Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Tolga Canatan

Bir yeni merhaba :) Başlangıçta neler yapacağımdan bahsedeceğim

Recommended Posts

Herkese merhaba,

Öyle görünüyor ki ben de artık bu alana ilgi duymaya başladım ve acemilerin arasına katıldım. Yaklaşık iki haftadır araştırmalar yapıyorum. Gerek yabancı dokümanlar, gerek bu forum, gerekse de Youtube'dan pek çok kaynağı inceledim. Sonuçta kafamda iyi kötü nasıl başlamam gerektiğini oluşturdum. Fiyatını uygun gördüğüm anlarda da bazı temel araçları satın almaya başladım.

Hem bizden olması, hem Türkçe olması hem de oldukça faydalı bilgiler barındırması sebebiyle bu foruma üye olup zaman zaman sizler gibi gönüllü uzmanlarımıza danışmamın faydalı olacağını düşündüm. Umarım değerli vaktinizi az da olsa ayırabilirsiniz.

Öncelikle şunları aldım:

D&R:

Revell Accesories Contacta Professional Bilistered 29604
Revell Ships -Painta Standard , 6 Brushes Accessories Standard Blistered 29621
Rev-Aksesuar 3Lü Cımbız Set 39063
Rev-Akseusar 20mm Maske Bandı 39694
Rev-Mkt.M.Set Uçak Focke VBU63981
Toplam: 113,13 TL

Hepsiburada (Hobi24)
Transotype Kesme Matı Yeşil/Siyah - A3
Toplam: 54,34 TL

amazon.com.tr
Revell Zımpara Seti - 39069
Toplam: 16,11 TL

Aliexpress (Henüz ulaşmadı)
Binoax 13Pcs Exacto Style Hobby Knife w/Blades Set For Multi-Purpose Crafts Art Cutting
Toplam: ~18 TL

Neden bunları aldım? Tank ve diğer araçlar başlangıç için doğru tercih görünmüyordu. Seçtiğim maketin parça sayısı diğerlerine göre daha azdı, maceraya gerek yok sabırlı olmak lazım diye düşündüm ve bu modeli seçtim. Ayrıca içerisinde yapıştırıcı, fırça ve 3 farklı boya barındırması da bu seti seçmemde etkili oldu. Başlangıçta farklı boya almak istemiyorum. Elim fırçaya, inceltme oranlarına alışsın, sonra elbette boya çeşidini artırmam gerekecektir diye düşünüyorum.

Cımbız setini belki başlangıçta almasam da olurdu. Ancak 18 TL'ye 3 tane Revell cımbızı görmüşken alayım dedim.

Kesme matını biraz pahalı aldığımı düşünüyorum ama ürün çok kaliteli çıkınca iyiki almışım diye düşündüm. Uzun yıllar tekrar tekrar alınmayacak malzemelerden birisi sanıyorum.

Aliexpress'ten aldığım ürün büyük ihtimalle çok kalitesiz çıkacak. Ancak 18 TL'ye böyle bir seti görünce almak istedim. Acemiler için başlangıçta hiç yoktan iyidir herhalde. Türkiye'deki mağazalarda en kalitesiz bıçaklar 15 TL civarından başlıyor ve gördüğüm kadarıyla yedek parçaları da içinde yok.

Maske bandını 20mm aldım. Olabildiğince kalın olsun, herhalde istediğim gibi kesebilirim diye düşündüm. Umarım öyledir :) Zamanla diğer boyutlardan alacağım.

Fırça için Revell öneren görmedim. Ancak farklı boyutlarda bir set bulunca aldım. Bir de genel olarak bu tip durumlarda "önce kalitesi deneyimle, sonra kaliteliye geç ki farkı görebilesin" şeklinde yaklaşmaya çalışırım. Ne kadar doğru tartışılır tabii.

Yapıştırıcı için "Tamiya Yeşil Kafa" olarak bilinen yapıştırıcıyı alacaktım ama Revell'in iğne özelliği çekici geldi. Etrafı yapıştırıcıya boğmadan bununla alışmam daha doğru olacak sanırım.

Son olarak "Tamiya Putty (macun)" arıyorum. 25-30 TL civarında değişiyor fiyatları. Uygun bir fiyat yakalarsam alacağım. 5-10 TL için zaman kaybetmeyi sevmem ama yine de araştırarak almayı seven birisiyimdir. Toplamda edeceğim 30 TL kar ile bir yeni maket alıp deneyimlemeyi büyük kazanç olarak görüyorum. Yani kazanç kısmı 30 TL'de değil benim için :)

Sizler bu başlangıcı nasıl değerlendirirsiniz? Forum'da benzer şekilde pek çok konu gördüm. Hemen hepsini de okudum. Buna rağmen aynı şeyleri soruyorsam lütfen kusuruma bakmayın.

Bu arada yarışmaya Ankara'dan katılıyorum.

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar.

