Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Burak Ayağ

1/35 |FAMO & Sd.Ah116 | Tamiya | Burak Ayağ

Recommended Posts

Evet, ikinci yani en arkada ki modülün de montajını büyük oranda tamamladım. Platform kalıyor geriye, platform da bu iki modülün arasına girecek. Modüllerin özellikle şasi kısımları oldukça zor, teknik ve karışık. Planı çok ciddi anlamda analiz edip, iyi anlayarak yapmak lazım. Diğerinde olduğu gibi bu da kamyonun dönmesiyle bağlantı aksı sayesinde otomatik olarak tekerleklerini o yöne döndürüyor.

49261879-1961621830600055-89735767389194
50681674-328705011321698-335588737263285
50989085-379418295969892-909072640432406
51083560-1981184658851626-94500209915278

Modüllere eklenecek birkaç parçadan sonra geriye platform kalıyor. Her ne kadar oldukça düz bişeymiş gibi gözükse de, oldukça zor şekilde toplanıyor. Metal barlar, metal akslar bol bol vida ve somunla... Boya nasıl olacak bilemiyorum, 3 şişe gider heralde her renkten...

9 saat önce, baki temel yazdı:

Burak reis bu modeli bitirince mühendis diplamasını alırsın herhalde.Sanayide kamyon ustası olarak iş garanti:lol:

Bu sene okul bitiyo zaten reyiz, notlarım da çok parlak olmadığından sonum öyle gözüküyor zaten :D:D

4 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Ba ba ba çok ayıp 😱

Erzurumlu dedemin de her zaman söylediği gibi, pantolonu gösteren ütüdür, maketi gösteren boyutudur :D

3 saat önce, Aydın Kaynak yazdı:

Güzel takas olmuş kardeşim , kolay gelsin ...

İşte ticaretten anlayan bir adam, eyvallah Aydın abi :D:D

On 18.01.2019 at 10:41, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. Çekmeceleri kaparsan açıkta kalacak alet edevatı arkaya çalışma sırasında bırakılmış gibi sağa sola dağıtırsın artık. Yıllar önce Adnan bey Kutsal krem tüpünden el yapımı bir alet kutusu yapmıştı. Planlarını Bulursam onu yolayayım. Hoş bir aksesuar olur.

Edit: Konuyu buldum da plan ve resimleri silinmiş :( bende arşive almamışım.

17399_0-auto_downl.jpg

Burak sende hatırlıyorsundur, Şuna benzer bir şey yapmıştı... 

Satılan setlerin yanında verilen plastik versiyonu var ama bu beleşti :) 

YouTube da birşeyler var ama, 3d programla yapıp ölçüleri inch hesabı yapmışlar. Ben ona bir bakarım. Zaman bulup Yapabilirsem plan çizer yayınlarım.

Valla süper olur ya :)

Netten PE sinin resmini buldum. Çizmek sorun değilde yapmak çok zor olacaktır.

681_rd.gif

https://www.eduard.com/Eduard/Tool-Box-German-2-1-35.html?cur=2&listtype=search&searchparam=tool box

Bir ara forumun eskilerinden Adnan bey (hobiplast) kendisi yapıp planıda paylaşmıştı ama resimler silinmiş.

Plana ihtiyacın varsa ben yaparım dersen döndüğümde fırsat bulup çizerim. Kendi konumda bunun daha basit olan versiyonunu göstermiştim. İsteresen 0nu da pdf olarak yollarım (dönünce)

On 29.01.2019 at 21:22, Bulut Solmaz yazdı:

Plana ihtiyacın varsa ben yaparım dersen döndüğümde fırsat bulup çizerim. Kendi konumda bunun daha basit olan versiyonunu göstermiştim. İsteresen 0nu da pdf olarak yollarım (dönünce)

Basit olanı müsait olduğunda yollayabilirsen o zaman. 

Çok teşekkürler.

Platformun montajına başladım. Platform şasesi metal barlar ile destekleniyor ki bu maket mühendisliği olarak çok akıllıca zira tamamen plastik olsaydı, taşıdığı tankın ağırlığında zamanla platform bel verecekti, yani yamulacaktı. 

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Daha sonra platforma vidalar ile şasi birleştiriliyor ki bu da çok akıllıca, sadece yapıştırılsa yine zamanla yapıştırıcı bel verecekti, vidalar sayesinde gerginliği ve düzlüğü bozulmayacak;
4.jpg

Tamir zımbırtısının içinde ki üstten hareketli parçalar da yapıldı. İçinde ki yaylar sayesinde aşağı yukarı hidrolik gibi oynuyor
5.jpg

Daha sonra platformun montajı ile devam ettim, en ufak parçasına kadar gerçeğinde ki gibi herşeyi hareketli. Platformu arka kısmında ki tankın çıkabilmesi için olan rampa benzeri kısımlar da aşağı yukarı oynuyor. Platformu modüllere altlarından vidaladım, şimdilik kabaca bittiler.

