi uygulayayım dedim) Sonuç KÖTÜ. Kağıt tamamen çıkartılırsa çizgilerde siliniyor. Bir miktar kağıtla birlikte bırakmak daha mantıklı geldi. Sonradan kağıdı kazırım dedim ama bu daha çok problem çıkarttı. Kağıt dokusu hem japon'un doğru yapışmasını önledi. hemde çok çirkin bir görüntü oluşturdu (Katladıktan sonra da çıkartılması zor olacak gibi görünüyor) Gerçi doku içeride kalırsa bir miktar göz ardı edilebilir. Ama yine de iyi değil. Kutsal krem tüpü (aslında kutu kola tenekesi :)) Kesip biçme bükme işlemi sırasında bir iki yerde koptu.  Kağıt yüzünden yapışan alan kağıtla birlikte çıktı. Bende çöpe attım. Daha sonra tekrar deneyeceğim. 

39939859343_b277ff995e_z_d.jpg

Şu an için alet çantasından yana sonuç yok.

Plana göre çok gitmem ama şimdilik Tamiya'nın planına göre devam ediyorum. Sıradaki işlem camların maskelenmesi.

IMG_20190126_213621

Maskeleme işlemi düşündüğümden uzun sürdü. Maske bandı olması gerektiğinden büyük çizilmiş :( Arka taraflara zaten gerek yokmuş. Arkasının komple kaplanacağı düşünülmüş. Normal bandı direkt yapıştırabilir kenarlardan kesebilirmişim. Ama içler olması gerektiğinden büyükler. Yapışkanı açmadan Cam'ın üstüne koyup her seferinde biraz daha içeriden kesip durdum. Sonuç iyi gibi göründüğünde cama yapıştırdım. Ön büyük cam ve arka küçük cam çok sorun değildi. Kesilecek alan sınırı şeffaf parçada belirgin, ama yan camlar çok zorladı. 

IMG_20190128_144206

Tekerler yapıldı.

Bakııın dikkatinizi çekerim. Parçaların açıklama kısmında öyle Front whell, spare wheel, left meft filan yazmadıııım... :D 

IMG_20190127_002345

Artık gerisi eve geçebildiğimde.

Bulut ustam kolay gelsin,ellerine sağlık.Niye sandık yaparken,kağıt kırtasiye işine girdin ki,direkt krem tüpüne araya karbon kağıdı koyup kopyalayabilir sin veya tüp üstüne asetat kalemle çizebilirsin :) kola,fanta,fruko tenekeleri çok çabuk kat yerlerinden kopuyor andan mütevellit krem tüpü kral yaaaaa :lol:

2 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Bulut ustam kolay gelsin,ellerine sağlık.Niye sandık yaparken,kağıt kırtasiye işine girdin ki,direkt krem tüpüne araya karbon kağıdı koyup kopyalayabilir sin veya tüp üstüne asetat kalemle çizebilirsin :) kola,fanta,fruko tenekeleri çok çabuk kat yerlerinden kopuyor andan mütevellit krem tüpü kral yaaaaa :lol:

Reyiz dökünce bana da bir iki sandık varil gönder de famoya koyam ya. :) 

Bulut sen de bi rahat dur ya, alet çantası nerden çıktı şimdi, kendi kendine iş çıkarıp uzatıyosun ha :D

2 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Artık öyle yaparım komutanım. Bizimkisi arada biraz kendime iş çıkartma. Yeni yöntem deniyorum.

30 dakika önce, Burak Ayağ yazdı:

Reyiz dökünce bana da bir iki sandık varil gönder de famoya koyam ya. :) 

Bulut sen de bi rahat dur ya, alet çantası nerden çıktı şimdi, kendi kendine iş çıkarıp uzatıyosun ha :D

eve dönünce bakarım varile, elimdeki tüm stoğu yollamıştım. mevcut kalıpla 3-5 tane daha dökerim.

gerçi mevcut sonucu sevmeyince yeni kalıp alma yollarına bakıyordum. 2 parça lı kalıp alma metodu şu an aklımda. 

Sandığa da bakarım. Elimde güzel bir sandık varsa kalıbını alayım. Yaw sherman'ın yanındaki sandık çok güzeldi. Kalıbını almadığıma çok pişmanım şimdi.

Alet çantasını da taktım kafaya. Mutlaka yapacağım. Ama iyi ama kötü olur bilemiyorum.