Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Ahmet Eren İspir

1/700-1/720 I DKM Zerstorer Z-32 ve DKM Admiral Hipper I Trumpeter- Revell I Ahmet Eren İspir

Recommended Posts

Merhabalar,

Birkaç yıl önce  yaptığım birkaç amatör U-boot ve gemi maketimden sonra uzun süre stoğa katmak dışında gemi maketlerini tezgaha indiremedim. Okumayı yeni bitirdiğim isimli davalar kurbanı değerli Amiral Cem Gürdeniz'in kaleme aldığı "Mavi Vatan Yazıları"nın etkisiyle kutulardaki gemilerimin mavi vatanlarıyla buluşmalarına karar verdim.

Ne yazık ki forumda gemiler üzerine çalışma yapan maketçilerin sayısı çok az. Benim imrenerek izlediğim büyüklerimin çalışmaları umarım başka kişileri de teşvik eder ve bu dalda üretim artar. Maket yapmaya ilk başladığım zamanki eksiklerle ve hatalarla dolu ama sonradan anladığım "Cehalet mutluluktur" felsefesiyle en keyifli üretim yaptığım zamanlardan sonra genellikle AKA dalında üretim yaptım. Şimdi ise kara araçlarının üretim şeklinden çok farklı bir tarzı olan deniz taşıtlarının üretimini elden geldiğince araştırarak, okuyarak, izleyerek ve örnek alarak bu dalda çalışmalara başlıyorum.

Aslında Revell'in 144 ölçekli Albatros Hücumbotunu TCG P-345 Fırtına Hücumbotumuza çevirmek ilk isteğim olsa da biraz daha tecrübe kazanmak için ilk olarak daha önce amatörce iki kere yaptığım Revell'in 1/720 ölçekli fiyat/performans oranı iyi olan DKM Admiral Hipper kitine başladım. Ne iyi ne de kötü bir kit, gemi maketlerine başlamak isteyen birisinin tecrübe kazanması için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.

20181207_203611

Kutu içeriğini incelemek için:

https://www.super-hobby.com/products/German-Heavy-Cruiser-ADMIRAL-HIPPER.html

Boyama şeması ve modifikasyonlar 1940 yılının Ağustos ayındaki hali için olacak:

http://www.admiral-hipper-class.dk/admiral_hipper/paint_schemes/admiral_hipper_paint_schemes_1940.html

9d28dae8f5542a8d4b5330118b997934hipper-1940

Diğer kitimiz ise mükemmel Çin teknolojisi ile üretilmiş, ikinci el olarak normal fiyatının yarısına almış olduğum, uç uca  iki işaret parmağı uzunluğunda olan tatlı bir gemi. Kit Z-37 için olsa da aynı sınıftan, Alman Donanması Zerstorer (Muhrip-Destroyer) 1936A Mob (Modernize edilmiş) Z-32 gemisini yapacağım. Bu sınıfta aktif muharebe görüp Alman mürettebatından başkasına hizmet etmemiş ve  9 Haziran 1944 tarihinde Normandiya sahillerinde Kanadalı ve İngiliz savaş gemileriyle muharebe ederken hasar görüp ardından kıyıya vuran ve kıyada terk edildikten sonra müttefik kuvvetlerinin hava saldırısı sonucunda yok edilmiş olan bu gemi gerek kamuflajı gerek de hikayesiyle benim konu seçimimi etkiledi.

Fransız Île-de-Batz adacığının kıyısına oturmuş, günün ilerleyen saatlerinde malum saldırılar sonucu enkaz haline gelecek.

WWII+-+German-destroyer-Z-22+beached+2

Daha detaylı bilgi için küçük iki link bırakayım: 

http://espritdecorps.ca/history-feature/destroyer-duel-off-ushant-serving-in-an-international-flotilla-hmcs-haida-and-huron-bag-a-zerstrer

https://www.german-navy.de/kriegsmarine/ships/destroyer/zerstorer1936amob/index.html

20181207_182038

Kitle beraber verilen PE seti

20181207_184653

Gereksiz resim kalabalığı olmasın, kiti incelemek için: 

https://www.super-hobby.com/products/German-Zerstorer-Z-37-1943.html

Z-32nin kamuflaj boyasında bazı sıkıntılar var:

318-500771065_gr

7e1413ba97c4d779235bf839fe3a1ff3PhotoScan (800x368)

Bu resimlerde görülen 3 ton var. Dragon ve Trumpeter'e göre  ilk resimdekinin çok benzeri, yalnız biraz daha koyu bir tonda ve gövde altına uzanmıyor. Diğer profil çizerlerin bazılarına göre de o çizgi başları antrazit. Açıkçası şu an net bir sonuca varamadım çünkü kaynaklar bu konuda sınırlı ama mavi olduğuna dair daha yakın hislerim var, göreceğiz bakalım.

Şimdi gelelim konumuza

20181001_221716

Hipper'in ölçeği biraz daha küçük olmasına rağmen Z-32nin yanında devliğini koruyor.

Resimde Hipper'in gövdesinin az önce japonla yapışmış halini, Z-32nin ise kuru montaj halini görüyorsunuz daha çalışmalara tam anlamıyla başlamadım. Macun-tesviye işlemleri yarın başlayacak.

20181207_203750

Ağaçların harfleri yazıldı

20181207_190145

Şu anda genel olarak fikir ve önerilerinize tavsiyelerinize açığım, aslında beklentim biraz da süreç içerisinde öğrenmek o yüzden yavaş yavaş ilerleyeceğim.

