Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Efe Evren

1/35 |Suriye Projesi| Meng-AFV Club | Efe Evren

Recommended Posts

17 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Aynı iki aracı, aynı kitleri kullanarak yapmak benim de planlarım arasında.

Detaylı yapım paylaşımı yaparsan bizim için de referans olur, kolay gelsin.

Sağol abi, bir aksilik çıkmaz ise detaylı bir şekilde yapım aşamalarını anlatarak fotoğraflamayı planlıyorum.

10 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

O kadar sıkıntılı bir kit diyorsun yani :( 

Üzerinde çok çalışmak lazım abi, özellikle arkada bulunan ek yakıt tanklarının montajı sıkıntılıydı, bol zımpara-macun ikilisiyle anca toparladım,  kitin plastiği de oldukça yumuşak. En ufak bir zımparalamada oldukça derin çizikler oluşabiliyor, ince zımpara kullanmak lazım. 

Ama detayları gayet güzel, en sonunda uğraştığına değiyor.

AFV' nin genelinde var sanırım benim şuan yaptığım Nashorn kitinde ufak sıkıntılar var ama kayda değer değil :) 

Bu da askerlik yaptığım üs bölgesinde ki araçtı. Gerçekten çok fenalar 1-2 gece termal atma fırsatı bulmuştum :) Atış yaparken de izlemesi baya keyifli.

7avDrL.jpg

gro6J0.jpg

Bir saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

AFV' nin genelinde var sanırım benim şuan yaptığım Nashorn kitinde ufak sıkıntılar var ama kayda değer değil :) 

Bu da askerlik yaptığım üs bölgesinde ki araçtı. Gerçekten çok fenalar 1-2 gece termal atma fırsatı bulmuştum :) Atış yaparken de izlemesi baya keyifli.

7avDrL.jpg

gro6J0.jpg

AFV'nin eski kitleri sıkıntılı, yeni kitleri çok güzel ama, 

Yeni M-60 serisi, M-18 Hellcat, M113 ,çeşitli palet setleri vs. Çok detaylı ve uyumlu.

Sizin ZMA Dragar Kule versiyonuymuş, bendeki DAF Kule. Dragar kule yapmayı zamanında çok istemiştim ama maalesef çok fazla el yapımı parça gerektiriyor. Kim bilir, belki bir gün sesimizi duyup resin olarak çıkartırlar :)

Bir saat önce, Efe Evren yazdı:

AFV'nin eski kitleri sıkıntılı, yeni kitleri çok güzel ama, 

Yeni M-60 serisi, M-18 Hellcat, M113 ,çeşitli palet setleri vs. Çok detaylı ve uyumlu.

Sizin ZMA Dragar Kule versiyonuymuş, bendeki DAF Kule. Dragar kule yapmayı zamanında çok istemiştim ama maalesef çok fazla el yapımı parça gerektiriyor. Kim bilir, belki bir gün sesimizi duyup resin olarak çıkartırlar :)

Bir ara FNNS'in kiti varmış ama onda hangi kule vardı bilemiyorum. O zamanlar bu hobi ile tanışmamıştım. Nashorn da detay açısından çok iyi (2010 ) ama dediğim gibi ufak tefek kusurları var. Gerci o kadar kusur bizde de var :D 

51 dakika önce, Umut Can Aydın yazdı:

Bir ara FNNS'in kiti varmış ama onda hangi kule vardı bilemiyorum. O zamanlar bu hobi ile tanışmamıştım. Nashorn da detay açısından çok iyi (2010 ) ama dediğim gibi ufak tefek kusurları var. Gerci o kadar kusur bizde de var :D 

FNSS'nin kiti normal AFV Club kiti,sadece kutusu firma için özel olarak tasarlanmış.

AFV Club'un kitleri yine iyi, hiçbir firma Revell kadar kötü olamaz :)

ZMA'nın montajı bitti, şu an için yan zırhlar, öndeki amfibik kalkan, tekerlek takımı ve paletler de dahil olmak üzere birçok parça kuru montajda, astar için hazır.

