Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Efe Evren

1/35 |Suriye Projesi| Meng-AFV Club | Efe Evren

Recommended Posts

Leopard ile devam,

Alt şasi ve hareketli süspansyonları tamamladım, hareketli paletlerin montajına geçtim,

bir palet baklası üç parçadan oluşuyor ve oldukça detaylı, fakat Meng sağolsun verdiği aparat sayesinde paletlerin birleşimi oldukça hızlı ilerliyor

Palet parçalarını ağaçtan ayırırken dikkatli olunmalı zira çok hassas ve kırılganlar.

IMG_20190112_1324172_zpsx2vcjwv5.jpg

IMG_20190112_1440192_zpsxqhwpawo.jpg

IMG_20190112_1440332_zpsd7s93h6v.jpg

Paletler,alt şasi ve tankın arka tarafının montajı bitti, üst tarafın montajına başlandı.

Paletler oldukça hassas, paletlerin ve süspansiyonların hareketli olması, bu bölgede bulunan elemanların montajı sırasında dezavantaj sağlayabiliyor. 

Süspansiyonların hepsini belli bir pozisyona getirmek oldukça zor, en ufak bir harekette saçma sapan şekiller alabiliyorlar.

Paletler ise oldukça detaylı fakat çok hassas, herşey tam bitti derken bir anda 4 yerinden dağılabiliyorlar.

Şu an için paletler, tekerler ve süspansiyonlar kuru montajda.

Parça uyumu ve detayların kalitesi açısından ise söyleyebileceğim hiçbir şey yok, Meng kalitesini konuşturmuş.

IMG_20190114_1114132_zpsjqfxwzbv.jpg

IMG_20190114_1117082_zpshikn3zhw.jpg

IMG_20190114_1116362_zpszv3ugwyz.jpg

IMG_20190114_1118093_zpsvcbrdc11.jpg

3 saat önce, Ali Zenginal yazdı:

Kolay gelsin Efe keyifle takip ediyorum güzel ilerliyor. Nacizane tavsiyem çeki halatının biraz daha işi var gibi...

Sağol Ali abi,

Kitten çıkan çeki halatları çok düzenli istiflenmiş, eskitmeye maruz kalmış bir araçta bu tarz düzgün halatlar bulunmayacağından, yıllar içinde deforme olup dağılmaya başlamış, yorgun bir görünüme sahip halatlar yapmaya çalıştım, bunun için Irak'ta kullanılan bazı Abrams'larda bulunan çeki halatlarının internette gördüğüm fotoğraflarını referans aldım.

Taret montajı devam ediyor, 

Arka sepeti yükleyip üstüne branda niyetine, kolay şekil alabildiği için alüminyum folyo örtüldü,

Çeki halatları Ali abinin tavsiyesi üzerine bir başka malzemeden imal edilerek değiştirildi, ağırlık hissi verilecek.

Şeffaf parçalar vs. yerine yerleştirildi, maskelenecek.

Daha iş çok.

Ov02N5.jpg

4jPmQQ.jpg

13 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Tow kablosu bu hali ile çok daha iyi gözüküyor.

Alüminyom folyo'yu boyarken özel bir şey yapacak mısınız? Bir kere ben denedim. Boyalar daha sonra hep üstünden döküldü.

Teşekkür ederim Bulut Bey.

Alüminyum folyo'yu yıllardır modellerim üzerinde; branda, kumaş, panço, mantlet cover gibi malzemelerin yapımında kullanırım, boyama aşamasında herhangi bir özel yöntem kullanmıyorum yalnız yapıştırıcı ile tüm yüzeye hiç hareket etmeyecek şekilde sabitlemek gerekiyor, fırça ile iki üç kat ana renk atıp, üzerine açık rengi ile kuru fırçalama yapıyorum, en son verniği attığım zaman hiçbir sıkıntı olmuyor.

Bana göre epoksi putty kullanılarak yapılan bu tarz araç üstü battaniye, kanvas vs. için alüminyum folyo çok daha zahmetsiz, ucuz ve kullanışlı bir yöntem.

18 saat önce, Efe Evren yazdı:

Teşekkür ederim Bulut Bey.

Alüminyum folyo'yu yıllardır modellerim üzerinde; branda, kumaş, panço, mantlet cover gibi malzemelerin yapımında kullanırım, boyama aşamasında herhangi bir özel yöntem kullanmıyorum yalnız yapıştırıcı ile tüm yüzeye hiç hareket etmeyecek şekilde sabitlemek gerekiyor, fırça ile iki üç kat ana renk atıp, üzerine açık rengi ile kuru fırçalama yapıyorum, en son verniği attığım zaman hiçbir sıkıntı olmuyor.