52 dakika önce, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Kolay gelsin, gemi modelleri artmaya başladı takipte olacağım :)

Sanırım diorama olacak?

Teşekkürler ben de merak ediyorum bakalım nasıl sonuçlanacak :). Gerek ölçek gerek detay farkından dolayı ikisini tek zeminde birleştirmeyi düşünmüyorum. Z-32 ile de batz adasının sahiline vurmadan hemen önce hasarlı bir şekilde veya kanadalı gemilere ateş ederken-vurulurken olabilir, Hipper de yine aynı şekilde ingiliz muhribiyle mücadele sırasında belki. Amacım hazır genel gemi yapım tekniklerini öğrenirken zemin ve hareket konusunda da kendimi geliştirmek 

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. Grişgah da çok güzel ve bilgilendirici olmuş.

Bir saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay gelsin

Teşekkürler 

Küçük ilerleme:

Z-32: alttakiler 0.8likle delindi, üst sıra kutudan çıktığı gibi

20181208_190405

Kamaraların camlarını 0.5lik matkap ucuyla delmeye başladım. Ancak kalitesiz uç olduğu için yamuldu ve açarken sağı solu da genişlettiği için 0.5lik delik yerine 0.6-0.7lik civarda bir delik oluşmaya başladı. Ben de madem o küçüklüğü kaybettim bari düzgün olsun diye daha kuvvetli olan 0.8lik uçla delikleri açmaya başladım. Z-32nin ön gövdesi sorunsuz olmasına rağmen arka tarafta birbirine çok yakın ve yaklaşık 0.3lük büyüklükte delikler deforme oldu ve gövde üst sınırını parçaladı,  şu an bir çözüm arayışındayım. 

Hipper: Detaylar dışa detay ve yığınla delik var. Kamara deliklerini (jargonda ismi nedir acaba?) açtıktan sonra büyük açıklıkları japon yapıştırıcısıyla, ardından macunla kapatıp komple zımparayla dümdüz edip sonra kendim detaylandıracağım.

20181208_190757

Uzun süre sonra güncelleme:

Parçaların çoğu kuru montaj.

20190620_120654

20190620_120748

20190620_120930

Hipper'in sancak lobozları açıldı iskele tarafının daha işi var. Bütün lombozlar bittikten sonra karinanın sağlam bir tesviye işi var maalesef

20190620_121045

Tekrar belirtmek isterim, tek kelimeyle enfes bir kit. Neredeyse sıfır çapak, itici izi ve kalıp izi var, parçalar lego gibi oturuyor ve yüksek olan detay seviyesi az ama öz bir PE setiyle taçlandırılmış.

20190620_122717

Z-32nin ana bacasının korkuluğu halı canavarına kurban gitti. Hem onu hem de Hipper'inkileri elde üretmeye çalışacağım.

20190620_122725

20190620_122756

20190620_122855

150 mmlik toplar

20190616_010144

20190616_014441

20 mmlik Flakvierling 38. Bundan iki adet bulunuyor muhripte.

20190616_012619

Artık çoğu yeni gemi kitinde olduğu gibi bunda da waterline (su hattı) veya full hull (karina) seçeneği veriliyor. Lakin o bölmenin kırmızı olması sizin orayı kırmızıya boyayacağınız kısım olduğu anlamına gelmiyor ve bir miktar da boşluk kalıyor. O yüzden montaj sırasında o parçayı gövdeye yapıştırıp tesviyesini yapmak ve astar sonrası yeni bir su hattı çizgisi çekmek gerekiyor. Bu makette kırmızı kısım su hattının altında kalıyor.

20190615_232419

Son olarak da parçaları sakladığım kutu. Bundan önce lens kaplarını kullanıyordum ama böyle düzenleyicili bir kutu çok daha kullanışlı.

20190619_124806

Bu arada geçen süre zarfında filotilla büyüklüğünde olan gemi stoğumu filo seviyesine de çıkardım istemeden (: hayırlısıyla bu ikiliyi bitirince başka bir ikili ama düşman olarak gelecek.

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. O bir liradan sonra ölçeğin iyice farkına vardım. Bit kadar diyeceğim bazı parçalarda bit büyük kalıyor :) 

Allah gözlerinize zeval vermesin.

33 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Ahmet ellerine sağlık , çok güzel ilerliyor:) Fotoğrafları görünce bir kez daha anladım ki bu ölçekler bana göre değil :blink: 35 ölçekte bile neredeyse hep vizörle çalışıyorum ki 700 ölçeği hayal bile edemiyorum. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim abilerim :) 700  ölçek biraz fantaziye kaçıyor ama ileride detay setleriyle tam teşekküllü güzel bir 350lik de yapmayı planlıyorum, bakalım kaç seneye biter o :D

On 22.06.2019 at 16:25, ismet güralp yazdı:

Elinize sağlık. Referans detayi ve revizyonlarla degerli bir çalışma olacak. Kolay gelsin. 

On 22.06.2019 at 21:03, Barış ACAR yazdı:

Proje güzel, ölçek zorlu (benim için).:)

Kolaylıklar dilerim, takipde olacağım.

On 23.06.2019 at 17:34, Kubilay Boraoğlu yazdı:

Güzel ilerliyor kolay gelsin, Hipper biraz uğraştıracak galiba. O kutudan bende de var küçük ölçekler için kullanışlı. :)

Herkese teşekkürler, Z-32 bitti sayılır, ayrı boyanacak parçaların çoğunu da temizleyip, boyamaya hazırladım. Darısı Hipperin başına :rolleyes: