Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Ümit BİLGİ

1/72 | Italeri | Kamov KA-50 "Hokum" |Ümit BİLGİ

Recommended Posts

On 20.01.2019 at 00:42, Suat Özkul yazdı:

Kolay gelsin Ümit . sabır ve özveri ile yapılan güzel derli toplu işlere hep gıpta ediyorum valla.ama ölçek sana uymuyor yine de.😀

Suat kardeşim hatırlarsın belki bir baza dolusu 72 var bende, gerçi şimdi şimdi baza nın dışına da çıktım ya:unsure:.

Ama rahmetli Barkın'a bir sözüm vardı, kısmetse onu yerine getirdiğimde buradan paylaşırım.

Model hazır bile;).

dws9zd.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

çok güzel bir model olmuş,

birde acemi bir modelci olarak konuları okurken dikkatimi çeken bir şey oldu 1:72 ölçekteki modellerin tavsiye eldimemesi mi diyeyim yada bazı modelcilere neden 1:72 ( sizede aynı tepki gösterilmiş ) yapıyorsun denmesinin sebbei nedir :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, Mustafa Batukaan yazdı:

çok güzel bir model olmuş,

birde acemi bir modelci olarak konuları okurken dikkatimi çeken bir şey oldu 1:72 ölçekteki modellerin tavsiye eldimemesi mi diyeyim yada bazı modelcilere neden 1:72 ( sizede aynı tepki gösterilmiş ) yapıyorsun denmesinin sebbei nedir :)

Ümit abi ağır siklet :o , minik kuş denen türden B) ( öpüyorum abi seni :D) cüsseye 72 ölçek yakıştıramadığımızdan yoksa 72 ölçek ile ilgili sıkıntı yok ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tam olarak sorunuzun cevabını veremezsem baştan söylemeliyim:unsure:, kusuruma bakmayın:).

Yıllar evvel bir maket dükkanında, ağır abi, usta maketçi, duayen diye tabir ettiğimiz bir gurubun gerçekleştirdiği sohbette bulundum, konu dönüp dolaşıp bu ölçek meselesine gelmişti;

Ve sonun da "En iyi uçak 48'de, en iyi tank 35'de olur" diye ortak bir görüşte hepsi mutabık kalmışlardı.

Bir şeyler kapmaya çalışan ben de sizin dediğiniz gibi çok acemiydim ve pür dikkat dinliyordum.

Zaman içerisinde 1:350 de gemi, 1:48 de uçak (5-6 dan bile fazla adette:o), 1:35 tank, 1:20-24 F-1 aracı da yaptım.

Bu ara da uçabilen tüm araçlarda 72 ölçekte aldığım keyfi diğerlerinden almadığımı fark ettim, detay açıcı bir aletten tutun da maketine, fırçasından, ekstra setine kadar bir de bakmışım her şeyim 72 olmuş:P.

Ölçek konusunda şimdiye dek Şahsen "sen 72 yap, sen 24, sana da 32 iyi gider" diye bir düşüncem olmadı hiç ve öyle bir tavsiye-istekte de bulunmadım kimseden.

Fakaaat çok küçük bir ölçekte(144-72-76), çok emek sarf edip, büyükleri kadar iyi maketler çıkarttıkça biri(leri) " Len bu herif 48'de çalışsa 32'de kat kondurur, 24'de Taç Mahal yanında çikletten çıkan tokaya döner:rolleyes:" tadında düşünmemek de çok zor oluyor. 

Ben, bana gelen bu ölçek konusundaki  eleştiri, istek, talep,şaka,yakıştırma adı her neyse işte bundan kaynaklı olduğunu düşündüm hep, ya da öyle düşünmek istedim;).

Çok dağıtmadan başka sebepleri de var onlara da değinip kapatayım,

-1.90 üzeri boy 120 kg lık bir yaşam platformu:D iseniz benim gibi, elinizdeki 72 ölçek plastik ile dalga konusu olabiliyorsunuz

tabi:):):).

-İnat edip bir sene uğraşıp süper bir  super cobra yapıp sonrada hediye etmek:blush:.

