Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Halil Ün

1/24 | Mclaren MP4-12C GT3 Spa 24h Race #60 | Fujimi | Halil ÜN

Recommended Posts

27 Aralıkta 2018 in son maketi olarak başlayıp 2019 da devam ettiğim ve şu ana kadar baya keyifle devam eden bir kit.

Genel olarak kitte uyum sorunu sıfıra yakın şu anda ufak tefek göcükleri vardı ve biraz macun ve tesviye ile onları hallettim. 

Kitte sadece şu an için beğenmediğim tek şey dekalleri biraz kalın ve 5 kez üstünden micro set geçmeme rağmen tam oturmayan kısımlar oldu.

İlk olarak kite genel olarak bir bakış atalım...

001002003

Kite ilk iş kaportadan başladım ve peleri uygulamam gereken yerleri kesme işlemi ile devam ettim

004005006

Kuru montaj sonrası macun işlemide tamamlanıp astar atıldı.

Astar atım videosunu buradan izleyebilirsiniz. Telefonun kamera açısı dar olmasından dolayı ve ilk videolarım olduğu için biraz acemice oldu kusura bakmayın :D

007

008009010011

Astar sonrası 2 katlı olan ventura orange rengimizin ilk alt katını 3 kat olarak uyguladım.

3 kat sonrası alt kat boyanın rengi...

012013014015016

Alt renk sonrası asıl güzel görüntüyü elde edebilmek için sedef katını 1 kat olarak uyguladım modele.

017018019020021

Sedef katınıda attıktan sonra model boyanması gereken bazı yerleri boyamak için maskeleme işlemini tamamlayıp boya işi sonrası direk dekalleri uyguladım.

022023024

Arka stopları gerçeğine benzetmek adına önce altına krom silver uygulayıp üzerine smoke boya ile geçip işlemi bitirdim

025026027

Dekal ve stop farı işlemlerinden sonra modeli vernik işlemi için hazırlayıp 2K oto verniğini tek seferde ufak beklemelerle (airbrush haznesi doldurma ve ufak tefek molalarla) 5 kat şeklinde atarak kaportadaki genel işlemlerin sonuna geldim.

13 saat önce, Taner Onagül yazdı:

Mükemmel...

Teşekkür ederim Taner abi sana tarif ettiğim ıslak atma olayını videoda daha iyi anlaşılır olmuştur belki işine yarar :) 

10 saat önce, Kahraman Ege Ceri yazdı:

Çok güzel görünüyor. Kolay gelsin

Teşekkür ederim :) 

9 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Öretici videolarda koymuşsun daha ne olsun. Harika. 10 numero 5 Yıldız 

Teşekkür ederim. ayın 18 i akşamına kadar ara vereceğim finallerden dolayı sonra kaldığım yerden devam ederim paylaşımlara :D

Halil Enfes olmuş. Her geçen gün senden yeni birşeyler öğreniyorum. Ellerine ve diline sağlık. Bıkmadan usanmadan sorularımı yanıtlıyor ve her türlü desteği veriyorsun. Kolay gelsin merakla bekliyorum. Mentor Üstad 😁

Airbrushla, sanayideki oto boyacılardan alınan gerçek otomobil boyası kullanılıyor ki akriliktir bu boyalar. Ama hobi boyası da kullanan kullanır, yok enamel yok akrilik bakılmaz, illa bu kullanılacak diye birşey yok. Sadece airbrush kullanmak iyi bir sonuç için mühim. Ojeyi asetonla inceltip araba boyamışlığımız da var yani :D 

8 dakika önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

sivil araçlarda boymamayı fırçayla mı Airbrush ile mi atılıyor ?

boya olarak Akrilik mi Enamel mi kullanılıyor ?

Fırçayla olmaz diye bir kural yok ama özellikle sivil araçta Air Brush çok daha iyi sonuç verir. AKA ve Uçaklar fırçayla da olur, ama Sivil araç için AB kullanılmasını tavsiye ederim.

On 12.01.2019 at 02:51, Erhan Kordon yazdı:

Halil Enfes olmuş. Her geçen gün senden yeni birşeyler öğreniyorum. Ellerine ve diline sağlık. Bıkmadan usanmadan sorularımı yanıtlıyor ve her türlü desteği veriyorsun. Kolay gelsin merakla bekliyorum. Mentor Üstad 😁

Sağolasın Erhan ne demek elimden geldiğince yardımcı olmak isterim tabiki ;) 

On 18.01.2019 at 14:27, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

sivil araçlarda boymamayı fırçayla mı Airbrush ile mi atılıyor ?

boya olarak Akrilik mi Enamel mi kullanılıyor ?

Ben modellerin içlerinde akrilik tamiya ya da gunze boyalar kullanırken dışında baz kat oto boyası ve 2k oto verniği kullanıyorum 

On 18.01.2019 at 14:33, Yunus Emre Coşkun yazdı:

Halil sınavların bittiyse şunun içini detaylandır da içini de görelim meraktayım. Yarış arabalarının içi de en az dışı kadar güzel oluyor biliyon. 

Valla içide güzel biraz çalıştık içine ancak yine fotoğraflama işini unuttum yaparken :D artık final fotoğraflarıyla yetineceğiz :D