Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Doruk Şengül

1/35 | Jagdpanther Late Version | Tamiya | Doruk Şengül

Recommended Posts

Herkese merhabalar. Sevdiğim bir tank modeli ile hobiye başlıyorum. Eğer uygun görürseniz, başlangıçtan itibaren adım adım fotoğrafları sizinle paylaşacağım. Fikirlerinizi ve eleştirilerinizi rica ediyorum.

Eğer uygunsa, internetten bulduğum, Thun müzesinde bulunan bir Jagdpanthere ait bu fotoğrafı kamuflaj için referans almak istiyorum.

Jagdpanther_Tank_Destroyer_pic01

Hadi başlayalım :D

WhatsApp Image 2018-11-27 at 16.12.36WhatsApp Image 2018-12-01 at 23.47.55(1)WhatsApp Image 2018-12-01 at 23.47.55WhatsApp Image 2018-12-01 at 23.47.56(1)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu akşamdan tazeler geldi :) Elimden geldiğince biraz putty denemesi yaptım. Çok yapış yapış zor kontrol edilen birşeymiş. Hemen donuyor ve zor kullanılıyor fakat alışınca sorun olmaz.

Üst ve alt kısım henüz birleştirilmedi. Paletleri taktıktan sonra mı birleştirmeliyim bilemediğim için size danışmak istedim.

WhatsApp Image 2018-12-03 at 22.24.46WhatsApp Image 2018-12-03 at 22.24.46(1)WhatsApp Image 2018-12-03 at 22.24.45WhatsApp Image 2018-12-03 at 22.24.45(1)WhatsApp Image 2018-12-03 at 22.24.46(2)WhatsApp Image 2018-12-03 at 22.24.46(3)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin. eline sağlık.

15 saat önce, Doruk Şengül yazdı:

Üst ve alt kısım henüz birleştirilmedi. Paletleri taktıktan sonra mı birleştirmeliyim bilemediğim için size danışmak istedim.

Bu tecrübe ile sana bağlı olarak değişen bir şey. Ben toplama işinin en sonunda birleştiririm. Birleştirdikten sonra boyarım.

Paleti ise en son takarım. Toplama esnasında Yol tekerlerini takarım cer dişlisini ise sabitlemem. En son palet takılacağı zaman o dişliyi yerinden çıkartıp paleti öyle takarım.

Gerçi palet aşaması modele göre de değişen bir şey. Bu dediğimi vinil paletlerde yapabilirim

T55pic016.jpg

Bakla palette böyle yapılamaz mesela.

M60A3+%25282%2529.jpg     t3401.jpg  rm5006reviewbg_4.jpg

Bu işin ustaları daha farklı yapabiliyor olabilir. Dediğim gibi tecrübeye bağlı olarak (ve birazda ölçeğe) değişen bir şey.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öncelikle alt gövde ile üst gövde birleşim yerlerini kuru montaj olarak test edin. Eğer hiç bir şekilde uyumsuzluk yok ise paletleri gövdeleri birleştirmeden yapabilirsin. Bana bu şekilde daha kolay geliyor. Mesela bu 72 ölçek bakla palet. Tekerleklere yapıştırmadan paletleri 2 parça halinde topluyorum sonra boya ve eskitme işlemlerini yapıyorum. Bazılarımız tüm montajı bitridikten sonra boya ve diğer süreçleri yapıyoruz. Bazılarımız da boyasını eskitmesini yaptıktan sonra palet montajını yapıyor. Hangi şekilde yapacağına tecrübe edindikçe sen karar vereceksin. Kolay gelsin..

20181012_002953Tiger I Paletler (10)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, Bayram KOÇER yazdı:

Öncelikle alt gövde ile üst gövde birleşim yerlerini kuru montaj olarak test edin. Eğer hiç bir şekilde uyumsuzluk yok ise paletleri gövdeleri birleştirmeden yapabilirsin. Bana bu şekilde daha kolay geliyor. Mesela bu 72 ölçek bakla palet. Tekerleklere yapıştırmadan paletleri 2 parça halinde topluyorum sonra boya ve eskitme işlemlerini yapıyorum. Bazılarımız tüm montajı bitridikten sonra boya ve diğer süreçleri yapıyoruz. Bazılarımız da boyasını eskitmesini yaptıktan sonra palet montajını yapıyor. Hangi şekilde yapacağına tecrübe edindikçe sen karar vereceksin. Kolay gelsin..