-Bitirdikten sonra muhafaza edeceğim alanın daha az yer tutması vs vs vs.

-Evliyseniz saklamak eve sokmak kamufle etmek falan filan:D(ciddiyim dalga geçmeyin lütfen:()

Bence siz de kendinizi hiç sınırlamayın, büyük ya da küçük ölçek, kim nasıl seviyorsa öyle yapmalı, 72/48/24/32 bunlar rakam sonuçta, hangisi bittiğinde ya da yaptığında size güzel geliyorsa bence ona devam edin.

Şimdiii çok büyük laf edeceğim ama olsun:P:P:lol:

Bence doğru olan 48-72-24-32 değil,doğru olan doğru olandır.:rolleyes:

Umarım bir Ölçek tartışması yaratmamışımdır:)

Admin ve Yönetici arkadaşlarım, kusurum varsa şimdiden özür dilerim.

Saygılar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Aydın Kaynak yazdı:

Ümit abi ağır siklet :o , minik kuş denen türden B) ( öpüyorum abi seni :D) cüsseye 72 ölçek yakıştıramadığımızdan yoksa 72 ölçek ile ilgili sıkıntı yok ...

Adamımsın:):):).

Bu arada çocuk büyüdü mü Aydın?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Ümit BİLGİ yazdı:

Tam olarak sorunuzun cevabını veremezsem baştan söylemeliyim:unsure:, kusuruma bakmayın:).

Yıllar evvel bir maket dükkanında, Ağır abi, usta Maketçi, Duayen diye tabir ettiğimiz bir gurubun gerçekleştirdiği sohbette bulundum, konu döndü dolaştı bu ölçek meselesine gelmişti;

Ve sonun da "En iyi uçak 48'de, en iyi tank 35'de olur" diye ortak bir görüşte hepsi mutabık kalmışlardı.

Bir şeyler kapmaya çalışan ben de sizin dediğiniz gibi çok acemiydim ve pür dikkat dinliyordum.

Yıllar içerisinde 1:350 de gemi, 1:48 de uçak (5-6 dan bile fazla adette:o), 1:35 tank, 1:20-24 F-1 aracı da yaptım.

Zamanla Uçabilen tüm araçlarda 72 ölçekte aldığım keyfi diğerlerinden almadığım fark ettim, detay açıcı bir aletten tutun da maketine, fırçasına ekstra setine kadar bir de bakmışım her şeyim 72 olmuş:P.

Ölçek konusunda şimdiye dek Şahsen "sen 72 yap, sen 24 sana da 32 iyi gider" diye bir düşüncem olmadı hiç ve öyle bir tavsiye-istekte de bulunmadım kimseden.

Fakaaat çok küçük bir ölçekte(144-72-76) çok emek sarf edip büyükleri kadar iyi maketler çıkarttıkça biri(leri) " Len bu herif 48'de çalışsa 32'de kat kondurur 24'de Taç Mahal yanında çikletten çıkan tokaya döner:rolleyes:" diye de düşünmemek elde olmuyor. 

Ben, bana gelen bu ölçek konusundaki  eleştiri, istek, talep,şaka,yakıştırma adı her neyse işte bundan kaynaklı olduğunu düşündüm hep, ya da öyle düşünmek istedim;).

Çok dağıtmadan başka sebepleri de var onlara da değinip kapatayım,

-1.90 üzeri boy 120 kg lık bir yaşam platformu:D iseniz benim gibi 72 ölçek dalga konusu olabiliyor tabi:):):)

-İnat edip bir sene uğraşıp süper bir  super cobra yapıp sonrada hediye etmek:blush:,

-Bitirdikten sonra muhafaza edeceğim alanın daha az yer tutması vs vs vs.

-Evliyseniz saklamak eve sokmak kamufle etmek falan filan:D(ciddiyim)

Bence siz de kendinizi hiç sınırlamayın, büyük ya da küçük ölçek, kim nasıl seviyorsa öyle yapmalı, 72/48/24/32 bunlar rakam sonuçta, hangisi bittiğinde ya da yaptığında size güzel geliyorsa bence ona devam edin.

