Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Göktuğ Berk Çakı

1/35 | Panzer 2 J | Ark Model | Göktuğ Berk Çakı

Recommended Posts

Herkese merhabalar!
Karşınızda  yeni bir az üretilmiş tank modeli ile karşınızdayım. Bu sefer ki modelimiz panzer ıı j. Savaşta toplam 100 adet sipariş verilebilmesine karşın sadece 22 adedi orduya teslim edilebilmiş. Araçların tamamı 1943'te yaşanan Kursk cehennemine dahil olmuş fakat sadece 7 adedi sağ çıkabilmiş. Sağ kalanlar cephe gerisi güvenliğini sağlamak için 221. Güvenlik Bölüğü'nde görevlendirilmişse de teknik dezavantajları nedeniyle istenilen verim alınamamış, partizanlarla yaşanan çatışmaların ardından tanklar son bir kez Belarus'a cephe hattına yollanmışlar. Burada da başarı gösteremeyen tankların kalan 1-2 adedi 116. Panzer Bölüğün'de tank tamirlerinde kullanılabilmek için modifiye edilmiş.

WDlBvq.jpg

Günümüze ise ulaşabilen tank maalesef olmamıştır. Oldukça ağır zırhlı olan araç, zırhına oranla çok hafif silah taşıdığı ve saatte sadece 20km yapabildiği için verilen keşif görevlerini yerine getirmekte başarısız olmuş ve üretim amacını yerine getirememiştir. Panzer 1 ve 2 şaselerinin, kulelerinin ortak kullanıldığı oldukça ilginç bir proje olarak tarihin sayfalarında yerini almış.

Araç Planı ve Fabrika Çıkış Fotoğrafı

WDlB3q.jpg

6N4gWN.jpg

yqyYZ0.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kitin Yapım Aşaması

ARK Model adı duyulmamış bir marka. Bazı kitleri başka model kitlerle aynı. Kite gelecek olursam:

+ Yorumlar
1)Kitin içerisinden gramafon çıkmakta,
2)Fiyat bakımından iyi,
3)Parça bileşimi konusunda (Hatalı parçalar dışında) oldukça iyi,
4)Gereksiz sayıda fazla parça içermemekte,
5)Hatırı sayılır miktarda yedek palet baklası mevcut. (Tahmini 20 tane)

- Yorumlar
1)Tekerlek kısmı oldukça kötü hesaplanmış, montajı için epey bir zımpara istiyor. Yaklaşık 3mm zımpara yapmak gerekiyor.
2) Paletler yol tekerlerine oturmamakta, paletlerin ortasında bulunan kısımların çoğunu kesmek gerekiyor.
3) Tekerlekleri şasiye oturtmak zorlu bir iş şimdiden kolay gelsin :)
4) Taret kısmında oldukça büyük bir kalıp izi değil kalıp çukuru var.
5) Kupola ve anten kısımları yanlış verilmiş. Özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Tüm bunları atlattıktan sonra nihayet montajı tamamladım ve astar rengi uygulayarak boyamaya başladım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dün yaşadığım teknik sorundan dolayı yazımı bitirememiştim :) Şimdi devam edelim

Öncelikle kutu fotoğrafı gelsin

ApuKuF.md.jpg

Ardından hull red boyalı araç

Apu7A3.md.jpg

Görüntülere tıklayınca tam boyutlu daha net fotoğrafı görebilirsiniz!!

Ardından araca tamiyanın german grey rengini esen miktarda karışım yaparak uyguladım.

ApuQQv.md.jpg

Apu6u9.md.jpg

Apukmo.md.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Modelin içinden çıkan şeffaf Alman dekali oldukça iyi. Özellikle uygulama sonrası solüsyona gerek kalmadan gayet iyi bir sonuç verdi. Fakat standart işlemi bu modelde de tekrarladım.