Revell ürünleri sadece bulunabilir olması nedeniyle avantajlı gibi. Onun dışında ben pek sevmiyorum. Yapıştırcının iğne uçlu olması avantaj gibi dursa da zaman içinde içerde kalan yapıştırıcı kuruyabiliyor. Bir de ben kullanamıyorum onu, yapıştıracağım yere boca ediyorum. O nedenle I love  yeşil kafa :)

zımparayı bauhaus'tan alın. su zımparası var ya 600-800 numara yeterli olur başta.

cımbızda elektrikçilerin kullandığı ince cımbızlar var. onlar iyi.

maket bıçağında benzer setler hemen hemen aynı fiyata nalburlarda var. boşuna kargo bekleyeceksiniz.

kızı muğla'dan macunu tamiya'dan alıyoruz :)

revell bant biraz kötü. ya tamiya alın ya da nalburlarda güzel bulursanız alın. ben birkaç yıl önce bauhausta bulmuştum, 10 tane sanayi boy almıştım. o bant üretimde yok şu anda mesela çok uyguna gelmişti.

kesme matı uygun. tamiya'nın olanına maşallah başlık parası istiyorlar.

face gruplarına bakın uygun model için. 2. elde güzel modeller var.

bana adresinizi gönderir misiniz? size üzerinde çalışma yapabileceğiniz benim 10 yıldır filan ellemediğim bir modeli (1/32 Fieseler Fi-156C Storch) yollayayım hediye olarak. motorunu boyamıştım sanırım artık o da öyle olsun. Yalnız kutusu yok modelin artık o kadar kusur kadı kızında da olur :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hoşgeldin. 2-3 tavsiyem olacak. Bayaa araştırmışsın çünkü!

1- Tamiya yeşil kafa yada muadili Mr. Hobby kesinlikle çok önemli. Temin edin bence.

2- Putty uygulamasını öğrenmek dertli iş. Vallejo’nun ince uçlu tüp putty sini şiddetle öneriyorum. Uygulaması ve temizlemesi çok kolay.

3- ince zımpara pahalıysa kozmetikçilerden tırnak parlatmak için satılan 4 yüzeyli zımparalardan alın. Zor yerlere ulaşmak için maketçi süngerli zımparalara yatırım yaparsanız pişman olmazsınız.

4- Yeni başlıyorsunuz diye ucuz maket ve boya almanız zamanınızı ve emeğinizi zorlayabilir. Kalitesiz plastik veya kalıplar + kötü boya kalitesi acemilikte tecrübe de kazandırabilir, heves de kırabilir. Orta hallice parçaları güzel oturan ve boyaması kolay bir maket seçmek daha doğru olur 40-50 TL daha fazla olsa da fiyatı.

ben sıfırdan bir daha başlasaydım kesinlikle yapacağım şeyler bunlar olurdu. Umarım yardımcı olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba.

Konuya artık mod'lar dışında da mesaj yazabiliyor sanırım. Başta buraya yazamayıp özelden atmıştım. Arkadaşlarda benzer şeyleri yazdıklarından tekrar buraya eklemeye gerek duymadım. 

Özelden yazdıklarıma birde çay karıştırma çubuklarına yapıştırılan zımparayı ekliyeyim :)

800-1000-1500 vs kum zımparaları kesip çay çubuklarına yapıştırmak çok işe yarayacaktır :) Yapıştırırken birde kalın pad çift taraflı yapıştırıcı kullanırsan tadından yenmez :)

Uhu Tac Patafix ve benzeri ürünlerde çok işine yarayacaktır.

9916147859506.jpg 

Tekrar hoş geldiniz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hoşbulduk :)

@Alper Akkurt Bauhaus yakınımda yok ama herhangi bir yerden 'su zımparası' alsam olur herhalde. Cımbızlar için Revell aldım artık, gerçekten kullanışsız olursa önerinizi değerlendireceğim tabii. Uzaktan fena görünmüyorlar çünkü :) Diğer önerilerinizi de özetleyip not aldım, çok teşekkürler! Hediye düşünceniz için de ne desem boş, çok sağolun. Ancak zahmet vermeyeyim şimdi hiç :(

@Deniz Albayrak Tamiya "yeşil kafa"yı istisnasız her yerde, her sayfada, her video'da gördüm. Burada da özel olarak herkes mutlaka almalısın diyor. Bu noktadan sonra hala almamaya ne denir bilemiyorum :) Bu hafta içinde sipariş vereceğim büyük ihtimalle. Putty uzaktan kolay görünüyordu. Tabii davulun sesi uzaktan hoş gelir! 4 yüzeyli zımparayı @Bulut Solmaz Bey de önerdi. Eşime bir sorayım da alayım o halde. (Evet evliyim.)

@Bulut Solmaz Evet, sizin uyarınızdan sonra durumu aktardım ve sağolsunlar konuyu 'Üyeler' bölümüne taşıdılar. Böylece 'yanıt yazamama' sorunu çözüldü. Ardından da enfes yanıtlar geldi.