20181012_002953Tiger I Paletler (10)

tekerlekleri yapıştırmadan paletleri nasıl topladığınızı da bi açıklarsanız çok maklube geçecek benim için :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, İbrahim fevzi mutlu yazdı:

tekerlekleri yapıştırmadan paletleri nasıl topladığınızı da bi açıklarsanız çok maklube geçecek benim için :D 

Yapım kılavuzunda belirtildiği sayıda(genellikle doğru olur, ancak yanlışta verilebiliyor bazen) tekli baklaları önce dışarıda birbirine yapıştırın. Sonra cer dişlisinin ve ön gergi tekerleğinin şeklini alacak şekilde yerde oluşturduğunuz paleti bükün. Sonra da diğer çoklu parçalar ile birleştirin. Oluşturacağınız 2 ana parçanın birleşim yerlerine karar verip ona göre hareket edin. Böyle biraz havada kalıyor anlatım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yapım kılavuzunda paletleri ve tekerlekleri gövdenin alt kısmı biterken yerlerine taktırıyor. Tekerlekleri ve paletleri baştan takarsam tekerleklerin arkasını nasıl boyayacağımı bilemediğim için size danışmak istedim.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. eline sağlık.

Bu tecrübe ile sana bağlı olarak değişen bir şey. Ben toplama işinin en sonunda birleştiririm. Birleştirdikten sonra boyarım.

Paleti ise en son takarım. Toplama esnasında Yol tekerlerini takarım cer dişlisini ise sabitlemem. En son palet takılacağı zaman o dişliyi yerinden çıkartıp paleti öyle takarım.

Gerçi palet aşaması modele göre de değişen bir şey. Bu dediğimi vinil paletlerde yapabilirim

Teşekkür ederim. Dediğiniz çok mantıklı. Tekerlekleri boyayıp yerine sabitledikten sonra cer dişlisi ile en son yerine takacağım. Montaj bitince önce tekerlekleri tek tek boyayarak yerlerine sabitlerim. Bu kitte cer dişlisi ve idler wheel sabitlenmiyor zaten. En son ana gövde boyası bittikten sonra yerine takarım.

Bir saat önce, Bayram KOÇER yazdı:

Bayram Bey teşekkür ederim cevabınız için. Sizin dediğiniz yöntemi bakla palet için kullanacağım. Kitin içinden çıkan paletler vinyl dediğiniz tarzdalar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tekerleklerle birlikte boyamaya geçildi. İlk defa boyama yapıyorum. Fikirlerinizi ve eleştirilerinizi rica ediyorum. İlk katta biraz fırça izi kaldı sanırım normal. Bakalım diğer katlarda fırça izleri kapanacak mı merak içerisindeyim:) Kurur kurumaz diğer katları boyamaya geçeceğim. 

20181206_141049

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Bayram KOÇER yazdı:

İlk katlarda fırça izine pek takılma illaki olacaktır. Açık renk olduğu için 3 ve sonraki katlarda daha dikkatli boyarsan fırça izi kalmaz. Katları çok ince atmalısın.

Teşekkürler Bayram Bey. Biraz daha incelterek denemeler yapayım bakalım sonuç nasıl olacak. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ana renk boyaması bitti. Hala fırça bulma denemelerim devam ettiğinden, biraz acemilik ve biraz da bu yüzden bazı yerlerde çok hafif belli olan fırça izleri kaldı. Boyama sırasında gördüğüm birkaç hata var. Mesela topu boyadıktan sonra yuvasına montajlamam gerekiyor. Top yuvasını boyarken, topun arka kısımlarınının kapanmasından dolayı biraz zorlandım. Diğer gövde parçaları için de aynısı geçerli. Alt tarafı boyarken, fırçayı kenarlara çok sürtmemden dolayı üst taraftaki kenarlara boya birikmeleri olmuş ve biraz kabartı gibi duruyorlar.

Kullandığım renk Vallejo German Yellow. Fakat bana biraz yeşile kaçan bir renk gibi geldi. Sitesinde bu kadar yeşil gözükmüyordu. Önerebileceğiniz bir sarı tonu ile üzerinden tekrar geçmeli miyim sizce?

WhatsApp Image 2018-12-08 at 09.32.22(1)WhatsApp Image 2018-12-08 at 09.32.22WhatsApp Image 2018-12-08 at 09.32.23WhatsApp Image 2018-12-08 at 09.32.23(1)WhatsApp Image 2018-12-08 at 09.32.22(2)WhatsApp Image 2018-12-08 at 09.32.21

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Fırça ile gayet güzel bir iş çıkmış, ama renk bana da çok yeşil geldi.

Rengin German yellow değil, Dunkelgelb olması gerekir.

Renk seçerken hata yapmışım demek ki. Begenmenize çok sevindim açıkçası:) Vallejo boyada dunkelgelb veya ona en yakın rengi bularak en az iki kat olacak şekilde o renkten atmalı mıyım? Çok kalın gelir ve detaylar kaybolur mu acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.