Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Hakan Yalçınkaya

1/35 | T-90A | MENG | Hakan Yalçınkaya

Recommended Posts

Merhaba,

Detaylı ve kaliteli modeller üreten MENG firmasının ilk örneklerinden T-90A'yı beğeninize sunuyorum.

Süspansiyon yükseklik ayarını yapmak dışında zorlayan bir bölüm yok. Aynı şaseyi taşıyan daha sonraki modellerde bu iş için bir şablon kutuya dahil edilmiş.

Boyalar Vallejo, Kamuflaj uygularken "J's Work Camo-Mask for T-90" kullandım. Paletler "Fruimodel T-90 Steel Track". Kendi pinleri yerine zımba teli kullandım. Lensler "Eureka XXL-3550" setinden.

Ne yazık ki foto çekimi sırasında makineli tüfek namlusu kırıldı. Neyseki bulabildim ve yerine yapıştırıldı.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

mM8rkR.jpg

EmEzRA.jpg

26QY9q.jpg

ZX1AEa.jpg

lqz0WX.jpg

V9ygMn.jpg

v6oQpv.jpg

16n2gA.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok güzel olmuş. Model genel olarak çok temiz. Yıpranma, akıntı vs yok gibi birşey. Kişisel bir tercih... Bence güzel de olmuş. Ama az biraz daha biraz akıntı, tortu vs istermiş doğrusu. Göz ona alışmış :) 

Paletler ise çok daha temiz. Bu kadar temiz palet çok dikkatimi dağıttı doğrusu. Hiç kullanılmamış bir hava estirdi. 

Şu süspansiyonlar dahil yapım aşamalarını da görmek güzel olurdu doğrusu. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ellerinize sağlık, kamuflaj ve boya güzel olmuş.

Paletler biraz monoton kalmış ve gerginlikte biraz sıkıntı var gibi, modele ve paletlere de biraz daha metalik bir hava verilebilirdi.

Arkadaki halat dokunuşlar ister ve iç kapaklara biraz daha yıkama yakışacaktır diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkese teşekkürler.

Kirletme kolaydır diye sonraya bıraktım, sonra da kıyamadım... :)

1 hour ago, Gökay Yalçın said:

Ellerinize sağlık, kamuflaj ve boya güzel olmuş.

Paletler biraz monoton kalmış ve gerginlikte biraz sıkıntı var gibi, modele ve paletlere de biraz daha metalik bir hava verilebilirdi.

Arkadaki halat dokunuşlar ister ve iç kapaklara biraz daha yıkama yakışacaktır diye düşünüyorum.

Teşekkürler. Paletlerde 1 bakla çıkarınca çok geriliyor Gökay bey. Gerçek paletler magnezyum alaşımdan yapılıyormuş ve bu sebeple aşınma, paslanma vs. olmuyormuş. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, Hakan Yalçınkaya yazdı:

Herkese teşekkürler.

Kirletme kolaydır diye sonraya bıraktım, sonra da kıyamadım... :)

Teşekkürler. Paletlerde 1 bakla çıkarınca çok geriliyor Gökay bey. Gerçek paletler magnezyum alaşımdan yapılıyormuş ve bu sebeple aşınma, paslanma vs. olmuyormuş. 

Paslanma veya aşınma dan çok metalik görünümü kast ettim.

Magnezyum dan üretilse bile paslanmaktan kurtulamıyor.

Ellerinize sağlık güzel model olmuş.

IMG-20181123-WA0057.jpgIMG-20181123-WA0056.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Güzel bitiriş olmuş. Elinize sağlık.

Arkadaşların bazı soruları olmuş. Yakın dönemde ben de Meng'in terminator kitini bitirdiğimden süspansiyon ve palet kısmını biliyorum, anlatayım biraz.

Meng önce tankın tekerlerinin takılacağı rodları taktırıyor. Akabinde plastik bir ayar kılavuzu ile rodları belli bir hizaya getirtiyor  ve sonra tekerleri taktırıyor. Ama rodları yapıştırtmadan bu işi yaptırdığından teker hizaları kesin kayıyor, yapıştırınca da nedense bazı taraflar hafiften kalkıyor ki burada da sağ taraftaki en arka teker havada mesela. Benim terminatorde de sağ önden ikinci teker böyle kaldı ne yapsam inmedi en son kıracak kadar eğdim anca indi. Ama teker grubuna bakarsanız genelde bir havada kalma, tam yere basamama gibi bir havası var nedendir bilemiyorum.

Paletler enteresan biraz. dıştan paletleri bağlayan parçalar (gerçek fotolarda görünen dikdörtgenimsi parçalar) lastik ve paletlerin ucu da sivri plastik. Bu lastik parçalar gerginlikle yırtılmaya çok müsait ve arkadaşın dediği gibi 1 tane az takarsanız aşırı gerginlikten bir köşesinden cart diye ayrılıyor. 1 fazla takılırsa da böyle bol gibi duruyor. Paletlerde boyutsal bir hata var ama milimetlerik bir hata bu. Ben en sonunda metal palet almıştım, onda daha net belli oluyor bu fark.