İlk mesajımda paylaştığım maketi sipariş verdiğimde bir arkadaşım görmüştü ve "Geçmiş olsun, bu işe başladıysan 30 liralık maketle kurtulamazsın. Tanıdığım birkaç arkadaşımdan biliyorum...' demişti. 'Hiç zannetmiyorum' demiştim. Sonuç? 3 haftadır malzeme araştırıyorum ve görüyorum ki hala almam gereken şeyler var :P Bu hızla gidersem 15 seneye ancak emeklemeyi öğrenirim :D

'Zaman' şu anda en zor bulabileceğim ve yüzlerce lira döksem de sipariş veremeyeceğim en temel malzeme benim için. O eksiğimi de en kısa zamanda bir şekilde gidereceğim ve ilk maketime başlayacağım. Bunun için yeni bir konu açıp adım adım yaptıklarımı da paylaşırım. Böylece benim gibi stajyer olan herkes faydalanabilir. Dokümantasyon ve paylaşım gibisi yoktur.

Herkese yanıtları için çok teşekkür ederim. Önümüzdeki günlerde bir sorum olursa tekrar tekrar sormaktan çekinmeyeceğim. Çünkü öyle hissettirdiniz!

Görüşmek üzere.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben kendimden örnek verirsem. Bu hobiye başladığım ilk günde yaptığım şeyin ne olduğunu bile bilmiyordum. Ne bu forumu nede Youtube' de ki video kaynaklarından vs. haberim yoktu. Daha doğrusu yaptığım şeyin ne olduğunun farkında değildim. Sadece bildiğim araçlardı o kadar ve aldım başladım. Doğal olarak herkes gibi ilk  maketim özensizdi ne vernik vardı ne tesviye. Ama ardında 1 2 maket daha yaparak anladım ki bu hobiden zevk almaya başlıyorum. Ondan sonra yavaş yavaş kendimi ilerletmeye başladım. Ama ne bolca teknikle nede malzemeler ile kendimi meşgul etmedim. Sadece maketi mi yapıp zevkime bakıyordum. Diğer bütün şeyler zamanla oldu zaten :) 2 sene içinde 100 ü geçik boya, kompresör, 2 airbrush, alet edevat 25-30 stokluk maket ve vitrin. Diyeceğim o ki her şeyi zamana bırakın :) zaten bu hobiyi sevip zevk almaya başladığınızda ve kendinizi yavaş yavaş ilerlettiğinizde neyin eksik olduğu neyin alınması gerektiğini kendi kendinize karar verebilirsiniz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

merhabalar,

öncelikle hobbyniz hayırlı uğurlu olsun umarım çok zevk alarak ve eğlenerek maketlerinizi yaparsınız. 

herkes gibi bende yeşil kafa tamiyayı veya mr hobbynin Mr. Cement S (sanırım direk muadili) önereceğim ama sebebini de soyleyeceğim. yeşil kafa ince su kıvamında bir eritici yapıştırıcı olduğu için birleştirmek istediğiniz parçalara ayrı ayrı sürmek zorunda değilsiniz iki parçayı kuru bir şekilde bir araya getirip arasına yeşil kafanın fırcasını dokundurduğunuz an capiliary action denilen yolla anında iki parçayı eşit tutkallayıp hızlıca yapıştırmaya başlıyor. hatta yeşil kafanın bir de quick setting versiyonu var o bambaşka birsey yapışma işlemi 1 saniyede tamamlanmış oluyor ama bazen dar alanlarda kullanması zorlasıyor.

eşiniz ile beraber sephora ve watsons gibi yerlere bol bol gidin inanılmaz malzeme cıkıyor. yukarıda da bahsi geçti 4lü törpü ve parlatma blokları zımpara konusunda tek durak şipşak kit. hala sephoradan 4 lü blok törpü alıyorum ve tavsiye ediyorum. zımpara her yerde var ve atlas da olsa tamiya da olsa zımpara zımparadır tek dert ince zımpara (#1000, #1500, #3000) bulmak bazen kolay olmayabilir işte orda törpü devreye girer. 

en iyi kesim matı ucuz olan kesim matıdır. tamiya vs bazı matların üzerinde ölçü açı vs şablonları var ama bir cetvel gönye de aynı işi görüyor. zamanında tamiya mat almıştım hakkını veriyim şablonları kullandım ama çizgiler çok kalın olduğu için ölçü olarak kullanınca sapma oluyor. cetvel gönye pergel binlerce yıldır insanlığa hizmet ettiler bugün bize de hizmet ederler herhalde.

bence çok şanslısınız ben ilk maket yapmaya başladığımda internet evlere girmemişti, cep telefonu bir bilim kurgu mahsülüydü, sokaklarda dinozorlarımız vardı babam öyle işe giderdi. şimdi bir pencereden aynı ildeki, aynı ülkedeki, aynı kıtadaki, aynı dünyadaki herkese fikir sorup danışabiliyoruz. youtube gibi bir kaynak var özellikle ürün almadan önce yorum ve kullanım şekli görmek açısından tenik öğrenmek açısından çok güzel bir kaynak.

tekrar hayırlı olsun bol eğlenceler :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.