Bana göre epoksi putty kullanılarak yapılan bu tarz araç üstü battaniye, kanvas vs. için alüminyum folyo çok daha zahmetsiz, ucuz ve kullanışlı bir yöntem.

Teşekkürler... 

Daha önce folyo kullandığımda boyada dökülmeler olmuştu. O yüzden sormuştum. kemer küçük parçalarda sıkıntı az da , Branda gibi büyük parçalarda öbek öbek dökülmeler yaşamıştım. Acaba metal primer filan kullanıyor musunuz diye merak ettim. Ben AB ile Akrilik boya kullanmıştım. Belki o yüzdendir. (Amma mıştım miştim kullanmışım :) bir ikisini düzelteyim bari)

37 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Teşekkürler... 

Daha önce folyo kullandığımda boyada dökülmeler olmuştu. O yüzden sormuştum. kemer küçük parçalarda sıkıntı az da , Branda gibi büyük parçalarda öbek öbek dökülmeler yaşamıştım. Acaba metal primer filan kullanıyor musunuz diye merak ettim. Ben AB ile Akrilik boya kullanmıştım. Belki o yüzdendir. (Amma mıştım miştim kullanmışım :) bir ikisini düzelteyim bari)

Modellerimde kullandığım boya, vernik, eskitme malzemesi, fırça vs. ürünleri hep kırtasiyeden temin ederim, hiçbir şekilde Tamiya, Vallejo, AK gibi marka ürünler kullanmıyorum. Muhtemelen işin püf noktası folyoyu uygulanacak zemine iyi sabitlemekte, iyi sabitlendiği takdirde başka işlem gerektireceğini zannetmiyorum.

İşler çok hızlı ilerledi, ben de ne olduğunu anlamadım, Leopard'ın bitimine ramak kala detay fotoğrafları;

Suriye'deki Leopard 2A4 tanklarında belli bir ana renk mevcut değil, çoğu alelacele boyanıp gönderildiği için ne belli bir renk tonu ne de belli bir kamuflaj patterni mevcut, ben de incelediğim çok sayıdaki resme göre ortalama bir renk karıştırıp uyguladım.

Kuru fırça ve tonlama aşamasını mütakip; belli miktarda wash ve toz uygulandı. 

G-3 piyade tüfeği, yedek şarjörler, MG-3, pet şişeler, arka sepete branda ile örtülmüş eşyalar, dönem ile ilgili gazete gibi detaylar eklendi. 

Afrin Operasyonu'na katılan ve bölgenin kilit noktası olan Burseya dağı'ndaki çatışmalara katılıp biraz hırpalanmış olan bir Leopard'ı modellemeye çalışıyorum, internet üzerinde TSK ve ÖSO tarafından yayınlanan videolar ve fotoğraflardan yararlanarak model üzerindeki işlemleri uyguladım. Operasyona katılan araçlar yeni boyalı olduğundan oldukça az chipping ve boya dökülmesi mevcut fakat bölge ormanlık ve çalılık arazi olduğu için araç üzerinde çok miktarda çizik mevcut.

Son olarak yine referans resimlerden yararlanarak az miktarda çamur, üst kısımlara birazcık daha kuru toz ve çeşitli sıvı akıntıları uygulanıp bitirilecek.

Nn1ZJO.jpg

alGzRz.jpg

On 18.01.2019 at 11:14, Efe Evren yazdı:

Modellerimde kullandığım boya, vernik, eskitme malzemesi, fırça vs. ürünleri hep kırtasiyeden temin ederim, hiçbir şekilde Tamiya, Vallejo, AK gibi marka ürünler kullanmıyorum. Muhtemelen işin püf noktası folyoyu uygulanacak zemine iyi sabitlemekte, iyi sabitlendiği takdirde başka işlem gerektireceğini zannetmiyorum.

Efe bey elinize sağlık gerçekten modeller çok güzel. Mesajları okurken dikkatimi çekti “kırtasiye ürünleri kullanıyorum” demişsiniz. Özellikle boya olarak kırtasiye markalarından önerebileceğiniz, kullanımında sorun yaşamadığınız ürünler var mı? (Saydıgınız markalarla kırtasiye ürünleri arasında çok ciddi fiyat farkı var?)