Astar ---------> Ana Boya --------> Aydınlatmalar ---------> Parlak Vernik ------> Dekal -------> Parlak Vernik --------> Yıkamalar ---------> Mat Vernik (Araca göre değişiklik gösterebilir.) --------> Pigment Uygulaması.

Sonuç

Fotoğrafların üzerine tıklayarak orijinal boyutlarında görüntüleme yapabilirsiniz!!!  :idea:

ApuVnC.md.jpg

Apu9y5.md.jpg

Apu3Z7.md.jpg

ApuqTz.md.jpg

Yapımı ve bitişi bir o kadar keyif veren bir model oldu. En geç 12. FNSS yarışmasında görmeniz ümidi ile :) Ben yeni bir enteresan araç ile karşınıza çıkmak için atölyeme dönüyorum. Sevgi ile kalın... :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ellerine sağlık Göktuğ,

Detaylı anlatım, referanslar ve model gayet güzel olmuş.

Eskitme ve boyama başarılı ama modelde eksik olan metalik görünüm, özellikle kenar, köşe ve namlu ya metalik görünüm kazandırırsan çok daha güzel görünecektir.

Özellikle palet kısımlarında metalik kullanmak istemedim, daha doğrusu abartıya kaçmak istemedim. Paletleri ve şase kısmını oldukça kirli tercih tercih ettiğim için, palet kısımlarında metal kullandığım zaman ahengi bozduğunu fark ettim. Bu yüzden böyle bitirme tercihinde bulundum. Yorumun için çok teşekkürler Gökay Abi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Ellerine sağlık Göktuğ model de detaylı anlatım da güzel olmuş :) 

8 saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Eline sağlık Göktuğ güzel bir anlatım ve model olmuş.

4 saat önce, Doruk Şengül yazdı:

Çok güzel gözüküyor elinize sağlık :) Tankın tarihçesini paylaşmanız da ayrıca güzel.

Çok teşekkür ederim herkese güzel yorumlarınız için :) Yolda çirkin mi çirkin bir alet daha var :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Anlatımda, model de güzel olmuş. Metalik pigmenti bende Gökay bey gibi aradım doğrusu. Özellikle paletlerde... tercih meselesi tabi... Bu hali de çok güzel.

Gerçekten ilk başta benim de tercihim paletlerde bol metal efekti idi. İlk başta yaptım fakat görüntüyü çok bozduğunu fark edince çoğunu kapattım 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Mustafa Çağrı yazdı:

Elinize sağlık.  Bir sitede gördüğüm ve alma konusunda karasız kaldığım bir modeldi. Paylaşım için Teşekkürler.

Bu model için + ve - yorumlarımı yaptım. Almayı düşünüyorsanız gerçekten yol tekerlekleri dışında oldukça zevkli bir kit. Yukarıda zaten planları da ekledim. Bir kaç modifikasyondan sonra oldukça iyi bir sonuç verecektir. :) Ark model içi genel konuşmam gerekirse şu anda pek fazla modelini yapma fırsatım olmadı, yakında bir panzer 38 (t) modelini edineceğim. Bütün iç detaylara sahip oldukça dolu bir model. Onun hakkında da yazı yazacağım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

Bu model için + ve - yorumlarımı yaptım. Almayı düşünüyorsanız gerçekten yol tekerlekleri dışında oldukça zevkli bir kit. Yukarıda zaten planları da ekledim. Bir kaç modifikasyondan sonra oldukça iyi bir sonuç verecektir. :) Ark model içi genel konuşmam gerekirse şu anda pek fazla modelini yapma fırsatım olmadı, yakında bir panzer 38 (t) modelini edineceğim. Bütün iç detaylara sahip oldukça dolu bir model. Onun hakkında da yazı yazacağım. 

Sabırsızlıkla bekliyorum😉

Benim gibi hobiye yeni başlayanlar için böyle incelemeler ve yorumlar bulunmaz nimet:) teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.