Bu kiti alıp ta Türk Ordusu'na ait bir araç olarak bitirmek isteyenler için bir takım tavsiyelerim var;

Öncelikle, modelin yapım kılavuzuna, her ne kadar TSK'nın Birleşmiş milletler dahilinde kullanmış olduğu bir araç dahil olsa da kit  kutudan çıktığı gibi TSK aracı olarak bitmiyor. 

Model üzerinde hiçbir modifikasyon yapılmadan bitirilirse Türkiye envanterinde bulunmayan YPR-765 aracı olarak bitiyor.

YPR-765 aracını Türk Ordusu'nun günümüzde kullandığı ACV-15 aracına çevirmek isteniyorsa eğer aşağıdaki modifikasyonlar uygulanmalı;

1) Tank komutanının nişangahı; kitten iki adet nişangah çıkıyor, fakat ikisi de TSK envanterinde mevcut değil, o yüzden bu ''yamuk dörtgen'' şeklindeki parça elde üretilmek zorunda. Ben nişangahın kapalı olan versiyonunu yapmayı tercih ettim. Çok ufak olduğu için yapımı oldukça zordu, elimden geldiğince benzetmeye çalıştım. (90'lı yıllarda kullanılan nişangahlar ile günümüzde kullanılanlar farklı, eğer 90'lı yıllarda kullanılan bir araç olarak bitirmek istiyorsanız, dikdörtgen şeklinde bir nişangah yapmanız gerek, bunu sitede daha önce paylaştığım NATO kamuflajlı ZMA projesinde görebilirsiniz.)

IMG_20190110_1557422_zpslbyuxlyd.jpg

2) Kitin her iki tarafında da bulunan yan zırhlarda personelin fazla çanta,ekipman vs. asması için konulmuş kulplar var, fakat ACV-15 aracımızda ise bu kulplar aracın sadece sağ tarafında mevcut, yani sol tarafındaki kulpları tamamen zımparalamalısınız. Ben araçta bulunan tüm kulpları (taret arkasındaki 6 adet kulp da dahil olmak üzere) zımparalayıp olması gereken yerlere zımba telinden keserek yeni kulplar monte ettim, çünkü kitin kalıp teknolojisi 2000'lerin başına dayandığından kulplar oldukça kaba kalıplanmış.

NOT: Kitin plastiği oldukça yumuşak, zımparalama sonucu oluşan çizik ve göçükleri doldurmak için macunu su ile incelterek fırça ile uyguladım, fazlalığı da bir kulak çubuğu ile temizledim, böylece bu istenmeyen göçüklerden kurtulmuş oldum.

IMG_20190107_2250272_zpsiuclsspv.jpg

IMG_20190109_1926562_zpsikiifkfu.jpg

Gördüğünüz üzere kitin üzerinde bulunan kulplar oldukça kaba, bunları yukarıda da bahsettiğim gibi komple temizleyip yerine zımba telinden, gerçek aracın referans resimlerindekilere daha uygun olan kulpları monte ettim.

IMG_20190107_2302054_zpsrkuir4vy.jpg

Aracın kulplarından bazılarına, referans resimlerinden gördüğüm, oldukça dağınık olarak bağlanmış olan askıları yapmaya çalıştım. 

Maske bandından uygun kalınlıklarda imal ederek, dağınık bir şekilde rastgele kulplara monteledim.

IMG_20190110_1557122_zpsmzws4oak.jpg

IMG_20190110_1556482_zpsdri1ehdg.jpg

Aşağıdaki resimler de yandaki askılar ve komutan nişangahı için kullandığım referans resimler.

ACV-AAPC03_zpsumzmacsp.jpg

CWG4PyKW4AAOnu2_zpsnrl81ilz.jpg

Sağol abi, 

Kutu içinde bulunan MG-3, Dragar kulesine sahip olan ZMA araçlarında mevcut, benim yaptığım model DAF kule, TSK'da bu iki tip taret de mevcut. DAF kulede MG-3 kutu içinde bulunmuyor, taretin sol tarafında bulunuyor, burada bulunan MG-3'ü ise hurdalıktan bulduğum bir MG-42'den temin edeceğim.