Şimdiii çok büyük laf edeceğim ama olsun:P

Bence doğru olan 48-72-24-32 değil,doğru olan doğru olandır.

Umarım bir Ölçek tartışması yaratmamışımdır:)

Admin ve Yönetici arkadaşlarım kusurum varsa şimdiden özür dilerim.

Saygılar.

valla sizi yordum, derinden ve açıklayıcı olmuş. :)

benim merak etme sebebimde askeri araçlar daha çok hoşuma gidiyor ve cidden çok detay var.

Genel olarak gördüğüm modellerde, kendi yaptığım iki model de 1:72 idi ve yapması zorda oluyor. durum böyle olun acaba yanlış ölçeklerimi yapıyıorum diye kendimi sorguladım.. :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

35 ölçekçiyim. Valla eve çaktırmadan sokmak çok büyük sorun :D 

Eve girince de gizlenmiyor namıssız.

flat,1000x1000,075,f.u5.jpg

ben daha taze evli sayılırım şimdilik sorun yok birlikte kafa yorup eğlenerek yapıyoruz.

ilerde ne olur bişey diyemeyeceğim. o yüzden vakit varken bende 35-48 ölçeklere geçeyim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Mustafa Batukaan yazdı:

ben daha taze evli sayılırım şimdilik sorun yok birlikte kafa yorup eğlenerek yapıyoruz.

ilerde ne olur bişey diyemeyeceğim. o yüzden vakit varken bende 35-48 ölçeklere geçeyim :)

Çok şanslısın, baştan nasıl alıştırırsan eyle gider:).

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

35 ölçekçiyim. Valla eve çaktırmadan sokmak çok büyük sorun :D 

Eve girince de gizlenmiyor namıssız.

flat,1000x1000,075,f.u5.jpg

Benim evin su saatinin panosu kapaklı,72 lik bir kutu rahatça sığıyor, gece geç saatte su saatini karıştıran bir tipi apartmanda görünce haliyle yanlış anlaşılmalar oluyor:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Mustafa Batukaan yazdı:

valla sizi yordum, derinden ve açıklayıcı olmuş. :)

benim merak etme sebebimde askeri araçlar daha çok hoşuma gidiyor ve cidden çok detay var.

Genel olarak gördüğüm modellerde, kendi yaptığım iki model de 1:72 idi ve yapması zorda oluyor. durum böyle olun acaba yanlış ölçeklerimi yapıyıorum diye kendimi sorguladım.. :) 

Rica ederim.

Bu hobide spor gibi, devamlılık çok şey katıyor(3 yıl aradan sonra Ka-50 de accayip yadırgıyorum her şeyi:(), çok adette üretim yaptıkça çok gelişiyorsun... Ölçek gözetmeksizin hepsini dene bence.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, ilyas orhan yazdı:

Kolay gelsin , bahsettiğiniz detay setlerini nereden temin ettiniz..Çok işe yarar duruyor,bana ilaç olur..Devamı için kolay gelsin..

İlyas hocam merhaba,

RB Productions un ürünleri bunlar,

Bir ara Türkiye de satıldığını da gördüm, ama şimdi hatırlayamayacağım hangi siteydi, çok çabuk tükenmişti stokları onu iyi biliyorum.

Ben buradan almıştım zamanında  http://www.radubstore.com/  İngiltere idi sanırım burası, 10 -11 günde gelmişti,

Perçin çarklarının giremeyeceği yerler için de yarım ay şeklinde Aparatları da var tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 22.01.2019 at 08:10, Aydın Kaynak yazdı:

ellerinde öper abi , ömrü olan büyüyor çok şükür ... bu sene ilk okul bitecek nasip ise ;)

48lik baba fantom bundan sonra tezgaha düşer mi acaba :rolleyes:..

_ Biz iyice yaşlandık desene Aydın:)

Maaşallah Maaşallah.

_ Fantor'a malzeme topluyorum henüz, radar ve hava alıkları tamam.

2mg49at.jpg 

13zmus1.jpg

Bir kaç detay seti de ekledim mi başlamamak için pek bir neden kalmayacak.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.