Modern ruslarda fabrika çıkışı farklı bir siyah renkte paletler. Fuar vs olunca tamamen sıfır gibi boyuyorlar. Ama arazide kullanılınca palet pabuçlarının yola vuran kısımlarında parlak metalik renkler çıkıyor. Bence gerçekçiliği yakalamak adına paletlerin en dış uçlarına kuru fırça ile biraz metalik renk sürülebilir.

Bizim modelcilik aleminde bu kirletme-eskitme mevzusunun çok kafaya takıldığını düşünen biriyim o nedenle bu tip temiz bitirişler aslında gözümüz alışmadığından garip geliyor. Ama burada sol ön çamurlukta toz var gibi mi yoksa ben mi yanlış görüyorum. Biraz sırıtmış orada sanki.

Meng'in bir başka sorunu sıfır iç detay vermesi. En azından taret içi verse kapakların açık durması daha güzel desteklenecek.

(Not: Şu arkadaki keresteden ruslar ne zaman vazgeçecek acaba?)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Bayram KOÇER said:

Elinize sağlık..

Teşekkürler.

8 hours ago, Alper Akkurt said:

Güzel bitiriş olmuş. Elinize sağlık.

Arkadaşların bazı soruları olmuş. Yakın dönemde ben de Meng'in terminator kitini bitirdiğimden süspansiyon ve palet kısmını biliyorum, anlatayım biraz.

Meng önce tankın tekerlerinin takılacağı rodları taktırıyor. Akabinde plastik bir ayar kılavuzu ile rodları belli bir hizaya getirtiyor  ve sonra tekerleri taktırıyor. Ama rodları yapıştırtmadan bu işi yaptırdığından teker hizaları kesin kayıyor, yapıştırınca da nedense bazı taraflar hafiften kalkıyor ki burada da sağ taraftaki en arka teker havada mesela. Benim terminatorde de sağ önden ikinci teker böyle kaldı ne yapsam inmedi en son kıracak kadar eğdim anca indi. Ama teker grubuna bakarsanız genelde bir havada kalma, tam yere basamama gibi bir havası var nedendir bilemiyorum.

Paletler enteresan biraz. dıştan paletleri bağlayan parçalar (gerçek fotolarda görünen dikdörtgenimsi parçalar) lastik ve paletlerin ucu da sivri plastik. Bu lastik parçalar gerginlikle yırtılmaya çok müsait ve arkadaşın dediği gibi 1 tane az takarsanız aşırı gerginlikten bir köşesinden cart diye ayrılıyor. 1 fazla takılırsa da böyle bol gibi duruyor. Paletlerde boyutsal bir hata var ama milimetlerik bir hata bu. Ben en sonunda metal palet almıştım, onda daha net belli oluyor bu fark.

Modern ruslarda fabrika çıkışı farklı bir siyah renkte paletler. Fuar vs olunca tamamen sıfır gibi boyuyorlar. Ama arazide kullanılınca palet pabuçlarının yola vuran kısımlarında parlak metalik renkler çıkıyor. Bence gerçekçiliği yakalamak adına paletlerin en dış uçlarına kuru fırça ile biraz metalik renk sürülebilir.

Bizim modelcilik aleminde bu kirletme-eskitme mevzusunun çok kafaya takıldığını düşünen biriyim o nedenle bu tip temiz bitirişler aslında gözümüz alışmadığından garip geliyor. Ama burada sol ön çamurlukta toz var gibi mi yoksa ben mi yanlış görüyorum. Biraz sırıtmış orada sanki.

Meng'in bir başka sorunu sıfır iç detay vermesi. En azından taret içi verse kapakların açık durması daha güzel desteklenecek.

(Not: Şu arkadaki keresteden ruslar ne zaman vazgeçecek acaba?)

Teşekkürler Alper bey. Dediğiniz gibi paletlerde milimetrik bir hata var. Hatta sağ-sol bile farkediyor. Dıştan paletleri bağlayan lastik parçalar wash sırasında AK odorless thinner'a dayanmadı ve eridi. Bu yüzden metal kullandım yoksa gayet güzeller. Tankın alt kısmına çok ince buff uyguladım ancak fotolarda görünmüyor. Foto çekerken ışığı ayarlamayı bir türlü beceremiyorum... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Elinize sağlık çok güzel olmuş. kamuflaj gerçekten çok canlı duruyor.

ancak hafif bir wash paletlerde biraz toz kenarlarında bıraz metalik dokunuş ciddi bir boyut katabilir işçiliğe. 

ben sadece mecha çalışıyoruma ama geçenlerde bir yarı paletli yapmıştım yarışmaya yetiştirmeye çalışmıştım ama olmadı. yaparken eskitme ve pisliği maketi tamamlamadan belli evrelerde yaptım. çünkü bitince kirletip pisletmeye benim de elim varmayacaktı :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.