6.jpg
7.jpg
8.jpg

Bu üç parçanın vidalandıktan sonra sağlam bir şekilde tek parça olarak tutulabilmesi işimi çok kolaylaştıracak. Ben ayrı ayrı hepsini boyayıp eskitme vs. yapıp uğraşacaktım. Şimdi üçünün tek parça olması benim boya ve sonrası işlerini yaparken işimi epey kolaylaştıracak.
9.jpg
10.jpg
11.jpg

Kitin kaba montajı bitti gibi... Epey mesai harcadım montaja, zaten yeşil kafamı da bitirdi, bir damla bile kalmadı, yine maddi anlamda göçtük yani :D Harcayacağım boyadan bahsetmiyorum bile :D 

Tabi daha yapılacak tonla aksesuar var, 12 tane figürü var... Yani epey bi süre daha bitmeyecek gibi görünüyor. :D

Famonun montajı bitti, boyaya hazır. Biraz can sıkıntısından biraz da meraktan bir figürü de montajladım. Daha bunun gibi 11 figür daha var. :D

51538837-402702153818195-697049288500314
51854095-420572328685381-461235302684845
51871571-387006658733455-304848575712041

Konu pek ilgi çekmiyor, o yüzden aşama aşama yüklemekten vazgeçtim. Muhtemelen bir daha bitmesine yakın güncellerim.

12 saat önce, Burak Ayağ yazdı:

Konu pek ilgi çekmiyor, o yüzden aşama aşama yüklemekten vazgeçtim. Muhtemelen bir daha bitmesine yakın güncellerim.

aloooooooooooo gider yapma ben ilgiyle takip ediyorum.ayrıca figürlerde allah yardımcın olsun.12 adet oooooocok fena:D

On 10.02.2019 at 09:46, baki temel yazdı:

aloooooooooooo gider yapma ben ilgiyle takip ediyorum.ayrıca figürlerde allah yardımcın olsun.12 adet oooooocok fena:D

12 az reyiz senin için 15e çıkarıyorum. :D Şaka değil, üç tane de ben ekledim, sen seversin reyiz. :)

On 10.02.2019 at 10:00, Gökay Yalçın yazdı:

Bende takipteyim, usta'nın işine karışılmaz deyip sessizce izliyoruz. 😊

Estağfurullah, beni biliyosunuz ben kimsenin usta olduğuna falan inanmıyorum, sadece herkes kendi zevkine göre bişeyler yapıyor ve mutlu oluyor, olay bundan ibaret. 

22 saat önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Tekrar kolaylıklar dileyeyim, sağlam işçilik gerektiren bir model.

Teşekkür ederim, işte o sağlam işçilik ben de yok :D

13 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Valla bende takipteyim. Harika gidiyor. Bu model takip edilmez mi?

Sende tekerini alıp palet takılacak yere takmıyorsun ki müdehale edip yok öyle yapılmaz diyelim. Ustayı izlerken hiç onu öyle yapma böyle yap denir mi? Oturup izliyoruz işte :D 

Ne bileyim, benim rüyalarıma bile giriyor, sürekli aklımda, forumdakileri niye sarmadı acaba diye merak ettim. :D Ölüyü diriltecek bi maket çünkü :D

13 saat önce, Kerem Erkmen yazdı:

Orada, bir FAMO var uzakta,
O FAMO, bizim FAMO'muzdur.
Yanıt vermesek de
Takip etmiyor gibi görünsek de
O FAMO, bizim FAMO'muzdur.

Takipteyiz Ayağ Bey! 

Diyeek bişey bulamadım ya sağolasın :D

13 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Burak ellerine sağlık :)

Sessiz ve derinden takip ediyordum ama senin sitemden sonra "Takip Et" butonu ile takip mesafemi kısalttım:D Bol foto ve açıklamalara lütfen devam :) 

Eyvallah abi, senin modellerin yanında benimkilerin esamesi okunmaz ama mahçup etmemek için elimden geleni yapıcam. :D

O zaman biraz bakalım neler yapmışız;

Tüplerin kayışları plastik levhadan kesip yapıldı;

1.jpg

Platformun da son dokunuşları, zincirler vs eklendi;
2.jpg

Tüm aksesuarları da hazırlamayı unutmadım;
3.jpg

Ufaktan figürleri de toplamaya başladım;
4.jpg
5.jpg
6.jpg

Gri olarak gözüken figürü ben ekledim;
7.jpg

Toplamda 12 olan figür sayısını 15'e çıkardım. Daha montajlamadığım için fotolarda gözükmüyorlar fakat kamyon baya dolmuş gibi olacak. :D Duruma göre daha fazla figür bile ekleyebilirim. :D Tüm montaj işleri tamamen bitti, artık sırada boyama var.

10 saat önce, Burak Ayağ yazdı:

Gri olarak gözüken figürü ben ekledim;

Bende o griyi soracaktım. Ona astarmı attın diye.

Ön kaputta oturmamış sanırım. Oraya parça eklemişsin.

Yalnız bankaya uğradın mı? .... Kredi için.
Buna kamyona, kamyonla boya gidecek :D  3 renk kamo planlıyordun buna. offf adamın ocağını kurutur valla. 

9 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Burak, detaylar güzel olmuş.

Bu model bir yüzeyde ister.

Eyvallah reyiz, dioramadan nefret ediyorum. :D Ben yapar hepsini oto galerici gibi dizerim :D

9 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bende o griyi soracaktım. Ona astarmı attın diye.

Ön kaputta oturmamış sanırım. Oraya parça eklemişsin.

Yalnız bankaya uğradın mı? .... Kredi için.
Buna kamyona, kamyonla boya gidecek :D  3 renk kamo planlıyordun buna. offf adamın ocağını kurutur valla. 

Offfff o yüzden boyamıyorum zaten bi haftadır :D Sürekli masraf çıkıyor başıma, hem harç yatırım hem bitirme projem için tonla masraf yapıcam, famo biraz sürünebilir :D

6 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Famonun arkasına konacak aracı buldum :) 

50515163_2078513878870588_72867045021312

50540175_531899197305824_722981360211134

50571819_174716230174994_450161348982703

51765219_1970452439720524_41805337887751

Vay kardeşim o platform nasıl çökmemiş ya :D